Skip to main content

Topic: RC jedrilica 2m (Read 4885 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

RC jedrilica 2m

Pozz svima....nakon puno godina vracam se modelarstvu . Prvo sam bio modelar, pa maketar, sad se vracam prvoj ljubavi....
pa imam nekoliko pitanja
Dakle, trebao bih bacrt neceg jednostavnog, RC jedrilice s rasponom 2 m, i da je oldtimer  :)
Naime, klasicna gradnja, kutijast trup, rebra, furnir,papir.....bez kompozita, smola i tih novotarija.
Znaci nesto veliko i jednostavno ( kad sam corav pa mi treba veeeelika jedrilica)
Elektromotori ne dolaze u obzir
Ida, u trupu mora bit dota mjesta za dva serva klasicne veklicine, od moje futabe NBL Atack.
BTW, jel moze to posluzit za jedrilicu ? Nigdje nisam nasao  podatak o dometu..a do sad sam vozio s njim plovecu jedrilicu.
I jel ima veze kaj vozi na 72 MHz???
Gomila pitanja, al htio bih nesto smrljit do proljeca....
Tenksinadvans
bez potpisa

Odg: RC jedrilica 2m

Reply #1
Pozz i ja sam se vratio prvoj ljubavi, ali se ne sjećam što je to bilo....
Ako odbaciš nekih 40 cm raspona, možeš se odlučiti za model Guppy koji je postigao svjetsku slavu svojom klasičnom gradnjom i dobrim svojstvima. Najčešće ga gradimo kao elektromotornu, no ima i 'obična verzija'.
Serva klasične veličine zaboravi.. 2 komada bi težila kao 1/3 Guppya, a uz današnje cijene uzmeš 2 komada HXT900 za nekih 50-60 kuna i voziš normalno.
72 MHz nije problem,  zvanično kod nas nije dozvoljen, ionako te nitko ne pita ako mu ne smetaš.Sudjelovao sam u izradi dva Guppya: ovdje imaš moj osvrt i slike
http://www.flyfreak.net/index.php/topic,512.0.html
Tamo češ naći ilink na adresu gdje imaš nacrte i upute za gradnju

Damir

Odg: RC jedrilica 2m

Reply #2
tenks, vidio sam, malo sam njuskao po forumu...al da ti iskreno velim, nekak mi nije sjeo.....ja bih ono - kutijasti trup, balza 3mm...da imas kaj primit u ruku..( vidi avatar :D) i nema sanse ispod dva metra... na sto metri ne bi gupija ni vidil ;D
imam gomilu nacrta doma al nist kaj bih rekel- idem to delat.. :(
za prvu slilu   imam i dosta balze, i tu futabu...pa ak me malo jace primi, onda idemo dalje...
pozz
bez potpisa

Odg: RC jedrilica 2m

Reply #3
Mozda je onda ovo za tebe http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?t=15452
Klasicna gradnja, no fancy materijal. Verzija klasicna i elektro

Mifi
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: RC jedrilica 2m

Reply #4
Mozda je onda ovo za tebe http://forum.modelarji.com/viewtopic.php?t=15452
Klasicna gradnja, no fancy materijal. Verzija klasicna i elektro

Mifi

da ovo je po mome ukusu,ja bi jedino uzeo nosivi profil,sa ovim ides brzo gore a jos brze dole :D
inace sam termicar,mlatarati po zraku nije problem ali termika,,,,
naci i ostati,
Gupy je OK,ali mi se ne svidja vertikalac a trup prosiriti nije problem i ja jako volim komfor a ne da moram pincetom ici u nutra

Odg: RC jedrilica 2m

Reply #5

da ovo je po mome ukusu,ja bi jedino uzeo nosivi profil,sa ovim ides brzo gore a jos brze dole :D
inace sam termicar,mlatarati po zraku nije problem ali termika,,,,
naci i ostati,
Gupy je OK,ali mi se ne svidja vertikalac a trup prosiriti nije problem i ja jako volim komfor a ne da moram pincetom ici u nutra

Sto se tice guppyja ne znam zasto ti se ne svidja vertikalac? Da li estetski ili konstruktivno. Guppyju nikako ne dirati trup, jer bi se izgubile proporcije , a skladnost linija (gdje onda ide i vertikalac) su jedna od odlika palnetarnog guppyja.
"It seems that perfection is reached not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away" (Antoine de Saint Exupéry)

Odg: RC jedrilica 2m

Reply #6
E,to je nesto o cemu netrebamo mnogo raspravljati,ja nikada nisam uradio model po planu,samo vlastita konstrukcija jer ja zelim da letim mojih ruku djelo,Gupy,niti ne pomisljam da kazem da nije dobar po performansama ali rep u klasicnoj izvedbi mi je miliji jednostavno zbog jednostavnije gradnje i par grama koje usparam ozada,uvijek se trudim da mi je poluga naprijed i nazad sto kraca a rep sto je moguce laganiji,
duge godine sam letio slobodno letece a tamo su drugi zakoni