Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 252490 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #541
Neko ko si ovo može priuštit (i kome treba) bi bila ogromna korporacija ili država.
Kako piše,blokira radio signal,al po svemu sudeći ne može blokirat unaprijed isprogramiranu letjelicu u svojoj misiji.
Niko neće na bijelu kuću poslat mini racera sa bombon,nego neku potpuno autonomnu letjelicu.
Drugin ričima,u većini bitnih slučajeva,faliven izum.
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #542
.... nije bas da ste u pravilnoj temi , ali kaj se tice tih  "ometavaca" signala to su sve neprihvatljive metode , nikome nije u interesu da ima "neznam cime natovarenu padajucu ciglu " ....


dajte malo razmislite , ako vec zelite nesto kaj leti "maknuti" iz zraka , onda jedino pravilno rjesenje je preuzimanje kontrole nad letjelicom , a siguran sam da oni koji to trebaju vec znaju kak ide da se ne objasnjavam ..


i ubuduce savjetujem da piste temu shodno naslovu .....
dx9-xd8-gobac630

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #543
Po mojim saznanjima takve uređaje jedino i kupuje država, a sve u cilju sigurnosti svih nas.
Ciljana skupina sigurno nismo mi a niti leteći snimatelji......već razne kriminalne skupine i sl.
Stoga pozdravljam napravu.....

Glede letjelica i misija, za sada uređaj radi provjereno..definitivno prekida misiju jer jamer ide u cijelom spektru (pa i gps freq.band-koji je temelj misije) od 1mhz pa sve do 10ghz i to s vrlo velikom snagom i usmjerenim stekiranim antenama gdje je EIRP reda par kw.Naravno da sam uređaj nije garancija da će zaustaviti (ne srušiti) svaku letjelicu ali je postotak učinkovitosti zasigurno velik....




Ovo je moje mišljenje, što ne znači da sam u pravu.... :)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #544
Ne mora ic pomocu gpsa.
Npr letjelica se digne 2000m u vis i krene prema meti..radar je nacilja i jamma sve gpsove telemetrije video linkove...od 1mhz do 99000000ghz
A ona ostane na failsafeu i pomocu nekog kompasa i ziroskopa  samo locka smjer i sa visine grune u metu..teoretski izvedivo
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #545
Ometanje 'letjelice' ne bazira se samo na ometanju 'nekih frekvencija' nego na činjenici da ona nije ( i ne može biti) faradajev kavez: vrlo jako i usmjereno elektromagnetsko polje inducira napone na vodovima elektronike i time je ona disfunkcionalna i nepredvidiva.
Najčešće se radi na mikrovalnom području snažnim jammerom sa usmjerenim antenama (EIRP je impozantan).

Navodno je ovako moguće "skinuti" bilo koji navođeni projektil ! ?

I da, ovo nije ništa novo: već u drugom svjetskom ratu vodio se 'elektronički rat' nevjerojatnih razmjera raznim ometačima, lažnim signalima i svakakvim tehnikama, ovdje je jedan popis opreme i sustava , njih preko stotinu koji su tada korišteni:

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_World_War_II_electronic_warfare_equipment

Damir

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #547
 ;)


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #549
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/407160/Bandicevu-milenijsku-fotografiju-snimio-dron-koji-je-letio-bez-dozvole.html
Nije se držao pravila od 150 metara udaljenosti od skupine ljudi. Može li se sa 150 metara udaljenosti fotografirati milenijska fotografija?
Ova odredba od 150 metara mi je pretjerana. Ako dron nije letio iznad ljudi i životinja, recimo da je poletio okomito od operatera, nije ugrozio
nikoga.


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #550
Pretjerana ili ne, ako je propisano da se ne smije, onda se ne smije.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #551
Zato se propisi trebaju mijenjati. Neka pravna osoba koja u ponudi ima usluge fotografiranja
i snimanja iz zraka, plati osiguranje na principu osiguranja osobnih vozila, tako da u slučaju pada
koji je malo vjerojatan, plati nastalu moguću štetu. 100 puta je veća opasnost bila od automobila
koji su prometovali avenijom Većeslava Holjevca, radi mogućeg izljetanja.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #552
Ma naravno, sve smo to već puno puta prožvakali, komičan je taj zakon, čak i karikatura. Znači situacija, hoćeš sliknut selfie svoje familije pored onih poznatih Zg fontana, izvadiš Phantoma, digneš 10,20 metara, klik, sletiš, svi sretni, realno nisi nikoga ugrozio..e za tu radnju je potrebna D kategorija...i onda pogledaš što je sve potrebno za D kategoriju i padneš u nesvijest :D

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #553
Ili kazes da si djelatnik ZG Holdinga i da zakoni/pravilnici za tebe ne vrijede.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #554
Pozdrav svima


..proučio sam Pravilnik, ali nije mi baš u potpunosti sve jasno, pa bi vam postavio par pitanjca! ..i oprostite ako su vam to "dječja pitanja", bavim se fotografijom a htio bi si otvoriti novu perspektivu!  :)



..zanima me gdje mogu letjeti i snimati sa, npr Phantom.om, bez ikakvih dozvola!? 
..kako je s snimljenim materijalom i objavi na internetu!?
..kada se priča o dozvoljenoj kinetičkoj energiji, od 79J ..ne bi li to značilo, da letjelica mase 1,28 kg (Phantom 3), na visini od 6m ili manjoj, ne podliježe Pravilniku ..pošto je na toj visini kinetička energija manja od 79J, naravno ako brzinom kretanja ne probijamo tu brojku ?!
..prijava drona Agenciji i potrebita papirologija?!
..da li uprava grada, sela, općine, može napisati nekakav dopis, dozvolu, za snimanje gradskog područja za promotivne potrebe  ..da li to pomaže za dobijanje dozvole od Agencije i ima li uopće ikakav utjecaj!?
..ako se radi godišnji shoting, godišnja doba i tako to ..da li Agencija može izdati godišnju dozvolu, ili za svaki let je potrebna dozvola?!


Hvala