Skip to main content

Topic: Kako saznati C ratio baterije (Read 5103 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kako saznati C ratio baterije

Pozdrav,


malo njuškam za nekom baterijom gdje prednost dajem maloj masi i velikom kapacitetu ...i onda naletih na ovako nešto:
http://www.banggood.com/Wholesale-2000mAh-3_7V-Rechargeable-Battery-Pack-for-Nintendo-3DS-p-39495.html?rmmds=search


E sada, to je 3.7V 2000mah u samo 30g. Pogotovo mi se masa čini jako malom s obzirom na plastično kućište baterije...


..nego u čem je fora. Pretpostavljam da takva baterija može dati jako malu struju (C ratio ako se ne varam) ?? Jel zna netko otprilike koliku struju mogu dati ovakve baterije??

Odg: Kako saznati C ratio baterije

Reply #1
Uredjaji za koje su te batke vuku malo struje pa je rating tih baterija vrlo mali, a i upitno je koliki je stvarni kapacitet takve baterije, da li je i priblizno 2000 mAh.

S druge strane odes na hobbyking, s desne strane ti je menu za Product finder, odaberes Lipo, postavis filter za kapacitet na 800-2008 mAh, 1S celija.

Evo ti i direktan link do rezultata tog filtera: https://hobbyking.com/en_us/lipo.html?config=51&capacity=803-2008&

primijetiti ces da baterije od 1000 mAh imaju 30g i 15-25 C, dok 2000 mAh od 1C ima 46g, a istog kapaciteta od 10C ima skoro 60g.

Mozemo reci da ova koju si naveo ima blize 0C nego 1C :)

Odg: Kako saznati C ratio baterije

Reply #2
Na hobykingu baš ne pronalazim neki izbor u toj kategoriji baterija kapaciteta >2000mah , relativno malih težina, ali zato i podrazumjevam i 0-1C.


Ovdje http://www.banggood.com/search/2000mah-3.7v.html mi se otvorilo dosta takvih kakve trazim... samo nemam pojma kako da razmišljam o tima kojima nije naveden C.
Recimo ova: http://www.banggood.com/1PC-Keeppower-LG-Chem-INR-18650-HG2-3_7v-3000mah-Li-ion-Battery-p-995424.html?rmmds=search

3000mAh
0.2C
47g ...što je u rangu gornje baterije 2000mAh / 30g.

E sada, meni će biti dovoljno ovih 0.2C ...ali bi mi još više pasalo kada bi tih 600mA mogla dati neka baterija reda 2000mAh, kao gornja. Gornja bi trebala imati barem 0.3C da može dati 600mA  ...nije skupa, bum probao, heh..

Nego, kada se igram tako sa baterijama za koje nemam pojma koji im je C, kako mogu to u praksi saznati s koliko ih smijem opteretiti? Ima li možda neka aproksimativna metoda?
Druga stvar, kako ću znati s koliko da ih punim?? Možda ima neka odokativna norma da se ide sa toliko i toliko napona iznad napona baterije...i struje iznad konstante struje pražnjenja... ?

Ako bi moje potrebe bile nešto iznad snage nego što može baterija dati,  bi li mogao spojiti dvije takve baterije paralelno te tako podjeliti opterećenje na dva, ..a time osim kapaciteta poduplati i snagu koju mogu vući? Tako bi valjda rekla srednja škola, šljaka li to u praksi ili?






Odg: Kako saznati C ratio baterije

Reply #4
Sada si vec otisao na 18650 celije, ali ok, prvo ove panasonic baterije ti prodaju decki kod nas po 20 kn/kom

https://eu.nkon.nl/panasonic-ncr18650pf-3-7v-2900mah.html

kontakt info je nick debeli s foruma e-vozila, mogu ti poslati njegov direktan mail
http://www.e-vozila.com/forum/viewtopic.php?t=3038&postdays=0&postorder=asc&start=255

kapacitet 2900 mAh, celije imaju 46g, konstantna struja praznjena 10A

ove sto si naveo od 3400 mAh su protected, odnosno imaju bms u sebi koji cuva bateriju od prepunjavanja i predubokog praznjenja, nisam siguran na koliko je cutoff napon namjesten, to ako koristis za neku letjelicu nije bas pametno, jer ako naglo povuces vecu struju, npr. kod startanja napon naglo padne, bms se aktivira i prekine dovod struje :)

kada ne znam C rejting batke, obicno ju punim strujom koja je 10 puta manja od kapaciteta. Znaci 3000 mAh batku bi punio sa strujom od 300 mAh, danas skoro sve baterije imaju C oznaku pa je jednostavnije naci takvu batku nego kemijati :)

Za sto mislis koristiti bateriju ako se smije znati?

Odg: Kako saznati C ratio baterije

Reply #5
Sada si vec otisao na 18650 celije


Hehe, najgore kad ni neznaš da nešto neznaš. Znači i ćelije su u igri, o čemu se tu pak radi?


Quote
ove panasonic baterije ti prodaju decki kod nas po 20 kn/kom
Odlično! :) Ove su mi baš zapele za oko...a bome skupe na ebayu.


Quote
Za sto mislis koristiti bateriju ako se smije znati?


Pa ono, u fazi istraživanja sam. Sagledati što sve postoji..a primjene će onda same iskakati iza svakog čoška.
Konkretno sam tražio što se nudi u kategoriji baterija: "Odličan omjer energije/mase...snage koliko-toliko"
Jednostavno mi nije bilo jasno kako baterija s tako dobrim omjerom energije/težine i ok kapacitetom može biti toliko jeftina. Ako bi bila i 0.3C, to je 2.2W konstante snage da se može vući van. Nije snaga za racing drone..ali nije ni zanemarivo za komponentu nekog sustava.


Ali ako ova panasonikova ima isti omjer energije/težine i uz to je 1C, onda je ona definitivno nadišla gornju bateriju u postavljenoj kategoriji. Jedino je cijenom bila lošija...ali čak ni to s obzirom da veliš da se mogu naći 20kn/kom.




Odg: Kako saznati C ratio baterije

Reply #6
Da li Banggood uopće šalje batke za Hrvatsku? Znam da prije nisu... Ja se držim Turnigy batki sa HK, uloženo dobiveno u dobrom omjeru ;)

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: Kako saznati C ratio baterije

Reply #7
Da li Banggood uopće šalje batke za Hrvatsku? Znam da prije nisu... Ja se držim Turnigy batki sa HK, uloženo dobiveno u dobrom omjeru ;)

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk


Da, baš sam primjetio da je na većinu tih baterija napomena "Not shiping in your country" ...ali neke ipak šalju.


Mene zanima što ima bolje od ovih panasonikovih za tu kategoriju: "dobar omjer energija/masa, snage koliko-toliko."
Njihovih 1C je negdje 10W, ...mogao bi reći da se snaga može i smanjiti, ako raste omjer energija/masa.

Odg: Kako saznati C ratio baterije

Reply #8
Da li Banggood uopće šalje batke za Hrvatsku? Znam da prije nisu... Ja se držim Turnigy batki sa HK, uloženo dobiveno u dobrom omjeru ;)

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk


Da, baš sam primjetio da je na većinu tih baterija napomena "Not shiping in your country" ...ali neke ipak šalju.


Mene zanima što ima bolje od ovih panasonikovih za tu kategoriju: "dobar omjer energija/masa, snage koliko-toliko."
Njihovih 1C je negdje 10W, ...mogao bi reći da se snaga može i smanjiti, ako raste omjer energija/masa.
Batka se bira po specifikaciji ovisno o samom potrošaču tj motoru i elektronici koju će ta batka napajati. Dakle kad saznaš koju batku trebaš onda biraš proizvođače istih pa možeš znati što se isplati ovisno naravno koliko je sama oprema koju pogoni batka skupa. Nekada je jeftina roba stvarno skupa ako npr zakucaš skupu letjelicu zbog neke pljubo gv baterije ;)

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

ACRO43HR

CroDEST - Razvoj Web Aplikacija, Informatika i Robotika

Odg: Kako saznati C ratio baterije

Reply #9
Da li Banggood uopće šalje batke za Hrvatsku? Znam da prije nisu... Ja se držim Turnigy batki sa HK, uloženo dobiveno u dobrom omjeru ;)

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk


Da, baš sam primjetio da je na većinu tih baterija napomena "Not shiping in your country" ...ali neke ipak šalju.


Mene zanima što ima bolje od ovih panasonikovih za tu kategoriju: "dobar omjer energija/masa, snage koliko-toliko."
Njihovih 1C je negdje 10W, ...mogao bi reći da se snaga može i smanjiti, ako raste omjer energija/masa.

Imas jacih 18650 baterija, svima je masa 44-46g, neke daju i preko 35A
https://eu.nkon.nl/rechargeable/18650-size.html

takve baterije ces naci u e-cigaretama kojima mozes podesavati snagu (cca 70W)