Mozda malo cudan i zbunjujuc naslov posto se radi o 2 razlicite stanice, ali bice objasnjenje . No ajdemo redom.
Kupovina stanice je uvek (barem bi tako trebalo da bude) dugotrajan proces. Ja uzimam u obzir ama bas sve moguce parametre. Kao prvo izuzetno sam zadovoljan sa mojom JR 9303 DSM2, i sa kvalitetom linka (ama bas ni jednom nisam izgubio signal pa makar i na delic sekunde, pu, pu, pu da je ne ureknem) i sa generalnim kvalitetom izrade gimbala, prekidaca i potenciometara kao i fenomenalnim mogucnostima programiranja. Kao drugo, i pored sveopste navale raznih novih sistema sa telemetrijom odlucio sam da ostanem na DSM modulaciji i zakljucio da mi telemetrija mozda i nije tako bitna.
Zasto DSMX? Pa prvi razlog je taj sto, kao sto sam vec rekao, nisam nikada imao nikakvih problema sa DSM2 a poznato je da je DSMX jos robustniji. Isto tako presudno je bilo i to sto je DSMX kompatibilan sa Spektrum DSM2 i Orange DSM2 prijemnicima. Naravno tada je u upotrebi DSM2 tip modulacije iako je predajnik DSMX, ali to nije mana. Ja vec imam pozamasan broj DSM2 prijemnika tako da je i to bio jako bitan finansijski faktor.
Zasto ne telemetrrija? Pa zato sto jedini podatak koji bi mene mogao da zanima je napon prijemnicke baterije, a kako ja na svim mojim vecim modelima koristim originalni Powerbox UBEC sa dvostrukim napajanjem verovatnoca da mi zbog toga strada model je jako mala. Naravno postoje sistemi gde se mogu razdvojiti leva od desne strane modela, sa dvostrukim prijemnicima i cetvorostrukim napajanjima ali sve to je cenovno izuzetno zahtevno i verovatno tek ima smisla u nekom velikom Jet skala modelu, a ja se time necu baviti barem ne u doglednoj buducnosti.
U ozbiljan obzir je dosla i Spektrum DX18 QQ, izuzetna stanica, ali Spektrum jos uvek po ukupnom kvalitetu izrade zaostaje za JR-om tako da sam se odlucio da ostanem na JR i da to bude 11X. Dosta mi je pomogao i sledeci tekst, gde se upravo poredete neke stanice koje su mene zanimale: http://www.helifreak.com/showthread.php?t=445438
Trenutno se u Americi na ebay moze naci nova 11X DSMX sa 9 kanalnim prijemnikom
za cca 400 Eura sto je fantasticna cena i kako je neka rodbina za praznike isla preko bare odluka je morala biti brza i efikasna . Rodbina se pre par dana vratila i ja sam od danas ponosni vlasnik jedne 11X - XG11 stanice!
Kako opet ta dva naziva? Ako neznate, a verovatno neznate, 11X i XG11 su 2 razlicite stanice gde je 11X na DSMX modulaciji a XG11 na DMSS modulaciji. Stanice spolja izgledaju jako slicno, u pitanju je samo boja plastike, a unutra se pored razlicitog predajnog modula razlikuju i po tome sto XG11 ima jos napredniji software od 11X sa zaista fenomelnalnim mogucnostima programiranja za sve tipove modela. Ja sam tek posto sam pazario stanicu otkrio da je moguc oficijelni upgrade 11X na XG11 po pitanju softvera . Znaci sada stanica ima sve mogucnosti kao i XG11, a sta je sve to ima u uputstvu: http://www.horizonhobby.com/pdf/JRP00615-Manual.pdf
Upgrade je krajnje jednostavan jer se radi sa SD kartice tako da je danas prva stvar koju sam uradio bio upravo upgrade, koji je protekao krajnje bezbolno.
Nakon toga je usledilo bindovanje sa svim tipovima prijemnika koje imam (6-7-8-9 kanalni DSM2, DSMX - JR, Spektrum i Orange) i naravno sve je proteklo savrseno.
Generalni utisak o stanici kada se uzme u ruke je fantastican, ipak je to JR! Stanica je dosta kabasta ali u ruci, a narocito na pantljici oko vrata lepo lezi. Evo par fotografija gde se lepo vidi razlika u dimezijama u odnosu na 9303:
Ja sam jos promenio palice, stavio sam za nijansu duze, koje su mi vec bile na 9303.
Za sada toliko. Posto sada sledi reprogramiranje citave flote modela na novoj stanici bice dosta zapanja i utisaka kada i time pocnem da se bavim.
U raspisu piše: za modele u F3M-osnovni i F3M nema ograničenja!!!! Po mom skromnom mišljenju to nije fer. Bilo bi vrlo glupo doletit sa specijalkom i sve ih oderat. F3M mora biti scale bez modela namjenjenih isključivo F3A letenju (specijalki). Osobno sam i protiv elektro modela ali tko mene pita. Kad benzinac na ler gasu ponire sa 200m visine motor se vrti minimalno 3000 obrtaja,a elektro se vrti 0 obrtaja i još ako ima pravi regler još i koči ,a i benzinac je teži od 2-7kg. Meni je tak svejedno ali samo bi rekao da ograničenja ipak mora bit makar na špičoke. Valjda je netko skužio šta laprdam.
Kreso mislim da sam shvatio na koga si mislio, nije bilo mnogo tesko zakljuciti. Mi svakako nismo planirali dolazak na ovu tekmu, planiramo dolazak u Kutinu u 9. mesecu ako to bude moglo.
Pre 2 godine ste vi dosli nama u posetu (najiskrenije hvala na toj poseti!) i lepo nam pokazali kako se leti. Mi smo sudjenje odradili krajnje korektno i posteno (za razliku od nekih drugih, a tu ne mislim na tekmu u Zagrebu) i pustili da se takmice svi bez obzira na velicinu modela. Naravno da je bilo mnogo lakse leteti sa modelom od 2,5m nego sa modelom od 1,6m po vetru od preko 5m/s. No bez obzira na sve, tada najbolji je pobedio.
Ja sam prosle godine skoro iskljucivo zbog mogucnosti takmicenja i kod vas u Hrvatskoj u F3M kategoriji kupio Extru. Taj model mi realno nije trebao jer sam F3A Sickla vec imao ali zbog toga sto se kod vas u F3M ne lete F3A specijalke kupio sam i Extru. Znaci u Zagreb smo dosli sa adekvatnim modelom i mislim da je tu sve jasno i OK. Nadam se da ce i u buduce moci da se koriste modeli na elektro pogon u F3M kategoriji jer ni slucajno nisu u prednosti u odnosu na benzince, samo su prakticniji!
Ajde da malo objasnim kada i kako elisa najbolje koci "nizbrdo". Najmanje koci kada je skroz blokirana, tj. kada se uopste ne okrece. Malo bolje koci kada se slobodno okrece i najbolje koci kada se okrece odprilike sa 60%-70% okretaja od onoga kako bi se inace okretala da je slobodna. A upravo taj broj okretaja ima kod modela sa SUS motorom i samim tim i najbolje kocenje. To je upravo i efekat koji se simulira sa ESC-om koji ima F3A brake. BTW ESC u mojoj Extri ima tu opciju ali ona nije ukljucena, znaci prop se slobodno okrece i nema nikakvog dodatnog kocenja!
Moja Extra letna ima 5,8kg i svakako nema nikakvu prednost po tom pitanju u odnosu na bilo koji drugi benzinski model tog ili slicnog raspona, barem kada je F3M u pitanju, dok je opste poznato da tezi model moze samo biti u prednosti po jacem vetru.
Da rezimiram: jasno je da se u F3M ne lete F3A specijalke; elektro model nema ama bas ni jednu prednost u odnosu na benzinski kada je F3M u pitanju.
Sto se mene tice ja svakako ostajem na struji, ako nekome smetam slobodno neka kaze, najmanje sto mi u zivotu treba su mrki pogledi u gostima. Meni je ovo samo hobi i ventil od (naporne) svakodnevnice.
Kod nas ste svi svakako uvek dobro dosli sa bilo kakvim modelom, i da se druzimo i da letimo i da se takmicimo i budite sigurni da sudjenje nece nikada biti ni najmanje namestano pa cak ni kada je redosled letenja u pitanju.
Uobicajeno je da modeli na struju idu tu do nekih 160cm raspona i da se preko toga ide na benzin. Ja zbog moje nemogucnosti da modele drzim van stana u kojem zivim nasao sam nacin da letim i vece modele na struju i to sa istim baterijama sa kojima letim i moje manje modele!
Posto je moja Extra na F3M takmicenju izazvala odredjeno interesovanje (dosta ljudi mi je prislo da me pita sta i kako je u modelu, narocito oko pogona) odlucio sam da model predstavim i ovde. Isto cu uraditi i sa druga 2 velika modela koja takodje letim na struju, jedan je vec gotov i leti i to je 2x2 F3A Sickle a drugi je Pilatus PC-21 koji je u zavrsnoj fazi. No o njima nekom drugom prilikom.
Posto vec dugo letim samo na struju dosao sam do zakljucka da je 5S 5000mAh neki idealan kompromisni pack. Sa njime se mogu leteti modeli do 3kg tezine i 140-165cm raspona, a rednim spajanjem 2 packa dobijam 10S 5000mAh i sa time se bez problema mogu leteti F3A modeli od 5kg, 3d/akrobate do 6kg i skale do 9-10kg.
Baterije tretiram kao gorivo, i do sada je iskustvo pokazalo da i posle 3 sezone letenja su u odlicnom stanju.
No da se vratimo na model. Extru sam kupio u 12. mesecu u DMT-u. Moram da priznam da imam mnogo bolji odnos sa ljudima iz DMT-a nego sa Scwagijem. Jedno 14 dana pred odlazak u radnju posaljem mail sta bih sve hteo kupiti i roba me ceka. A uvek bude i neki dodatni popust za cash .
Ono sto je od opreme u modelu je sledece: motor: AXI 5330 F3A 235kV ESC: Jeti Spin 99 baterija: Zippy Compact 10S 5000mAh 25C eleroni i horizontalci: Futaba BLS 451 vertikalac: Futaba BLS 352 elisa:Fiala E 20x12 prijemnik: Spektrum AR 9100 DSM2 9-kanalni sa duplim ulazom i 3 satelita prijemnicka baterija: 2 x 2S LiFe 700mah
Tezina na poletanju u gore navedenoj konfiguracije je 5,9kg sto je jako dobro.
Elisa Fiala E 20x12 vuce samo 66A pri 7050 o/min i pokazala se jako dobro za mirne uslove. Za vetar ce ipak morati verovatno da dodje 21x12 ili 20x13.
Ako nekog interesuje nesto vise slobodno neka pita.