Skip to main content

Topic: lakiranje balze (Read 11148 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lakiranje balze

Pitanje za znalce, nevezano striktno za letece modele- moram napraviti kompleksan oblik, s raznoraznim oblinama i krivuljama. Najlakse mi je to napravit od debljeg komada balze, ALI...stos je kaj to mora bit glatko ko pasja .....razmemo se, ne :)
dakle, cime ''zapecatiti '' balzu , obzirom da je porozna ko sito ? naime, ne smije se vidit ni jedan god....mora bit glatko ko staklo
takve stvari sam do sad radio prvo lakiranjem nitrolakom, a poslije kitanjem i brusenjem do besvjesti.....
ima kakav pametniji nacin ??
TIA
bez potpisa

Odg: lakiranje balze

Reply #1
ja sam imao veoma dobre povrsine ako uzmes bezbojni lak "CLOU 300" mislim da bi tu moralo biti ako ne ides u Chromos na Proleterskih brigada i trazis,ali pazi oni ne znaju i sam sam imao muke sa njima NITRO Celulozni bezbojni,ne samo da ti daju nitro,to ne vazi ovo celulozni je vazno i dodas mikro balona,bijeli prah ili Erosil a njega ti imaju svi koji rade sa plastikom,kada dodas praska da bude jako gusto da mozes sa Spahtlom da popunis tamo gdje si profulao da se veoma fino slajfati i kod premazanja sa lakom nema razlike.
za ovo sto ti radis pravi i nezamjenjivi material je blok material boja Cokolade "UREOL" idealno za sve prototip radov,
Pozdrav Iv

Odg: lakiranje balze

Reply #2
pozdrav od pzd-a.. obzirom da sam dugo radio i modele brodova za vječnu zaštitu balze  najbolje je udariti premaz dvokomponentne epoksi smole koja duže suši... moji modeli starih povijesnih jedrenjaka dostizali su cijene veče od 1000 eura ali sada više zbog previše sitnih detalja nisam u stanju raditi tako nešto..(ostao na jednom oku).  I ja sam o tom načinu saznao od starih brodomodelara i mogu ga preporučiti - ne samo što postiže bezprijekoran sjaj nego je drvo zaštičeno za vjeke vjekova jer se epoksi dosta duboko upija u balsu...ja još imam u radioni jednu količinu a koštala me je kod nabave oko 250 kuna za kilu i u odnosu na neka epoksidna ljepila dosta je u tekučem stanju...nadamse da ću bar malo pomoći ...
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: lakiranje balze

Reply #3
to Ivan - UREOL ? kakav je to materijal ? di kupiti ? cime obradjivati ?
to PZ - to je ona smola u kojoj dobijes i mat ?ima kila smole, veliki prozirni poklopac i unutra utvrdjivac i mat... jel ti se da pogledat naziv ?

hvala obojici na javljanju, da pojasnim- trebao bi napravit  jahtu, ali to je ovaj moderni dizajn di je nadgradje ko avion, svo u krivuljama...za ubit se napravit, nigdje kuta, sve zaobljeno >:(
bez potpisa

Odg: lakiranje balze

Reply #4
zaboravih- super maketa... ;)
bez potpisa

Odg: lakiranje balze

Reply #5
balsa je jako zahvalno drvo i nema oblika koji se neda napraviti od nje , ašto se tiče imena smole nažalost neznam jer bilo je to prije dosta godina a danas imaš puno raznoraznih proizvođača  a kvalitet je cijena... i nisam ti rekao smola se utrljava dlanom u balzu i to u bar dvije ruke jer jedino tako dobijaš savršeno glatke površine bez ikakvog šmirglanja...a rezultat je neopisiv i gotovo neuništiv ( ne vrijedi za avine ali za ploveće sprave je idealno).. pozdrav iz vukovara i ako te što još zanima slobodno nazovi (091 5882993)
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: lakiranje balze

Reply #6
svaka cast na modelu broda. ;)
pozdrav vukovaru. :)
 

Odg: lakiranje balze

Reply #7
Hsaraga pozdrav i tebi al nažalost nisam ga završio ... toliko je sitnih detalja a svi su ručni rad a nažalost takve sitne stvari više nevidim kako treba i jednostavno nemam više volje boriti se svim tim koloturama  zategama isl.. a još na krku ima mojih par brodova na prodaji a ovaj me svaki dan zove ...možda ako nabavim ono stolno radno povećalo dođe na red jednog dana...inače jako je zanimljiv hoby jer treba dugo vremena da bi se jedan takav brod zgotovio(nekoliko mjeseci a za veće i više od godinu dana...
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: lakiranje balze

Reply #8
ajde da se onda i ja pohvalim......santa maria, dubrovacka galija, nava , hms bounty, cutty sark, sambek, leut, bracera i uss constitution koji ceka cca 15 godina da ga zavrsim :-\
plus neki patrolni brodovi id metar...plus rc jedrilica ploveca od metar..... :)
bez potpisa

Odg: lakiranje balze

Reply #9
Vidim poznata ti tema a gdje se skrivaš ako smijem znati jer ja sam u puli živio i radio do 2004 godine... i ludovao u zraku i u vodi...a ako si stari brodomodelar sigurno ti je poznato ime -  Franc Kos od njega smo mi iz pule krali znanje; inače stari brodomodelar iz rovinja i još jedriličar...dok nisam upoznao njega mislio sam da znam raditi brodomodele....
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: lakiranje balze

Reply #10
heh..nema toga kaj nisam radio...od klizaca RG-40 do tri metra RC jedrilice, pa makete svega i svacega..iz Varazdina sam....
bez potpisa

Odg: lakiranje balze

Reply #11
Dugi staž nema što i dobro da si se priključio forumu ...i moja malenkost je u svemu gotovo čedrdesetak godina al ozbiljno mislim da sam tajne i pravila brodomodelarstva saznao od gore navedenog čovjeka . I uvjerio sam se iz osobnog iskustva da mnogi misle da rade odlične makete dok nevide bar jedno djelo pravog brodograditelja...slićno je i u ovom našem letečem cirkusu i tek kad se shvati da uvijek ima nešto novo i da čovijek uči dok je živ postaje se pravi majstor ... i zato mi je drago da je još takav jedan među nama....
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: lakiranje balze

Reply #12
ajde, nemam ipak tolki staz...recimo 36 godina maketarenja/modeliranja :-)
pozdraf vukovaru
bez potpisa

Odg: lakiranje balze

Reply #13
ajde, nemam ipak tolki staz...recimo 36 godina maketarenja/modeliranja :-)
pozdraf vukovaru

je li znas barem malo njemackoga ili imas nekoga tko zna,ako ne uradit cu ja da ti daju material bezplatno za probu-test, ostavit ces se brzo balze,tu su povrsine ???? a sto se lako obradjuje  ???

 

Odg: lakiranje balze

Reply #14
znam za silu.....kako nabavit za probu ? koji je to uopce materijal-plastika, pjena, kaj ?
bez potpisa