Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 252680 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #676
Jeli to po ovoj DGU uredbi koja je u javnoj raspravi ispada da će ikakvo snimanje iz zraka biti ilegalno ako snimatelj nije registriran kao fizička ili pravna osoba kod CCAA(?)
Ne znam jeli to misle na ovu listu "Lista ovlaštenih operatora sustavima bespilotnih zrakoplova"...i jeli se na nju prijavljuje "Izjavom operatera" po čl.18/Dodatku2 Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova(?)
Ili je pak nešto drugo u pitanju kada se radi o snimanju iz zraka pošto članak 3 prijedloga DGU uredbe kaže:

(2) Snimati iz zraka područja i vodene površine u Republici Hrvatskoj za potrebe izmjere zemljišta, istraživanja, prostornog uređenja te za druge gospodarstvene i znanstvene potrebe, mogu pravne i fizičke osobe koje su registrirane za snimanje iz zraka pri nadležnim registarskim tijelima država.

Po tome fizička ili pravna osoba baš mora biti registrirana za tu djelatnost ili što(?)
Ako je ovo prethodno točno onda pojedinac/entuzijast je automatski u prekršaju ako nešto snima iz zraka...pogotovo ako npr. snimku stavi na Jubito. ::)

Uopće se ne dotičem sada apsurdnosti detalja prijedloga DGU uredbe koja zahtjeva njihovu reviziju apsolutno svih snimaka onih koji i 100% ispunjavaju uvjete za vršenje takvih snimanja, ako su namijenjene za neku vrstu javne prezentacije. ???
Nebi li bilo jednostavnije da DGU napravi nekakvu kartu sa označenim zonama gdje bi se smjelo ili ne snimati, i naznačiti sankcije eventualnim prekršiteljima toga, nego tražiti da im se svi snimljeni materijali šalju na reviziju za koje uopće sumnjam će imati volje i vremena pregledati čak i uz najbolju volju.
 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #677
p.s.
Dali prijedlog DGU uredbe uopće razlikuje snimanje koje nije u kategoriji: izmjera zemljišta, istraživanje, prostorno uređenje, druge gospodarstvene i znanstvene potrebe(?)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #678
Ma cemu tolka briga uopce? Miljun turista dolazi ove godine sto na obalu sto u kontinentalni dio, svak sa jednim fantomom ili cak inspireom.
Izvozit ce snimke lijepe nase, isto kao sto se sve izvozi. Kasno je za nas:)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #679
ako ne snimam ni za jednu potrebu naznačenu u

[/size](2) Snimati iz zraka područja i vodene površine u Republici Hrvatskoj za potrebe izmjere zemljišta, istraživanja, prostornog uređenja te za druge gospodarstvene i znanstvene potrebe, mogu pravne i fizičke osobe koje su registrirane za snimanje iz zraka pri nadležnim registarskim tijelima država.

onda ovo ne važi za snimanje prijatelja, pejsaža moje okoline? Tj. ne treba se registrirati!
Kršite svoje koptere da biste ih bolje upoznali ! :-)
A sada i avione! :-(

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #680
Ma cemu tolka briga uopce? Miljun turista dolazi ove godine sto na obalu sto u kontinentalni dio, svak sa jednim fantomom ili cak inspireom.
Izvozit ce snimke lijepe nase, isto kao sto se sve izvozi. Kasno je za nas:)
Gledaćemo na Jubitu kao i do sada. :D

onda ovo ne važi za snimanje prijatelja, pejsaža moje okoline? Tj. ne treba se registrirati!
Da, moglo bi se tako protumačiti napisano.

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #681
http://www.theverge.com/2016/4/6/11362900/faa-small-drone-recommendation-cities-urban-areas

The report argues that drones that weigh 250 grams (about half a pound) or less should be allowed to fly with no restrictions, as they don't pose a serious risk. Drones that weigh four to five pounds, a class that includes most of the camera drones we review on The Verge, would be allowed to fly over populated areas and even over crowds, but would have to maintain a greater distance from people, staying at least twenty feet above or 10 feet away.


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #683
Meni opasnije izgleda ona što se vješa tamo za one karike  :D



Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #686
A izgleda da je najsigurnije ne šljiviti nikakve pravilnike u Zagrebu :)
Bude neki false flag napuhani u medijima "pad drona polomio neprocjenjivi busen cvijeća na trgu blablabla"

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #687
Gledam i mislim si ... do kud taj hrvatski jal samo ide!!!

jal = zavist
(prijevod za dalmatince)

Iskreno ako je vec Bog odlucio da mi nesto mora pasti na glavu... ja bih za razliku od Vas da na mene padne "nesto" sa 1-2 metra visine i 1-1,5kg tezine, nego
....sa 50-100metara 5-10kg tezine (sa padobranom naravno)
LP,  Chris
... gravity always wins ....

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #688
Dok mi laprdamo, radi se radi :P

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #689
Gledam i mislim si ... do kud taj hrvatski jal samo ide!!!

jal = zavist
(prijevod za dalmatince)

Iskreno ako je vec Bog odlucio da mi nesto mora pasti na glavu... ja bih za razliku od Vas da na mene padne "nesto" sa 1-2 metra visine i 1-1,5kg tezine, nego
....sa 50-100metara 5-10kg tezine (sa padobranom naravno)


Mislim da jal i Bog nemaju nikakve veze ovdje.
Svakom normalnom bi trebalo biti jasno da nije pametno i normalno letiti ljudima iznad glave u paviljonu ili bilo gdje drugdje.