Skip to main content

Topic: DLG 1m prototip#1 (Read 7442 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

DLG 1m prototip#1

Lijepi pozdrav!


Ovaj vikend imao sam prvi let sa prototipom dlg-a.


Zelja mi je napraviti low budget 1m dlg koji se moze sastavit na kuhinjskom stolu za 2-3 popodneva bez puno smirglanja i petljanja sa kompozitima i epoxyjem, vec samo uz koristenje CA i 5min. epoxyja.


Kod ovog prvog prototipa fokusirao sam se na krilo. remanjaca je karbonska cijev 5/4mm, a napadna ivica 1,5mm karbonski stapic.. Izmedju njih postavljena je pojasna ploca od balze 1,5mm. Na taj nacin stvorena je greda u smjeru izbacaja sto krilu daje ogromnu cvrstocu.

Tezina nepresvucenog krila je 51g

Vrlo sam zadovoljan krutoscu krila, tako da cu u slijedecoj verziji ici na 4/3 remenjacu i reducirat cu pojasne ploce izmedju napadne i remenjace.

Takodjer nisam primjetio da letne performarse pate zbog deformiranog aeroprofila na prvoj trecini krila(uslijed ulegnuca folije).

Trup je iskusana varijanta sa MiMi-ja od prosle sezone..ispao je pretezak i u slijedecoj varijanti planiram skinuti 15-20 grama sa trupa.

Tezina na maidenu bila je 166g.


Video lose rezolucije:


http://www.youtube.com/watch?v=I2S30-rf29I







Odg: DLG 1m prototip#1

Reply #1
Super izgleda, svaka čast  :).
Defnitivno ga treba olakšat, probaj ciljat na 120-140g. To bi bilo idealno za način gradnje.
Ivan
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: DLG 1m prototip#1

Reply #2
Hvala Ivane. Da, u pravu si, moram skinut tezinu sa trupa. Tezina krila je zadovoljavajucih 61 gram, a trup zescih 105  ::) . Mislim da nece bit neki problem jel je trenutno ionako predimenzioniran..


pozdrav

Odg: DLG 1m prototip#1

Reply #3
E da, sjetio sam se jedne stvari, probajte ne skratiti boom jel vam se može dogodit da će skretat
pri izbačaju.
  Pozz
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: DLG 1m prototip#1

Reply #4
Koliko je prazan trup bio ako imas podatak? Nekako mi se cini da je setup i dimenzija prednjeg dijela prevec :)

Odg: DLG 1m prototip#1

Reply #5
Čestitam na izradi i dobroj konstrukciji : model starta baš kako treba, jedino se na snimci vidi da puše ometajuci  vjetar.

Slažem se sa Tokijem i Zedom da treba staviti model na dijetu i da je trup glavni krivac. Skinuti negdje 20 grama i kao da imaš drugi model.

Trup: pretpostavljam da je setup malo 'mastan! pa bi ugradnja mikroprijemnika/servača/baterijice uštedila koju kaloriju, ali tada bi bilo dobro zbog održanja CG izbušiti rupe na horizontalnom/vertikalanom stabilizatoru i prekriti opet sa tom istom folijom. 1 gram na repu, obzirom na polugu prema CG znači oko 3 grama ispred CG, dakle i tu bi se moglo barem 5-6 grama oduzeti modelu !

Pretpostavljam da je tvoj trup ovaj, iz tvoji prošlogodišnjih postova:
http://s27.postimg.org/hte3qqv77/mimi_pod2.jpg
http://s27.postimg.org/50pzqtjlf/mimi_pod1.jpg

Jedino što mi pada napamet je ovaj veliki dio balse ispod krila, ne vidim što bi u tom trupu bilo preteško da se sa sigurnošću može ukloniti ili poboljšati.

Krilo: Meni je zapelo za oko "51 gram prije i 61 gram poslije presvlaćenja krila". Čini mi se da to nije ona ultralagana folija, kojaveć Oracover ili slićno i to je defitivno overkill.  Realno dobitak od 1/6 težine krila na presvlaćenje... dakle 10 grama je nepotrebni dodatak. Mi smo za ove veličine koristili foliju za laimiranje dokumenata debljine 384 (nečega ) i dobivali 3-5 grama.

Eto, kada se već piše o Plonkeru, moj prijedlog ti je da probaš sa ovim olakšanjima, pa vidjeti, lakše i brže nego li sada odmah graditi Mk-2   ;)


Usput, u zadnjih godinu dana vidljivo je na Flyfreaku da su članovi napravili barem 4 novih  (prototipiranih) i uspješnih konstrukcija DLG modela.
To je aktivnost bolja i od one sa RCG (kada neko na RCG predstavi svoj prototip DLG o tome se onda gnoji do besvjesti ), uostalom 19. srpnja O.G. u Ludbregu počinje Svjetsko F3K, pa valjda i to ima neke veze :
http://ludbreg.hr/ludbreg-domacin-svjetskog-prvenstva-u-f3k-kategoriji/

Damir

Odg: DLG 1m prototip#1

Reply #6
Evo ovako:
Izmijet ću svoja zapažanja i mišljenje. Na snimci se jako dobro vidi da je vjetar dosta ometao fino glajdanje i da se zbog toga ne mogu iščitati prave performanse tog modela.
Vjetar u svakom slučaju nije najbolji prijatelj mini dlg-a i on ne može po takvim uslovima pružiti pravo zadovoljstvo.
Što se težine tiče, moje mišljenje je da ne treba toliko patiti za skidanjem težine i ja taj model ne bih stavljao na ''dijetu''.
Preporuka:
Pokušaj se poigrati  položajem cruise moda horizontalca nakon izbačaja. Iznenadit ćeš se koliko znači jedan klik prilikom trimanja.
Svako dobro i puno lijepih trenutaka ti želim sa tim modelom.
Na snimci se vidi lijepo prošarano nebo, takav prizor mami na istraživanje termičkih stubova ili bar balončića. Na to treba obratiti pažnju!
Svaka čast na gradnji i samo naprijed!!!

Odg: DLG 1m prototip#1

Reply #7
Koliko je prazan trup bio ako imas podatak? Nekako mi se cini da je setup i dimenzija prednjeg dijela prevec :)

Pozdrav zed!  ;)

Nisam vagao u toj fazi nazalost.. Mislim da setup nije toliko kriv, koliko teska balza koju sam jedino imao pri ruci i koristio za rep(morao sam balastirati nos sa cca20g!). U pravu si, promjer prednjeg tuljca smanjujem za 5mm u slijedecoj verziji(polugice na servoima mogu biti krace)


Čestitam na izradi i dobroj konstrukciji : model starta baš kako treba, jedino se na snimci vidi da puše ometajuci  vjetar.

Slažem se sa Tokijem i Zedom da treba staviti model na dijetu i da je trup glavni krivac. Skinuti negdje 20 grama i kao da imaš drugi model.


Krilo: Meni je zapelo za oko "51 gram prije i 61 gram poslije presvlaćenja krila". Čini mi se da to nije ona ultralagana folija, kojaveć Oracover ili slićno i to je defitivno overkill.  Realno dobitak od 1/6 težine krila na presvlaćenje... dakle 10 grama je nepotrebni dodatak. Mi smo za ove veličine koristili foliju za laimiranje dokumenata debljine 384 (nečega ) i dobivali 3-5 grama.



Pozdrav Damire!


Hvala na komentarima. Dosta sam zadovoljan konstrukcijom. Mislim da bi se, kao sto ste ranije sugerirali, krilo raspalo pri izbacaju, da nema ovu pojasnu plocu izmedju napadne i remenjace. Ona ustvari stvara vrlo krutu gredu u smjeru izbacaja.


Ja se takodjer slazem, da moram skinuti bar 20g sa trupa(i mislim da je vrlo moguce). Ovaj prototip je sluzio prvenstveno testiranju konstrukcije krila, a sad kad se ono pokazalo dobrim, prelazim na optimiziranje trupa. Mislim da cu prijeci na montazu krila jednim vijkom i jos par izmjena u odnosu na lanjski dizajn.





Sto se tice tezine krila, 51g je bez pega(uvijek napisem tezinu krila na airframe prije presvlacenja) tako da vjerujem da tu lezi ta razlika..osim toga, ovo krilo je zakacilo granu dok sam pedalirao na maiden(vidi se zakrpa na sredini desne polovine) pa pretpostavljam da je i to dodalo par grama. 61 gram i vagano nakon probnih letova.
Evo ovako:
Izmijet ću svoja zapažanja i mišljenje. Na snimci se jako dobro vidi da je vjetar dosta ometao fino glajdanje i da se zbog toga ne mogu iščitati prave performanse tog modela.
Vjetar u svakom slučaju nije najbolji prijatelj mini dlg-a i on ne može po takvim uslovima pružiti pravo zadovoljstvo.
Što se težine tiče, moje mišljenje je da ne treba toliko patiti za skidanjem težine i ja taj model ne bih stavljao na ''dijetu''.
Preporuka:
Pokušaj se poigrati  položajem cruise moda horizontalca nakon izbačaja. Iznenadit ćeš se koliko znači jedan klik prilikom trimanja.
Svako dobro i puno lijepih trenutaka ti želim sa tim modelom.
Na snimci se vidi lijepo prošarano nebo, takav prizor mami na istraživanje termičkih stubova ili bar balončića. Na to treba obratiti pažnju!
Svaka čast na gradnji i samo naprijed!!!

Hvala na lijepim komentarima i zeljama!  :)


Da, bilo je nekoliko lijepih letova do 2 minute (inace moj dosadasnji najduzi let je sa MiMi 3:50 za prvi Maj ove godine..)


Ovo je moj treci DLG, nakon MiMi i Falke. Ovaj model je vrlo blizak Mimi sto se tice dimenzije krila, ali ima veliku prednost sto koristi AG03 onako kako je Drela to zamislio i napravio na apogeu, a to je skoro do samog kraja raspona.


Letne karakteristike su pitomije cak i od Mimi i vrlo je ugodan za let. Visina izbacaja je veca nego kod Mimi(volio bih da ovo mogu potkrijepiti sa grafom iz altimetra, ali spomenuti nije izdrzao ovaj maiden i pregorio je..)


Evo jos dvije slike, nacrta krila i izrezanih dijelova


image hosting







image hosting websites


Pozdrav svima!



Odg: DLG 1m prototip#1

Reply #8
mogu li ti ja pokloniti jedan trup, imam ih nastancanih nekoliko 8)

Odg: DLG 1m prototip#1

Reply #9
Uuuu pa imas ti gdje olaksat kolega :)
Lagano je bolje i tu nema druge!
Mali cukac MORA biti iznimno lagan i tu je njegova car - pravi pilot ce uhvatiti i najmanji baloncic i jahati ga desetak sekundi!
Vjetar ubija cijelu pricu, ali jebiga - to je mini!

Odg: DLG 1m prototip#1

Reply #10
Vidim da si rezao sve na cnc-u, jesi zamišljao neku cijenu kita?
 Ivan
Spektrum dx7s i razni modelčeki

Odg: DLG 1m prototip#1

Reply #11
Uuuu pa imas ti gdje olaksat kolega :)
Lagano je bolje i tu nema druge!
Mali cukac MORA biti iznimno lagan i tu je njegova car - pravi pilot ce uhvatiti i najmanji baloncic i jahati ga desetak sekundi!
Vjetar ubija cijelu pricu, ali jebiga - to je mini!


Da, u pravu si..tezina je mozda cak i najvazniji faktor kod ovih malih cukaca..


Vidim da si rezao sve na cnc-u, jesi zamišljao neku cijenu kita?
 Ivan


Skuzio sam da je dosta velik problem naci nekog sa cnc-om.Ovo mi je rezao jedan Ceh. Dosta je precizno izrezano, ali volio bih vidjeti rezultat i na laseru, mislim da bi bilo jos bolje i da je manje posla za sastaviti jel su ovi mostovi na dijelovima manji ili ih uopce nema.


Uopce ne znam kako se krecu cijene rezanja na laseru, tako da nemam dojam koliko ta stavka utjece na konacnu cijenu kostanja u odnosu na materijal.


Tesko mi je obecati neku cijenu, ali misao vodilja mi je bila, kako rekoh napraviti low budget entry kit koji se brzo sastavlja i uz to je dosta robustan, tako da mislim da cijena ne smije prelaziti cca30 eura za nase trziste kako bi kit bio zanimljiv onima kojima je namijenjen -  pocetnicima i entuzijastima. Ali opet, da ponovim, rezanje mi se cini kao jedna od najvecih stavki u troskovniku i od toga sve zavisi.




Pozdrav! ;)

Odg: DLG 1m prototip#1

Reply #12
Cijena rezana pljeksija uvijek nadilazi cijenu materijala pogotovo ako ima vise rezanja.
Tako a vjerujem da je i sa drvetom.

Odg: DLG 1m prototip#1

Reply #13
Tesko mi je obecati neku cijenu, ali misao vodilja mi je bila, kako rekoh napraviti low budget entry kit koji se brzo sastavlja i uz to je dosta robustan, tako da mislim da cijena ne smije prelaziti cca30 eura za nase trziste kako bi kit bio zanimljiv onima kojima je namijenjen -  pocetnicima i entuzijastima. Ali opet, da ponovim, rezanje mi se cini kao jedna od najvecih stavki u troskovniku i od toga sve zavisi.
30 eura je odlična cijena. pa, pogledaj samo onu smijuriju od kitova sa HK: koštaju sa shippingom kao da su od zlata, a vidi se odmah da su ih radili  "da izgledaju i da se prodaju".

Tvoj Plonker je rađen "da leti" i tu ide jedan veliki lajk !  Manje nedostake u vidu težine repa i protuutega na nosu lako češ ispraviti i dobiti još bolje letne karakteristike !

Damir