Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 252449 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #405
a koje su sankcije ako se zakon iliti pravilnik prekrši?

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #406
Streljanje na trgu posrnulih kamata  :D

Vjerojatno ce ti izvuci neki clanak zakona o KP ili neki treci zakon i ili prijetiti zatvorom ko ovoj legendi koji je phantomom htio uletit na maksimir ili neka novcana kazna, opet kazem ovisi sto iz KP te dopadne.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #407
a koje su sankcije ako se zakon iliti pravilnik prekrši?

Vjerujem da to ni pajkani ne znaju :) Najgori scenarij bi bio plijenidba opreme dok ne smisle šta će.
Ja imam u planu isprintati svu tu literaturu i imati to kod sebe, nalijepiti registraciju i letjeti kao i dosada (van naselja, ljudi, itd)
Ako ikada bude problema valjda budu korektni da proučimo zajedno sve to pa da vidimo ako i u čemu sam zgriješio.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #408
I kako sad da ja svoj mali x8 stavim da budu zadovoljenje sve zakonske regulative, padobran mogu stavit imam mjesta ali debilana oko redudantnog sustava upravljanja letjelicom je takva debilana da to nema nigdje...

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #409
Evo da se i ja malo ukljucim... daklem posto je jos tesko naici na konkretne odgovore sto kako i gdje poceti (a i meni se neda toliko traziti i citati  ::) ) ja sam nebudi lijen pitao ljude iz agencije

Evo sto su mi odgovrili na neka pitanja

članak 1, stavak 5 spominje da se ne odnosi na bespilotne zrakoplove koji ne mogu postici kineticku energiju veću od 79J
Na sto se to odnosi, na slobodan pad letjelice u slucaju kvara ili na nesto drugo?


"Poštovani,
Smatra se da bespilotni zrakoplov ni u kojem trenutku svoga leta ne može postići kinetičku energiju od 79J."

Kakva je sad procedura za ishodovanje dozvola, odakle poceti?
"Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo ne izdaje dozvole već odobrenje i to samo za kategoriju D letačkih operacija (Članak 19.).
Za ostale kategorije A, B i C letačkih operacija, operator sustava bespilotnog zrakoplova treba dostaviti izjavu Hrvatskoj agenciji za civilno zrakoplovstvo koju možete naći u dodatku 2. Pravilnika. Ista će biti objavljena i na web stranicama Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo.
Nadalje, upoznajete se i sa Dodatkom 4. Pravilnika u kojem su propisani operativni i tehnički zahtjevi za izvođenje letačkih operacija (minimalan broj motora za pojedinu kategoriju letačkih operacija, psihofizička sposobnost rukovatelja…)."



Eto nadam se da san nekome rasvjetlio par sitnica  :)
Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti, ne vrijedi.
A ja letim :)) DJI Quad... i Yuneec typhoon H http://www.youtube.com/user/NiramZD
skype: niram_zd

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #410
Evo da se i ja malo ukljucim... daklem posto je jos tesko naici na konkretne odgovore sto kako i gdje poceti (a i meni se neda toliko traziti i citati  ::) ) ja sam nebudi lijen pitao ljude iz agencije

Evo sto su mi odgovrili na neka pitanja

članak 1, stavak 5 spominje da se ne odnosi na bespilotne zrakoplove koji ne mogu postici kineticku energiju veću od 79J
Na sto se to odnosi, na slobodan pad letjelice u slucaju kvara ili na nesto drugo?


"Poštovani,
Smatra se da bespilotni zrakoplov ni u kojem trenutku svoga leta ne može postići kinetičku energiju od 79J."

Kakva je sad procedura za ishodovanje dozvola, odakle poceti?
"Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo ne izdaje dozvole već odobrenje i to samo za kategoriju D letačkih operacija (Članak 19.).
Za ostale kategorije A, B i C letačkih operacija, operator sustava bespilotnog zrakoplova treba dostaviti izjavu Hrvatskoj agenciji za civilno zrakoplovstvo koju možete naći u dodatku 2. Pravilnika. Ista će biti objavljena i na web stranicama Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo.
Nadalje, upoznajete se i sa Dodatkom 4. Pravilnika u kojem su propisani operativni i tehnički zahtjevi za izvođenje letačkih operacija (minimalan broj motora za pojedinu kategoriju letačkih operacija, psihofizička sposobnost rukovatelja…)."



Eto nadam se da san nekome rasvjetlio par sitnica  :)


Hvala! Znaci sad ce u slucaju da se policajac pojavi a ti letis na A B ili C uzet osobnu i prvo provjeriti s agencijom dal si poslal izjavu?  ;D

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #411
A sto se tice kazni one ce biti ko i sto su dosad bile u slucaju neke pizdarije.

Novcane kazne za prekršitelje pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova primjenjivat će se prema prekršajnim odredbama Zakona o zračnom prometu članak 156. Zakona o zračnom prometu kaže kako će se novčanom kaznom od 5 do 15 tisuća kuna kazniti zapovjednik zrakoplova ili druga osoba koja je upravljala ili sudjelovala u upravljanju zrakoplovom suprotno uvjetima, načinu, pravilima i postupcima utvrđenim propisima donesenim na temelju ovoga zakona.

Eto... tako kazu informacije iz prve ruke.
Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti, ne vrijedi.
A ja letim :)) DJI Quad... i Yuneec typhoon H http://www.youtube.com/user/NiramZD
skype: niram_zd

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #412


članak 1, stavak 5 spominje da se ne odnosi na bespilotne zrakoplove koji ne mogu postici kineticku energiju veću od 79J
Na sto se to odnosi, na slobodan pad letjelice u slucaju kvara ili na nesto drugo?


"Poštovani,
Smatra se da bespilotni zrakoplov ni u kojem trenutku svoga leta ne može postići kinetičku energiju od 79J."



u prijevodu vjerojatno i prilikom slobodnog pada. e ali sad dolazimo do formulacije...kaze LETA, ne PADA ili KRETANJA  :P ako je slobodan pad isto let (prema dolje doduse) onda da, ali diskutabilno. na primjer kad padnes sa krova kuce, ne kazes da si LETIO dolje sa krova kuce  :P

ali bez za*ebancije, ako je u svakom datom trenutku....onda recimo das gas u poniranju i eto J koliko hoces.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #413
je netko pokrenuo postupak za D kategoriju

"Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo ne izdaje dozvole već odobrenje i to samo za kategoriju D letačkih operacija (Članak 19.).
dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #414
Mi smo predali za D.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #415
Znači za sportsko i rekreacijsko letenje sa modelima do 5 KG ( A kategorija ) NE TREBA izjava agenciji.
Treba se pridržavati pravilnika , uvjerenje o psihofizičkoj sposobnosti ili vozačka dozvola i jedino nisam siguran da li treba naljepnicama označiti modele ( ja sam svoje sve označio ).
I to bi bilo to koliko sam shvatio iz kontakta sa agencijom E-mail-om.


Ako sam što propustio slobodno me ispravite :)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #416
Hocemo trebati dozvole za letenje na mitinzima kao onom u rodama prosle godine?

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #417
Robi , sta si sve predao, kako uopce izgleda trazenje D dozvole
dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #418
putuju razni mailovi zadnjih dana i vidim da se vodi vesela prepiska oko dozvola za letenje, snimanje itd ...
uglavnom od firmi koje koriste bespilotne letjelice i imaju dosta objektivnih i subjektivnih problema

zakljucak je da je dosta stvari s kojima su nezadovoljni u Pravilniku i koje su ostale nerijesene

krenuo je novi poziv na radionicu
http://www.ccaa.hr/hrvatski/novosti_7/poziv-radionica-primjena-pravilnika-o-sustavima-bespilotnih-zrakoplova_634/
i siguran sam da ce se tamo naci velika vecina njih, ako nista drugo onda zato jer ih ovakav Pravilnik posredno ili neposredno zulja za novcanik.

mene se vise tice modelarsko letenje i dijelovi Pravilnika koji se na njega odnose, a svojedobno sam imao neku prepisku s gosp. Bezikom koja bas i nije urodila plodom, a i kolicina razumijevanja za prakticne probleme je nazalost bila prilicno ogranicena, pa je i rezultat bio u skladu s time.

iako mi dosadasnje iskustvo ne daje bas neku motivaciju ipak nadobudno razmisljam otici na ovu radionicu, pa ako ima jos netko zainteresiran da mi pravi drustvo u pokusaju ispravljanja nelogicnosti i rjesavanju problematike po pitanju modelarskog letenja, a da ne budem jedini modelar medu geodetima, snimacima, i slicnima, neka se javi, mozda cak i ovdje na temu, tako da slozimo u par natuknica konkretne teme i vidimo sta forum misli te s time odemo na radionicu

mozda da krenemo od ovoga:
http://www.flyfreak.net/fpv-i-ap/nacrt-pravilnika-o-sustavima-bespilotnih-zrakoplova/msg185381/#msg185381



 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #419
Ja sam zainteresiran,ali nisam siguran da li dan prije vozim familiju na more pa se još možemo čuti mobom ili sms,mail...
LP!

Dražen
098-315-885
krasny@email.htnet.hr
Spektrum DX8
Predator 650,Robocat 270,Dji Mavic air,Omei2000EP,Flamingo,Cyclone-E,Curare 40,Nemesis 60,MPX funracer,Mustang,WotXL,Meridian