Skip to main content

Topic: NACRTI ZA BRODOVE (Read 10640 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NACRTI ZA BRODOVE

Da ubacim i jednu temu ovdje. Čitam ih stalno ali nisam u brodovima...još ::)

ali jedan prijatelj se zanima za izradu jednog, tipa jedrenjaci itd.
Prvo je mislio statični model no može i pogon.

Pitanje je za stručnjake ovdje, kako poćeti?

Ideja mu je izraditi neku jedrilicu drvena, cijela konstrukcija i staviti sve detalje gore. Posjeduje vještine izrade plastičnih modela, dobar je u radu s drvom i ima mogućnosti napraviti što god treba od metala (tokarenje, glodanje...itd.).

Kako da počne?
Znam da je malo općenito pitanje, ali eto. Može biti i statičan model a može i rc. Samo da ne bude neki nacrt za jurilice, već neki scale model ili slično s jedrima.

Kupovina nekog kita drvenog preko neta izvana?
Ili kupovina materijala ovdje i sastavljanje po nacrtima?
Da li ima netko neke nacrte za podjeliti za neku jedrilicu? Kakav god?

 


Odg: NACRTI ZA BRODOVE

Reply #2
Ako ga zanimaju jedrilice, nek progugla footy class sailboat...
Radi se o najmanjoj RC klasi jedrilica. Duljina preko svega 305 mm.
Potrebna su mu 2 standardna serva( jedan za kormilo drugi za jedra) i 4 AA baterije. (naravno 2 kanalna stanica)
Trup je od balze ( mogu i drugi materijali poput deprona, koroplasta ili stakloplastike, ali i sa balzom se mogu postizati vrhunski rezultati) Trup sa balastom na kobilici teži 500 grama.

Brodić je fenomenalan... dosta mu je i lagani povjetarac.  zbog dimenzija se lako transportira....
   Ja sam izradio jedno 5-6 tih trupova.

 Boriš se sa vjetrom satima.... a ne treba ni puno mjesta....

Inače izvrsna stranica je rcgroups. osim aviona tamo ima i odjeljak sa brodovima...
Recimo link na jedan build log jedrilice http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=833488
Jedna veća jedrilica objavljena je u najnovijem broju ABC-tehnike.
 (nekad su ju zvali kanjac mislim, i bila je sastavni dio programa tehničkog odgoja.

Ako ga zanimaju scale jedrilice i jedrenjaci.. onda prvo progugla neki koji ga zanima.. Idealno je ako može pronaći nacrt linija trupa (hull lines)
Sastavni dio toga je nacrt rebara, koji mu služi za izradu šablona.  materijal šperploča.
Onda rebra postavi na gradjevnu dasku o krene s oplatom.....


Odg: NACRTI ZA BRODOVE

Reply #3
Hvala budem već danas sve obo mu proslijedio. Zanimljive stvari, a i nadasve brz odgovor ;)


Odg: NACRTI ZA BRODOVE

Reply #5
Imam ja nacrte od prave jedrilice koje bi trebalo umanjit,uploadat cu cim dodjem do pristupa skeneru,al ja bi mozda ipak radje preporucio da prvi model bude plasticni,jer kad se radi od drva jedrilica treba biti tip-top lakirana,nesmije biti niti tockica di nije lakirano,jer voda je vrag pa ce se naravno uvuci u drvo,a to ne zelite,al ako vec ocete drveni model,onda bi za prvoga isto preporucio footy-a,lako ga je izradit,a jedri kao i svaki drugi model!
@CRASH je je kanjac je,trenutno sam u fazi izrade jednog takvog ;)

Odg: NACRTI ZA BRODOVE

Reply #6
Ja bih ga također radio, ali popunio sam stan avionima pa jednostavno nema mjesta još i za njega.