Skip to main content

Topic: Kako izračunati veličinu RC aviona ? (Read 2128 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kako izračunati veličinu RC aviona ?

Zelim svima dobar dan. Dugo vremena nisam ništa izrađivao. Nikad nisam izrađivao ovakav avion pa trebam neke smjernice oko izrade. Većinu elektronike sam nabavio te mi ostaje samo materijal za izradu i koje servace odabrati. Imao sam zamisao izradit delta krilo al je to palo u vodu i donjeo sam konačnu odluku.

Moja neka zamisao je bila da krenem od ukupne težine elektronike. U nju ubrajam baš sve što bi bilo u letjelici plus njen materijal. Naravno neda mi se napamet gubiti po nekoliko mjeseci pa napravit loše. Na projektu cu sigurno raditi neko duže vrijeme. Oko 6 mjeseci jer mi se cini zahtjevno.

Imam neko prvo pitanje vezano za ovo gore. Ako je moguće krenuti sa izračunima i crtanjem po ukupnoj težini koja bi bila podijeljena u 3 djela. Repni dio, središnji dio te prednji dio aviona. Onda sam mislio po tim težinama izračunavati dužinu, širinu krila, mjesto na trupu gdje će biti krila. Htjeo bi što točnije pogodit CG odnosno mjesto krila na trpu.

Odluka je pala na MQ-9A Reaper. Nacrte sam dobio. Dakle raspone, visine, dužine, kosine krila, CG itd.

Sad mi ostaje kako da težine prenesem po nekom izračunu na veličinu letjelice te krenem sa izradom. Koje servace koristit? Po nekom mom iskustvu od prije. Znam da su teške baterije. Oko 1kg ili cijela oprema oko 1.5kg. Zamišljam raspon krila od 3m i dužinu od oko 1m. To je samo moja zamisao. Dal ce raspon biti veći ili manji to neznam jer nemam pojma di bi to našao odnosno gdje pitati kako da izračunam raspone, ako znam težine svrstane u nekoliko djelova aviona.
Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)

Re: Kako izračunati veličinu RC aviona ?

Reply #1
Nije mi jasno u čemu je problem: Internet je pun nacrta/projekata izrade MQ-9 Reaper-a, i sve se može ponoviti od provjerenog npr:

https://diydrones.com/profiles/blogs/my-projet-mq9-reaper-98-build

......usput u potpisu kao hangar navodiš: "Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)"  a mene bi zanimalo malo više o tome, možda koja slikica i rečenica sa opisom kako je to izvedeno, ako može ?
Damir

Re: Kako izračunati veličinu RC aviona ?

Reply #2
Projekt zivi al nebi objavljiva jer nije dobro proslo. U glavnom leti i sve al teško se slječe i polječe pa sam i razbio krilo jer sam slusao idio..... Sa kilom više nemoguče je na istim rasponima pa čak i sa jačim motorom bez obizra što sam namjestio CG. Da mi se to nebi ponovilo od sad cu pametnije. Nisam odustao krečem ponovo al ovaj put sa točnim izračunima za tu težinu opreme. Zašto bi izrađivao jedrilicu od 3.5m ako je možda dovoljan raspon krila od 3m. Letio sam na wingu od 2m i nevalja. Ovaj put mi se neda isprobavat i gubit vrijeme. Dal je dovoljan raspon krila od 2.5m, 3m, 3.5m  neznam. Nebi više napamet. To što si mi poslao nepaše mi jer je godinama od mog projekta. Da izvedem isto tako opet bi ga razljepio od travu. Trebam veci lift na krilima i flapse naravno.
Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)

Re: Kako izračunati veličinu RC aviona ?

Reply #3
L=CL*(RO*V^2)*(1/2)*S
L=lift
CL=koeficijent uzgona
RO=gustoća zraka
V=brzina
S=površina

Znači raspon igra samo kao funkcija površine.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Re: Kako izračunati veličinu RC aviona ?

Reply #4
Tu ti je grafikon ovisnosti CL o napadnom kutu za ravnu ploču.
Vrijedi za M=0.13 (Mach 0.13) mislim da je to OK za naša modelarska strujanja.
Iz toga se da izračunati kolika površina ti treba za nosivost.
Otpor je druga priča, tu isto dolazimo do raspona jer vitkije krilo ima manji otpor. Formule su komplicirane, pa uglavnom modelari gledaju što konstrukcijski mogu izvesti glede raspona (imam dvije ramenjače po 1m znači maks raspon mi je 2m i sl.)
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Re: Kako izračunati veličinu RC aviona ?

Reply #5
Hvala vam puno. Model je skoro gotov. Idem polako. Možda joša malo doradim nacrte al više manje to je to. Neodlucan sam oko vrste izrade. Dal cijeli printat pa ga u stakloplastiku obuci ? Neznam razmisljam.  Raspon krila 3100mm, duzina trupa 1.100mm


Long range F450(30min,6km), Arial Tarot octacopter(30min, 4K gimbal), Solar wing(unlimit solar flight and 4g arduino range with no limits)