Skip to main content

Topic: Jelova elisa 8,7" Za probu-amaterska (Read 3919 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Jelova elisa 8,7" Za probu-amaterska

Totalno nov u svemu , kao i u ovome ,morao sam probati napraviti drvenu elisu za moj RC P-51 mustang iz linka na dnu posta, dok ne kupim plastični koji mi odgovara.
Pokušao sam napraviti drveni , možda mi neće poslužiti  za pravo letenje ali svakako hoče za uvježbavanje i savladavanje teknike za možda neke nove u budučnosti...
Koristio sam jelovu letvicu širine oko 25mm što ravnijih godova, jedino možda ne valja što su godovi okomito naspram lica propelera a ne horizontalno ?! To ne valja jel ?
Vidio sam već jednu istu temu na forumu čovjek stvarrno radi profi propelere , dosta ima i objašnjeno .. ali eto ja želim podijeliti i svoja iskustva ... tko ima oko za to i strpljenja , može napraviti sve ,valja pokušati!

P-51 :
http://www.flyfreak.net/samogradnja/diy-p-51-mustang-750mm-moj-prvi-rc-ikad-'trainer-model'-uhh/

Odg: Jelova elisa 8,7" Za probu-amaterska

Reply #1
mozda bi trebao probati sa bukvom , ( kuhanom po mogucnosti ) ....
dx9-xd8-gobac630

Odg: Jelova elisa 8,7" Za probu-amaterska

Reply #2
Nakon crtanja i brušenja vanjskih bridova počeo sam oblikovati debljinu elise i same vrhove...  više se vidi iz slika , nema se šta puno objašnjavati, samo vježba..

drvoholding: Bukva mi je za početak teža za oblikovati , još se učim  ;) 
probat ću , ona ima jednoličniju teksturu i čvršča je , jedino što je malo teža ali to ne stvara velik problem kad su takvi propeleri i tako više predviđeni za motore na gorivo jel :D

Odg: Jelova elisa 8,7" Za probu-amaterska

Reply #3
Prijatelju, koliko se ja razumijem u drvo, komad koji obrađuješ je od jelovine i to iz dijela blistače koja ima paralelne godove i jako je dobar za obradu, a ne od bukovine.
U svakom slučaju potrebno je puno vještine za napraviti dobru elisu.
Majstor na našem forumu koji pravi savršene drvene elise je PZD.

Odg: Jelova elisa 8,7" Za probu-amaterska

Reply #4
Prijatelju koliko se ja kužim u čitanje hrvatskog jezika, a kao što i naslov teme kaže , znam da sam koristio jelovinu, a ne bukvu.
Bukovo drvo sam spomenuo kao odgovor na prethodni post od drvoholding.
Hvala flyfreakuser na PZD majstora sam mislio u prvom postu  :)
LP.



Odg: Jelova elisa 8,7" Za probu-amaterska

Reply #5
Problem nastaje zbog toga kad se post uređuje nekoliko puta i nakon što neko objavi komentar.

Odg: Jelova elisa 8,7" Za probu-amaterska

Reply #6
Oke flyfreak user popravio sam jednom, jer je očito bio problem do mog dvosmislenog posta, no iz svega prethodnog, nisam kriv što je nekome promaknuo tuđi post u čitanju. no da ne pravimo dramu od svega nastavljam dalje.. ja ću paziti na obračanje u odgovorima..

Jelova elisa 8,7x(4,5-5)"

Reply #7
Pitch elise ili korak po jednom punom okretu je 4.5" ili 5" Uglavnom, na kraju je isti  na oba kraka elise ne znam kako to točnije ispitati preko kutova.
Mislim da je jednostavnije staviti na motor i vidjeti koliko ampera uzima na maksimumu i onda usporediti sa tablicom predviđenih propelera za određeni motor, naravno uz dobivenu količinu potiska..

Odg: Jelova elisa 8,7" Za probu-amaterska

Reply #8
Ovako sam kopirao krak elise
Koristio sam glinu koju nisam nigdje kupio nego sam napravio,ako zanima kogjeg gradskog čovjeka ..  ;)
Napravio improvizirano postolje .. poravnao i učvrstio krak elise da nema puno mrdanja kod otiska..
Nisam htio riskirati da stavim čistu suhu elisu na blato pa sam sa gornje i donje strane stavio celofan i uz to dobio gornji i donji modl.
Sljedeči korak nisam slikao , taj kada uspoređujem brusim uspoređujem poravnavam... do idealnog stanja..
samo treba Oko za to i strpljenja kažem...  :P

Bilo mi je potrebno dva popodneva za sve. najviše vremena je oduzelo sušenje modlova (preko noći i u jutro) no ništa za to , tad se i tako spava ako nema pravog posla. 8)

Jelova elisa 8,7" x4,5

Reply #9
Kada je završilo kopiranje i šmirglanje ,jednostavno, morao sam ga čim prije isprobati, stavio sam ga bez balansiranja na motor , sve kako i treba biti sa adapterom i platnom s prednje strane.
Rezultat je bio Zabrinjavajuć s početka, dok nisam razmislio što bi bio problem, već sam pomislio da sam sve napravio nesimetrično..
Tokom vrtnje prop jednu stranu diže oko 3-4mm (vidljivo na vrhu a i po tragu olovke)
Ponovno sam sve premjerio i našao grešku. Jedna strana središnjeg djela propelera oko rupe za osovinu (ne znam kako se to zove..) je deblja za 0,1mm tj. desni dio (slika2) je tanji (7.9mm) a lijevi (slika3) je deblji (8.0) kako bi i trebalo biti.
Sve zajedno vrlo, vrlo malo vibrira, ali i to će uskoro nestati..
Rješenje mi je bilo smanjiti debljinu debljeg na 7.9mm ,a rezultat je bio odličan! Savršeno oštri bridovi i ništa "ne pleše" srce mi odahnulo, a samopouzdanje u upuštanje daljnje izrade propelera poraslo .. imam potencijala  :) 

Na dalje, nisam ništa balansirao ili mjerio potisak , slijedi balansiranje lakiranje pa opet balansiranje ... no to dok napravim ili kupim balanser  :D
a to će malo sačekati nažalost

Odg: Jelova elisa 8,7" Za probu-amaterska

Reply #10
Svaka čast, odlično urađeno.

Nemoj odustajati na tako sitnim problemima. Ima ljudi koji lete i sa nebalansiranim propelerima. Tek nedavno sam otkrio kolika je razlika između nebalansiranog i balansiranog propelera. Ne samo što pravi manje buke, nego i leti bolje. Na žalost, moje problematično slijetanje mu je skratilo muke. Iako... imam hrpu propova u torbi. Za svaki slučaj. Zna se dogoditi let, a da ne slomim propeler. :D


EDIT: Eh, da. Bez obzira na sve, obavezno snimaj maiden (prvi let) i ostalo. Ako se avionušto i dogodi, ostane snimka - a prva je najbitnija. Ja sam bio unajmio profesionalnog fotografa (iako baš i nisam bio zadovoljan nekim dijelovima snimke), baš upravo zato da mi snimi let.

https://www.youtube.com/watch?v=4e0QbzKvGpg

LP
milan
---

Odg: Jelova elisa 8,7" Za probu-amaterska

Reply #11
Hvala Milane sljedeći puta će biti i bolje  ;)
Morati ću i ja isprobati razliku u letenju, da cijenim one dobro balansirane propelere jel...
Mislim da pomaže novo reprogramiranje ESC-a (reglera) tako da prilikom gašenja motora, vjetar više ne okreće svojevoljno propeler nego ga lagano zakoči pa ima puno manje šanse za lom makar on bude i popreko,nakon prepreke će se izravnati ( tako sam vidio i čuo no nisam i isprobao, još!)

Maiden snimam obavezno! Iako neću profesionalno snimanje  ;)  ..mobitelom samo, dovoljno da je dobra rezolucija, bilo bi lijepo imati kameru sa dobrim Zoom-om..

Dobar video  :D  aviončić vam je stvarno izdržljiv na sve , fino leti ali se čini jako lagan ili mozda mrvicu slab motor pa se teško izvuče iz težih manevara .. prvi let je uvijek misterija kako se ponaša u zraku.
Ići ce na net kakav god da bude  :)
LP

Odg: Jelova elisa 8,7" Za probu-amaterska

Reply #12
Hvala Milane sljedeći puta će biti i bolje  ;)
Morati ću i ja isprobati razliku u letenju, da cijenim one dobro balansirane propelere jel...
Mislim da pomaže novo reprogramiranje ESC-a (reglera) tako da prilikom gašenja motora, vjetar više ne okreće svojevoljno propeler nego ga lagano zakoči pa ima puno manje šanse za lom makar on bude i popreko,nakon prepreke će se izravnati ( tako sam vidio i čuo no nisam i isprobao, još!)

Maiden snimam obavezno! Iako neću profesionalno snimanje  ;)  ..mobitelom samo, dovoljno da je dobra rezolucija, bilo bi lijepo imati kameru sa dobrim Zoom-om..

Dobar video  :D  aviončić vam je stvarno izdržljiv na sve , fino leti ali se čini jako lagan ili mozda mrvicu slab motor pa se teško izvuče iz težih manevara .. prvi let je uvijek misterija kako se ponaša u zraku.
Ići ce na net kakav god da bude  :)
LP


Možeš ti letjeti i bez balansiranih propova, samo ti dosta energije ode u proizvodnju vibracija. Osim toga, osovina i sve ostalo trpi.

Ako imaš ESC programator, možeš staviti kočnicu. Isto tako kalibriraj reglere (ESCove), da imaš puni raspon od nule to maksimuma. Tvornički su stavljeni nekako 'odokativno', tj. otprilike. Ovo sa kočenjem motora zbog propelera, ne znam koliko će to pomoći - vidio sam da neki ljudi čak stavljaju servo + neku metalnu šipku, tako da se propeler uvijek zaustavi tamo gdje se želi. No potrebno je prvo elektronski zakočiti motor, pa onda prebaciti taj servo... no, nemoj se s time opterećivati, prije ili kasnije ćeš svejedno lomiti propelere.

Snimanje maidena i povremeno snimanje napretka u učenju letenja - obavezno (!). Ako se nešto i dogodi, imaš snimku koju možeš analizirati što se i kako dogodilo. Za prvi let preporučam više kamera - valjda neki tvoj prijatelj ima neki fotoaparat novijeg datuma koji može snimati video. Možeš i ne moraš staviti na YT, to je na tebi. Ja sam stavio, tek tako da jednog dana vidim napredak.

Kakav će biti let, eh, to ni dragi Bog ne zna. Bit će dobar, vjerujem. Ako imaš simulator na kompu, malo vježbaj, puno pomaže.

LP,
milan
---

Odg: Jelova elisa 8,7" Za probu-amaterska

Reply #13
@vedronebo Pitam se kako je uopce ova mala masinica uspjela nastaviti normalno letjeti već nakon prvog pada, dobro je zveknula
Bitno da se leti.

Odg: Jelova elisa 8,7" Za probu-amaterska

Reply #14
Oho... a predugo sam ovo sve odužio  ::) 
Stavljam završne slike famoznog propelera (8.3X4.5)"  -  (21X11.43)cm

Premazao sam ga u 5-6 puta sa lanenim uljem (razmaci između su bili oko 30min sa dodatnim sušenjem) da dobije na žilavosti, a i da se na neki način dubinski zaštiti ..

nakon koji dan, obojao sam vrhove i lakirao završnim lakom za drvo u 3 tanka sloja. (razmaci između cca 1.5-2h)
Nakon svakog sušenja i prije lakiranja je fino brušen i balansiran! (moram reći da sam vrlo malo morao brusiti da bi prop bio u svim pozama miran )
na žalost nisam ga još izvagao, ali je vrlo lagan, rekao bih lakši od nekih plastičnih propelera kao npr. gemfan 8040

isproban sutradan na mom gotovo završenom mustangu sa uključenim osvjetljenjem.
 http://www.flyfreak.net/samogradnja/diy-p-51-mustang-750mm-moj-prvi-rc-ikad-'trainer-model'-uhh/30/

Puno sam naučio iz ovog propelera, kako slijedeći usavršiti i gdje ga ne trebam bespotrebno oslabiti.. naravno i preporučene literature, sadržaje i programe sam nešto gledao, ali ću to svakako iskoristiti na nekom budućem...  ;D
Čini mi se OK ?!?!?!?!?