Skip to main content

Topic: Stanica u plamenu (Read 4420 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Stanica u plamenu

Vrag nikad ne spava... sa petka na subotu mi se stanica zapalila sama od sebe. Sastavljam neki qwad i cijelo popodne sam se zezao s njim, stanica javi da je batka prazna, napunim je i nastavljam podešavanja. Kako mi je ovo prvi qwad u životu od velike pomoći mi je kolega Franycro, u 19.15h mu šaljem poruku da odustajem, da će on pogledati gdje sam zabrljao. Sve pogasim i ostavim na stolu u garaži. U 22.30h odem provjeriti dali sam sve pogasio i sve bilo u redu. U 23.30h osjetim da nešta smrdi, izađem na dvorište a ono puno dima. Prvo sam pomislio da nešta vani gori i kako sam krenuo na ulicu upali mi se svijetlo na senzor pred garažom a iz garaže kroz vrata suklja dim. Otvorim garažu a na stolu stanica gori. Stanicu sam lopatom bacio na dvorište a stol ugasio vodom. 
Ja vjerujem da sam došao u zadnji čas, za koji minut kasnije ne bih mogao sam to ugasiti. Detaljno sam pregledao stanicu, vatra je krenula od vrha baterije, balans konektora i konektora za spajanje stanice nema. Jasno je da je baterija izazvala požar, samo ne znam zašto.
Bateriju sam punio sa novim punjačem, jučer sam stavio drugu bateriju puniti da provjerim da ju nije prepunio, nije, dobro radi.
Ako netko prodaje stanicu, ništa pretjerano skupo, nek mi ponudi. Sad sam prizemljen do ko zna kad :'(
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Re: Stanica u plamenu

Reply #1
Može li neka informacija koja je baterija odnosno kemija bila ugrađena? Lipo, Life?

Re: Stanica u plamenu

Reply #2
Dam ruku u vatru da je punjac u stanici failao terminirati punjenje.
Ja sve Lipice uvijek na provjerenom punjacu punim.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Re: Stanica u plamenu

Reply #3
Može li neka informacija koja je baterija odnosno kemija bila ugrađena? Lipo, Life?
 
 Lipo, Zippy compact za stanice.
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Re: Stanica u plamenu

Reply #4
Dam ruku u vatru da je punjac u stanici failao terminirati punjenje.
Ja sve Lipice uvijek na provjerenom punjacu punim.
 
 Ja uvijek vadim batku iz stanice i na punjaču punim. Jedino što sam ovaj put punio na novom punjaču. Jučer sam stavio jednu zippycu puniti čisto da vidim da nije prepunio i nije. Vratio sam je na storage preko punjača.
Batku sam punio popodne, bila je upaljena sigurno sat vremena. Znači od nekih 19.30h do 22.30h kad sam došao provjeriti dali sam sve pogasio je bilo sve u redu a za sat vremena vatromet. Znači najmanje 5h od punjenja se zapalila.
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Re: Stanica u plamenu

Reply #5
OPA, ovo je za razmisliti...u futabi 7C zippy lipo koristim kao zamjensku bateriju već dugi niz godina. Istina, uvijek je vadim za punjenje, i punim balance mod na provjerenom punjaču, a ako je ne koristim baterija ide obavezno van. No ovo me najezilo jer zapravo nikada ne znaš kad i kome se to moze dogoditi. Brrr, sva sreća da si na vrijeme vidio dim.


OFFTOPIC
Trebam poslati Futaba stanicu na servis. Ima li tko iskustva sa time, koji servis, gdje, kako....imam na netu naravno, no čisto iz prve ruke iskustva s time da ne napravim koji pogrešan korak :)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Re: Stanica u plamenu

Reply #6
Vrag nikad ne spava... sa petka na subotu mi se stanica zapalila sama od sebe. Sastavljam neki qwad i cijelo popodne sam se zezao s njim, stanica javi da je batka prazna, napunim je i nastavljam podešavanja. Kako mi je ovo prvi qwad u životu od velike pomoći mi je kolega Franycro, u 19.15h mu šaljem poruku da odustajem, da će on pogledati gdje sam zabrljao. Sve pogasim i ostavim na stolu u garaži. U 22.30h odem provjeriti dali sam sve pogasio i sve bilo u redu. U 23.30h osjetim da nešta smrdi, izađem na dvorište a ono puno dima. Prvo sam pomislio da nešta vani gori i kako sam krenuo na ulicu upali mi se svijetlo na senzor pred garažom a iz garaže kroz vrata suklja dim. Otvorim garažu a na stolu stanica gori. Stanicu sam lopatom bacio na dvorište a stol ugasio vodom.
Ja vjerujem da sam došao u zadnji čas, za koji minut kasnije ne bih mogao sam to ugasiti. Detaljno sam pregledao stanicu, vatra je krenula od vrha baterije, balans konektora i konektora za spajanje stanice nema. Jasno je da je baterija izazvala požar, samo ne znam zašto.
Bateriju sam punio sa novim punjačem, jučer sam stavio drugu bateriju puniti da provjerim da ju nije prepunio, nije, dobro radi.
Ako netko prodaje stanicu, ništa pretjerano skupo, nek mi ponudi. Sad sam prizemljen do ko zna kad :'(

 Da Vrag nikada ne spava, stara istinska narodna izreka, za Predajnik nikada ne bih uzeo LiPo, jedan problem i riziko manje, van ove metalne kutije su SAMO u mome prisustvu, nisam nikada u 72 aktivnog modelarenja imao problema sa Aku, niti naj manjega  ali sam mnogo i dosta vidio i čitao, punim sa mojim starim Turnigy svaki TREČI ciklus punjenja, dva medu sa ovim brzim a baterije koristim 10 punih godina, tek sada sam kupio jednu nakon desetak godina po prvi puta.

Re: Stanica u plamenu

Reply #7
Da, ovo je fakat sr***e...
Imam FrSky Taranis X9D Plus stanicu sa (originalnom) NiMh baterijom. Srećom, do sada nije bilo problema.
Iako, stanica mi (sa baterijom) stoji u ormaru. Ne želim ni zamisliti kaj bi bilo da se zapali...
Znam da je velika razlika LiPo i NiMh, ali ipak sa baterijama treba biti oprezan...
Baš mi je iskreno žao....

Re: Stanica u plamenu

Reply #8
Znam da je velika razlika LiPo i NiMh, ali ipak sa baterijama treba biti oprezan...
Baš mi je iskreno žao....
Stvarno je ovo upozorenje za sve : punjive litijeve baterije su i u našim mobačima, tabletima, bluetooth uređajima, notebook, električna cigareta...power bank , broj se povećava.

Inaće, NiMH je jedno 30% manjeg kapaciteta (gledano po volumenu) od LiPo: ali je za isti kapacitet nekoliko puta teži od LiPo , pa nije za naše letjelice.
Kod stanice je drugačije: da li je stanica teška 500 ili 700 grama, odrasloj osobi je gotovo svejedno.
U mojem slućaju mogao sam birati između NiMH 2300 mAh i Litij-ionske Panasonic 2*18650 sa 3400 mAh (prostor za bateriju u stanici dozvoljava toliko).
Da razlika je, ali stanicu sa NiMH možeš ostaviti u autu, u garaži, radioni bez posebnih mjera zaštite.

Re: Stanica u plamenu

Reply #9
Odnos sličan ovom koji navodi Diogen imaju i NiMH naspram NiCd baterija. Naime, NiCd su teške (kadmij spada u grupu teških metala, zajedno sa živom i olovom) ali imaju jednu zahvalnu osobinu, pri kraju punjenja napon im osjetno padne. Taj "-Δ peak" lako mjeri i najjednostavniji punjač, pa je s NiCd baterijama rijetko bilo problema. Nasuprot tomu, NiMH baterije pri kraju punjenja imaju gotovo ravnu naponsku karakteristiku, pa je "hvatanje" dovršetka punjenja problematično i mnogi se punjači ne nose s time baš najbolje. Dodamo li tomu da NiMH ne trpi prepunjavanje stvari su dodatno složenije.
Kada je riječ o litijevoj elektrokemiji, Li-ionske baterije su sazrele do mjere da ih bezbrižno možemo koristiti gotovo svugdje.
U svojoj staroj MPX Profi mc3030 koristim Li-ion baterije već petnaestak godina bez ikakvih problema.
Nažalost, sa Li-polimernim baterijama to nije slučaj, ali zato su nam tu već duže vrijeme na raspolaganju Li-fosfatne (LiFePO4) baterije vrlo visokog stupnja sigurnosti.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Re: Stanica u plamenu

Reply #10
Ovo mi je škola koju na svu sreću nisam skupo platio, stol i stanica su sića za ono što je moglo biti. U potrazi sam za drugom stanicom i u nju neće ići lipo milion posto! Preko deset godina ovog hobija, uvijek lipo u stanici i nikad problema, eto do jednom.
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Re: Stanica u plamenu

Reply #11
Ovo mi je škola koju na svu sreću nisam skupo platio, stol i stanica su sića za ono što je moglo biti. U potrazi sam za drugom stanicom i u nju neće ići lipo milion posto! Preko deset godina ovog hobija, uvijek lipo u stanici i nikad problema, eto do jednom.
Pošto je stanica izgorila, sada je gotovo nemoguće saznati što je uzrokovalo samozapaljenje: da li je možda balans-konektor bio unutar stanice pa ga je nešto kratko spojilo ili je baterija imala ugrađenu grešku, nikada nećemo saznati !