Skip to main content

Topic: Build log ... stojedinica (Read 77461 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #90
Ugradnja kepova, odnosno malih trakica karbona je nužna, jer rebra završavaju vrlo tankom izlaznom linijom i spojem površine 1mm * 1,5 mm sa izlaznom letvicom. Bez kepova taj spoj bi se raspao pri jačem opterećenju. Osim toga, kepovi učvrščuju cijelo krilo i povećavaju otpornost na torziju.

Njih je najbolje zalijepiti sa epoxy smolom, no kako je taj postupak donekle kompliciraniji, ovdje ću opisati način lijepljenja sa CAk ljepilom, kojije kvalitetom inferioran.

Prvo se zalijepi prednji dio kepa, točkasto i pristisne prstom dok ljepilo ne primi, pri tome kep treba biti poravnat sa rebrom, kao na ovoj slici:





Nakon izvjesnog vremena, kada smo sigurni da je CAk potpuno vezao (ne manje od 15-20 minuta, ali ne moramo prst držati na spoju duže od cca 30 sec !),
primimo slobodni kraj kepa, presavijemo ga prema gore i niz donji dio pustimo da prođe jedna kap CAK-a, time je kep pripremljen za konačno lijepljnje, kao na slijedećoj slici:





Zatim CAK-om namazani kep presavijemo i zalijepimo za rebro, valja neko vrijeme čvrsto držati spoj kepa i izlazne ivice, a drugom rukom, tj. jagodicom prsta trljamo kep uzduž da 'sjedne' po cijelom rebru pravilno.
Kao na slijedećij slici:





Tu ima jedna 'kvaka': ako kep lijepimo odozgora, kraj kepa valja vuči, tj izvlačiti da se zalijepi po cijelom rebru, ako ga lijepimo odozdo, a profil je djelomično konkavan , undercamber, trebamo ga gurati pri spoju sa izlaznom letvicom.
U oba slućaja prelazimo jagodicom porsta uzduž da se spoj dobro i pravilno zalijepi.

Obazveno korištenje NAJLONSKIH rukavica, kako je vidljivo na slikama, inaće će nam se prsti lijepiti. Gumene rukavice isto nisu dobre, isključivo najlon!

Ako je modelarsko pučanstvo zainteresirano, mogu pokazati i jedan način izrade kepova: u arhivi nemam slike tog postupka (jer se isto radi u rukavicama koje su zamazane epoxy smolom , pa mi se nije uzimao fotić), no slijedećom prilikom će mi netko pomoći.

Damir

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #91


Ako je modelarsko pučanstvo zainteresirano, mogu pokazati i jedan način izrade kepova: u arhivi nemam slike tog postupka (jer se isto radi u rukavicama koje su zamazane epoxy smolom , pa mi se nije uzimao fotić), no slijedećom prilikom će mi netko pomoći.

Damir

Da zainteresirano, gladno znanja  :)
 
Osim kaj pijemo pivu ko spužve upijamo i informacije iz ove teme.

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #92
i gemisti idu uz istu ...

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #93

Centroplani i uške dovršeni za međusobno spajanje i presvlaćenje vidljivi su na slijedećoj slici:





Uške, na koje su montirani 'vingleci' su na ovoj slici:





Izvođenje ovih 'vingleca' je 'odokativno' i nema pravog dokaza da su bilo kako korisni.  Jedini način za dokazivanje , a bez upotrebe zračnog tunela bi bio pokus u kojem bi se jedan winglets skinuo i onda promatralo ponašanje modela u zraku: ako bi model počeo skretati na stranu gdje je skinut vinglets, to bi značilo da se na toj strani povečao otpor, znači ipak bi tada bilo koristi. Ne valja niti zanemariti taj 1 gram težine na kraju krila, no to je ispod 1 % i razlika u ponašanju bi trebala biti posljedica induciranog otpora.


Dosta dobro opisani vingleci mogu se naći ovdje: http://en.wikipedia.org/wiki/Winglets
Kako tamo i piše, razvoj i primjena nije baš jednostavna.


Detalji konstrukcije krila, vidljivi su na slijedećoj slici:





Vidljivi su i označeni skoro svi konstruktivni elementi karbon-balsa krila, baš kao prema skici u ovom postu:
http://www.flyfreak.net/samogradnja/build-log-stojedinica/msg14830/#msg14830


Damir

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #94

Spajanje elemenata krila izvodi se slićno kao i kod spajanja polovica V-repa: krajevi se obruse pod kutem i na način kako je skicirano u ovom postu:


http://www.flyfreak.net/samogradnja/build-log-stojedinica/msg12951/#msg12951


...naravno da su kutevi najčešće drugačiji i potrebno je na jedan kraj podmetnuti komad balse točno određene debljine prema nacrtu, a drugi okomito obrusiti kao na slici u tom postu.


Sam postupak spajanje obavlja se na ravnoj podlozi koja se na mjestu spoja izolira najlonom, a na kraj uške, u ovom primjeru podmentne podmetač točno potrebne visine prema nacrtu. Koristim podmetače od balse, jer se lako i precizno mogu obrusiti, kao na slijedećoj slici:





Kod uške je važno napomenuti da zbog vitoperenja u 'negativu', uška samo prednjim dijelom dodiruje podmetač ! Razmak treba biti preračunan da se dobije odgovarajuči kut kako je već navedeno, a vidljivo je ovdje na slici:





Ovaj spoj je prilično opterećen i lijepim ga sa epoxy ljepilom , sam spoj se tokom vezivanja ljepila učvrsti kao na sljedećoj slici:





Na kraju ODOZDO sa prednje strane, dakle na torzijskom nosu krila dodaje se učvršćenje
od malo staklene tkanine (recimo one 80 gramske) + malo epoxy ljepila, sve se prekrije sa komadićem najlona da bude glatko i neprimjetno-dok se epoxy ne veže, a onda se taj najlon odstrani potezom.
Ovo učvrščenje ima funkciju spriječiti odvajanje uške u slućaju vrlo jakog uzgona, dakle brzog letenja 'u sviranju', a donekle pomaže o kod udarca prilikom slijetanja.
Ako nismo sigurni, možemo na isti način učvrstiti i izlaznu ivicu krila na tom spoju, što preporučujem jer je tanka !


Damir

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #95
Došlo se eto u ovom logu i do presvlaćenja krila onim šarenim termolastičnim folijama.
Šarenilo je potrebno zbog bolje uočljivosti modela tokom leta, lakšeg upravljanja i dobre orjentacije - u kojem je položaju trenutno model.

Ima jako mnogo shema boja kojim se to može postiči, neke su lijepe, ali i neupotrebljive za modele koji lete visoko i daleko. Ovdje mislim na termičke jedrilice koje mogu zaista iči jako daleko i visoko, te je odabir boja važan kako bismo je mogli sigurno vratiti.

Općenito pravilo bi bilo:

-krila sa gornje površine presvuči reflektirajučim i živahnim bojama
-krila odozdo sa tamnijim bojama
-trup može biti i jedno idrugo, ali je poželjno da stranice vertikalnog stabilizatora budu svjetlije, reflektirajuče i uočljivije od samog trupa u kontrastu.


Princip je, da je model , gledajuči odozdo vrlo taman (skoro pa crn) u kontrastu prema nebu:
-ako je u lijevom kretanje , zavoju, za očekivati je da je desno krilo podignuto i 'bljesne' svijetlijom gornjom površinom, a vertikalna površina stabilizatore se vidi desno od krila:
-ako je u desno zavoju, sve obrnuto!
-ako leti prema nama ili od nas, odredimo se prema položaju stabilizatora, ako nije vidljiv, palica u desno daje skretanje u lijevo ako se kreće prema nama i obrnuto.

Na slijedećoj slici je primjer loše presvučenog modela: jako je teško odrediti u kojem je položaju i manevru, ajde majstori, da vidimo tko ima oko sokolovo  :D  (Ako ovo vidi Ivan...imati ću problema  :-) )




, dok je na ovoj slici primjer dobre presvlake: vidi se tamna silueta krila odozdo, svjetla površina repa lijevo od krila - znači model leti u desno , na slici:





Jedan odličan primjer dobro presvučenog modela je na dvije slijedeće slike (hvala Kobcu na hostingu i Mladenu na ustupanju slika!):









Samu tehniku presvlaćenja samoljepivim termofolijama nebi objašnjavao, nemam nikakvih slika ili snimaka u arhivi koje bi mogao ovdje postavit i na kraju , ovakvih uputa ima na Internetu sasvim dovoljno, pa bi preporučio onu od Ultralajta:

Balsa wing covering video

Napomena: obratiti pažnju-kada se zateže gornja površina krilo staviti na ravnu podlogu da se izbjegne neželjeno uvijanje !

Za one koji žele potrošiti desetke minuta i temeljito proučiti ovu tehniku , ovdje je link na video gdje je sve detaljno objašnjeno: prekrivanje šupljina, zatvorenih površina,spojeva, izbjegavanje nabora..itd adresa je ovdje:

http://www.solarfilm.co.uk/downloads/video_cm.zip

Napomena: ovaj video je 47 megabajta, lošije je kvalitete, tip koji tumači je dosadan i spor kao magla, ali ono što veli je esencijalno za razumijevanje kvalitetnog presvlaćenja folijama!

Ovakve modele, prikazane u ovom logu, ja ne presvlačim samoljepivim folijama, već folijama bez ljepila, time se nešto malo uštedi na težini.
Sa druge strane, potrebno je zamijesiti posebno ljepilo za takve folije (koje se aktivira vručom peglom) i nanjeti ljepilo na točno određene površine u dva sloja i cijeli je postupak oko 5-6 puta dužeg trajanja nego li prikazan u navednim video-clipovima sa samopljepivim folijama!

Alternativa vlastitom miješanju ljepila je Balsafix od Graupnera..Balsarite i slično, koje se teško nabavlja i najčešće je povezano sa FreeFlight modelarstvom.
U svom opcijama, kupiti ili sam zamijesiti ljepilo, ono nije upotrebljivo na površinama od stiropora, stirodura, deprona izoflora jer ih otapa.
Korištenje popularnih ljepila, poput CAk-a, epoxy-a, drvofiksa , Uhu, ... i slićnima nije moguće presvuči model folijom koja nije samoljepiva !

Bude li interesa, možda se odlučim jednom i poslikati kako se presvlaći sa folijama koje nisu samoljepive,a li ne znam kada ću stići, jer moram angažirati nekoga sa fotićem dok ja čačkam sa presvlaćenjem.

Damir

 

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #96
E sad model na gornjoj slici leti ili od kamere u lijevom zaokretu ili ponire prema dolje prema kameri ::)

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #97
vidio sam na svoje oko ovu kombinaciju balsa-karbon te kako su profili na izlaznoj ivici pojačani i međusobno povezani karbonom. sve je tanko ko žilet i jako čvrsto. svaka čast majstoru, treba imat i iskustva i živaca za takav posao.

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #98
@denis13.... nije teško, jedino je izrada kepova 'udavi me dosada', a ostalo ide brzo..hvala na potpori

@nisde: nešto je od onoga što kažeš... no u trenucima kada letiš, a treba ti brza odluka, kontrasti presvlake krila kod TD jedrilica pomažu mnogo za 'koncentraciju:)

Evo ti i povečan detalj i 'žmigić': slikano je popodne, a model je bio prema sjeveru (dakle fotić je gledao sa juga)...

Damir

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #99

Mislim da sam došao do kraja ove trakavice: htio sam napraviti kratki build-log , a na kraju to više liči na foto-strip sastavljanja modela.
Tehnike izrade koje sam opisao nisu niti jedine niti jedinstvene i mogu se upotrijebiti i kod izrade drugih vrsta modela.
Iskreno, niti jedan trik koji sam opisao nije moj vlastiti 'izum', nego sam ih 'pokupio' od drugih, bilo u praksi od iskusnijih samograditelja ili pak preko svemogučeg Interneta. Neke vlastite trikove s vremenom sam dakako razvio, no dok nešto nije višestruko provjereno u praksi, nebi ih iznosio.


Slijedi nekoliko slika gotovog modela, u ruci u zraku itd. koji je ovdje opisivan....a na 'navozima našeg model-gradilišta već je postavljena kobilica za sljedeći'... :-)













I na kraju, dodajem anketu na ovaj build-log: da li nastaviti ili ne ? Eventualno bi mogao pokazati i druge tehnike izrade krila (još više kompozita i još manje balse, stiro-balsa...itd ) možda i tehniku presvlaćenja sa folijama koje nisu samoljepive, pa neka svekoliko modelarsko pučanstvo odluči da li želi još.....


Damir


Odg: Build log ... stojedinica

Reply #100
Majstore samo tjeraj dalje ..Ovakvi savjeti su poželjni i dobrodošli svima koji se bave samogradnjom...Iskrene čestitke na svemu ovome do sada!!!! ;)
vedro nebo i miran zrak želi vam vukovar


Odg: Build log ... stojedinica

Reply #102
ovo sto ste sve napisali jako je  korisno svima! i bilo bi dobro da nastavite dalje... da mi maldi konstruktori mozemo jos bolje naucit izrađivat avione... ;D ;D
svaka Vam cast!!  ;D ;D ;D ;D
lp Nikola

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #103
Kolega Diogen SAMO NASTAVITE molim vas ja sam u ovom vasem Build-log oko izgradje krila sa carbonom jako puno odgovora dobio na svoja pitanja
stoga nastavite raditi i dalje
i daska ce letjeti ako stavimo motor

Odg: Build log ... stojedinica

Reply #104
Definitivno nastavak!