Skip to main content

Topic: Šta primijeniti? (Read 13987 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Šta primijeniti?

Dobio sam polovnu jedrilicu (hvala zelkoc) kojoj fali dosta dijelova, pa je pokušavam kompletirati.
Ima ovakve spojeve za pomicanje elerona:
[attach=1][attach=2]

Kakve "žice" ugraditi tu? (molim link)
Da li ide nešto s navojem u onu plastičnu cjevčicu, ili se učvrsti ljepilom?

Hvala


Odg: Šta primijeniti?

Reply #2
s obzirom na to da ne toleriraš ni ono malo drag-a što se generira na prijelazu krila u eleron, pa stavljaš trakicu da to eliminiraš
http://www.flyfreak.net/pocetnici/koristite-li-pokrivne-trake/

a ne sakrivaš kontrole u krilo



već strše kao i kod nas ostalih yubito pilota...
mislim da je najbolje da spojiš samo žicom, napraviš 2x Z na krajevima, to je najlakše po masi.




možda i poklopac preko. drag zna ići na živce  ;)




a i poneki turbulator bi se sigurno mogao ubaciti, ali nisam toliko stručan  :P

Odg: Šta primijeniti?

Reply #3
s obzirom na to da ne toleriraš ni ono malo drag-a što se generira na prijelazu krila u eleron, pa stavljaš trakicu da to eliminiraš
http://www.flyfreak.net/pocetnici/koristite-li-pokrivne-trake/

a ne sakrivaš kontrole u krilo
već strše kao i kod nas ostalih yubito pilota...
mislim da je najbolje da spojiš samo žicom, napraviš 2x Z na krajevima, to je najlakše po masi.




možda i poklopac preko. drag zna ići na živce  ;)
a i poneki turbulator bi se sigurno mogao ubaciti, ali nisam toliko stručan  :P

Nastojim na što efikasniji način srediti tu jedrilicu. Nije problem zalijepiti trakice preko utora, ali ugraditi prijenos komandi u krilo - to je već kirurški zahvat.
Također, čini mi se da nepokriveni utor ima puno veći "drag" nego komanda koja strši.

Nije mi jasno, na ovoj slici iznad, koja je uloga onog crnog plastičnog komadića na spoju žice i poluge kontrolne površine?

A ovi poklopci - očigledno da imaju manji koef. otpora zraka, ali samo koef.
Pitanje je imaju li i manji otpor zraka s obzirom na višestruko veću i siluetu i oplakivanu površinu.  :-\

Odg: Šta primijeniti?

Reply #4
ako toliko ideš u dubinu sa siluetama, koeficijentima i oplakivanjem,
pa daj razmisli kako bi izvadio šipkicu sa dva Z na krajevima jednom kada ugradiš sve.

moraš ili - odšarafiti hornu sa elerona
              - odšarafiti servo ili barem ruku s njega
              - precvikati šipku

taj plastični dio služi dakle da s jedne strane imaš Z a s druge L,
prvo zakvačiš Z za servo a L onda upikneš u hornu.

L ima tendenciju da sklizne van iz horne, nema potrebe objašnjavati zašto.
pošto to nije poželjno, stavi se plastični fiksator.

tipa ovo

http://www.himodel.com/plane/D2xD8x23_Nylon_Strapers_4.html

ali njegova silueta je u banani, a i površina oplakivanja je znatno veća od još 2mm žice koja bi od L napravila Z,
da ne spominjem i prednji dio koji se natakne na žicu i prvi udara u zrak, totalno izvan svih pravila aerodinamike...
pa dva puta razmisli, jer bu ti narušilo performanse jedrilice, koliko, ne znam izračunati, ali sigurno bude.... pa nebuš opet imao mira :D

Odg: Šta primijeniti?

Reply #5
ako toliko ideš u dubinu sa siluetama, koeficijentima i oplakivanjem,
pa daj razmisli kako bi izvadio šipkicu sa dva Z na krajevima jednom kada ugradiš sve.

Ti si predložio 2 Z. Ja sam imao drugačiju ideju, ali sam prije izvedbe zelio cuti kako to rade drugi, da ne otkrivam toplu vodu.

moraš ili - odšarafiti hornu sa elerona
              - odšarafiti servo ili barem ruku s njega
              - precvikati šipku

taj plastični dio služi dakle da s jedne strane imaš Z a s druge L,
prvo zakvačiš Z za servo a L onda upikneš u hornu.

L ima tendenciju da sklizne van iz horne, nema potrebe objašnjavati zašto.
pošto to nije poželjno, stavi se plastični fiksator.
E, to me zanimalo.
Iako, moja prvotna ideja mi se više sviđa: napraviti L, a umjesto tog plastičnog teškodobavljivog fiksatora staviti na vrh žice okruglu debelu kap laka za nokte ili gustog CA ljepila, toliko da ne može natrag kroz rupicu. Ili zalijepiti kakvu perlicu s kcerkine ogrlice.
Ili, u krajnoj liniji,  upotrijebiti navojnu šipku, ko što preopruča zokizo.

tipa ovo

http://www.himodel.com/plane/D2xD8x23_Nylon_Strapers_4.html

ali njegova silueta je u banani, a i površina oplakivanja je znatno veća od još 2mm žice koja bi od L napravila Z,
da ne spominjem i prednji dio koji se natakne na žicu i prvi udara u zrak, totalno izvan svih pravila aerodinamike...
pa dva puta razmisli, jer bu ti narušilo performanse jedrilice, koliko, ne znam izračunati, ali sigurno bude.... pa nebuš opet imao mira :D

Ma i ne trebam dva puta - previse je razloga protiv tog plasticnog fiksatora.

Odg: Šta primijeniti?

Reply #6
pročitaj ponovo moj post gore,
ja sam predložio što je najlakše po masi, a 100% sigurno od ispadanja,
ima drugih metoda jasno ali s većim siluetama i otporima,
to s kapljicom laka za nokte još nisam vidio, ne krećem se u profi vodama, samo yubito ekipa na livadi.

ali slobodno napravi tako ako misliš da je ok, jeftinije je nego kupovati plastične držače svakako,
no kad već radiš kapljicu, krilo okreni prema gore dok se suši, da poprimi aerodinamičniji oblik u smjeru kretanja kroz zrak.  ;D  :D

Odg: Šta primijeniti?

Reply #7
pročitaj ponovo moj post gore,
ja sam predložio što je najlakše po masi, a 100% sigurno od ispadanja,
ima drugih metoda jasno ali s većim siluetama i otporima,
to s kapljicom laka za nokte još nisam vidio, ne krećem se u profi vodama, samo yubito ekipa na livadi.
Iako gha necu primijeniti, ipak hvala na savjetu - da ga nije bilo jos sad ne bih znao da uopce postoje ti plasticni fiksatori.

ali slobodno napravi tako ako misliš da je ok, jeftinije je nego kupovati plastične držače svakako,
no kad već radiš kapljicu, krilo okreni prema gore dok se suši, da poprimi aerodinamičniji oblik u smjeru kretanja kroz zrak.  ;D  :D
Sta znaci "okrenuti krilo prema gore"?
Odustao sam i od kapljice - mislim da ce biti lakse ukloniti staklenu perlicu nego debelu kapljicu kad se pojavi potreba za tim. Osim toga, s perlicom se izbjegava mogucnost uklinjenja kapljice u rupici.

Odg: Šta primijeniti?

Reply #8
Dečki, onako iskreno: ke...te bez veze !
 Naš najbolji letač RC jedrilica, sa hrpom trofeja sa svjetskog i eurokupa ( i nekidan je pobijedio) leti sa običnim hornama i poklopcem za servo. Da ne govorim tek o članu ovog foruma Nix@-a koji ima ove godine dvije uzastopne pobjede u eurokupu F3K, evo vam njegov opis jedne takve takmičarske jedrilice  i kako je podesiti (slike su nažalost stradale u nekom hakerskom napadu): http://www.aeromodelarstvo.net/Forum/forums/thread-view.asp?tid=1099&posts=8&start=1

Ako želite da vam jedrilica pošteno leti, prvo i najvažnije je : težina ili koliko grama po dm2 nosive površine, sve ovo natezanje oko drag-a horni i sl. je čak i za nas jubito-pilote bezveze.

Damir

Odg: Šta primijeniti?

Reply #9
A jel bude ta kapljica izdržala sva ta naprezanja??? 8)
A moraš napraviti i dobru pripremu šipkice da lak bolje primi ( lak naravno mora biti crni )

Odg: Šta primijeniti?

Reply #10
Diogen: vidiš da je arosović zahtjevan modelar, njega brinu ti dragovi, siluete, oplakivanja... ne mene  :o

ja ni na modelu koji bi trebao ići dosta brže (ako poleti  :P)
nisam benavio oko otpora, kako horne, servo ruke, šipke, pa ni utora između krila i elerona... a ne da bu bilo malo otpora, nego će ga biti na izvoz  ;D
niti sam ovorio dva topica vezano uz tu problematiku:
http://www.flyfreak.net/pocetnici/sta-primijeniti/
http://www.flyfreak.net/pocetnici/koristite-li-pokrivne-trake/







i ne vidim zašto bi trebalo ići preduboko u neke izračune otpora na nekoj jedrilici za rekreaciju,
di su brzine samo manje i ne cijede se zadnji atomi performansi...

Odg: Šta primijeniti?

Reply #11
@Tomislav, nevezano za temu, od čega si složio ove plastike što dođu na kvačicu za horn?



Odg: Šta primijeniti?

Reply #12
Neka me Tomislav ispravi ali mislim da je to silikonsko crijevo.

Odg: Šta primijeniti?

Reply #13
točno, od metanolca mi ostalo. imaš sliku tog crijeva prije rezanja u topicu o elektro modelima - het ME163

a tako je 110% osigurano da se ne odvoji kvačica sa horne. jer su ipak veće brzine u igri.
otpor je malo veći, ha ha, ali ne picajzlim  :)

Odg: Šta primijeniti?

Reply #14
thx, učinilo mi se da sam negdje vidio tu sliku, ali nisam više bio ziher


iako, ne znam, taj otpor zna biti gadna stvar, ja bi još jednom razmislio :)

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.