Skip to main content

Topic: Blokira motor pri punom gasu (Read 4924 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Blokira motor pri punom gasu

Imam jedan problem sa motorom ili reglerom ili neznam ni ja što. Uglavnom ako naglo dodam full gas motor zablokira i gadno pišti (cvili). Čim popustim malo gas vrti se normalno. Ako dodajem gas postepeno do kraja, sve radi ok, iako motor pri punom gasu ima ponekad malo malo "krčav" zvuk. Ne mogu skužiti što na to utječe. Motor je kupljen u combu zajedno sa regelerom  30A i motor 2300kV. Inače radi sasvim ok i novi je. Taj zvuk i problem sa blokiranjem nisam primjetio kad na motoru nije elisa. Jel problem u opeterećenju? .. Na njemu je 7x5 elisa iako je preporučeno 6x4 ili 7x3. Inače motor i regler je sa RC timera. 

Odg: Blokira motor pri punom gasu

Reply #1
provjeri sve spojeve izmedju reglera i motora, a ako ne pomogne stavi manji prop, ako nemas manji prop skrati ovaj koji imas.
struja zakon, nitro USTAV

Odg: Blokira motor pri punom gasu

Reply #2
Ma spojevi su savršeni to je definitivno. Probao bi manji prop, ali nisam ga imao, još je naputu iz Kine. Iamm samo veći.  Morat ću se strpiti..

Odg: Blokira motor pri punom gasu

Reply #3
Česta pojava, programiraj soft-start, ako ne pomogne onda se poigraj sa tajmingom.
Dakle prog-card , ako ga imaš, ako ne, slijedi telegrafija pip-pip sa reglerom i zahebancija.
Damir

Odg: Blokira motor pri punom gasu

Reply #4
A što dobivam sa tajmingom? Nisam siguran kako bi se ponašao ssoft start. Što onda ako moram naglo dodati gas u letu, a on polako :)

Regler: http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=146&productname=
Motor: http://www.rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=112&productname=



 Ovo su podaci o programiranju mog reglera:

 Programmable Items: 1. Brake Setting:Enabled / Disabled, default is Disabled 2. Battery Type:Li-xx(Li-ion or Li-poly) / Ni-xx(NiMH or NiCd),default is Li-xx. 3. Low Voltage Protection Mode(Cut-Off Mode): Soft Cut-Off (Gradually reduce the output power) or Cut-Off (Immediately stop the output power). Default is Soft Cut-Off.                                                             4. Low Voltage Protection Threshold(Cut-Off Threshold):Low / Medium / High, default is Medium. 1) For lithium batteries, the number of battery cells is calculated automatically. Low / medium / high cutoff voltage for each cell is: 2.6V/2.85V/3.1V. For example: For a 3 cells lithium pack, when “Medium” cutoff threshold is set, the cut-off voltage will be: 2.85*3=8.55V. 2) For nickel batteries, low / medium / high cutoff voltages are 0%/45%/60% of the startup voltage (i.e. the initial voltage of battery pack), and 0% means the low voltage cut-off function is disabled. For example: For a 10 cells NiMH battery, fully charged voltage is 1.44*6=8.64V, when “Medium” cut-off threshold is set, the cut-off voltage will be:8.64*50%=4.3V。 5. Startup Mode:Normal /Soft /Super-Soft, default is Normal. Normal is preferred for fixed-wing aircraft. Soft or Super-soft are preferred for helicopters. The initial acceleration of the Soft and Super-Soft modes are slower in comparison, usually taking 1 second for Soft startup or 2 seconds for Super-Soft startup from initial throttle advance to full throttle. If the throttle is closed (throttle stick moved to bottom) and opened again (throttle stick moved to top) within 3 seconds of the initial startup, the restart-up will be temporarily changed to normal mode to get rid of the chances of a crash caused by slow throttle response. This special design is very suitable for aerobatic flight when quick throttle response is needed. 6. Timing:Low / Medium / High, default is Low. Usually, low timing value can be used for most motors. We recommend the Low timing value for 2 poles motor and Medium timing value for motors with more than 6 poles to get a high efficiency. For higher speed, High timing value can be chosen.

Odg: Blokira motor pri punom gasu

Reply #5
Nisam siguran kako bi se ponašao ssoft start. Što onda ako moram naglo dodati gas u letu, a on polako :)


The initial acceleration of the Soft and Super-Soft modes are slower in comparison, usually taking 1 second for Soft startup or 2 seconds for Super-Soft startup from initial throttle advance to full throttle.
 If the throttle is closed (throttle stick moved to bottom) and opened again (throttle stick moved to top) within 3 seconds of the initial startup,
the restart-up will be temporarily changed to normal mode to get rid of the chances of a crash caused by slow throttle response.
This special design is very suitable for aerobatic flight when quick throttle response is needed.

mislili su i na to kako vidiš. samo pali, nema brige 8)

Odg: Blokira motor pri punom gasu

Reply #6
Da pročitao sam to, ali nisam baš potpuno razumio problematiku.. Morat ću probati. Kolega ima programatorksu kartiticu ali za reglere sa Hoby Kinga, a na znam dali radi za ovaj. treba probati.


Odg: Blokira motor pri punom gasu

Reply #8
Je, mislim da je taj.. Ništa morat ću probati. Hvala.

Odg: Blokira motor pri punom gasu

Reply #9
Ajde probaj, prije programiranja, upaliti stanicu i prijemnik tako da ti je gas u navecem mogucem polozaju (lijeva palica skroz naprijed) , pa nakon sto se motor javi sa bipanjem, povuci palicu gasa skroz natrag. To ce regleru reci koji je raspon gasa. Nakon toga pogasi sve i ponovo upaliti pa probaj.

Pozdrav
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: Blokira motor pri punom gasu

Reply #10
2300kv sa 7x3 propom na 11.1 3S zahtjeva ,iako ima razike među motorima, gotovo punih 30A, a nekad i više. ima razlike među motorima ali realno za neku veličinu prrpa je jednostavno potrebna minimalna količina struje i dolazi do opterečenja ESC-a.


Odg: Blokira motor pri punom gasu

Reply #11
Krivo sam napisao . Motor je 2600 kv (iako nisam siguran jeli to u ovom slučaju bolje ili gore). Kupio sam ga zajedno sa reglerom, i u specifiakcijma motora kažu da ide regler od 30A i testini prop 7x3 ili 6x4.. Ja sam naručio propelere 6x4 ali eto trenutno sam za probu satvio 7x5 jer nisam imao druge.. To odudara znatno od specifikacija, ali nisam znao da može utjecati na to. Probat ću i i mjenjati prop ali čim stignem probat ću prvo ovo sa palicom gasa..  Motor je 260 watta i čini mi se da je to ipak malo prejako za Multiplex Minimaga. Nekako mi je predivlji. :)

Odg: Blokira motor pri punom gasu

Reply #12
2600, za tebe bolje, ali za ESc su veča opterečenja.
naravno tu dolazi i do preoterečenja motora, na toliko kv ja nebi išao s jačom od 6x3.
iako djeluje da 7x3 ili 6x4 mogu bit slične meni su se pokazale dosta različite, tj 7x3  je trošila 8A više (na 2300kv).

pošto je to 2208 motor bolje da staviš 6x3 ili 6x4
neče bit predivlji na minimagu ,  bio bi možda bolji neki sporiji motor (do 2000kv) a sa večim prpom, oko8x4 ili 9x4.

Odg: Blokira motor pri punom gasu

Reply #13
Evo danas sam letio sa Minimagom i novim propelerom 6x4 i sve radi savršeno. Znači nema više blokiranja pri punom gasu niti ikakvih čudnih zvukova. Očito je veći propler preopteretio ESC. Iako nije puno veći, ali eto dovoljno da ne radi dobro. Pošto nisam, nemam i neznam mjeriti snagu ne mogu reći kakva je razlika između propelera, već eto samo "odokativno". Sasvim normalno prima gas i ide odlično, ne trokira i ne "cvili". Zadovoljan sam preformansama. Još jedna škola za početnika :) Hvala na savjetima.

Odg: Blokira motor pri punom gasu

Reply #14
Ja koristim doduše nešto sporiji motor 2200 kv, no bez problema vrtim i veće elise, baš smo u subotu zavrtili 8.5x6 na 3s i 8x4 na 4S... ;D prebolestan start.. no prije nekih godinu sam imao sličan problem sa 6x4 propelerom, na malenom F22, pri skretanjima bi užasno zacvilio, no tu je bio problem što sam nosio poprilično tešku kameru za taj model. Tako da za te zvukove krivim savijanje osovine ili neko opterećenje na ležajevima. Imam čak negdje i snimku na kojoj se to vrištanje čuje.. ako nađem postam.

Inače bez problema vozim 7x5, pripazi na ove nove spinere, jer su poprilično tanki i ne sjedaju do kraja na osovinu, tako da drže propeler odmaknut skoro 1 cm od kraja osovine, tj. visi na samom kraju osovine, moguće da pri većim opterećenjima piga osovinu ili baca van centra.