Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 252681 times) previous topic - next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #570
Dok ne urede sustav uopce ne ne treba zamarati sa tim propisima upravo zbog toga sto ste naveli. Par nas ce se pridrzavati toga dok ekipa nit ne zna da ti zakoni postoji i boli ih ona stvar. A mi cemo kalkulirati koju kategoriju letimo, jel sumrak, jel smijemo sad poletiti, ma da nebi. Il ce bit isto za sve ili nista od toga.
Uopce ovi kretenizmi sa brojem rotora mi toliko dignu tlak da je to nehumano.

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #571
Ma to s brojem rotora i ima nekog smisla...

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #572
Osobno me mojih 8 motora u X konfiguraciji spasilo kamikaza style poniranja.
Usred leta jedan prop odleprsao, matica popustila, letjelica nije ni mrdnula, a zapravo se nedostajali propeler primjetio tek nakon sputanja.

Prije X8 sam imao prilike osjetiti nedostatak redudancije, gdje quadcopter bez jednog motora/propelera/esca pada ko kruška, ma koji god FC bio, nebres ti fiziku zaj***t.
Ne bi ja više ništa manje od 8 motora.

Zapravo me jako čudi kako se netko usudi dizati Inspire 1 (možebitno sa X5R) ili čak neki Matrice gdje 40k+ leprsa po zraku bez redudancije. Ne mozda sa strane da pad toga napravi neku štetu ili nedajbože ozljedu, već sam pristup boli me briga, pa neće mene, zaboli me za par desetaka tisucica.

Svaka čast DJI-u i ostalim vendorima a naročito vlasnicima koji tolko vjeruju četvero propelerašima, ali te stvari nisu jeftine i da, padaju s neba, više nego što se priča i zna. Dok phantom 1 i 2 nakupe godine koristanja bez odrzavanja, padat će kilnate pahulje. A bit ce to tokom 2016. Trebalo bi demonstrirati pad 1kg sa 20m na nečiju glavu. Najbolje na jednom od onih što u centru grada letuckaju, čisto da se uvjere.


IMHO sa zakonom se slažem samo po pitanju broja rotora dok se ulazi u rizična područja. Sve ostalo je debilana.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #573
Ma to s brojem rotora i ima nekog smisla...

Zasto to ima nekog smisla ... pogotovo u kombinaciji s padobranom?
Zasto (ako idemo u smjeru redundancije) jedna recimo cesna nema dva motora i padobran? a svejedno je registrirana i to je po CCAA standardima sasvim ok i lete i padaju - primjera ove godine koliko oces da ne govorim o letalima iz garaze.
To da je toliko drasticno sigurnije su price za malu dicu i one koji se sa modelarstvom bave vrlo kratko.
Tu pricu je netko napricao pametnjakovicima koji su slagali pravilnik al nazalost kao i sve kod nas to se odradilo na horuk bez iti malo neke studije o tome jer kad vidis sto su napravili jedini zakljucak koji se moze doniti je da moja zena koju ovaj "sport" ne zanima vise zna o dronovima nego oni kojima je to posao, no u stvatri je situacija jos gora jer ih nije ni briga.

Vise su turisti ovo lito letili i snimali po Hrvatskoj i uzivali u "slobodi" nego svi mi skupa, a zbog cega zbog straha tko ce koga cinkati jer su svi vise-manje u ilegali cak i oni koji tvrde da imaju "sve papire i dozvole" (je od ccaa ... a "zakona/propisa" kod nas koliko god oces i uvik se nađe da ti fali onaj jedan papir/dozvola/suglasnost(nastavi niz) pa najebes ako to nekom odgovara)
Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti, ne vrijedi.
A ja letim :)) DJI Quad... i Yuneec typhoon H http://www.youtube.com/user/NiramZD
skype: niram_zd

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #574
Padobran je slabo rješenje, dok se on otvori, dok se pilot snađe...to je nešto što se možda može prodati maloj djeci ili onima koji se modelarstvom bave vrlo kratko.
Imao sam prilike nekoliko puta slijetati s hexom bez jednog motora, srećom svako slijetanje je bilo uspješno, ali uz dosta truda i malo sreće, a koliko sam čuo, mnogima to nije pošlo za rukom.


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #575
OK a koji je bio razlog ostajanja bez motora? Ako nije poslovna tajna
Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti, ne vrijedi.
A ja letim :)) DJI Quad... i Yuneec typhoon H http://www.youtube.com/user/NiramZD
skype: niram_zd

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #576
NAravno da nije, svatko tko je iskusan to zna, dogodi se da elisa pukne, dogodi se da te ptica pogodi, dogodi se da regler ispadne iz sinkronizacije, dogodi se da se od  vibracija otkine konektor s reglera, dogodi se čak i prekid žice na mjestu gdje se spaja na kontakt, dogodi se i da relger pregori....vjerojatno ima i još situacija gdje može doći do otkazivanja jednog motora, za ove sam čuo, a pojedine i imao.
Da se razumijemo, zakon je definitivno smiješan, pretjeran, ali u RH je sve tako.
U nekim drugim zemljama, financijski jačim, postoji realna potreba za regulaciju letenja pošto si svako dijete može priuštiti Phantoma i ima ih na stotine...ovaj zakon za RH je smiješan, čak i Zagreb koji je druga država u odnosu na Osijek recimo. Radi se vjerojatno o monopolu ili pogodovanju nekome.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #577
Ja osobno nisam dozivio niti jedan od tih kvarova u sve ove godine modelarstva ... Pucanje elisa iskljucivo pri padu i to je bila moja greska na jednom experimentu na livadi...
Ptice smatram da se moze dogoditi osobno sam imao situacija gdje sam letio sa galebovima na njihovom teritoriju i to mi se nije svidilo bas no to je opet stvar procjene rizika od strane operatera i bez obzira na letjelicu rizik od katastrofe uvjek tu postoji. Sa ostatkom opreme nisam nikad imao problema a izmjenio sam svakakve kombinacije.
Neznam mozda sam srece ali nisam ni od drugih kolega cuo neke pretjerane price koje dokazuju da je situacija drasticna toliko da zahtjeva dolike stroge mjere je i dalje su vece sanse da ces imati nezgodu u prometu nedo da ce te dron pogoditi (statisticki gledano) a i dalje svakom daju za volan  :)

Po meni pravilnik je previse nabrijan nepotrebno i to se vidi da se svugdi u svitu polako popusta a kod nas to nece tako skoro a samo zbog nase balkanske osobnosti ko ce kome bolje smjestiti...
Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti, ne vrijedi.
A ja letim :)) DJI Quad... i Yuneec typhoon H http://www.youtube.com/user/NiramZD
skype: niram_zd

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #578
A valjda je stvar sreće, meni je 2 puta otpao kontakt s reglera, tvornički, nikad padan...i jednom otfrknio rotor s propelerom :D
Mnoge su stvari nepravedne, tako i ova...

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #579
Eto vidis otpao kontakt s reglera. Sam si slagao hexu? I to je ono sto ja pricam, moze doc klinjo sozit hexu sa najjeftinijim kineskim dijelovima, sloziti ju naravno totalno upitno i to je po logici stvari sigurnije od renomiranog proizvoda tvrtke cije kvadkoptere slazu timovi inzenjera i na cijem razvoju rade doslovno stotine i tisuce ljudi. Vrijedate mi struku i zdrav razum.


Ja osobno na ovom forumu i u privatnom zivotu znam hrpu diy dronova koji su pali, iskreno za fantoma ili inspire koji su pali zbog neke tehnicke greske ili kvara ne znam niti za ijedan.


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #581
Tak je to smo vec diskutirali, upravljanje i regulacija takvish sustava su razvijeni i postoje, ceka se implemenacija od strane nekog mainstream proizvodaca.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #582
Ja osobno nisam dozivio niti jedan od tih kvarova u sve ove godine modelarstva ... Pucanje elisa iskljucivo pri padu i to je bila moja greska na jednom experimentu na livadi...
Ptice smatram da se moze dogoditi osobno sam imao situacija gdje sam letio sa galebovima na njihovom teritoriju i to mi se nije svidilo bas no to je opet stvar procjene rizika od strane operatera i bez obzira na letjelicu rizik od katastrofe uvjek tu postoji. Sa ostatkom opreme nisam nikad imao problema a izmjenio sam svakakve kombinacije.
Neznam mozda sam srece ali nisam ni od drugih kolega cuo neke pretjerane price koje dokazuju da je situacija drasticna toliko da zahtjeva dolike stroge mjere je i dalje su vece sanse da ces imati nezgodu u prometu nedo da ce te dron pogoditi (statisticki gledano) a i dalje svakom daju za volan  :)

Po meni pravilnik je previse nabrijan nepotrebno i to se vidi da se svugdi u svitu polako popusta a kod nas to nece tako skoro a samo zbog nase balkanske osobnosti ko ce kome bolje smjestiti...

Isto i kod mene. U skoro 2 god letenja multija, samo u prvih par mjeseci sam imao nekoliko slučajeva gdje mi je otišao prop u zraku, drugih kvarova osim toga nisam imao. Od tada letim isključivo sa provjerenim propovima i mogu reći da sam 99,99% siguran da će let proći u najboljem redu.
Naravno da malo malo provjerim opremu tako što sve pregledam, opipam i provjerim matice i šarafe.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #583
Eto vidis otpao kontakt s reglera. Sam si slagao hexu? I to je ono sto ja pricam, moze doc klinjo sozit hexu sa najjeftinijim kineskim dijelovima, sloziti ju naravno totalno upitno i to je po logici stvari sigurnije od renomiranog proizvoda tvrtke cije kvadkoptere slazu timovi inzenjera i na cijem razvoju rade doslovno stotine i tisuce ljudi. Vrijedate mi struku i zdrav razum.


Ja osobno na ovom forumu i u privatnom zivotu znam hrpu diy dronova koji su pali, iskreno za fantoma ili inspire koji su pali zbog neke tehnicke greske ili kvara ne znam niti za ijedan.

Jesam, i naravno da ima istine u tome što si napisao. Isto tako odeš na web i potražiš na forumima, youtubeu itd. videa i textova gdje raznim kupovnim strojevima pucaju propele, izgaraju relgeri, motori itd.
To što timovi inženjera rade nema veze zato što se u masovnoj proizvodnji UVIJEK potkradaju greške.
Dakle, možda me nisi dobro shvatio, ali ako uspoređujemo kućni quad i phantom, ja bi osobno rađe birao phantom..ali ako uspoređujemo hexu ili phantom, a da ne pričam octu ili x8...onda mi phantom ipak otpada.
Stvar je prilično jasna. Više rotora znači veću sigurnost. To je jednostavno tako i sasvim je smisleno.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #584
Usporedujem bilo sta kucno sa vise rotora nego Phantom, dakle kucna hexa pa nadalje. Apsolutno nusporedivo u smislu pouzdanosti.