Skip to main content

Topic: Problemi s propulzijom (Read 14671 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Problemi s propulzijom

Reply #30
glede ulja, mozda ne bi bilo lose probati HOPPES Bench Rest ulje za oružje, crna kantica,
vrlo tecljivo i viskozno, odlicno podmazuje sve tarne povrsine, ne znam kak se drzi na centrifugalnoj sili,
lagano mirise na petrolej

Tecljivo ti je suprotno od viskozno (viskozitet - trenje medju cesticama). ;)
Ako je viskozno (slicno masti), onda se dobro drzi na centrifgalnoj sili. U protivnom se rasipa po kucistu, sto nije lose ako je kuciste zadihtano, a zupcanici djelomicno uronjeni.
Ako je JNA koristila nesto slicno, onda je tecljivo.

sory, krivo se odrazio, dakle tecljivo je jer se vrlo brzo rasiri po materijalu s druge strane odlicno podmazuje i smanjuje trenje,
JNA ga nikad nije koristila, u pravilu s ekoristi kod oruzja za gadjanje na velike daljnine (bench rest disciplina) dakle snajperske puske za udaljenosti preko 400 metara, naravno moze i za manje udaljenosti i ostalo oruzje, a pogotovo ono kod kojeg imas kombinaciju plasika metal na kliznim povrsinama (Glock HS) uglavnom probal bum ga na nekim sitnicama, bas me zanima
tko leti vrijed, tko ne leti ne vrijedi, GRUNF

Odg: Problemi s propulzijom

Reply #31
hm.. sid.. mislim da si trebao najprije napisati stručni članak na temu mehanike fluida.. pa tek onda predložiti dotično mazivo ;)

Odg: Problemi s propulzijom

Reply #32
mozda,
a mozda imam prakticnog iskustva s tim stvarima,
dosta iskustva
tko leti vrijed, tko ne leti ne vrijedi, GRUNF

Odg: Problemi s propulzijom

Reply #33
Ako je motor deklariran kao 7,2, možeš probati sa 3S, ali računaj da je to blizu opasne zone opterećenja.
Svi motori klase 400 (Graupner, Robbe, MPX,Aeronaut,QRP) su isključivo Mabuchi motors oznake RS380**  gdje je ** oznaka podvrste.
Takvi motori sa podoznakom SH (6 V) koriste se u nacionalnoj klasi takmičenja elektrojedrilica i zadnje 4 godine utukao sam nekoliko desetaka istih i poznate su mi njihove karakteristike. 
Mislim da za letenje jedrilice teške 800 grama treba uzeti motor koji ti Plavi preporučuje: cilj je 30-tak sekundi motora i onda jedriti, ovako ciljati točku maksimalne efikasnost (eta) elektromotrnog pogona nema smisla jer je pri njoj snaga toliko mala da ti neće omogučiti penjanje modela.

Stavio si mi bubu u uho s ovim takmicenjima i penjanjem od 30 s, pa sam isao citati pravila za F5J-N (http://www.aeromodelarstvo.net/Forum/forums/get-attachment.asp?attachmentid=6617).
Ako sam dobro shvatio, cilj igre je jedriti sto blize trajanju od 10 minuta i sletjeti sto blize zadanoj tocki.
Sto je od toga dvoje veci problem u praksi? Rekao bih da je trajanje, ali postoji i pravilo koje kaznjava one koji predgo lete, pa me to dovodi u nedoumicu...

U definiciji modela pise da "Na model utječe uzgon samo na čvrste, nepomične plohe (ne rotacijske ili mašuće (ornitopter) tipove krila)."
To znaci da se jedrilice ne smiju penjati vertikalno prema gore dok im radi motor (3D)?
Koji je najstrmiji kut penjanja, a da se krilca propelera ne bi smatralo povrsinama na koje utjece uzgon?

U naputcima za radio-vodjenje pise da "svaki natjecatelj mora prijaviti dvije
različite frekvencije, razmaka najmanje 20 kHz".
Stanice 2.4GHz se ne spominju. Je li dozvoljena upotreba onih kojima se frekvencija stalno mijenja?



Odg: Problemi s propulzijom

Reply #34
Stavio si mi bubu u uho s ovim takmicenjima i penjanjem od 30 s, pa sam isao citati pravila za F5J-N (http://www.aeromodelarstvo.net/Forum/forums/get-attachment.asp?attachmentid=6617).
Ako sam dobro shvatio, cilj igre je jedriti sto blize trajanju od 10 minuta i sletjeti sto blize zadanoj tocki.
Sto je od toga dvoje veci problem u praksi? Rekao bih da je trajanje, ali postoji i pravilo koje kaznjava one koji predgo lete, pa me to dovodi u nedoumicu...
U definiciji modela pise da "Na model utječe uzgon samo na čvrste, nepomične plohe (ne rotacijske ili mašuće (ornitopter) tipove krila)."
To znaci da se jedrilice ne smiju penjati vertikalno prema gore dok im radi motor (3D)?
Koji je najstrmiji kut penjanja, a da se krilca propelera ne bi smatralo povrsinama na koje utjece uzgon?
U naputcima za radio-vodjenje pise da "svaki natjecatelj mora prijaviti dvije
različite frekvencije, razmaka najmanje 20 kHz".
Stanice 2.4GHz se ne spominju. Je li dozvoljena upotreba onih kojima se frekvencija stalno mijenja?
Dosta pitanja, idemo redom:
-ako je termičko vrijeme, nije problem ostati 10 minuta 'gore', no ako nema termike ili puše vjetar >5 m sec problem je i ostati u zraku i precizno sletiti zbog turbulencija neposredno iznad tla.
Preizno slijetanje je vještina koja se vježba, isto kao i termičko letenje (thermal duration competition) koje zahtijeva i razumijevanje kako-kada i gdje se može očekivati termičko ponašanje u atmosferi.

-sa propisanim setupom (motor, elisa baterija) uz minimalnu težinu 350 gr. ovakvi modeli ne mogu penjati vertikalno, osim možda par sekundi uz zalijetanje, bit pravila je da model nije ornitoper i da se uzgon postiže na čvrstim aerodinamičkim površinama - kao i na svakoj jedrilici/avionu.

-razmak od 20 kHz je potreban kod upotrebe uređaja na 35/40 MHz, za uređaje na 2,4 GHz nema posebnog zahtjeva glede bandwitha jer ionako rade u spektru raspršenom po vlastitom kodu.

Ov godine ima još nekoliko tekmi, pa se o rasporedu informiraj ovdje (Trešnjevka će biti pomaknuta na kraj kolovoza):
 http://www.aeromodelarstvo.net/kalendar_natjecanja.asp?Godina=2011&Kategorija=F5JN

Damir

Odg: Problemi s propulzijom

Reply #35
-sa propisanim setupom (motor, elisa baterija) uz minimalnu težinu 350 gr. ovakvi modeli ne mogu penjati vertikalno, osim možda par sekundi uz zalijetanje, bit pravila je da model nije ornitoper i da se uzgon postiže na čvrstim aerodinamičkim površinama - kao i na svakoj jedrilici/avionu.

Negdje na pocetku teme si napisao da potisak s takvim motorima ide skoro do 500 g.

Koji kapacitet baterija je potreban da se na kraju tog penjanja od 40s pri punom gasu napon spusti skoro do limita ESC-a? 150-ak mAh?

I jos me zanima ono pravilo da "komande mogu biti na vertikalnom i horizontalnom stabilizatoru, ne
može biti na eleronima". To znaci da leteca krila nisu dopustena?

Ov godine ima još nekoliko tekmi, pa se o rasporedu informiraj ovdje (Trešnjevka će biti pomaknuta na kraj kolovoza):
 http://www.aeromodelarstvo.net/kalendar_natjecanja.asp?Godina=2011&Kategorija=F5JN

Steta, sve neki daleki krajevi  :(

Da li se ikad ista organizira na Grobničkom polju?
Koliko znam postoji tamo neki klub, ali ga nema u popisu na ovom forumu. Imaju li web?

Odg: Problemi s propulzijom

Reply #36
Negdje na pocetku teme si napisao da potisak s takvim motorima ide skoro do 500 g.

500 grama samo sa getribom,  u kategoriji nacionalke je propisan direct drive i teško ide preko 400 grama statički, a statički potisak je manji od dinamičkog:
http://www.mh-aerotools.de/airfoils/prpstati.htm

da bi penjao vertikalno, osim savladavanje gravitacije (težine modela) treba savladavati i aerodinamički otpor modela zrakoplova pa je potreban veći potisak,

Koji kapacitet baterija je potreban da se na kraju tog penjanja od 40s pri punom gasu napon spusti skoro do limita ESC-a? 150-ak mAh?

40 sec penjanja i 10 minutni let nakon toga isprazni bateriju 2S približno 120-130 mAh.
Imati bateriju u modelu koja će nakon 40 sec penjanja pasti na napon aktiviranja LVC-a je nešto što nebi preporučio niti neprijatelju , to je osobno iskustvo ! U praksi leti se sa cca 1000 mAh 2S.

I jos me zanima ono pravilo da "komande mogu biti na vertikalnom i horizontalnom stabilizatoru, ne
može biti na eleronima". To znaci da leteca krila nisu dopustena?
Točno tako, rep može biti 'normalni' ili 'V' ovisno o ukusu modelara.


Ov godine ima još nekoliko tekmi, pa se o rasporedu informiraj ovdje (Trešnjevka će biti pomaknuta na kraj kolovoza):
 http://www.aeromodelarstvo.net/kalendar_natjecanja.asp?Godina=2011&Kategorija=F5JN

Steta, sve neki daleki krajevi  :(

Da li se ikad ista organizira na Grobničkom polju?
Koliko znam postoji tamo neki klub, ali ga nema u popisu na ovom forumu. Imaju li web?

Obrati se Nenadu iz Rijeke, pa podijelite troškove dolaska na tekmu, tamo ćeš sve moći vidjeti i pitati u praksi.
Za Grobničkopolje,  ne znam točno, ima neka ekipa koja leti, trebalo bi pitati nekoga iz Ak Krila Kavrnera:
http://www.jk-krilakvarnera.hr/

Damir



Odg: Problemi s propulzijom

Reply #37
Ekipa na grobniku leti stalno , samo sta nema veze sa nikakvim klubom vise manje ... Ali okupljanja su redovita , uostalom to sam ja uzivo prenio kolegi Arosovicu kada smo se susreli na polju. A druga stvar je sta ima dosta pojedinaca koji se drze posebno jer neznam valjda se neceg srame. Ali nas se da relativno lako nac ako je ljepo vrijeme i u popodnevnim ljetnim satima.

Odg: Problemi s propulzijom

Reply #38
Ekipa na grobniku leti stalno , samo sta nema veze sa nikakvim klubom vise manje ... Ali okupljanja su redovita , uostalom to sam ja uzivo prenio kolegi Arosovicu kada smo se susreli na polju. A druga stvar je sta ima dosta pojedinaca koji se drze posebno jer neznam valjda se neceg srame. Ali nas se da relativno lako nac ako je ljepo vrijeme i u popodnevnim ljetnim satima.

Bio sam 10-ak puta bas kod piste za modele otkad smo se sreli, ali nikad nikog nisam sreo (od modelara, setaca (sa psima) uvijek ima).
Nego, sta je s onim servoima o kojima smo se dogovarali?

Odg: Problemi s propulzijom

Reply #39


Bio sam 10-ak puta bas kod piste za modele otkad smo se sreli, ali nikad nikog nisam sreo (od modelara, setaca (sa psima) uvijek ima).
Nego, sta je s onim servoima o kojima smo se dogovarali?

Imam ih jos doma ako ti trebaju ... Ako se oces druzit sutra sam ja gore oko 5-6 a bit ce jos kolega vjerojatno ...  Pa mozemo letit, a ja ti mogu i serve donest... A mi smo gore uredno barem 2-3 puta tjedno .

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.