Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 252562 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #270
. Let iznad skupine ljudi bilo ih 5 ili 1000 je let kategorije D. To nam je i bilo do sada jasno, spomenuo se čovjek i zagrebačkih letjelišta (preljevnica, parkovi) po priči i dalje će biti dozvoljeno letiti na tim pozicijama. Samo će sada biti obvezno imati lječnički, i izjavu da si sposoban letjeti avion, tu se dotaklo pitanje da svako sebi piše dozvolu. U dalekoj budućnosti će sposobnost upravljanjama letjelica definirat neka udruga ili tako nešto (jedan od prijedloga koju su predložili nazočni tamo).



Lijepo si sve prenjeo, ali lijepo je bilo rečeno da za modelare NE VRIJEDI liječnički, niti izjava. Oni to jednostavno NE TREBAJU.  I nije bilo rečeno da let iznad skupine ljudi bilo ih 5 ili 1000 let kategorije D.
Postoji definicja skupine ljudi, a 5 ljudi čine malu grupu ali ne i skupinu.

Spomenuli su se i paraplegičari, te je bilo rečeno da će i oni ako dokažu liječničku sposobnost moći komercijalno raditi (što je OK, jer nema smisla nikoga diskriminirati tko dokaže sposobnost), a za rekreativno letenje odnosno
hobby taj isti paraplegičar neće trebati nikakvo uvjerenje ili liječnićku svjedožbu.

Evo čisto da ne bude zabune.


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #271
. Let iznad skupine ljudi bilo ih 5 ili 1000 je let kategorije D. To nam je i bilo do sada jasno, spomenuo se čovjek i zagrebačkih letjelišta (preljevnica, parkovi) po priči i dalje će biti dozvoljeno letiti na tim pozicijama. Samo će sada biti obvezno imati lječnički, i izjavu da si sposoban letjeti avion, tu se dotaklo pitanje da svako sebi piše dozvolu. U dalekoj budućnosti će sposobnost upravljanjama letjelica definirat neka udruga ili tako nešto (jedan od prijedloga koju su predložili nazočni tamo).



Lijepo si sve prenjeo, ali lijepo je bilo rečeno da za modelare NE VRIJEDI liječnički, niti izjava. Oni to jednostavno NE TREBAJU.  I nije bilo rečeno da let iznad skupine ljudi bilo ih 5 ili 1000 let kategorije D.
Postoji definicja skupine ljudi, a 5 ljudi čine malu grupu ali ne i skupinu.

Spomenuli su se i paraplegičari, te je bilo rečeno da će i oni ako dokažu liječničku sposobnost moći komercijalno raditi (što je OK, jer nema smisla nikoga diskriminirati tko dokaže sposobnost), a za rekreativno letenje odnosno
hobby taj isti paraplegičar neće trebati nikakvo uvjerenje ili liječnićku svjedožbu.

Evo čisto da ne bude zabune.




Da tako nekako, ali to će sve razmotrit i o tome se pričalo, nisam baš ih skužio za te lječničke i osigruanje. U jednom se djelu spominju a u jednom ne. Pa neću tvrdit jer nisam siguran dali se tiče modelara, isto tako i onih naljepnica a i izjava o sposobnosti... skupina ljudi mislio sam na ono livada di se održava događaj koncert iako su u kategoriji 1... zato i tu trebamo sve iznosit što je logično što i ne zato služe forumi i rasprave..




Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #272
Ma da to su rekli, koncerti na otvorenom, sajmeni dan i slično gdje je gusta (recimo velika) koncentracija ljudi.

I da bilo je rečeno da se šalju primjedbe do 28-og.

Ma ispravak je čisto zbog ljudi koji nisu bili, da se ne stvara zabuna.

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #273
Stvarno su to dobro organizirali, a i vele da nisu nikada imali takav interes za neku njihovu tematiku. Očito je tehnologija otišla dovoljno daleko da gotovo svaka grana gospodarstva vidi neki interes i komercijalnu isplativost. Vidi se i po profilu ekipe koji su došli na radionicu - više od 70% su bili ljudi koji se time već uspješno bave.
Dojma sam da su kolege iz Agencije ljudi od krvi i mesa i da su stvarno pokušali ići u najboljem interesu za sve, a da stvari postanu regulirane i, ono najvažnije, sigurne.



Što se tiče nas hobista, tu su stvari ipak puno jednostavnije nego što će to biti za "izvođenje letačkih operacija". Nas kači dio "Pravila letenja" Članak 10. do  12. Možemo letjeti u kategorijama I i II, ne treba liječnički pregled, ne treba osiguranje letjelica ispod 20 kg, fpv dozvoljen po pravilima iz Članka 11. Otvorene, nenaseljene livade su znači slobodne za hobby/sportsko letenje, ali se treba pridržavati Pravila letenje - G zona, van zone aerodbroma  itd. Po ovoj logici će Preljevnica i ostala divlja letališta sada postati legalna, jer zadovoljavaju udaljenost od naselja, a leti se sportsko rekreativno letenje.


Miniquadovi mislim da se mogu provući mimo Pravilnika jer ne mogu postići kinetičku energiju iznad 79 J. Neki piloti, koje neću imenovati, mogu natjerati svoje minije i do 1000 J, ali oni će dobiti počasno izuzeće iz Pravilnika zbog posebnih hobby dostignuća. Bit će im zagarantirana i sportska penzija naravno :)


Dio koji se bavi "izvođenjem letačkih operacija" je kompleksniji i ekipa će trebati dosta papira da bi bili u legali. Po ovom Pravilniku za D operacije će trebati 7 različitih dokumenata. G. Bezik je rekao da je to zapravo 25 stranica dokumentacije, ali ipak se radi o 7 različitih dokumenata propisanih od Agencije + DGU  - pa manje dokumenata treba za kuću izgraditi.


Uglavnom, Agencija će na webu objaviti današnje dokumente i prezentaciju. Pravilnik je otvoren za prijedloge do 28.2.2015 - pišite, komentirajte, predlažite.


I da, čini se i da oni čitaju naš forum - dobrodošli :)



Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #274


I da, čini se i da oni čitaju naš forum - dobrodošli :)
Nek se prvo predstave u novin clanovima prije komentiranja :D
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #275
 :) 
dakle sve se radi u pozitivnom smislu i svatko ce moci odrediti za sebe kaj zeli od toga (hobby ili komercijala ) ,
najbitnije da bude jednostavno i pristupacno .... a ne zavrzlama od papirologije ....


Hvala ekipi koja je prisustvovala na recenziji ...
dx9-xd8-gobac630

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #276
Cilj ovog pravlinika da se spriječi ovo u videu dole, da početnici odmah krenu "ja sve znam i ravno u strogi centar idu letiti prvi let itd."



Jedan od primjera,
http://www.youtube.com/watch?v=YN1nLff6k0k


Nije cilj samo fantoma diskriminirat i ostale quadove kako neki misle, cilj je osvjestit pilote, operatere kako god da su odgovorni sustavom kojim upravljaju. Protivnici ovog zakona su baš ti koji nisu sigurni u sebe i svoje letjelice. I što se desi nakon toga? modelima aviona nije mjesto u centru grada, ako misliš letit u centru grada i snimat moraš udovoljit stroge kriterije. Baš me zanima kako bi neko reagirao da se kupaš na jarunu, šetaš jelalić placem i neko ti iznad glave operira sa avionom ili multijem.... drago mi je da se modelare ovaj zakon ne tiče u toj mjeri kako se na početku pisalo, dalo se jasno do znanja što je što. a to što ja ili neko treći više neću moć snimati svoje naselje grad samo tako jbg, ako mislim se time bavit zadovolji kriterije koje je agencija nametnula.



Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #277
Wespem i ostali koji ste nas komentirali, ovako neko je napisao da netko radi da postoje godišnji odmori i slobodnin dani:


ovako naravno radim ko drugo nemam para da se vozikam za pizdarije ako su rekli neki da će zakon riješit neka ga riješavaju


navedeno je ako je nekome stalo do hobija da bi došao eto, meni je stalo do hobija nisam branio sam sebe pričao sam za svih tu o zakonu i protiv nekih stvari, slažem se i to sam govorio da treba imat nekog reda


ali ostajem pri onom da takozvani oni koji rade od toga ugožavaju isto, čovjeka, skupinu ljudi ili bilo koga iznad kojeg lete Imao on dozvolu ili ne bio on sa papirima ili ne, ako najebeš sa papirima ili bez najebež ovako ili onako malo više malo manje i šta to sad pojedince briga oće li netko nekog satrat sa nekakvim modelom, dok nije bilo snimanja iz zraka i kupljenja love niko se nije žalio eto sad se ti žale i brinu o sigurnosti hahahhahaha

kad voziš auto isto kršiš zakon netko ubije človjeka i nikom ništa netko okrzne čovjeka i najebe.... i šta sad najebo je onaj ko je vozio a nekog sastrane boli kita šta je ovaj najebo... tako i tu, ali naravno u igri je PARA!!!!!!


samo da kažem da ne letim i ne snmimam svaki dan okolo kao pojedinci znači da neispade da branim sebe i da serem tu radi sebe, uglavnom kad letim letim na dvorištu ili di nema nikoh, moj prvi susjed je 500m od mene


dako da nije u redu da pljujhete po nama, naravno stojim tu da će nas to najviše koštat jer će nam trebati sva sranja dozvola za pokoju zajebanciju, spalo je na to ha ovo više nije hoby nego da ti za ovaj hobi još treba punk***c papirologije dozvola i ostalih sranja...


uostalom jebe mi se za zakon letit cu i sa zakonom i bez zakona isto kao i do sad, kažem imam toliko mjesta oko sebe da ne ugrožavam nikog


a vi samo serite po nama...


Lp
Leti samo leti :-)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #278
Ja bi da se u taj pravilnik ubaci 'da dozvolu ne može imati onaj tko ima manje od 1000 postova na FlyFreaku' !
Kako ja imam nešto viška , mogao bi prodati par tisuća postova, tko kaže da modelari nemaju koristi od svega ovoga!
D.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #279
 :D :D :D :D :D :D :D :D :D  Diogen


a znaš Diogen nemam ništa protiv tih postova šta si reko, samo cu rec da postovi nisu bitni, ima puno onih koji imajku kojekakve pile za snimanje a nemaju pojama kako im letjelica radi, šta je regler, kontroler i to  :D  a glumu sad face i profiće za profesionalno snimanje :D :D :D  i sad će platit za dozvolu i on može letit iznad ljudi u GPS-u  :D :D :D


Leti samo leti :-)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #280
Quote
Iskreno više me zabrinuo čovjek koji sjedi iza mene a to je iz DGU, što mi je sve napiračo sumnjam da se neko toga pridržava, po njemu sve što se snima iz zraka je strogo zabranjeno jer se može koristiti u prouobavještajne svrhe

a nije nista rekao da li i Google-u treba odobrenje  :D :D :D

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #281
 :D :D  diogen


vec sam negdje napisao da ga nema da bi ga zmisliti trebalo ... 
dx9-xd8-gobac630

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #282
Quote
Iskreno više me zabrinuo čovjek koji sjedi iza mene a to je iz DGU, što mi je sve napiračo sumnjam da se neko toga pridržava, po njemu sve što se snima iz zraka je strogo zabranjeno jer se može koristiti u prouobavještajne svrhe

a nije nista rekao da li i Google-u treba odobrenje  :D :D :D


Dotakli smo se i te teme kako RH nije zacrnila vojne objekte i ostale vojne poligone niti tražila od googla tako nešto, na to je reko da su štićeni objekti pod zemljom itd. ovaj ti snimi cijelu zemlju a ti domaćin ne smiješ sam si posnimit nešto. Mislim taj čovjek je ok ali DGU odnos prema snimkama iz zraka im je ko da je to državni neprijatelj no1....

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #283
eto malo konstruktivnog prijedloga ,...


pogledao sam prezentaciju koji ste neki od vas isli uzivo , pa mi je najvise zapelo u oko dio sa 7 (ili vise ) odobrenja da bi se letacka operacija izvela po PS-u


pitanje  ... ako ce biti neka "pilotska" edukacija od strane agencije , dali je smisleno da se svaki puta nanovo traze dozvole od MORH-a i DGU ili je razumljivo da ce ti "piloti " biti educirani i jasno znati koje se obijkte-podrucja NEsmije apsolutno raditi , pa bi tako bilo malo jednostavnije (citaj brze) doci do odobrenja ..


a i samo razumljivo je da ako netko ima "cudne " namjere , sigurno nece za iste traziti dozvolu ...
dx9-xd8-gobac630

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #284
Ovo o DGU-a nije nista novo, ste upoznati s TOP SHEKRET kartama iz bivse vojske
http://karte.haerbe.net/