Skip to main content

Topic: Padobran za multirotor-samogradnja (Read 3654 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Padobran za multirotor-samogradnja

Planiram ic u izgradnju padobrana za multirotor vise iz zafrkancije nego iz potrebe ali eto... masa letjelice ce bit 3.5-4kg e sad nasao sam neku formuku za racunanje brzine pada u odnosu na povrsinu padobrana. Pa bih trebao ako neko ima provjerenu formulu po kojoj bi mogao dobit povrsinu... stonse tice mehanizma dosta jednostavno ali ako ima neko da je gradio padobran volio bi cut na kakve je probleme naisao i ako postoje kakve smjernice za montazu itd.

Najveci problem je trenutno nabavka materijala/platna i sam dizajn kakav treba biti da bi padobran stabilno padao(rupa u sredini) itd.

Odg: Padobran za multirotor-samogradnja

Reply #1
Najbolji nacin racunanja je neki uteg od 4kg zakacit na padobran pa testirat haaha :D
Bitno da se leti.

Odg: Padobran za multirotor-samogradnja

Reply #2
Kako bi ja pristupio rješavanju problematike. Napravio bi padobran po feelingu i na njega zakačio 4kg tereta. Pa da vidimo :D

Malo materijala za ideju
http://flitetest.com/articles/Quadcopter_Parachute_Recovery_System
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Padobran za multirotor-samogradnja

Reply #3
Ma da al ipak bi nekim orjentirom kreno da ne idem od 0
Ja sam iscupo negdje formulu i ispada mi za 4 kg da bi pado 5 m/s cca 2.5m promjer padobrana

Odg: Padobran za multirotor-samogradnja

Reply #4
Kako bi ja pristupio rješavanju problematike. Napravio bi padobran po feelingu i na njega zakačio 4kg tereta. Pa da vidimo :D

Malo materijala za ideju
http://flitetest.com/articles/Quadcopter_Parachute_Recovery_System
Sto se videa tice ja bih na nesto ovako isao. Kompaktno je pa cak i nelose izgleda, a opet nista komplicirano za napravit
 Jedini problem je kolika ce tuba bit da se unutra natrpa potrebna kvadratura haha.

Vido sam po netu lik ima tako mali padobrancic u tubi ispali ga i iza toga doslovno na klasican nacin iz torbe sa onim klinom koji ju drzi zatvorenu mali padobran izvlaci veliki
stvarno show za vidjet.

postoje rjesenja sa 2 padobrana oba se ispucaju u isto vrijeme i mogu rec da stvarno stabilno pada.

 

Odg: Padobran za multirotor-samogradnja

Reply #5
Kako riješiti kontrolu nad padobranom,  padobran izleti propovi se još okreću itd svašta se može desiti

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Padobran za multirotor-samogradnja

Reply #6
Pa ja bi ga stavio radi reda a ko zna mozda i zatreba. Kako kazu sve sta se moze dogodit ce se jednom i dogodit :)
Kako ga aktivirat?
Letis na bubam 300m skuzis nesto ne valja bacis ga ustabilize mod, throttle na 0 i disarm po mogucnosti. Proslo je 5 sec taman da dobije na brzini i pomaknes prekidac padobran se otvori..
Tako bi to trebalo biti u teoriji. Al opet ima brdo videa gdje stvar funkcionira nije sad to neki novitet samo nije bas pristupacno zbog cijene.


Odg: Padobran za multirotor-samogradnja

Reply #8
U teoriji je tako... U praksi:
A) letis na 30m s 4kg letjelicom, nemas prst na switchu za padobran, dok kliknes otvaranje padobrana vec si pod zemljom
B)imas brownout/kratki spoj negdje/baterija vrisnulaizgubis sliku i sve kontrole, RX se ugasio skupa sa svime ostalim i ne mozes nista ---> letjelica pod zemljom
C) imas moozda 5%sanse sacuvati letjelicu time. Mozda bolje uloziti napore na povecanje pouzdanosti nego na padobran :)

Odg: Padobran za multirotor-samogradnja

Reply #9
Znaci

A) pada s 30 m slazem se ne moze se nista spasit ali koje su sanse da padnem bas sa 30m definitivno manje od sansi da uopce padnem

B) imam 2 batke u paraleli da ako i baterija vrisne-ja letim
X8 quad je u dual operator setupu i ima 2rxa jedan se napaja klasicno sa baterija za let a drugi sa batki za gimbal i fpv. Rx ce uvijek imat napajanje! i ova rxa mogu trigerat padobran(nekak cu zastitit switch da se ne moze slucajno okinut)

C) padobranu ce cijena bit 100-200kn tako da nije neki ulog

Kazem rade cu ga imat nego ne imat pa ko zna mozda ga iskoristim a mozda i ne-nis ne gubim. A sto se tice komponenti nebi smjelo zbog toga past ipak je tu 8 motora-gornji se napajaju sa posebnog sa svog pdba,a donji sa svog ako slucajno npr. pdb se unisti. Vise se bojim fc failurea.

Naravno nikad ne mozes bit 100 posto ziher al smanjit rizik se definitivno moze

Odg: Padobran za multirotor-samogradnja

Reply #10
Sretno.

Odg: Padobran za multirotor-samogradnja

Reply #11
Sretno.... ako uspijes to sve napraviti da funkcionira i to jos za 100-200kn (y)
LP,  Chris
... gravity always wins ....

Odg: Padobran za multirotor-samogradnja

Reply #12
Karbonski poklopac,cijev i servo treba nabavit ostalo vise manje imam a nadam se da ce i funkcionirat