Skip to main content

Topic: Težište (Read 23693 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Težište

Vrtim se po forumu i nemrem nabasati, pa bi molio učenije od mene da ponove onu teoriju podešavanja težišta na osnovi leta modela, tj naglog izbacivanja iz ravnoteže te njegovog autovraćanja u let.

Iliti: kako je najbolje odrediti težište u praksi a da to nisu neki cg kalkulatori.

Trenutno autonestabilan, pozdrav
Karlo. 098-711-540, Sisak

Odg: Težište

Reply #1
Vrtim se po forumu i nemrem nabasati, pa bi molio učenije od mene da ponove onu teoriju podešavanja težišta na osnovi leta modela, tj naglog izbacivanja iz ravnoteže te njegovog autovraćanja u let.

Iliti: kako je najbolje odrediti težište u praksi a da to nisu neki cg kalkulatori.

Trenutno autonestabilan, pozdrav

Drveni najpre trebas podesiti RAZLIKU UGLOVA  evo ti u clanku,iznad tebe kako se to tadi a tada stavis teziste na PRVU TRECINU dubine krila od napadne ivice
i ima da ide uz eventualne male korekcije, razliku uglova stavi 2 stepena obicno je to dovoljno

Odg: Težište

Reply #2
Ma sve to šljaka, nije problem poletjeti. Traži se finesa.

btw, zna li tko gdje u HR naći vijke 2,5mm za učvršćivanje motora 400
Karlo. 098-711-540, Sisak



Odg: Težište

Reply #5
bio bih ti zahvalan da mi pošalješ 4 komada dok ulovim centralu ;D

je, to je to, taj test, negdje pročitao pa nemreš više najti.....
Karlo. 098-711-540, Sisak

Odg: Težište

Reply #6
Za izračun težišta postoji više formula i načina,,, ali iskusniji upotrebljavaju profiliranje horizontalca što može na slijedeći način utjecati na položaj težišta:osobne se uvijek držim ovog drugog načina sa profilom horizontalca prema gore jer omogućava dostatnu stabilnost modela pri malim brzinama i stvarno treba iscjediti brzinu do krajnjih granica da bi se model svalio preko kriloa- dakle težište prema sredini i profil na gore je dosta dobro riješenje...
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Težište

Reply #7
Neznam dal će uspjeti postaviti ovo za izračune težišta za sve tipove krila al ču pokušati staviti:
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar

Odg: Težište

Reply #8
Postoji jedan jako jednostavan način za određivanje težišta... Za to vam treba: špaga, eventualno kolutur i visak...

Objesite kolutur na nekom lijepom intimnom mjestu gdje se vaša letjelica može lijepo ispružiti (najbolje na leđima)... Špagu (neku malo jaču) zavežete negdje za nos i negdje na repu, što bliže krajevima aviona i potrebno je da špaga bude u osi aviona i da bude dobro napuštena, tako da kad je avion obješen na kolutur, između kolutura i aviona bude minimalno nekih 3/4 metra razmaka... Tako viseći avion se postavi u vodoravni položaj... U takvom položaju se točka težišta nalazi točno ispod sredine koluture pa tu visak igra ulogu spuštanja okomice od sredine koluture do trupa aviona...
Za eventualno olakšanje, umjesto koluture je moguće upotrijebiti omču od špage ili eventualno neku kuku... :)

Samu točku težišta najčešće dizajner ucrtava u nacrt, a dobra referenca je 1/3 dubine krila od napadne ivice... 
Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: Težište

Reply #9
Jeste ga ISKOMPLIKOVALIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII  !
zasto jednostavno kada moze komplikovano

Odg: Težište

Reply #10
ma brate mili komplicirate ja samo bacim model ako pada pomaknem nazad ako se diže naprijed težište s tim da imam okvirnu cog.
a ako neznam tako i tako razbije se i više taj model ne radim JEDNOSTAVNO !
ovo vrijedi za sve moje modele osim skyfightera on je neuništiv HE,HE!

Odg: Težište

Reply #11
Otišli smo daleko od ideje. Osnovna ideja je bila: napravim novo krilo, paneli nisu svugdje isti, profil još manje, dva ista krila su različita. Kako da mu nekom jednostavnom metodom najlakše pritjeram težište a da je to zadovoljavajuće. Ja ću ga napikati prema sebi i mom načinu letenja (čitaj prevučeno),ali ima početnika koji sa tim muku muće.

Pozdrav.

PS: nije problem model utežištiti kad znaš udaljenost od napadne ili izlazne. Problem je naći tu udaljenost.
Karlo. 098-711-540, Sisak



Odg: Težište

Reply #14
program za odrediti težište krila i repa ćak, samo unesite mjere i automatski izbaci proraćun, i pouzdano je : http://www.geistware.com/rcmodeling/cg_super_calc.htm

Matej pa to je citava studija,nemas nesto jednostavnije ?

pa neznam, šta je problem unjet par kordinata, tj premjerit model, unjet raspon, dubinu krila i zakošenost krila te sve šta vas traži osnovno i stisnut enter da vam izađe jedan broj?
ja sam probo sa modelom koji ima po nacrtu odeređeno težište i testiro, izašlo je ko na nacrtu....