Skip to main content

Topic: Jedrenje: s BECom ili bez? (Read 5790 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Jedrenje: s BECom ili bez?

Mogu li servomotori kormila i jedra raditi preko prijemnika koji je spojen direktno na bateriju (2S), dakle bez BEC-a?


Ili će nešto pregoriti?
(servoi su predviđeni za 4.8 - 6V, a prijemnik za do 9.6V)
Nemam pojma koliko (Hitec) servoi struje vuku na tih delariranih 6V (gdje se taj podatak uopće može naći?)

Hvala

Odg: Jedrenje: s BECom ili bez?

Reply #1
Može ako ti receiver podržava taj napon.
Potraži na netu specifikaciju serva tak kaj buš napisal model serva ,a to piše na njemu.
Robert

Odg: Jedrenje: s BECom ili bez?

Reply #2
Kod serva imaš tzv. idle current, tj. struja u mirovanju bez opterećenja, zatim struja pri 'nekom' opterećenju koja će rasti sve do struje kada servo ulazi u stalling. Kada je servo u stallingu, prijeti pregaranje, drobljenje zupćanika i sl. pa je DIY mjerenje takve struje na vlastiti rizik. Sve ostalo lako izmjeriš instumentom (recimo na crvenoj žici).
Korištenje većeg napona od deklariranog za neki servo je isto na vlastiti rizik. U prodaji se mogu nači i visokonaponski servači, no i cijena im je viša.

Podatke o nekim često korištenim servačima, tj. njihovoj potrošnju struje imaš ovdje:
http://homepages.paradise.net.nz/bhabbott/Servo.html

Usput, imam nekako dojam da nisam prvi koji se dosjetio da bi se struja koju troši neki servo mogla izmjeriti recimo ampermetrom, a to je i odgovor na  pitanje koje si postavio ovdje:
http://www.flyfreak.net/elektronika-i-baterije/glupo-pitanje-esc-sa-becom-1-5a-bez-motora-za-napajanje-prijemnika/msg40617/#msg40617

Damir

Odg: Jedrenje: s BECom ili bez?

Reply #3
Ako sam vas obojicu dobro shvatio, 4 NiMH (U ~ 5.2V) baterije mogu bez rizika pogoniti 2 servoa nominalnog radno napona 4.8 -  6V preko prijenika nominalnog radnog napona 3.5-9.6V napajaog direktno iz baterija, bez BEC-a, dok god je opterećenje servoa manje nominalnog, navedenog u njihovim specifikacijama.
2s LiPo bi već bilo problematično za te servoe.
Točno?
 
P.S.: u konkretnom slučaju radi se o prijeniku Spektrum AR6210 i servačima HS-422 i HS-785HB.
Je li problem struja koju će jaki HS-785HB servo (moment 13kg*cm) namijenjen plovilima povući kroz laki Spektrum AR6210, namijenjen letjelicama, bez obzira na odgovoarajući napon?

Odg: Jedrenje: s BECom ili bez?

Reply #4
Ako sam vas obojicu dobro shvatio, 4 NiMH (U ~ 5.2V) baterije mogu bez rizika pogoniti 2 servoa nominalnog radno napona 4.8 -  6V preko prijenika nominalnog radnog napona 3.5-9.6V napajaog direktno iz baterija, bez BEC-a, dok god je opterećenje servoa manje nominalnog, navedenog u njihovim specifikacijama.
2s LiPo bi već bilo problematično za te servoe.
Točno?
Točno

P.S.: u konkretnom slučaju radi se o prijeniku Spektrum AR6210 i servačima HS-422 i HS-785HB.
Je li problem struja koju će jaki HS-785HB servo (moment 13kg*cm) namijenjen plovilima povući kroz laki Spektrum AR6210, namijenjen letjelicama, bez obzira na odgovoarajući napon?
Ne znam što če ti tako jaki servači, ali ako ih budeš opterećivao do kraju, naponska sabirnica malih prijemnika mogla bi pregoriti, pa se za takve 'mrcine' upotrebljava powerbox:  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_listCategoriesAndProducts.asp?idCategory=349&curPage=2&v=&sortlist=&LiPoConfig=   (potreban login za pregledavanje )

Powerbox možeš i sam složiti koristeći naponske stabilizatore odgovarajuće struje za opterećenje koje očekuješ, npr LM 317 do 1,5 A , L200 do oko 2 A, LM350 do 3A, LM338 do 5 A , može se napraviti čak i više grana, za svaki servo posebna, kao i za prijemnik posebna grana i onda sve napajaš sa jednom velikom 2S LiPO.

Damir

Odg: Jedrenje: s BECom ili bez?

Reply #5
Ne znam što če ti tako jaki servači, ali ako ih budeš opterećivao do kraju, naponska sabirnica malih prijemnika mogla bi pregoriti, pa se za takve 'mrcine' upotrebljava powerbox:  http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_listCategoriesAndProducts.asp?idCategory=349&curPage=2&v=&sortlist=&LiPoConfig=   (potreban login za pregledavanje )

Powerbox možeš i sam složiti koristeći naponske stabilizatore odgovarajuće struje za opterećenje koje očekuješ, npr LM 317 do 1,5 A , L200 do oko 2 A, LM350 do 3A, LM338 do 5 A , može se napraviti čak i više grana, za svaki servo posebna, kao i za prijemnik posebna grana i onda sve napajaš sa jednom velikom 2S LiPO.

Damir

Trebaju mom tati za jedrilicu klase 1m.
U medjuvremenu sam poslao upit u Hitec i evo sto su mi odgovorili:
"...The HS-422 can pull up to ¾ A at full stall, and the Hs-785Hb can pull upwards of 1.5A..."
Mozda to i nisu "mrcine" koje zahtijevaju powerbox, nego samo imaju malo žešće reduktore jer brzina na vodi i nije toliko bitna. Šta ti se čini?

Odg: Jedrenje: s BECom ili bez?

Reply #6
To sve skupa nebi bilo niti 3 A, pa bi naponska sabirnica na prijemniku morala izdržati.
Bez obzira da li ideš na 4*NiMH ili LiPO sa BEC-om, provjeri da pad napona ne izaziva resetiranje prijemnika, to zna biti jako neugodno.
Damir

Odg: Jedrenje: s BECom ili bez?

Reply #7
pošto se radi o većem brodu, još i jedrilica, ne neki speed racer...

jesi li razmišljao da umjesto serva za kormilo koristiš navojnu šipku i motor+ ESC od RC auta?
on ima rikverc pa vrti u jednu i drugu stranu po potrebi,

ugrubo ovako nešto samo drugi motor jasno
GM2 motor turning threaded rod
Low Cost Linear Slide - Newmark Systems


zbog fleksibilnog kraka sile(ovisno di loviš navojnu šipku na ručku od kormila) ne bi bilo problema oko opterećenja,
hod također nije ograničen, bar šipki ima i od 2 metra pa režeš na koliko želiš...
a niti je brzina problem, pošto nećeš voziti slalom, jelda?

receiver se tako ne bi mogao resetirati jer ne bi bila opterećena sabirnica na njemu ni 3%.

samo ideja... možda i preblaga za tvoj ukus  ;D
pa evo još neke : možda da se tu poigraš sa mijenjanjem težišta kao što si planirao kod zagija?  ;)
tu bi imalo više smisla...


Odg: Jedrenje: s BECom ili bez?

Reply #8
nemoj kemijati, kupi bec ili preradi neki stariji regler i peri na 2S
Karlo. 098-711-540, Sisak

Odg: Jedrenje: s BECom ili bez?

Reply #9
pošto se radi o većem brodu, još i jedrilica, ne neki speed racer...

jesi li razmišljao da umjesto serva za kormilo koristiš navojnu šipku i motor+ ESC od RC auta?
on ima rikverc pa vrti u jednu i drugu stranu po potrebi,

zbog fleksibilnog kraka sile(ovisno di loviš navojnu šipku na ručku od kormila) ne bi bilo problema oko opterećenja,
hod također nije ograničen, bar šipki ima i od 2 metra pa režeš na koliko želiš...
a niti je brzina problem, pošto nećeš voziti slalom, jelda?

receiver se tako ne bi mogao resetirati jer ne bi bila opterećena sabirnica na njemu ni 3%.

samo ideja... možda i preblaga za tvoj ukus  ;D
pa evo još neke : možda da se tu poigraš sa mijenjanjem težišta kao što si planirao kod zagija?  ;)
Jedrilicu gradi moj tata, u regatne svrhe.
Ovo s navojnom sipkom mozda i nije losa ideja ukoliko se trimanje kormila poslije svakog okreta pokaze kao nedovoljno brz postupak za korekciju kormila s obzirom na novi smjer vjetra. (Ukoliko se to uopce radi u RC jedrenju, nisam nikad probao.)
A pomicanje balasta je zabranjeno u 1m klasi.

Odg: Jedrenje: s BECom ili bez?

Reply #10
a ne moraš imati motorić ni ESC s rikvercom za navojnu šipku...
možeš i preko običnog serva složiti da prebacuje u jednu pa u drugu stranu neki prekidač,
a DC motor vrti ovisno o polaritetu u stranu koju želiš... ujedno može imati i potpuno odvojeno napajanje
btw, kaj ima regata jedrilica na rc kod nas? fora  :)

Odg: Jedrenje: s BECom ili bez?

Reply #11
a ne moraš imati motorić ni ESC s rikvercom za navojnu šipku...
možeš i preko običnog serva složiti da prebacuje u jednu pa u drugu stranu neki prekidač,
a DC motor vrti ovisno o polaritetu u stranu koju želiš... ujedno može imati i potpuno odvojeno napajanje
btw, kaj ima regata jedrilica na rc kod nas? fora  :)

Ne kužim te baš u vezi tog prebacivanja i prekidača.
Ono što je  (možda) potrebno je da ovisno o smjeru i snazi vjetra kormilo zauzme neki mali korektivni kut da bi jedrilica isla ravno kad se ne drze rucice na daljinskom.
Ima regata, i bas su fora - prisustvovao sam jednoj u riječkoj luci:
http://www.pticica.com/slike/regata20-resize/259972
http://www.pticica.com/slike/jedrom-pod-oblake/199773



Odg: Jedrenje: s BECom ili bez?

Reply #12
a ne moraš imati motorić ni ESC s rikvercom za navojnu šipku...
možeš i preko običnog serva složiti da prebacuje u jednu pa u drugu stranu neki prekidač,
a DC motor vrti ovisno o polaritetu u stranu koju želiš... ujedno može imati i potpuno odvojeno napajanje
btw, kaj ima regata jedrilica na rc kod nas? fora  :)
ne samo da ima regata nego su domaci decki u samom vrhu
http://hjsru.c-a.hr/forum/default.asp?C=1