Skip to main content

Topic: velicina modela - kubikaza motora? (Read 3575 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

velicina modela - kubikaza motora?

Zanima me slijedece - jel ima neka formula kako izracunat potrebnu snagu motora ( kubikaza) u odnosu na specificno optercenje krila, raspon, tezinu.....
planiram napravit Kurira na daljinski, pa bi trebal neke formule za izracune...jedrilice sam davno apsolviral, ali motornjake nisam nikad racunal, pa ako tko ima iskustva ili zna di bi covjek malo o tome procitao.....da mi se ne dogodi da samo zarula, a da se bas i nece dignut >:-)
hvala unaprijed
bez potpisa

Odg: velicina modela - kubikaza motora?

Reply #1
Evo linka koji bi mozda mogao pomoći ako se radi o nitro motoru: http://rcplanes.000webhostapp.com/design.htm
Za elektro pogon se može koristiti ecalc propeller. U njemu za određeni motor i prop vidiš koliko potiska dobivaš i paziš da je omjer potiska i mase veći od 0,8. Ili napišeš podatke o modelu na forumu pa ti netko iz iskustva preporuči motor :-)

Odg: velicina modela - kubikaza motora?

Reply #2
hvala puno !
iako sam nekakav elektronicar, nikad mi nisu sjeli elektromotori u avionima...ne znam zasto, kao mali uvijek sam mislio kak bi bilo fora imat elektrmotor na avionu... :) ač sad mi nekak nije to-to....neobjasnjivo, al tak je.... ::)
bez potpisa