Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 252600 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #556

https://www.facebook.com/bktv123/videos/vb.200806410113786/451427415051683/?type=2&theater



...po ovom smo svi mi magarci...dečki iz SLO došli, obavili i otišli bez ikakvih posljedica prekršivši sve zakone koji postoje....

Ma sigurno su imali padobran i 10 motora sa 4 FCa.
Ili to ili je video narucio Bandic pa su letjeli pod iznimkom politike.
Jad i bijeda.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #557
I da su imali, nema leta po noci  :)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #558
Lijepi kadrovi


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #560
1.) svatko moze reci da je snimao dornom koji ne moze postici 27J i da ne spada pod Pravilnik, osim ako ga je snimila tajna sluzba, a dron se kasnije slupao i "pojeo vuk magare"
2.) moze reci da je snimku kupio od nekog Kineza preko neta ... shutterstock ili nesto slicno ... ili je sam sebi na takav nacin prodat za 1USD da mu knjigovodstveno pase a od Kineza koji drze stranicu nitko nebu saznao tko je snimku postavio na stranicu

... ostaje problem geodetske uprave i snimanja iz zraka ... a da li geodetska uprava odobrava snimanje Google-u??  ;)

a cijela situacija oko Pravilnika ... cuspajz ... necu vise ... dobijem grc na mozgu i kvari mi probavu

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #561
Evo kako to amerikenjci rade... cini se da su svatili da je to buducnost :)
http://www.digitalphotopro.com/newswire/faa-announces-small-uas-registration-rule?utm_source=facebook&ute_medium=status&utm_campaign=news

Mi cemo to za cca 20 godina kad izvucemo glave iz pjeska i prestanemo podmetati noge jedni drugima za svaki Qrac.  ::)
Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti, ne vrijedi.
A ja letim :)) DJI Quad... i Yuneec typhoon H http://www.youtube.com/user/NiramZD
skype: niram_zd

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #562
Njima je i to drama, ne volim generalizirat al bas su degici.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #563
Taman sad kad ja sve dozvole rijesim. Bude nesto trece iskocilo. Papir onaj dozvola ona. Upustva za moju letjelicu itd. A da ne pricam koliko novaca da letjelicu prilagodim zakonu za D kategoriju letenja. A sad kad vidim mozda bolje da letim bez obzira na sve zakone jer ova lakrdija od ccaa i svega oko zakona i nepridrzavanje pojedinaca, samo mi koji se bojimo i ne letimo radi zakona ispaštamo. A neodgovornost pojedinaca je i dalje prisutna. Koju posluku porati? Jer vidim leti se inspire fantomi i sve ko da zakon ne postoji. Ja sam za to da se ne zabrani let tim letjelicama vec da njima upravljaju iskusni ljudi. Koji znaju letit bez tehnikalija gpsa i lesi se vrace kuci. Kako sto je neko reko nisu krive letjelice za padove vec neiskusni operateri.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #564
Pravilnik je katastrofalan i to sam jutros napisao u mailu ccaa ali dok se o ovome ne pocme javno raspravljati cak i preko medija ako treba nece se nista promjeniti... amerikenjci su lajali i bunili se na sve strane pa su ipak uspili koliko toliko urazumiti FAA a kod nas da bi letio moras ispunjavati vise sigurnosnih pravila nego da imas cesnu staru 20-30 god
i to je nasoj agenciji prihvatljivo da nije tragicno bilo bi smisno.
Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti, ne vrijedi.
A ja letim :)) DJI Quad... i Yuneec typhoon H http://www.youtube.com/user/NiramZD
skype: niram_zd

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #565
Evo kako to amerikenjci rade... cini se da su svatili da je to buducnost :)
http://www.digitalphotopro.com/newswire/faa-announces-small-uas-registration-rule?utm_source=facebook&ute_medium=status&utm_campaign=news

Mi cemo to za cca 20 godina kad izvucemo glave iz pjeska i prestanemo podmetati noge jedni drugima za svaki Qrac.  ::)

evo i na RCG

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2561476

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #566
u ovom threadu su dijelovi iz njihovog FAQ-a...

a onda nas optužuju za birokraciju... :)


www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2561502

Q. Do I have to register a paper airplane, or a toy balloon or Frisbee?
 A. No. Even if these things could be considered "drones" or "unmanned aircraft" and met the minimum weight threshold of 250 gm/0.55 lb., the registration rules also require that they be a part of an "unmanned aircraft system." An "unmanned aircraft system" includes the communication links and components that control the small unmanned aircraft along with all of the other elements needed to safely operate the drone. Paper airplanes, toy balloons, Frisbees, and similar items are not connected to such control system.


 Q. What is the definition of a UAS? Is it different from a drone?
 A. A UAS is an unmanned aircraft system. A drone and a UAS are the same for registration purposes.

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #567
Uuuuu jedva čekam da taj zakon dođe kod nas :)

Naši "uvijek najpametniji od svih" državni službenici će dodati još 20ak stavaka i nameta (jbg da zaposle još kojeg malog od kumove sestrične šogorove nećake sina).
Pa će biti potrebno registrirati svaki model ponaosob, pa ovjeriti kod javnog bilježnika, poslati ovjeru sa biljezima od cca 40 kn u ZG na odobrenje, koje će, ako je sve u redu i model odgovara specifikacijama proizvođača, biti odobreno već u roku od 6 mjeseci.

No za modele u samogradnji, biti će potrebno dostaviti i specifikaciju materijala, nacrt modela, izračun letnih karakteristika, detaljnu specifikaciju pogona modela, utjecaj na okoliš, rezultate testiranja, mjere zbrinjavanja u slučaju pada modela...... za to će postojati posebna agencija sa 200tinjak zaposlenih , mahom vrhunskih stručnjaka aerodinamike (čitaj, pobjednik natjecanja kamena s ramena u Donjoj Pripizdini) koji će sve vaše dokumente o modelu evaluirati te u roku od godine dana donijeti odluku o registraciji. Prije toga trebati će izdvojiti dodatna sredstva, jer sama procjena košta 500tinjak kuna, pa opet javni biljezi, naknada za HR Šume, ZAMP, slivne vode, HRT, korištenje frekvencije ......
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #569
Uuuuu jedva čekam da taj zakon dođe kod nas :)

Naši "uvijek najpametniji od svih" državni službenici će dodati još 20ak stavaka i nameta (jbg da zaposle još kojeg malog od kumove sestrične šogorove nećake sina).
Pa će biti potrebno registrirati svaki model ponaosob, pa ovjeriti kod javnog bilježnika, poslati ovjeru sa biljezima od cca 40 kn u ZG na odobrenje, koje će, ako je sve u redu i model odgovara specifikacijama proizvođača, biti odobreno već u roku od 6 mjeseci.

No za modele u samogradnji, biti će potrebno dostaviti i specifikaciju materijala, nacrt modela, izračun letnih karakteristika, detaljnu specifikaciju pogona modela, utjecaj na okoliš, rezultate testiranja, mjere zbrinjavanja u slučaju pada modela...... za to će postojati posebna agencija sa 200tinjak zaposlenih , mahom vrhunskih stručnjaka aerodinamike (čitaj, pobjednik natjecanja kamena s ramena u Donjoj Pripizdini) koji će sve vaše dokumente o modelu evaluirati te u roku od godine dana donijeti odluku o registraciji. Prije toga trebati će izdvojiti dodatna sredstva, jer sama procjena košta 500tinjak kuna, pa opet javni biljezi, naknada za HR Šume, ZAMP, slivne vode, HRT, korištenje frekvencije ......
Hvala Ti Varadero od srca ....poštedio si me pisanja ,ali bio si preblag jer su ''naši'' stručni zrakoplovni primati van svake konkurencije  :'(
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes