Skip to main content

Topic: I-zagi (Read 18332 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: I-zagi

Reply #45
Dakle, što je cijev duža, to će nepreciznost biti veća, ili matematički rečeno, pri nekoj torzijskoj sili pomak će biti jednak umnošku pomaka po jedinici dužine i same dužine promatrane cijevi  ;) !

Sama cijev + prenosni mehanizam sigurno višestruko nadmašuju težinu serva u krilu + trožilni vod do serva.
Sveukupni prenosni mehanizam prikazan na slici ima zračnost koja je jednaka približnoj zračnosti svih spojeva.

Ako se servo spaja u krilo tako, da je os poluge serva u osi rotacije uške, spoj je jednostavan i jednak zakretni moment djeluje na sam servo bez obzira koliko je daleko od centra rotacije serva.

Ako je os okretanje uške pomaknuta u odnosu na os rotacije poluge serva, na servo se montiraju 'škarice' i time vjerojatno poveća sama zračnost prenošenja okretanja (nepreciznost).

Diferencijal se može riješiti programski na stanici.

Prema tome, Dr.Tom je u pravu , vidi se i na ovoj slici!

Damir

Nepobitno si ti Damire daleko najveci teoreticar ovdje i to je u redu dok se ja oslanjam vise na praksu,
prethodno sam dobro odvagao u kome pravcu da krenem,
za sada mislim da sam na dobrom putu,
ovo sa Torzijom Kevlar Rore 4x1mm se po teoriji u praksi ne podudara,
Iv

Odg: I-zagi

Reply #46
Nepobitno si ti Damire daleko najveci teoreticar ovdje i to je u redu dok se ja oslanjam vise na praksu,
prethodno sam dobro odvagao u kome pravcu da krenem,
za sada mislim da sam na dobrom putu,
ovo sa Torzijom Kevlar Rore 4x1mm se po teoriji u praksi ne podudara,
Iv
Englezi vele 'nema ništa praktičnije nego li ispravna teorija'.  Ovo je hobistički, a ne stručni forum i  većina frikova u biti nema pojma, ponekad niti blage veze sa onim što bi trebalo znati u ovom hobiju. Nemam ni ja blagog pojma, i to me ne brine ,jer svako se može baviti hobijem po izboru bez obzira na svoja znanja. Mi smo rekreativci, a ne olimpijski prvaci  :D .

Sa druge strane izvjestan broj mlađih članova iskazuje nevjerojatan trud u rješavanju problema koji su odavno riješeni i gdje su potrebna znanja koja daleko nadmašuju nivo hobija, nema smisla imenovati, neki bi se mogli naći uvrijeđeni.

Kada baveći se ovim hobijem naletim na neki problem, pokušavam pronaći tuđe tješenje, jer je nevjerojatno da bi samo ja imao neki problem na koji nitko prije nije naletio. Dakle, 99% je vjerojatno da već postoji rješenje ili barem dobra ideja kako dalje.
Ne sjećam se da sam doskora radio nešto što 'nitko nije prije', tj. ne otkriva mi se topla voda.
Među ponuđenim rješenjima ima svega, od maštovitih gluposti pa do vrlo sofisticiranih radova, a ja se držim da je potrebno samo elementarno teoretsko znanje za procjenu da li stvar 'drži vodu' ili je glupost.
Evo i primjer: veliki broj članova ne razumije razliku između 'struje' i 'napona', dakle ne poznaju ohmov zakon !
Posljedica toga je da baš na takvom elementarnom znanju teorije padaju sve daljnje priče o punjačima, ispravljačim, servačima, stanicama, antenama, kablovima, impedanci, smetnjama itd, dakle kompletna elektrotehnika za modelarstvo je zapela na prvom koraku: ja to ne smatram nikakvom tragedijom, jer, eto, već sam napisao da je ovo hobistički forum.

Da se vratimo tvom I-Zagiju: ono što navodiš kao 'keflarska' cevka je zapravo karbon (crna?) i to je dobro jer bi kevlarska bila savitljiva i teška, a karbonska je kruta što je ovdje prednost.
Procjenio sam da je tvoja cijev od 4 mm dugačka negdje oko 60 cm svaka: izvagao sam takvu i ispalo mi je negdje oko 10 grama, a toliko je težak i servo kabel, malo deblji jer treba  biti duži: tu dakle nema prednosti u težini, ali kada se uzme u obzir mehanizam za fiksiranje i zakretanje cijevi na obje strane, kod uške i kod samog serva, prednost je ipak na montaži serva kod uške ! Manja težina nije značajna, ali kompliciranost izvedbe da sve ispadne dobro je ozbiljan rad i rado bi ga izbjegavao, jer bilo kakva zračnost prenositi će se na ušku.
Osim toga, ako tokom leta dođe do mehaničkog uvijanja krila, u bilo kojoj ravnini, to će se prenositi na cijev i zakretati ušku na način koji ne mora biti povoljan za stabilnost.

Zbog svega toga ja bi odabrao duži servo kabel i servo kod uške sa vrlo kratkim i krutim spojem da se izbjegne flutter kod sviranja modela. Uostalom , tako i ja radim svoje modele, upravo sam započeo montažu serva u mog 'Yodu' i radim sa servo kabelima od nekih 50 cm.

Tvoj I-Zagi , po vidljivim dimenzijama uopć ne traži flah-servo, dobro će doći bilo kakav solidan 10-12 gr servo sa metalnom getribom: ne treba se bojati digitalnih serva, napravljeni su upravo za ona mjesta i zahtjeve gdje analogni imaju mane.
Ja osobno nastojim staviti digitalac kad god mi je prilika i nikada nisam imao problema. Malo je veća potrošnja struje, ali uz alaram na telemetriji to nije nikakav problem, a današnje LiPo su lakše od NiMH istog kapaciteta ( i manje osjetljive na hladnoći).

Dovrši I-Zagija i pokaži nam kako leti !  ;)

Damir

Odg: I-zagi

Reply #47
Evo dimenzija cijevke 4x1mm
Duzina 91.5 cm
Tezina sa Aluminijum cijevkom na kraju i Alumijium Sipkom promjera 2mm u Karbonu unutra ali to su zanemarljive tezine,
Servo mogu stvarno uzeti kakav zelim jer je Profil kod ove dubine 25mm debeo,
ja vjerujem da cu poslije reglaznih letova preci na serva od maksimum 9gr. a kako je otpor na prenosu skoro nikakav pokusat sa 5gr.
a to tada idu u krilo,
ovi plosnati sa 22gr. su mi teski za ovu namjenu

ako ovaj nacin upravljanja ne zadovolji,tada obzirom da imam predvidjeno mjesto za Eleron,
tada zalijepim Usku fiksno jer vitoperenje moram imati,
stavim servace u Krilo i klasicne Elerone u sklopu Krila ugradim na za njih predvidjeno mjesto,

to je draz ovoga svega,probavanje,ustimavanje trazeci najpovoljnije i tezinski najlaganije rjesenje,
ali je od A-Z moja konstrukcija i ako jos bude dobro letila i planirala sve muke su zaboravljene.

Damire vjerujem da taj nece brzo dole ?

Odg: I-zagi

Reply #48
Držim palčeve, model izgledom i pedantnom izradom zaslužuje da bude duuugo u zraku.
 
Pozz

Sa ovim do sada,
Servoi povezani i Uske bez zazora funkcionisu,nakon prvih reglaznih letova ici cu na 9gr. Serva,toliko lagano bez otpora je prenos
ostaje da sacekam prve letove i nadam se najboljemu,samo Krilo je na Torziju supper
Tebi Pozz,
Iv

Odg: I-zagi

Reply #49
ljepo izgleda model samo mi se nesvida spoj uske sa ostatkom krila izgleda mi jako slabasno ko da bi svakok trena  mogla izvuc ili probit krpz plank

Odg: I-zagi

Reply #50
Model je zavrsen,
Trup,dva premaza Nitro Lakom,presvuci cu ga crvenim Japan Papirom,
Tezine,
Trup sa 2 Serva -     181gr.
Krilo -                     434gr.
Mot.Prop                  97gr.
Prij.Regl.                  39gr.
Aku                         60gr.

Ukupno                   811.gr.
za razmah 2.315mm i dubinom 205mm,sa ovim sam zadovoljan,kod iducega cu imati laganija Serva a i na dimenzijama cu reducirati,
Model je i suvise cvrst a sto bi sa Geodetskim nacinim gradnje tezinu samoga Krila osjetno smanjio,za minimum 100-150gr.
Da bi mogao koristiti 60gr. Aku produzio sam Trup za 120mm a sto je na Slikama vidno
da sam imao Uske u ravnini sa Krilom imao bi dosta manje posla

 

Odg: I-zagi

Reply #51
I stigao sam do kraja,
ali sa gradnjom,Model je spreman za prvi let,
planiram u Srijedu,tada bi trebala dnevna temperatura biti nesto iznad 20 C
prve letove obavljam uvijek sam kako bih mogao u miru posmatrati i uciniti eventualne korekcije,
vuca Motora,razliku kuteva Uski kod planiranja,polozaj CG

Krilo sam sa Trupom spojio sa dvije Celicne Zice 3mm i Karbon Sarafom M6 x 22mm, inace radije idem na elasticne spojeve Gumom a sto cu moze biti nakon probe ipak uraditi,
nadam se da ce kako kazu Dalmatinci biti "u sridu" ako se ne pokaze kako sam planirao ovaj nacin upravljanja,za Elerone imam predvidjen prostor a tada Uske stavim fiksno kao nekada kod ranijih Modela.


Odg: I-zagi

Reply #52
Vrijeme je  ??? !

Damir

Odg: I-zagi

Reply #53
Vrijeme je  ??? !

Damir

 Jeste Damire,krajnje je vrijeme da iskusam da li ovako dobro funkcionira u Zraku kako radi na stolu,

imao sam izvanredno lijepo vrijeme ali sam morao obaviti dosta posla u Vrtu i to me zadrzalo,

za Vikend, Subota mi nece promaknuti,
inace je sve kako sam zelio,novi Avion je u radu,
Tebi pozdrav i ako si odlucio sto je slijedece kazi ali gledaj da slijedeci projekat bude takodjer Krilo !

Odg: I-zagi

Reply #54
Na koliko ti Iwane ispada CG, ne mogu procijeniti po slikama ali izgleda mi otprilike tu gdje su servaći

Plavac,
trebalo je vremena i strpljenja odrediti najpovoljnije mjesto za CG, imam dva "pouzdana" Geometrijska nacina za odredjivanje CG ali se ni jedan nije kao pouzdan pokazao,
 CG u kombinaciji sa najpodesnijim negativnim uglom uski,
zahtijevalo je mnogo mrdanja i tvrdih slijetanja

upravo sam se vratio sa Livade i prvi puta zadovoljan,

Pozz,
Iv

Odg: I-zagi

Reply #55
Na koliko ti Iwane ispada CG, ne mogu procijeniti po slikama ali izgleda mi otprilike tu gdje su servaći

Plavac,
trebalo je vremena i strpljenja odrediti najpovoljnije mjesto za CG, imam dva "pouzdana" Geometrijska nacina za odredjivanje CG ali se ni jedan nije kao pouzdan pokazao,
 CG u kombinaciji sa najpodesnijim negativnim uglom uski,
zahtijevalo je mnogo mrdanja i tvrdih slijetanja

upravo sam se vratio sa Livade i prvi puta zadovoljan,

Pozz,
Iv

Super, očekujemo da napišeš ponešto o tome jer Damirov Yoda leti ko veliki  :) .

Odg: I-zagi

Reply #56
Na koliko ti Iwane ispada CG, ne mogu procijeniti po slikama ali izgleda mi otprilike tu gdje su servaći

Plavac,
trebalo je vremena i strpljenja odrediti najpovoljnije mjesto za CG, imam dva "pouzdana" Geometrijska nacina za odredjivanje CG ali se ni jedan nije kao pouzdan pokazao,
 CG u kombinaciji sa najpodesnijim negativnim uglom uski,
zahtijevalo je mnogo mrdanja i tvrdih slijetanja

upravo sam se vratio sa Livade i prvi puta zadovoljan,

Pozz,
Iv

Super, očekujemo da napišeš ponešto o tome jer Damirov Yoda leti ko veliki  :) .

Plavi,ne zaboravi da je i Damir veliki pa to ide jedno sa drugim,
a Yoda,zna se kakav je,super

Odg: I-zagi

Reply #57
[Super, očekujemo da napišeš ponešto o tome jer Damirov Yoda leti ko veliki  :) .
[/quote]

Vec sam tokom reglaze zazalio vise puta zasto nisam uradio nesto po Receptu,
davno bi i sigurno letio ali sada kada je krenulo ne zalim,
to je nesto sto treba probati

Odg: I-zagi

Reply #58





Ja osobno nastojim staviti digitalac kad god mi je prilika i nikada nisam imao problema. Malo je veća potrošnja struje,


  ;)

Damir


I sto je sada,
trose vise ili ne trose ?

znam da trose,kazi ako sam u krivu !
Pozz

Odg: I-zagi

Reply #59
Troše isto ili malo više, ovisi o modelu i situaciji upotrebe. Uz današnje LiPo baterije, to je zanemarivo, evo primjer serva 939,Corona, snage oko 2,5 kg, vrlo je popularan allround servo, verzija digital:

Corona 939MG Digital Metal Gear Servo 2.7kg/ 12.5g/ 0.13sec
Model: DS939MG 
Operating Voltage: 4.8V / 6.0V
Operating Current: 200mA / 240mA
Operating Speed: 0.14sec.60º/ 0.13sec.60º
Stall Torque: 2.5kg.cm / 2.7kg.cm
Dead Band: ≤3uSec

Verzija analog:

Corona 939MG Metal Gear Servo 2.5kg/ 12.5g/ 0.14sec
Model: HKS939MG
Size: 22.5X11.5X24.6mm(0.88"x0.45"x0.96")
Weight: 12.5g
Operating Voltage: 4.8V / 6.0V
Operating Current: 200mA / 240mA
Operateing speed : 0.14sec.60o / 0.13sec.60o
Stall torque : 2.5kg.cm / 2.7kg.cm
Dead band : ≤5uSec

Razlika je uglavnom u dead-band-u, a to ne treba zanemariti jer je kod digitalca linearan, a kod analognog - kako kada !

Damir
(ljubitelj digitalnih servača  :) )