Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 252414 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #195
Bit će zanimljivo vidjeti tko će sjedit u komisiji za certificiranje I atest dronova  ::) glasah za jer zakon je neminovan...problem je u našoj zemlji što će sad sve te agencije,osiguravateljske kuće I sl. nastojati oderat što vise para...druga stvar,uopće mi ne smeta da ljudi koji su uložili vremena,truda,novaca u sofisticiranije sisteme imaju I neke koristi od toga..po meni ništa nije problem I sve to već se ionako koristi osim DUPLOG AUTOPILOTA??PA TA JE TEHNOLOGIJA TEK U POVOJIMA....autorotacija za slijetanje quada bez jednog propelera..pfff,opet tehnologija tek što je počela se ispitivat u nekim institutima....
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #196
Atestirat će se samo doma sklopljene proći skalamerije jer phantom , inspire, tako i sl. Nemogu ni u prodaju bez atesta

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #197
Auti svake godine prolaze tehnicki, brodovima i zrakoplovima se produzuje plovidbenost, a s obzirom
da su i nasi modeli zrakoplovi, teorija ti ne drzi vodu

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #198
Ima zemalja poput Njemačke gdje auti NE prolaze test svake godine...a doma sklopljene "skalamerije" često znaju biti naprednije od Fantoma..
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #200
Auti svake godine prolaze tehnicki, brodovima i zrakoplovima se produzuje plovidbenost, a s obzirom
da su i nasi modeli zrakoplovi, teorija ti ne drzi vodu


Po tvojoj teoriji i autic na baterija moga unuka bi morao na atest i tehnicki svake godine jer je po tebi vozilo

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #201
Nego bilo bi dobro da se mi nekako organiziramo pa da kao u americi sa članskom iskaznicom AMA imaš I osnovno osiguranje...ima li među vama tu na forumu neki stručnjak za osiguranje?
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #202
Znam da klubovi mogu uzeti osiguranje
dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #203
Ovo je sve uzelo previse maha prvo treba razjasniti kaj je igracka a kaj je bespilotna letilica
nemogu nam u istu kategoriju gurati


RQ 1AMQ -UAV



i


Phantom 2

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #204
pa niti nisu u istoj kategoriji...a što se tiče ovih napisa da je netko za nekog piso zakon..kajgot...u stvaranju prijedloga zakona su možda I sudjelovali neki ljudi koji se bave multirotorima,možda I neki odavde ali daj ljudi shvatite da je to ipak dobra stvar za nas jer tamo u zrakoplovstvu I tim agencijama postoje još neki drugi ljudi(piloti I osoblje pravih zrakoplova)koji uopće ne gledaju blagonaklono na naprave koje im oduzimaju posao...tako da netko odavde ako je iskren u htijenju dobrobiti za multije,heliće I aviončiće je dobro da tamo sjedi jer možete samo zamisliti nebuloze koje bi stavili ljudi koji o tome ništa neznaju...
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #205
pa niti nisu u istoj kategoriji...a što se tiče ovih napisa da je netko za nekog piso zakon..kajgot...u stvaranju prijedloga zakona su možda I sudjelovali neki ljudi koji se bave multirotorima,možda I neki odavde ali daj ljudi shvatite da je to ipak dobra stvar za nas jer tamo u zrakoplovstvu I tim agencijama postoje još neki drugi ljudi(piloti I osoblje pravih zrakoplova)koji uopće ne gledaju blagonaklono na naprave koje im oduzimaju posao...tako da netko odavde ako je iskren u htijenju dobrobiti za multije,heliće I aviončiće je dobro da tamo sjedi jer možete samo zamisliti nebuloze koje bi stavili ljudi koji o tome ništa neznaju...




Vjerojatno sjede neki ljudi koji su piloti, i da bi to postali slušali su npr. predmete tipa aerodinamika, konstrukcije zrakoplova i motora itd...,pa valjda nešto o tome znaju, a ne mora biti da ne gledaju blagonaklono.


Tema postova promijenila se otkako su ljudi ustvari procitali sto pise, a treba realno priznati da nastaje potpuno nova industrija. Za nas modelare nema nekih velikih promjena osim sto je FPV legalan, i dobili smo legalnost za letenje. A u avijaciji su uvijek vrijedila posebna pravila, norme, i pazilo se na sigurnost.


Ljudi koji se zele profesionalno baviti sada imaju mogucnost to legalno raditi, ali isto tako moraju biti svjesno da time ulaze u svijet u kojem vec postoje pravila i norme vec dugo vremena (mislim na zrakoplovstvo i norme koje tamo vladaju).


Nije problem naseg letenja na preljevnici, problem je ljudi koji to zele raditi u centru grada npr, i svi mi smo znali da ce tako nesto biti doneseno, biti ce zabranjen FPV itd..., svasta se govorilo i pisalo, sto vidimo da na kraju nije bilo tocno.


IZGLEDA da taj pravilnik najvise svrbi ljude koji do jucer nisu bili zainteresirani niti za modelarstvo, niti za letenje, niti za zrakoplovstvo, koji su kupili Phantoma (ili im ga je tatica kupio) pa se sad bune sto vise  nece moci  raditi na divljaka. Iako se ne bavim snimanjima, vec mi je ovo cisti hobi, mislim da nije u redu da netko ulaze u svoj posao, od toga zivi, investira, placa ljude koji rade za njega, a ovi koji
rade na divlje unistavaju mu trziste i ugrozavaju trece osobe (izraz iz osiguranja)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #206
X slažem se ja sa svime šta si naveo i ja se slažem da reda mora bit i da nemože svako zujat svuda ali opet kažem ako idemo na sigurnost zašto onda nije za svih


ti kažeš da ovi koji rade na divljaka ugrožavaju treće osobe pa imao ti papire ili ne, ti letiš iznad ljudi i šta ako imaš papire neće ti se desit pizdarije neće netko naj***t nedaj bog da se nešto desi


ajde ako je zabrano onda je zabrana!!!!
Leti samo leti :-)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #207
Ja samo kazem da smo ostali na preljevnici nista ne bi bilo, i nitko nas ne bi dirao jer nikome ne smetamo, nikoga ne ugrozavamo itd...


Ali svijet ide naprijed, tehnika se razvija, tehnologija napreduje, i ljudi nalaze nacine da to primjene u praksi ili komercijaliziraju. I to je OK.


Treba omoguciti ljudima da rade, da zaradjuju, da razvijaju posao. Da se ne vracam na postove ranije, i povlacim analogiju sa prvim parnim strojem, automobilom, pa i kompjuterom.


Treba dati ljudima da rade, a oni se trebaju pridrzavati pravila i normi, a svi mi trebamo paziti da ne nanesemo stetu nekom drugom.


Razvila se nova grana industrije, i to je tako, koja ce se tek poceti razvijati u pravom smislu te rijeci, kao sto je bilo i sa internetom, i bilo
bi iluzorno ocekivati da to nece potaknuti razvoj zakonske regulative.


Antonio, mislim da je stvar postavljena ovako, hoces letjeti mozes. Hoces zaradjivati mozes, za taj i taj prostor ili kakav vec naziv
bio moras udovoljiti tim i tim zahtjevima. Zahtjevi su postavljeni ne zato da bi Pero mogao, a Ante ne, vec da svi ispunjavaju neke
kriterije sigurnosti.


Kako nisam npr. kirurg pa ne mogu komentirati sto je potrebno u nekoj operaciji, tako i ovdje pretpostavljam da postoji struka koja
ima "siru sliku".


U svakom slucaju, biti ce ta radionica pa ce se moci razgovarati.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #208
Ja sam izgleda preskočio jedan dio u pravilniku, ne mogu pronaći koji su to letačke operacije kategorije A, B, C i D?

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #209
Mene zanima dali je ovaj pravilnik stvarna kopija Austriskog ili je potonji sluzio samo kao ogledni primjerak.
Ako netko zna ukratko da pojasni sto se smije u Austriji a sto  ne, mislim konkretno na letenje rc aviona, jedrilica ne na multicoptere.