Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 252646 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #225
Gospon Feldomak,dajte molim vas pojasnite kako tako dobro poznajete austrijski zakon o letenju?Jel to iz iskustva letenja I snimanja tamo il je preko napisa il je preko predaje....jer koliko ja čujem od svojih prijatelja tamo zakon je sve samo ne jedan od najliberelnijih pa bih volio da nam pojasnite.Dupli autopilot..koliko nas tu to ima?ili Jedan možda malo krajnji primjer;letenje težom letjelicom izvan vidokruga(line of sight)moguće je samo uz pilotsku dozvolu koja košta 10000 Eur..pa do toga da na teren di snimaš izlazi komisija kojoj moras sve prvo demonstrirat,pa ti onda oni odobre itd...a sve papreno košta....Bilo bi lijepo kada bi netko pozvao nekog iz Kopterworxa da nam iz prve ruke pojasni jer oni tam rade...Robi :-* daj poduzmi nešto

Dupli autopilot..., pa ni u Zagrebu nemožeš biti taxista ako nemaš auto sa četvora vrata, dvoja ne igraju. Jednostavno tako su postavili uvijete za određenu kategoriju prostora, tko želi tamo letiti mora udovoljiti tim uvijetima.

Ljudima nije problem uložiti novce u uber-mega kamere, ili HD link, ali investiranje u sigurnost, odmah je problem (nije nužno vezano uz ovu temu ili hobi, tako je i u ostalim područjima).

Ne smije se zaboraviti "SAFETY FIRST"


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #226
Gospon X...jel se vi razumijete u multirotore?mozete li mi molim vas ukazati na tehničko rješenje duplog autopilota..link neki bilo gdje ....
Some days you feel like the Wright Brothers.
And some days you're Icarus.


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #228
Uvoditi zakone u Hrvatskoj po uzoru na europske razvijene i bogate zemlje u kojima je životni standard neusporediv sa našim uvjetima nije primjeren.
Zakon treba biti u skladu sa ukupnim gospodarskim i ostalim uvjetima u kojima se mi nalazimo.
Austrija i druge zemlje sa kojima se ovdje rade usporedbe imaju puno aviomodelarskih letjelišta, dok u Hrvatskoj ne znam da li ima i jedno legalno.
Velika većina zaljubljenika u aviomadelarstvo (sportski i hoby dio) i sada se odriču mnogih stvari da bi skupili nešto novaca za to.
Žurba za uvođenjem ovog zakona samo će opaliti po novčaniku običnih ljudi, a nećemo dobiti ništa od onoga što imaju zemlje sa kojima se rade usporedbe.
Za sad bi zakon trebao obuhvatiti samo letenje u profesionalne svrhe.
Ljudi ne dajte da nas opet prevare sa uvođenjem  zakona koji nisu primjereni teškoj gospodarskoj situaciji u kojoj se Hrvatska nalazi.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #229
Upravo to neka usklade gospodarski rast sa evropskim , a za ostalo ćemo lako

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #231
Gospon Feldomak,dajte molim vas pojasnite kako tako dobro poznajete austrijski zakon o letenju?Jel to iz iskustva letenja I snimanja tamo il je preko napisa il je preko predaje....jer koliko ja čujem od svojih prijatelja tamo zakon je sve samo ne jedan od najliberelnijih pa bih volio da nam pojasnite.Dupli autopilot..koliko nas tu to ima?ili Jedan možda malo krajnji primjer;letenje težom letjelicom izvan vidokruga(line of sight)moguće je samo uz pilotsku dozvolu koja košta 10000 Eur..pa do toga da na teren di snimaš izlazi komisija kojoj moras sve prvo demonstrirat,pa ti onda oni odobre itd...a sve papreno košta....Bilo bi lijepo kada bi netko pozvao nekog iz Kopterworxa da nam iz prve ruke pojasni jer oni tam rade...Robi :-* daj poduzmi nešto

Imam neke (poslovne) veze s ovim  http://www.apg.at/de/news/aktuelles/2014/08/11/Multikopter

Zakon je svima dostupan i mogu ga proučiti.

Te priče o pilotskim licencama itd su bezvezarije. Ako je i potreba (ovisno o zemlji) radi se o dijelu teoretskog gradiva (za PPl,GPL,LAPL) koji traje par sati i košta parsto €.

Ovdje je povijest razvoja austrijskog zakona - od predloženog gadnog do prihvaćenog razumnog.

http://www.rc-network.de/forum/showthread.php/378283-Neues-zum-Luftfahrgesetzesentwurf-in-%C3%96sterreich-II.-Thread

Ako misliš da je austrijski gadan - pogledaj malo okolo

npr. http://www.rc-network.de/forum/showthread.php/450849-Modellflug-nur-noch-auf-Modellfluggel%C3%A4nden

Osim toga za letenje izvan modelarskih aerodroma (tzv. divlje letenje) moraš imati dozvolu "LandesGemeinschaft" (mjesna zajednica) ili vlasnika zemlje.

Da ne spominjemo recimo buku - 82dB mjereno na 3 m od modela - vrijedi  i na aerodromimia - preko toga - nema letenja.

O americi da ne pričamo.


@X - potpuno si u pravu s poreznom upravom - to su neke moje frustracije birokratskim aparatom, represijom raznoraznih inspektora, bespotrebnim agencijama, davanjima itd. - a nebi im palo na pamet biti društveno koristan ni slučajno.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #233
Ionako skolujemo pilote za quatar air ,koreja i sl. Jer su više nego duple place


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #235
Njemačku i selektivno je u nekim pokrajinama treba u nekim ne - ovisno o lokalnoj upravi.

Posljednji slučaj je da su na Syltu ( vrlo mondeni turistički otok u sjevernom moru ) zabranili letenje na dinama (padinsko letenje  i to vrlo popularno - letači su znali ići tamo na godišnji zbog letenja) jer smeta turistima.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #236
A zasto se mi stalno usporedjujemo s drugima ?
Opce ne kuzim te usporedbe, cemu to ?
Mozemo sudjelovat prijedlozima u izradi NASEG, hrvatskog pravilnika... kaj nas briga za druge, bili oni strozji ili ne od naseg.

Inace cjenim to sto se daje na znanje kak je vani pa ak si netko hoce procitat...

Nego, sta sad s onom rijeci "komercijalno"? Ja znam sto je, vecina nas zna sto je komercijalno, al tko ce objasnit nekom murjaku da snimas za osobne potrebe, ako u pravilniku pise "bez obzira prima li se naknada ili ne". Sta ak ce kazne bit oduzimanje opreme, frajer ti uzme sve, iako nisi kriv i par dana corak.... dok ne dobis nazad to sve...



Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #238
Što kaže EU, koji su planovi, akcije  i razvoj.


http://ec.europa.eu/enterprise/sectors/aerospace/uas/




______________________




Italia


Letenje do max 70m visine u radiusu 200m, sa dozvolom 150m visine i radius 300m (strana 17)




http://www.enac.gov.it/repository/ContentManagement/information/N1220929004/Reg%20SAPR%20english_022014.pdf

if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #239
Još malo iz EU i kako to izgleda u praksi za letjelice do 7kg.
što bi falilo da je tako kod nas? Prejeftino je očito  :P

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2280074&page=1045#post30705654


Quote
   - To have a registered company. Cost: $ 50
- If the drone weight is less than 7 kg, I just need to send in an application and I will be "licensed". I need to understand the rules, but that is not rocket science, rather common sense. Cost: $ 100