Skip to main content

Poll

Podržavate li donošenje zakona o sustavima bespilotnih zrakoplova?

  • Za
    52 (55.3%)
  • Protiv
    42 (44.7%)

Total Members Voted: 89

Voting closed: February 27, 2015, 07:40:44 pm

Topic: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova (Read 252658 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #737
Evo da malo ozivim ovu temu: zakon za reguliranje snimanje iz zraka sam procitao prije par mjeseci i ne znam ima li izmjena od tada, a ta verzija koju sam citao toliko je neprecizna i otvorena raznim tumacenjima da je to ocajno (komentirao sam to na temi vezanoj uz taj zakon).

No evo, kako sad planiram po prvi puta letjeti FPV dalje od kuce i vlastitog dvorista, postavljaju se pitanja i 'vata me paranoja... Pa prvo - sto ako ne snimam nista nego koristim samo FPV na micro quadu ispod 30g (konkretno, model Eachine E010 koji tezi otprilike toliko s kamerom i baterijom) za gledanje - bez ikakvog snimanja? Da li ce me globiti ako izadjem iz svog dvorista u park gdje nema ljudi? I dakle ne snimam vec samo gledam? O tome nije bilo rijeci nigdje cini mi se...

S djepnim quadom kakav je E010 koji ima tzv. "ducted fans" zastitu za propelere (prakticno nemoguce je ozlijediti nekog) i domet od nekih 30-40m u svim smjerovima i leti samo u level modu (pa su onemogucene acro egzibicije koje bi evenutalno nabile propelere nekom u glavu prilikom raznih lupinga i sl.) da li predstavljam prijetnju za nacionalnu sigurnost i zivot ljudi, biljaka i zivotinja i trebam vaditi papire, dozvole...?

 

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #738
Dok nikoga ne ugrozavas i ne ometas samo leti i uzivaj  :)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #739
Dok nikoga ne ugrozavas i ne ometas samo leti i uzivaj  :)

Procitaj malo bolje,
Evo da malo ozivim ovu temu: zakon za reguliranje snimanje iz zraka sam procitao prije par mjeseci i ne znam ima li izmjena od tada, a ta verzija koju sam citao toliko je neprecizna i otvorena raznim tumacenjima da je to ocajno (komentirao sam to na temi vezanoj uz taj zakon).

No evo, kako sad planiram po prvi puta letjeti FPV dalje od kuce i vlastitog dvorista, postavljaju se pitanja i 'vata me paranoja... Pa prvo - sto ako ne snimam nista nego koristim samo FPV na micro quadu ispod 30g (konkretno, model Eachine E010 koji tezi otprilike toliko s kamerom i baterijom) za gledanje - bez ikakvog snimanja? Da li ce me globiti ako izadjem iz svog dvorista u park gdje nema ljudi? I dakle ne snimam vec samo gledam? O tome nije bilo rijeci nigdje cini mi se...

S djepnim quadom kakav je E010 koji ima tzv. "ducted fans" zastitu za propelere (prakticno nemoguce je ozlijediti nekog) i domet od nekih 30-40m u svim smjerovima i leti samo u level modu (pa su onemogucene acro egzibicije koje bi evenutalno nabile propelere nekom u glavu prilikom raznih lupinga i sl.) da li predstavljam prijetnju za nacionalnu sigurnost i zivot ljudi, biljaka i zivotinja i trebam vaditi papire, dozvole...?

Procitaj malo bolje sa malo vise razumijevanja, na E010 i slicne igracke pravilnik se ne odnosi.



Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #740
Mislim, problem je sto ako dodje policija i pocne pametovati. Tko ce se natezati s njima ako se nemam za sto "uhvatiti" tj . konkretan tekst koji izuzima igracke itd.
Morat cu procitati zadnju reviziju - jer ona prva koju sam citao prije par mjeseci odnosila se, ako se dobro sjecam definicije, na svako snimanje iz letjelice u pokretu  - sto znaci i E010 pa i prakticno sjedenje u avionu i snimanje kroz prozor... Valjda su to sad rasclanili... (a FPV ionako ne mora biti snimanje).

Gdje se sad moze naci zadnje stanje tj. zadnja verzija? Narodne novine pretpostavljam.... ?


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #741
Policija ti nece prigovarati, jedino sto ce te pitati je koliko kosta, koliki je domet i jel mogu oni malo voziti :)
ako ces se striktno drzati zakona neces izaci dalje iz svoje sobe, a i tamo je upitno jer kada te zena vidi primijenit ce svoje zakone :)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #742

OK, nasao.
Sudeci po ovome:
(5) Odredbe ovoga Pravilnika ne primjenjuju se na bespilotne zrakoplove pod uvjetom da ne mogu postići kinetičku energiju veću od 79 J.

S E010 se smije letjeti mimo pravilnika cak i FPV.

Ali postoji drugi pravilnk/zakon sto vec koji regulira bas snimanje iz zraka - za to sad ne znam...



ako ces se striktno drzati zakona neces izaci dalje iz svoje sobe

Kad dodje nadobudni policajac, onda ce se svaka stavka gledati... dakle striktno ili ne, ne ovisi o meni vec o njima.
Zato se jos i nisam maknuo iz sobe dok 100% nisam siguran da nece biti problema.


Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #744
Ako stojis usred parkica s naocalama i oko tebe nesto leti, a tamo se zatekne policajac ili ga mozda netko pozove kad cuje zujanje, naravno da ce provjeravati i da moram znati koja su mi prava. A to je vec natezanje (za moj pojam)...  :-\

Ali ocito clanak 5 izuzima takve igracke (vjerojatno sve dok ne snimam nista) pa se mogu na to pozvati ako krene jos vece natezanje  :)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #745
Samo mu reci da tvoja zujalica ne prelazi kinetičku energiju veću od 79 J ...ako mu nesto drugo nije jasno nek sam provjeri. :)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #746
Upravo tako. Clanak 1, stavak 5 pa nek' istrazuje dalje  ;D (samo da mi sve skupa ne zapljeni dok ne istrazi  :-\ )

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #747
Ponovit cu sto je netko vec gore napisao...ako si normalan i ne radis sranje leti gdje god zelis (dok kod pricamo o mikracima)...
Letimo apsolutno svugdje, parkovi, oko djece i sve sto god pozelimo i samo najbolje reakcije!

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #748
Nebitno je jesi li normalan, nenormalan, da li ne radis ili radis sxxxanja - jer ako si van zakona, uvijek mozes nadrapati pa ma kako sve bilo super.

Ali sve ispod 79J je izuzeto i OK - pa tako i cijela moja flota. Miran sam do eventualnih izmjena pravilnika... :)

Odg: Nacrt Pravilnika o sustavima bespilotnih zrakoplova

Reply #749
a gle... po nekom novom pravilniku NE smijes nigdje dronom letjet... danas me murjak haltao na mjestu gdje letim onak vec god dana, i kaze da su dobili pred mjesec dana novi pravilnik, tocno neznam kaj pise u njemu jer me bas nije zanimalo, objasnio sam murjaku ko sam i cime se bavim, i u kratkim crtama je vidio da nisam bas prijetnja ALI nemogu tu vise letjet jer je dobio direktivu da me upozori---a letio sam na stadionu pored murije
ugl, Tep i ja smo mu dali ocale i provozali ga jedan krug, covjek odusevljen ali direktiva je direktiva...
 imam i dalje na raspolaganju drugi stadion sto je dobra stvar da nemoram ici miljama daleko u sumu  ;D