Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 252433 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #465
Jutros čitam - novi pad zrakoplova kod nas.

http://www.jutarnji.hr/novi-pad-zrakoplova---srusio-se-mali-avion-kod-donjeg--lapca--jedna-osoba-poginula-/1393050/

Već četvrti u vrlo kratkom vremenu. Od svibnja. Sve nesreće malih zrakoplova jednomotoraca, sve sa smrtnim slučajevima. U Kaštelima je izbjegnuta i veća tragedija zbog pada na samoj obali uz plažu punu kupaća. Čovjek se nakon toga zapita ne bi li onda trebalo zabraniti jednomotorce? Ne bi li trebali imati minimalno dva motora, padobran itd.....Zašto jednomotorni zrakoplovi uredno mogu letjeti preko najgušće naseljenih djelova gradova,  a kada nešto pođe po zlu jednostavno padnu i ubijaju. I nikome ništa. Izađe se na uviđaj, utvrdi uzrok pada i sve ostaje na tome. A sigurnost je na prvom mjestu u zrakoplovstvu! Tako nam kažu.
S druge strane sada vlada prava histerija zbog "dronova". Naravno to treba regulirati i za to sam od početka bio i na ovom forumu. Ali ako tvornički testirani 4-motorni dron ne smije letjeti iznad naseljenih područja koji je xxx puta manji i lakši, zašto bi to smio xxx puta veći i teži zrakoplov s punim tankom goriva sa samo jednim motorom? Zašto takvi zrakoplovi smiju letjeti u tim zonama kada se zna koliko je nesreća globalno s njima i koliko ljudi pri tome strada - što u kokpitu što na tlu. Nakon svih tih nesreća čovjek se jednostavno zapita zbog kojeg interesa je ovo prvo prihvatljivo, a ovo drugo ne!?

lp
Toni

Jebali oni svoju mater usranu ... neću da mi avioni lete iznad glave i što ja mogu...ništa, oni će opet padati te sjebane poderotine a kad oni meni brane letenje ovog govna od kvada od kilu ipo onda pusta sranja. Uvesti reda i prije svega dozvole za upravitelje ali brate što je ovo sad je previše.
Jebo struju, samo nitro i benzin.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #466
Pitanje za sve vas, da li bi prijavili tipa koji leti neppostujuci pravilnik ( po noci, bez padobrana, sa 4 motora u gradu itd itd )

Poslano sa mog SM-T211 koristeći Tapatalk

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #467
Koliko sam ih vidio od kad je pravilnik na snazi a ni jedan nije bio po propisima... Niti jedan.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #468
Pitanje za sve vas, da li bi prijavili tipa koji leti neppostujuci pravilnik ( po noci, bez padobrana, sa 4 motora u gradu itd itd )

Poslano sa mog SM-T211 koristeći Tapatalk


Zavisi ko leti :)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #469

bjavio: CCAADatum objave: 30.07.2015.
Izvođenje i oglašavanje letačkih operacija sustavima bespilotnih zrakoplova bez odgovarajućeg odobrenja ili izjave operatora je prekršaj
Operatorima sustava bespilotnih zrakoplova skreće se pozornost da je izvođenje i oglašavanje letačkih operacija sustavima bespilotnih zrakoplova bez odgovarajućeg odobrenja ili izjave operatora, prekršaj sukladno odredbama Zakonom o zračnom prometu.
Inspektori Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo su u postupanjima po prijavama sankcionirali tri operatora radi neovlaštenog obavljanja letačkih operacija i dva operatora za uklanjanje promotivnih materijala neovlaštenog oglašavanja usluga radova iz zraka sustavima bespilotnih zrakoplova.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #470
tko ih prijavi... ::)


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #472
Oglašavanje letačkih operacija sustavima bespilotnih zrakoplova bez odgovarajućeg odobrenja.
Što bi to značilo, "oglašavanje letačkih operacija" ?

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #473
Mislim da je pravilnik previše krut, jer su FPV dronovi tipa Phantom, koji imaju napredne
sustave sigurnosti, sa redovitim nadogradnjama, izrađenu u velikim količinama, provjereni,
sigurniji od dronova sa više elisa tipa uradi sam, koji su teški više od 5 - 15 kg.
Vrijeme će to pokazati.
Osim podizanja svijesti i odgovornosti, država neće profitirati ovim pravilnikom,
već samo pojedinci koji će ishodovati potrebne dozvole za snimanje u zonama
C i D. Najviše fotografija iz zraka, koje promiču Hrvatski turizam, fotografirane
su dronovima tipa Phantom. Nadam se da će se pravilnik u budućnosti biti
fleksibilniji, sa manje papirologije, a one koji se kao tvrtke bave snimanjem iz zraka obavezati
plaćanjem osiguranja na sličnom principu kao što se osiguravaju vozila u prometu.
U svijetu nije poznat slučaj da je netko smrtno stradao od posljedica pada drona, dok je od
padova aviona (nažalost ima dosta primjera u zadnje vrijeme) stradalo puno ljudi.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #474
Za sve si u pravu osim ovog  ;)

Mislim da je pravilnik previše krut, jer su FPV dronovi tipa Phantom, koji imaju napredne
sustave sigurnosti, sa redovitim nadogradnjama, izrađenu u velikim količinama, provjereni,
sigurniji od dronova sa više elisa tipa uradi sam, koji su teški više od 5 - 15 kg.
Vrijeme će to pokazati.

Pravilnici diljem svijeta se i rade zbog instant Phantom letača, ni jedna druga letjelica, tj pilot iste ne radi toliko sranja koliko neodgovorni piloti RTF letjelica, pogotovo fantoma. Pun ih je YT, od 10 zabijanja u zgrade, aute, ljude i ostale pomične i nepomične objekte 9 ih je napravljeno fantačem.

Što se tiče pouzdanosti, to je priča za sebe. Moj godinu dana DIY kvad nije pao ni jednom niti imao i jedan kvar dok kolegin P2 ide 2.put na totalnu restauraciju i onda ga prodaje samo da ga se riješi. Oba puta je je bila razlog pouzdana elektronika.  :)

Čemu mišljenje da nešto što je rađeno sa pažnjom i u što je uloženo "jako puno" vremena ne valja, a nešto što se štanca serijski u masovnim količinama ima super kvalitetu. Dovoljno je da jedan radnik ne odspava dovoljno jednu noć ili da na vrijeme ne dobije plaću i imaš tisuće poluproizvoda.
 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #475
Meni osobno P2 ni P3 nije pao ni jednom, isto tako je i sa kolegama za koje znam da imaju Phantom 2 - 3. 
Za većinu padova Phantom dronova krivi su sami piloti, a kako ih sve voze  može se vidjeti na YouTubu.
Za padove koje znam, tipa zaletavanja u drvo ili grubo slijetanje krivi su piloti. Ni za jedan slučaj koji
znam nije zakazala eletronika ili neki drugi sustav, tako da tvoja priča ne stoji.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #476
Meni osobno P2 ni P3 nije pao ni jednom, isto tako je i sa kolegama za koje znam da imaju Phantom 2 - 3. 
Za većinu padova Phantom dronova krivi su sami piloti, a kako ih sve voze  može se vidjeti na YouTubu.
Za padove koje znam, tipa zaletavanja u drvo ili grubo slijetanje krivi su piloti. Ni za jedan slučaj koji
znam nije zakazala eletronika ili neki drugi sustav, tako da tvoja priča ne stoji.

Potpisujem isto i kod mene.Rock solid.
'Tko vrijedi leti, tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi''

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #477
Slazem se s tim da su Phantomi mnogostruko sigurniji...jedini razlog sto ima puno snimki padova je taj sto ih je prodano milijun a i najcesce su kupci "piloti" koji niti ne znaju sto je letenje a kamoli manual mod ili odgovorno ponasanje :)
Phantomi su iznimno dobro napravljeni i siguran sam puno sigurniji od DIY letalica. Dovoljno je da jedan konektor "zajebes" i sigurnost i redundancija odose u asfalt :D

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #478
Isto tako mozes dobit "zahebani" konektor ili flat kabel na tvornickom proizvodu!! Znam iz vlastitog iskustva, vise puta ove godine. Nema veze sa RCom ali ima s elektronikom tako da mozemo do sutra sto je sigirnije, a sto ne. Najbitnije je prije svakog leta pregledat sve spojeve, a mogucnost failura uvijek postoji. Najgore je ostavljat neki registrirani problem za sutra jel "danas" nema vrimena 8)
Isto tako svakim novim firmwareom (koji rjesava neku prijasnju sitnicu ) postoji mogucnost za katastrofalnom greskom.Bio to APM ili DJI ili neki drugi. Ono sto je cinjenica da je DJI omogucio da svatko pa i onaj s "dvije lijeve" ili bez par fosni moze letjet.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #479
Zakljucak je jasan bitno je tko leti a ne s cim leti. Ako si idiot u glavi djaba ti sva elektronika. Znam par ljudi sa fantonima lete u ioc Gps im je pod obvezno. Let na sebe bez ioca bilo je skoro mrtvih. Naucit letit se be moze u 1mj treba dosta truda i znanja a i vjestine. Oni su sve stavili u zakon a provjera pilotski sposobnosti se svodi na komad papira di ti napises da znas letit. Vrlo jednostavno treba uvest demonstracijski let bez GPSa i ostalih glupsoti napravi osmicu izmedju 2 cunja par manevarskih radnji i onda dobi dozvolu. Do tad bit ce pametovanja...