Skip to main content

Topic: 5,9 km na 2,4 GHz (Read 8823 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

5,9 km na 2,4 GHz

Eto, pronašao malo vremena i dva asistenta da testiram 2,4 GHz sa Medvedgrada prema jednom parku u Medveščaku.
Veza je radila OK, bez trzaja ili gašenja lampice na prijemniku. Udaljenost prema GooglEarth-u je malo više od 5,9 km!
Usput imali smo UHF vokce kojima smo se dogovarali i koji su isto radili OK, jer imati aktiviranu vezu mobitelima nije baš mudro za ovako nešto.
Napomena: ovime se ne dokazuje ništa posebno, jer je ova veza morala raditi prema kalkulacijama (13 db iznad razine šuma prijemnika), pa tek u slućaju da neka druga oprema u istim uvjetima nebi radila- tek tada možda postoji problem.


Ovime sam jedino sebe uvjerio da u vizuelnom kontaktu prema modelu 2,4 mora raditi (i da više neću vjerojatno kupovati nove prijemnike na 35 MHz)  :D


Slike u prilogu,
Damir



Odg: 5,9 km na 2,4 GHz

Reply #3
Super si odradio ove testove, mogu ti reci da sam sad mirniji... ;)

Odg: 5,9 km na 2,4 GHz

Reply #4
Super si odradio ove testove, mogu ti reci da sam sad mirniji... ;)
Pa i ja sam donekle mirniji, iako kao što rekoh, ovo ne dokazuje ništa posebno, niti garantira da će neka oprema raditi.

Malo detalja o tome kako sam izračunao da bi ovo moglo raditi: prikupio sam podatke proizvođača chipseta, antene i same Corone, te ih usporedio i upisao ih u kalkulator i to kao najgore pretpostavljene (worse-case), jedan od kalkulatora ima ovdje:
http://www.radiolabs.com/stations/wifi_calc2.html

Ispalo je da bi se moglo ostvariti i tada sam krenuo sa pomočnicima natestiranje ovdje opisano.

Još jedna napomena: snaga odašiljača je ovdje cca 100 mW, pa mnoge interesira za one stanice koju su deklarirane kao 150 mW: razlika je 2 db,dakle skoro beskorisno. Ako se želi dvostruki domet,potrebno je barem još 6dbi, a to bi značilo 400 mW, a takva oprema ne ugrađuje se industrijski u RC 2,4 opremu, pa bi trebalo ugraditi pojačalo ( za koje opet nema garancije da bi stvarno i radilo, pogotovo ako je veza dvosmjerna, kao model-match, m-link i slićne telemetrije)

Slika moje kalkulacije u prilogu,

Damir

Odg: 5,9 km na 2,4 GHz

Reply #5
baš dobro kaj netko radi ovakve testove.  :)
zanima me da li ste to radili sa ovakvim prijemnikom
napisali ste da je corona dsss v2, ali htio bi provjeriti jel isti ima HK:
  http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8439&Product_Name=Corona_2.4Ghz_4ch_Receiver_(V2_DSSS)
e sad ja imam HK daljinski za kojeg su napisali da je kompatibilan sa tim receiverom, orginal rec je 10$ skuplji i teži i dosta veći, pa bni radije ovo za neki micro model,
isto bi trebao zamolit ak tko ima takav prijemnik i volje da ga probam uparit, nebi kupovao ak nebu išlo.
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=10173&Product_Name=HK-7X_2.4Ghz_7ch_w/_5_Model_Memory_TX_&_RX_(Mode_1)_
 

Odg: 5,9 km na 2,4 GHz

Reply #6
Prijemnik je ovaj:
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8673&Product_Name=Corona_2.4Ghz_8ch_Receiver_(V2_DSSS)


Prijemnik CR4D za koji se interesiraš, isto sam testirao, ali ne na ovolikoj udaljenosti. Usput, sumnjam da bi se dao bindati sa HK stanicom, jer bindanje ovih prijemnika ne ide preko 'plug-a' nego imaš tipklu koja se pritisne prije i u momentu uključenja...(lampica blinka itd..). Kod 2,4 za RC sve je uglavnom vendor-dependant,odnosno svaki proizvođač škrto ima svoj sistem ( to se naziva obićno CDMA) i nema kompatibilnosti koju smo uživali na PPM-u.
Damir

Odg: 5,9 km na 2,4 GHz

Reply #7
to me i muči, oni ne daju nikakve podatke o kompatibilnosti,
a netko je u rewiews ispod napisao da je upario i da radi.
ja za bind prvo stisnem tipku na daljinskom, pa ga upalim i onda blinka RF ledica,
a receiver spajam na bat sa bind plugom, potom nakon bljeskanja otpajam bat i vadim bind plug, gasim daljinski, ponovo ga palim i spajam receiver na bateriju, ako receiver svijetli onda se "poznaju" ako ne ponovim sve.
Jučer sam novi rec morao tri puta ponavljat dok su se uparili.       :D "kvalitet"

Odg: 5,9 km na 2,4 GHz

Reply #8
Nešto, tj. ništa o kompatibilnosti na 2,4 možeš pročitati   ovdje  .

Inače, Simprop Electronic je za ovu godinu najavio Futaba Fasst kompatibilne prijemnike čak sa nekim dodatnim svojstvima... pa ćemo valjda uskoro i to vidjeti !

Damir

Odg: 5,9 km na 2,4 GHz

Reply #9
Kad si već na tim stranicama, pročitaj i:
http://www.rcmodelreviews.com/futabasbus.shtml
Probat će nas učiniti lojalnim korisnicima koji ne pitaju za cijenu. Nadam se da neće uspjeti!
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: 5,9 km na 2,4 GHz

Reply #10
eto jedva pročitao do kraja, šta češ, oče naše pare... i to puno :D

 

Odg: 5,9 km na 2,4 GHz

Reply #11
Denis; frend(živi u Sesvetama) ima tu stanicu i coronin prijemnik, i koliko znam to uredno šljaka!Bum ga još svejedno pitao pa javim!

Odg: 5,9 km na 2,4 GHz

Reply #12
fala nisde, pitaj ga , meni je zbog veličine zgodnije da manji prijemnik nabavim, a ovo sve stoji o nekompatibilnosti jer nemogu ubidat drugi hk prijemnik, kao što su i oni napisali. sve bi bilo jednostavno samo kad bi znali tko je koga iskopirao.

Odg: 5,9 km na 2,4 GHz

Reply #13
Danas predvećer ponovili test na istom terenu (dakle i rastojanju), ovaj puta sa jednim 4 kanalnim (CR4D) i jednim 8 kanalnim (CR8D) prijemnikom.
Pojavili se problemi..nikako da proradi, a onda smo isključili mobitel uz prijemnike i sve OK. (Mobitelom smo razgovarali).


Zaključak: ako stavite mob na model umjesto kamerice, pažljivo, postavite ga u onaj mod za avion, jer ako vas netko nazove za vrijeme leta i snimanja- vjerojatnost pada je poprilična.


Damir

Odg: 5,9 km na 2,4 GHz

Reply #14
Danas predvećer ponovili test na istom terenu (dakle i rastojanju), ovaj puta sa jednim 4 kanalnim (CR4D) i jednim 8 kanalnim (CR8D) prijemnikom.
Pojavili se problemi..nikako da proradi, a onda smo isključili mobitel uz prijemnike i sve OK. (Mobitelom smo razgovarali).


Zaključak: ako stavite mob na model umjesto kamerice, pažljivo, postavite ga u onaj mod za avion, jer ako vas netko nazove za vrijeme leta i snimanja- vjerojatnost pada je poprilična.


Damir

ali Damire to je kod rastojanja od 5.9 km,
kod normalnoga rastojanja do 1.000m mislim da takva smetnja ne dolazi,
kod mene na letenju nije rijetkost da je mob u pogonu,nije bilo nikakvih smetnji,daj ako mozes objasni vise kod normalnih rastojanja, 1.000m