Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 252510 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #480
Tako jeee! Živio Tomica!!

Lp. Sveto


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #481
Upravo tako....
Iako i dalje tvrdim da su statisticki Phantomi sigurniji, samo ih vise pada jer ih ima deseterostruko vise :)
To su ipak setupi koji su dobro istestirani, slozeni efikasno itd.
Koliko modelara je sebi slagalo quad sa skupim i provjerenim komponentama koje dokazano dobro rade skupa?
Slicno kao i sa slaganjem kompa...od nas 100 jedno 30 ce slozit brutalicu od kompa, ostali ce imati problema...a komp cak niti ne leti :)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #482
Upravo tako....
Iako i dalje tvrdim da su statisticki Phantomi sigurniji, samo ih vise pada jer ih ima deseterostruko vise :)
To su ipak setupi koji su dobro istestirani, slozeni efikasno itd.
Koliko modelara je sebi slagalo quad sa skupim i provjerenim komponentama koje dokazano dobro rade skupa?
Slicno kao i sa slaganjem kompa...od nas 100 jedno 30 ce slozit brutalicu od kompa, ostali ce imati problema...a komp cak niti ne leti :)


Ne znam dal se odnosi na sve phantome ili pojedini model, ali navodno nemaju manual moda? Sto je super dok GPS ima glitcheve ili pocne divljat pa dron odluci vratiti se u tvornicu u kinu :D
I negdje sam cito da je bil problem na 1 ili 2 phantomu, da se Naza lockala i naravno ode dron u 3pm, nema mu spasa.
Nije da blatim DJI, nego ocu reci da nema savrsene stvari, mozda jesu kvalitetniji od složenca, ali rock solid to je vec izraz s kojim treba pazljivo baratat :D

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #483
Ako već govorimo o sigurnosti, mislim da bi trebalo ograničiti masu  modela ukoliko se leti iznad ljudi. Naravno da je šteta ne letjeti iznad ljudi, treba snimiti kadrove i to uvijek uključuje neki rizik. Ja bi osobno rađe da mi iznad glave leti Phantom od 1,5kg nego neki okto od 10-20 kg. Čak bih se usudio reći da bi se trebalo forsirati što manje i lakše letjelice za snimanja u urbanim područjima.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #484
Phantomi se štancaju ko pašteta u gavrilovicu i nemaju izlaznu kontrolu kao ni za ostale proizvode zato i imaju dosta skarta i reklamacija.



Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #485
Ako već govorimo o sigurnosti, mislim da bi trebalo ograničiti masu  modela ukoliko se leti iznad ljudi. Naravno da je šteta ne letjeti iznad ljudi, treba snimiti kadrove i to uvijek uključuje neki rizik. Ja bi osobno rađe da mi iznad glave leti Phantom od 1,5kg nego neki okto od 10-20 kg. Čak bih se usudio reći da bi se trebalo forsirati što manje i lakše letjelice za snimanja u urbanim područjima.
Letenje iznad ljudi nigdje u zakonu nije dozvoljeno pa ni u Hrvatskom.
Snimanje skupine ljudi(koncert ili slicno) se jako lijepo moze izvesti sa strane i nema razloga ici iznad.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #486
Ako već govorimo o sigurnosti, mislim da bi trebalo ograničiti masu  modela ukoliko se leti iznad ljudi. Naravno da je šteta ne letjeti iznad ljudi, treba snimiti kadrove i to uvijek uključuje neki rizik. Ja bi osobno rađe da mi iznad glave leti Phantom od 1,5kg nego neki okto od 10-20 kg. Čak bih se usudio reći da bi se trebalo forsirati što manje i lakše letjelice za snimanja u urbanim područjima.
Letenje iznad ljudi nigdje u zakonu nije dozvoljeno pa ni u Hrvatskom.
Snimanje skupine ljudi(koncert ili slicno) se jako lijepo moze izvesti sa strane i nema razloga ici iznad.
Upravo tako, let iznad skupine ljudi je zabranjen, a koliko je ljudi potrebno da postanu skupina? :) 4,5, 10 ili 50?

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #487
Pise u pravilniku.
Skupina ljudi 1000 ili vise.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #488
Nigdje nisam našao taj podatak da je skupina 1000 ljudi već ga okrakteriziraju kao koncert, vjenjčanje, itd. a isto tako nije ni zabranjeno ako ti oni dozvole let iznad skupine ljudi, jer kategorija D ako ju i imaš moraš tražit odobrenje za izvodit tu letačku operaciju, zamisli da im za svako vjenjčanje tražiš dozvolu...


Članak 5.
Kategorizacija letačkih operacija

  • (1) Kategorija letačkih operacija određuje se razinom rizika koji njihovo izvođenje predstavlja za okolinu, sukladno Dodatku 1 ovoga Pravilnika.
  • (2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, letenje iznad skupine ljudi ili iznad industrijskog područja u kojem uslijed pada bespilotnog zrakoplova postoji mogućnost zapaljenja ili eksplozije, smatra se izvođenjem letačkih operacija kategorije D.
Pravo izvođenja letačkih operacija
  • (1) Operator smije izvoditi letačke operacije kategorije A i B ako je, prije izvođenja letačkih operacija, Agenciji dostavio Izjavu kako je propisano člankom 18. ovoga Pravilnika.
  • (2) Operator smije izvoditi letačke operacije kategorije C ako je izradio operativni priručnik i prije izvođenja letačkih operacija Agenciji dostavio Izjavu kako je propisano člankom 18. ovoga Pravilnika.
  • (3) Operator smije izvoditi letačke operacije kategorije D ako je prethodno ishodio odobrenje Agencije.
A članak 2.

  • 12. Skupina ljudiOkupljanje ljudi na određenom prostoru (npr. sa svrhom prisustvovanja ili sudjelovanja u organiziranom događaju – koncert, vjenčanje, priredba, proslava, demonstracije,… ili korištenje zajedničkih sadržaja – plaže, zabavni park, ….)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #489
Ako već govorimo o sigurnosti, mislim da bi trebalo ograničiti masu  modela ukoliko se leti iznad ljudi. Naravno da je šteta ne letjeti iznad ljudi, treba snimiti kadrove i to uvijek uključuje neki rizik. Ja bi osobno rađe da mi iznad glave leti Phantom od 1,5kg nego neki okto od 10-20 kg. Čak bih se usudio reći da bi se trebalo forsirati što manje i lakše letjelice za snimanja u urbanim područjima.
Letenje iznad ljudi nigdje u zakonu nije dozvoljeno pa ni u Hrvatskom.
Snimanje skupine ljudi(koncert ili slicno) se jako lijepo moze izvesti sa strane i nema razloga ici iznad.
Jasno, jasno, ali uvijek se ispod letjelice netko nalazi, prolazi ulicom, parkom...slučajni prolaznik ili prolaznici koji prolaze s vanjske strane ograde nekog koncerta recimo...
Bilo kako bilo, dobro je da se ipak to izreguliralo.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #490
Razgovarao sam sa osobom koja je ishodovala dozvole za let bespilotnim zrakoplovom u zonama A, B, C.
Osim dronova sa više motora 6-8, posjeduje i dron Phantom 3. U razgovoru se je složio, da mu je
od dronova koje posjeduje, najsigurniji Phantom 3. Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo nije dovoljno
upoznata niti informirana o razini sigurnosti bespilotnih zrakoplova s obzirom na vrstu i model. Tu bi trebalo
nešto mijenjati.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #491
Razgovarao sam sa osobom koja je ishodovala dozvole za let bespilotnim zrakoplovom u zonama A, B, C.
Osim dronova sa više motora 6-8, posjeduje i dron Phantom 3. U razgovoru se je složio, da mu je
od dronova koje posjeduje, najsigurniji Phantom 3. Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo nije dovoljno
upoznata niti informirana o razini sigurnosti bespilotnih zrakoplova s obzirom na vrstu i model. Tu bi trebalo
nešto mijenjati.
P3 ima nadogradjenu verziju A2 kontrolera(koji se koristi u flagshipu S1000); NCOR koji je prvo u I1 ugradjen. Samo lightbridge i  A2 konttoler koštaju koliko; 3000e ili vise. A P3 kosta trećinu toga.   Ima hrpa sranja sa P3 i I1; ali na toliku količinu prodanih to je doslovno sitnica .

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #492
Razgovarao sam sa osobom koja je ishodovala dozvole za let bespilotnim zrakoplovom u zonama A, B, C.
Osim dronova sa više motora 6-8, posjeduje i dron Phantom 3. U razgovoru se je složio, da mu je
od dronova koje posjeduje, najsigurniji Phantom 3. Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo nije dovoljno
upoznata niti informirana o razini sigurnosti bespilotnih zrakoplova s obzirom na vrstu i model. Tu bi trebalo
nešto mijenjati.



E tu se slažem s tobom.

Tu naše mjerodavne službe neće biti informirane ni do Phantoma 10 (uzeto u obzir kojom se DJI brzinom širi s ponudom).
Mislim da se može na to utjecati sa raznim udrugama i sl.organizacijama.
Sada kada sam se dotaknuo udruga, primjetio sam udrugu HUKOBS sa ovog linka prezentacije: ovdje
Zanima me da li ima ovdje članove ove udruge ovdje pošto se mislim učlaniti.





Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #493
Razgovarao sam sa osobom koja je ishodovala dozvole za let bespilotnim zrakoplovom u zonama A, B, C.
Osim dronova sa više motora 6-8, posjeduje i dron Phantom 3. U razgovoru se je složio, da mu je
od dronova koje posjeduje, najsigurniji Phantom 3. Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo nije dovoljno
upoznata niti informirana o razini sigurnosti bespilotnih zrakoplova s obzirom na vrstu i model. Tu bi trebalo
nešto mijenjati.
samo da te ispravim...koliko sam upoznat u Hrvatskoj nitko nema A, B i C....ima samo A i B i dva poduzeća sve četiri kategorije ;-)
MAK Zapad   -    ZK Rode Prelog  - 
https://www.facebook.com/progressof/?ref=bookmarks
Quad micro+mini, Hamer X-8, Dex min, T-Rex 500, Tarot650Ironman X8 Futaba 14SG

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #494
Razgovarao sam sa osobom koja je ishodovala dozvole za let bespilotnim zrakoplovom u zonama A, B, C.
Osim dronova sa više motora 6-8, posjeduje i dron Phantom 3. U razgovoru se je složio, da mu je
od dronova koje posjeduje, najsigurniji Phantom 3. Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo nije dovoljno
upoznata niti informirana o razini sigurnosti bespilotnih zrakoplova s obzirom na vrstu i model. Tu bi trebalo
nešto mijenjati.

Ili sto je vjerojatnije je VISE NEGO DETALJNO upoznata, i to je razlog
zasto ne dozvoljava phantoma u sredistu grada.

Da bi to razumio morao bi nesto znati o aerodinamici, mehanici leta,
itd, itd.

Agencija je dala okvir za legalno izvodjenje operacija uz zhtjeve za prihvatljivi
nivo sigurnosti izvodjenja operacija.

Laicki receno to je kao da ocekujes da komercijalni putnicki avion leti sa samo
jednim motorom, jer moze, i cemu mu onda sluze dva. Koliki bi samo troskovi
bili manji za kompanije kada bi mogli imati samo jedan motor.

S obzirom na broj osoba koje nisu imale nikakav dotjecaj sa modelarstvom, niti
upravljanjem modelima, a koje misle da mogu otici u ducan kupiti phantoma i letjeti
ga uz pomoc gps-a, jer kad bi ga stavili u man mode bi ga razbili - potpuno opravdano, bez da ulazimo u druge bitne aspekte sigurnosti kao npr sto se dogadja
prilikom otkaza motora itd.

Moje misljenje je da bi trebalo svim hexama koje dokazu pred agencijom da
u slucaju otkaza jednog motora imaju minimum upravljivosti i mogu biti kontrolirano
prizemljene dozvoliti letenje u C i D klasi prostora. Tko zna, mozsa se to promijeni
u nekoj slijedecoj verziji pravilnika.