Skip to main content

Topic: Tumačenje carine u pošti (Read 10692 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Tumačenje carine u pošti

Reply #15
da samo što to onda neće biti tema nego rasprava isto kao što je tu... kolko vidim svaki je prošao drugačije sa carinom a to je ono što je neko prije postao plačanje carine je tad kad se digne kita cariniku....

Odg: Tumačenje carine u pošti

Reply #16
Samo ti slozi, stavimo sticky i zalockamo ga  :D
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Tumačenje carine u pošti

Reply #17
Ok, možda netko i napiše.
Samo tu ti se nitko ne žali, ja znam da se ne žalim, već RASPRAVLJAM! :-\ (forum - otvoreno javno mjesto za raspravljane još od starog doba-samo što je sada u eto digitalnom obliku).

MENE osobno zanima jedno mjesto gdje bi čovjek mogao pročitati što ga sve očekuje pri uvozu ovih "igračaka"  s kojima se mi igramo.
NO kako smo mi hrvati u prosjeku lijeni nitko to nije napravio. Jer mu se neda. Ili ne vidi profit u tome. Svi samo zavale debele guzice i čude se i žale. (i onda traži informaciju na postu od 25 stranica)
A kada netko napravi nešto onda svi pametuju >:(

Odg: Tumačenje carine u pošti

Reply #18
slažem se!!!  ;D

Odg: Tumačenje carine u pošti

Reply #19
Posao carinika je, nažalost, vrlo subjektivan. Propisi nisu do kraja definirani, sve se može tumačiti na više načina, carinik NIJE dužan provjeriti vrijednost svake pošiljke isto kao što na granici ne pregledavaju svaki auto! Tako se dogodi da na 80$ platiš sve a na 180$ ništa! Bratić mi je carinik i veli da je to tak, a osim toga plaća carinika u poštanskom uredu je 3500 Kn (ili možda koju kunu viša) -pa ti onda radi pošteno svoj posao! Naprimjer, meni na pošti u Varaždinu pošiljku ih HC-a, znači Hong Konga, redovito zavedu kao poštu iz Švicarske jer je poslana Swiss post-om!!!!

Odg: Tumačenje carine u pošti

Reply #20
Pitanje:

Meni došao paketić iz HK, naravno, i sad uz račun carinik traži i izvod iz banke. Koliko je tu u pravu i kakva su vaša iskustva?

Pozdrav.


Odg: Tumačenje carine u pošti

Reply #21
Bok!

To te traži, jer sumnja u cijenu pošiljke... Naime, ekipa je znala fejkati račune pri ispisu s web-shopova....Recimo, meni je tražio ili izvod s paypala, ili broj ebay transakcije - dao mu broj ebay-a, čovjek otišao na ebay i provjerio cijenu transakcije.

E sad, smije li on to tražiti ili ne....vjerojatno smije, a ti mu vjerojatno smiješ odbiti to dati (osobni podaci, blabla). No, onda on vjerojatno ima pravo procijeniti vrijednost pošiljke, pa ti na to opaliti davanja...

T.
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Tumačenje carine u pošti

Reply #22
da li je naglaseno bas da trazi izvod iz banke jer obicno traze racun trgovine ili izvod iz banke ili potvrdu sa pp


Sent from my iPhone using Tapatalk
dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Tumačenje carine u pošti

Reply #23
Isprintas transakciju s paypala, ja sam to odnio i nije bilo nikakvih problema. Mislim da ima potpuno pravo tražiti bilo kakav dokument tog tipa...

Odg: Tumačenje carine u pošti

Reply #24
narucio zamjenski lcd za laptop, morao faxirati mail s racunom te mail s placenom transakcijom, cekao DUPLO DUZE dana da ocarine lcd nego kaj je putovao iz UK(put 6 dan, carina dva i pol tjedna iako sam ih zvao i zamolio da pozure), a najzanimljivije je da plaćaš carinu i na shipping iliti dostavu...i to si uračunajte u konačnu cijenu

lepa naša zemljico..s tisućama gladnih političara ::)
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Tumačenje carine u pošti

Reply #25
Carinski zakon – pročišćeni tekst 2009 - www.carina.hr - čl.31 - čl.38 definira načine carinjenja, što sve ulazi u obračun carine, te kako se roba carini ako se ne može eksplicitno definirati njezina vrijednost.

Navedeni članci definiraju kako u obračun carine ulaze SVI troškovi plaćeni kupcu za dotičnu robu - to uključuje ne samo shipping, već i eventualna autorska prava, provizije eventualnih posrednika, troškove isporuke (npr. poštanski troškovi)....

Dakle, sve je po zakonu, sve ima utemeljenje u propisima....ono što je malo "sivo" su situacije kad se ne može utvrditi točna vrijednost robe (npr. nema računa), pa tu carinici imaju mogućnost slobodne procjene, naravno, u granicama zakona (npr. carinjenje na temelju cijene koju takva roba ima u HR)...

Tomislav.

MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: Tumačenje carine u pošti

Reply #26
dobro da ne carine i samu pomisao da nekaj kupis jeftinije nego u ovom cumezu u kojem zivimo  :D

kako god, iako ne opravdavam ovakvu gramzivost ipak je i dalje neke stvari jeftinije, a i nazalost potreba jer ih kod nas nema, naruciti izvana ..zivijo nama ebay i internet jos dugo  ;D
Hangar: Avanti V2 80mmEDF, Viper 90mmEDF, Stream Glider V2 EDF, Marlin 64mmEDF, UltraStick 35ccm, Carbon Cub Saito4T, EDGE 540 33ccm, Husky SE, Pichler ARROW, MPX Extra 330 SC, EFX Racer, Waco, Hurricane, FunCub, ZOHD Dart XL, Timber Evo, Fokker DR1, Futaba 7C/14SG & Spektrum NX8. Buggy 30.5ccm.

Odg: Tumačenje carine u pošti

Reply #27
vjerujem da je slična stvar i u drugim državama, nismo mi to izmislili.....jedino mi nisu jasne ove izvozne carine - proizvedeš nešto i prodaš van, a oni ti opale carinu.....
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7

Odg: Tumačenje carine u pošti

Reply #28
I onda netko je jednom rekao da dam bolje extra lovu svom susjedu koji ima dućan i prodaje te stvari po jeftinoj cijeni i zarađuje na meni.
Sorry dok god ima negdje jeftinije, čak i kad opale carinu, još uvijek nitko od naših dućana ne može konkurirati cijenama tim online narudžbama. Pardon kojim našim dućanima :D :D

Zašto?

Zato što je cijeli sustav u banani, i kasnimo svjetlosne godine za mnogim tržištima.
Da ne moraš toliko dati državi vjerujem da bi netko i uspio napraviti neku normalnu cijenu za naše tržište i nešto zaraditi, ako ništa pregrmiti početak da se ekipa navuće.
No kod nas je tako da upravo početak moraš nabijati cijene da bi uopće preživio taj tvoj biznis. A pogotovo ako nemaš debeli račun prije toga. To je onda po meni skok u ....

Odg: Tumačenje carine u pošti

Reply #29
Moriaty, moraš uzeti u obzir kako je naše tržište vrlo malo. Cijena rada u HR i u Kini je neusporediva (primjer: zaposlenik u Foxxconn tvornici koja proizvodi iPad/Pod/Phone zaradi manje od 1$ dnevno), te tako eventualno neka modelarska tvornica u HR ne može konkurirati na svjetskom tržištu, osim u nekom high-end segmentu (svijetli primjer je tu Dex sa svojim kompozitnim modelima, ili slovenski Mibo). S druge strane, ako imaš modelarsku trgovinu (dakle, legalan posao) u HR nemaš kritičnu masu (tržište) koja bi ti omogućila poslovanje uz nižu maržu. Nije samo modelarsko HR tržište takvo, pogledaj tržište računala i računalnih komponenti....sve velike trgovine mahom propadaju (Konikom, HG Šrot itd.) u korist jeftinijih (zbog manjih operativnih troškova) web-dućana. A i web dućani se konstantno zatvaraju/otvaraju, što zbog recesije, što zbog konkurencije, malih marži, činjenice da je faza eksponencijalne informatizacije prošla itd itd. Dakle, nije baš država uvijek kriva za sve - davanja su takva kakva jesu, a ključ uspjeha je odabrati tržište (svjetsko, mi smo premali) na kojemu možeš uspjeti i pod ovim uvjetima.

Ja bih osobno volio vidjeti pravu malu tvornicu/manufakturu u HR koja bi u svijet izvozila vrhunske aviomodele.
MX-16S/Aurora9, Giles202, ASW28, PC9, Quad, Canary40
Building: ME-109, ExtraLeki 300, Mig-7