Skip to main content

Topic: DIY CNC (Read 26251 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

DIY CNC

Počeo sam raditi CNC. :D . To mi je uvijek bila želja da si napravim.
Pošto je vani takvo vrijeme da nebreš na livadu pa sam radio u radioni.
Radna dimenzija bude oko 1x0.5m. To mi čist dost. Elektroniku sam naručil na e-bayu. uglavnom sve posebno , ništa u kompletu. Navojnu šipku bum stavil m12x1.75.
vodilice budu inox četvrtaste cijevi na lagere. Uglavnom ništ preeskupo. Bitno da je funkcionalno. :D
Ovo sam izradil u 3 popodneva, pa eto da podijelim :D






















Odg: DIY CNC

Reply #1
Pisi i pisi i pisi, zelim citat i citat i citat, slikaj i slikaj i slikaj, zelim gledat i gledat i gledat...


objasnjenja, pojasnjenja, cijene...


Hvala !

Odg: DIY CNC

Reply #2

Skoro sve sam nabavio što mi je falilo i nešto sam dalje radio :D  8)  jbno bu čvrsto














Odg: DIY CNC

Reply #3

Evo , jos sam nekaj radil. Ovako sam si zamislio vodilice i jako je čvrsto.
Sad treba prilagodit navojne šipke i matice.
Kaj fakat nitko nebu niš komentiral, jel dobro , nije dobro, koji savjet od nekog znalca...
Mislil sam da bu nekog zanimalo...











Odg: DIY CNC

Reply #4
Ovo je stvarno dobro, doduse ja sam laik u tome pa mozda nisam relavantan
Zanima me pomocu cega ces pokretati ovaj stroj
Koja glodala mislis koristiti mislim na fi
Da li je moguce stavit laser na taj stroj?
Samo naprijed
Lp
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: DIY CNC

Reply #5
Može se stavit laser, kako ne . Samo je pitanje kakav i kolko perja.
Za početak budem stavil onu žutu mašinu za graviranje koja se vidi na slici , ima prihvat za 3.17mm glodala.
Za vitroplast bu čist dost za početak , al ne vjerujem da bu to dugo radilo pa bum na e-bayu uzel neko kvalitetnije  i jače glodalo.
Zahvaljujem kolegi skazicu na dealu s motorima i nekim egzotičnim dijelovima koji su mi uvelike olakšali izradu i poboljšli kvalitetu stroja. :D

Odg: DIY CNC

Reply #6
Jedna mala zamjerka su mi samo vodilice,one mi nekako ne drze vodu...linearne okrugle vodilice nisu skupe,a dosta su precizne za "kucnu upotrebu" naspram cijevi sa lezajevima.
Inace,samo naprijed :)



Odg: DIY CNC

Reply #7
Gle , ovo je dužina 120. ne vjerujem da bi okrugla linearna vodilica bila tolko čvrsta (da se nebi barem malo pigala )  od ove inox 5x3 četvrtaste cijevi koja je fakat 100% ravna. A i lageri su kvalitetni. NSK ;)


Odg: DIY CNC

Reply #8
ma ovo je super, i brzo si složio što je najvažnije...

ja slažem svoja dva (3-osni s glodalom i 4-osni za stiropor) valjda već jedno 3 godine....kad nemam radionu, radim sve u stanu na balkonu, pa baš i ne mogu bušiti susjedima u 11 navečer....

A da ne govorim koliko sam se zezao s Mach-3 + Win7 kombinacijom (da bih na kraju utvrdio kako mach3 pod win7 baš i ne radi kako treba, kad sam stavio XP sve je proradilo odmah).
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7



Re: DIY CNC

Reply #11
Za stiropor , stirodur drvo i sluzmite frezu (uglavnom se korosti za obradu rubova namestaja ili izrezivanje u njemu nesto) . Neznam kako se drugcije zove. Uglavnom od 15 do 30k okretaja al je prihvat 1/4"
Za to mozes staviti i veci promjer glodala za brzu grugu obradu modela i na kraju glodalo s kuglicom za fino finisiranje.

Milos @ Galaxy S3

Odg: DIY CNC

Reply #12
Jedno pitanje
Laički kada gledam vodilicu da li si riješio čišćenje vodilice od špene(tj od komada piljevine) koje će sigurno biti, jer predpostavljam ako padne na vodilicu lager koji kliže po njoj može zapesti
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: DIY CNC

Reply #13
Složil bum nešto da ne pada na vodilice , imam neku ideju, al to bum riješaval kad dođem do toga.


Onaj gore CNC je drugačiji koncept gdje se radna podloga kreće, a alat stoji na mjestu. Na tog možeš stat i skakat po njemu i nebu mrdnull ni mikrometar. Jedino je pomak malen a to mi se ne sviđa. Takav koncept imamo u klubu, al nije složen.

Odg: DIY CNC

Reply #14
Da napomenem, moj je ipak predviđen za hobby upotrebu, a ne za industriju  ;)