Skip to main content

Topic: Bipie (Read 3645 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bipie

Gradilo se preko godišnjeg pa evo da pokažem rezultate.
 
 Model je mali dvokrilac građen iz deprona. Nacrti sa rc-groupsa s modifikacijom trupa.
raspon krila 60 cm
duljina 57 cm
AUW: 290 grams
motor: turnigy 2730/1700 kv
prop: 6x4
battery: 2s, 1000 mAh
ESC: H-king 10A

prvi let nadajmo se danas poslijepodne....

Odg: Bipie

Reply #1
 :)...odlicno...cuvaj se vjetra... >:(....super izgleda....
Turnigy 9X

Odg: Bipie

Reply #2
Hvala lijepo

da.. vjetar zna biti opak..... no na letjelištu kod nas u Petrinji je travica porasla pa imamo "sigurnosnu mrezu"....  :D

zato ga i treba probati dok nisu došli pokositi pistu

Bipie-probni let

Reply #3
Sinoć predveče bipie je poletio prvi puta... Trava na našem letjelištu je i viša nego što sam očekivao no za sinoćnje potrebe to i nije bila loša stvar :)

Model je s početnom postavom poletio makar evidentno je da s elisom 6x4 nije baš agilan... a da ne govorimo da se zbog malog potiska osjetilo kad je proletio kroz svoj "val" :D. Izmjena propa sa 6x4 na 8x4,5 donjela je definitivnu promjenu u performansama... jedino je baterija već bila pri kraju pa nismo uspjeli neki luping ili kakvu drugu aerobaciju.... Bateriju od 3s regler nije uspio provariti pa je letenje s modelom bilo završeno.. Sve u svemu nije loše.. 10-tak minuta s motorom gotovo stalno na punom gasu. Naravno trebalo je smanjiti hod kontrolnih površina jer je model skakao na svaki trzaj palica.. Danas alijedi daljnje upoznavanje s modelom.. a možda bude i kakav video.... sinoć je bilo pretamno za snimanje mobitelom... Sinoć je i mladi kolega Ivan proletio svog fokkera dr1. let je prošao dobro.. model nije stradao osim odlomljenog kotača... a kako je kotač bio od deprona nije neka šteta.... Još treba poraditi na težištu modela.
Sve u svemu dobra letačka večer... kad smo krenuli doma već je padao mrak.. a komarci su vjerojatno potaknuiti zujanjem modela krenuli u masovni napad....

[attach=1]
bipie s novim propom

[attach=2]
Ivan i njegov baron

[attach=3]
još jedna slika za kraj i bježmo dok nas ne izjedoše komarci...

 

Odg: Bipie

Reply #4
Nakon dobrog upoznavanja s modelom.. odlučismo se za korak dalje...  :)...
Kako se po ovim vrućinama mora pobjeći iz zgrade na neku rijeku ili jezero (u ovom slučaju ljepoticu Kupu), zašto ne nositi model sa sobom...
I tako napokon Bipie je dobio novi stajni trap.... pa ćemo danas, nadam se, probati tu kombinaciju.

[attach=1]

[attach=2]

[attach=3]

Odg: Bipie

Reply #5
...e ovo obavezno snimi..slikaj...opisi..kako se ponaso na vodi... :)
Turnigy 9X

Odg: Bipie

Reply #6
Veceras odrađen maiden bipija s plovcima..Mjesto radnje Selište kraj Petrinje, na krasotici Kupi srećom našla se i kamera u blizini pa je taj povijesni let i ovjekovječen. Čekalo se da se raziđu brojni kupači koji ovdje dolaze potražiti spas od ovih žega.
Ja osobno zadovoljan da ne mogu biti više. Model se bolje ponaša s plovcima nego bez njih. ( naravno to je moj subjektivni dojam) Definitivno ga plovci "umiruju". Ponašanje na vodi.. također iznad očekivanja.. moram priznati bio sam skeptičan. Zato i oprezno prvo "rulanje" :)
model leti na 30 posto gasa... jedino mu za odljepljivanje od površine treba malo "boosta" ali i to je još uvijek ispod 50 % snage. :)
Glisira bez problema i vrlo je poslušan u fazi glisiranja.
Večeras je obavljeno 10-tak uzlijetanja i slijetanja.. te letova u ukupnom trajanju od 12 minuta. po povratku doma voltmetar je pokazao napon baterije od 11.1 V, znači još jedno 5-10 minuta leta je bilo moguće izvesti. Nažalost nije snimljeno pokušavanje lupinga o roll-a. Oboje model odrađuje vrlo poslušno, čak roll radi bolje s plovcima nego s kotačima.

Evo i video da ne ostane samo na mojim riječima.

Bipie on floats maiden.swf

Odg: Bipie

Reply #7
Odlično! Predobra zabava! Mali leti predobro.

Definitivno živjele dvije dobre stvari.

Depron i hobby king ;)

Odg: Bipie

Reply #8
Svaka čast majstore!!!
Graupner MC-24,Graupner MX-12,Piper Super Cub 15 ccm, Albatros, Albatros l-40, Focker dr.III, Zagi, Tucano, Eagle, Cessna 172 3,3m 50 ccm, Olld Blue 2,2m 30ccm

Odg: Bipie

Reply #9
Bravo....

Odg: Bipie

Reply #10
Hvala... nadam se da će biti još lijepih dana.. za otići do Kupe s modelom još koji puta.....
AI Polarisa treba završiti pa probati.... Bipija sad peglam po prašini i travi....  Pa se opet navikavam na munjevite reakcije sad kad ga plovci ne "umiruju"

Odg: Bipie

Reply #11
A Polaris ja se nadam bude vrlo skoro gotov.... samo je pitanje kad stigne setap za njega , odmah je na vodi i u zraku....

Odg: Bipie

Reply #12
Danas sam napokon ulovio vremena... jedva uglavio servo za kormilo visine u vertikalac i provukao kablove za motor... Sad čekanje da se ljepilo stvrdne.... pa nastavak... koristim PU ljepilo pa to traje...
Mislim da ću čisto kao eksperiment napraviti i jednu verzinu polarisa s kf pofilom i bez karbona.... Morala bi dostajati i smrekova letvica....

Odg: Bipie

Reply #13
po mome bi isto tako trebalo iči bez karbona, ja ovo krilo i probam ili sa duplim šperom ili sa oblom letvicom promjera 5 mm kaj mi je ostala iz jednog modela..
ne vidim da bi to trebao biti problem...

Odg: Bipie

Reply #14
nemoj oblu... bolje šper..  samo na "kant" ili uzmi u bauhausu.. imaju smrekove (ili sl.) letvice i dosta su krute.
Makar mislim da ni Al cjevčica nebi dodala previše težine....