Skip to main content

Topic: Vinkovci, prvi let RC uopće (Read 52614 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #30
Vas muci iskljucivo SAMO nedostatak sati leta tj. prakse.
Predlazem simulator, isprobavanje raznih aviona u raznim uvjetima.
Sa vremenom covjek "osjeti" koliki je airspeed upravo po odzivu aviona na komande (isto kao sto u autu ne treba brzinomjer kako bi znali da smo na autoputu-osjeti se na volanu) :)
Pricam iz svog iskustva - za druga ne znam :)

Mislim da je upravo to što mi nedostaje - praksa. Sve ostalo što sam naveo su samo spekulacije i pretpostavke. Hvala!

Quote
Sent from my iPhone using Tapatalk

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #31
Ja bi  molio Milane da postupite po Zedu.Letenje je zanat a dobar zanatlija se postaje sa praksom.Primjetili ste da se nakon  zrakoplovne nesreće spominju SATI LETA svakog pojedinog nesretnog poginulog letača ,jer je to jedan od najvažnijih parametara za procjenu sposobnosti pilota.Kada su Britanci obnavljali i pomlađivali RAF 1939. ,  dobrovoljno su se javljali mladi ljudi sa navršenih 18 godina ,a njihovi prvi sati teorije letenja , održavani  na livadama, sa komadima štapa od metle ,koji su simulirali komandnu palicu.Letenje u formaciji su vježbali na biciklima.Vjerovali ili ne 30% njih nije znalo voziti bicikl.... ::).Znanje iz aerodinamike bilo im je nikakvo.Uz sve ovo nabrojeno i nenabrojeno, 50% njih su uspjeli uzletjeti u stupiti u zračni boj sa neprijateljem....Milane ...diptrija...kratkovidnost ,dalekovidnost,ugrađene leće ,operirana mrena na oba oka...itd.Sve se danas može riješiti.Osobno sam operirao mrenu na oba oka prije godinu dana.Postoji jako sposoban letač modela ,na našem forumu,kojem je samo jedno oko u funkciji.Letenje RC modela nema nikakve veze sa letenjem aviona u punoj veličini.....Dakle nastavite letjeti ,razbijati modele popravljati i opet letjeti....TO JE RECEPT ZA USPJEH. 8) .
Primite moju ispriku zbog dužine teksta ali ne solim Vam pamet...sve rečeno sam prošao ,naučio na osobnim pogreškama....i to je zaista skupo i frustrirajuće.
Primite iskrene pozdrave iz Splita. :)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #32
Ja bi  molio Milane da postupite po Zedu.Letenje je zanat a dobar zanatlija se postaje sa praksom.Primjetili ste da se nakon  zrakoplovne nesreće spominju SATI LETA svakog pojedinog nesretnog poginulog letača ,jer je to jedan od najvažnijih parametara za procjenu sposobnosti pilota.Kada su Britanci obnavljali i pomlivali RAF 1939. ,  dobrovoljno su se javljali mladi ljudi sa navršenih 18 godina ,a njihovi prvi sati teorije letenja , održavani  na livadama, sa komadima štapa od metle ,koji su simulirali komandnu palicu.Letenje u formaciji su vježbali na biciklima.Vjerovali ili ne 30% njih nije znalo voziti bicikl.... ::).Znanje iz aerodinamike bilo im je nikakvo.Uz sve ovo nabrojeno i nenabrojeno, 50% njih su uspjeli uzletjeti u stupiti u zračni boj sa neprijateljem....Milane ...diptrija...kratkovidnost ,dalekovidnost,ugrađene leće ,operirana mrena na oba oka...itd.Sve se danas može riješiti.Osobno sam operirao mrenu na oba oka prije godinu dana.Postoji jako sposoban letač modela ,na našem forumu,kojem je samo jedno oko u funkciji.Letenje RC modela nema nikakve veze sa letenjem aviona u punoj veličini.....Dakle nastavite letjeti ,razbijati modele popravljati i opet letjeti....TO JE RECEPT ZA USPJEH. 8) .
Primite moju ispriku zbog dužine teksta ali ne solim Vam pamet...sve rečeno sam prošao ,naučio na osobnim pogreškama....i to je zaista skupo i frustrirajuće.
Primite iskrene pozdrave iz Splita. :)

U pravu si 100%. Vježba i samo vježba.

Moj problem je, ako skršim ovaj avion do te mjere da se ne da pokrpati, onda nemam na čemu vježbati. Zato ću malkice pauzirati i prvo letjeti na simulatoru kad ga nabavim.

Da sam bar počeo letjeti prije osam godina, kad je ovaj avion kupljen (eh, ta lijepa vremena), do sada bi bio već iskusan pilot. Ovako, imam tek negdje oko 20 minuta leta sveukupno na RC modelu. Nešto malo više na DIY 'parameter flyer' modelu (postavim sve parametre krila i repa, ograničim let timerom, a brzinu motora PWM kontrolerom, pa gdje završi...).

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #33
Za utjehu Milane....nema nitko dovoljno novaca ,a neki ga nemaju uopće.Znači opet stara dosadna priča...strpljenja ,pa tko doživi letjet će (iz firme ili u penziju)...Malo šale ne šteti...Hvala na Tvom vremenu... ;)  LP
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Vinkovci, prvi let RC uopće

Reply #34
Za utjehu Milane....nema nitko dovoljno novaca ,a neki ga nemaju uopće.Znači opet stara dosadna priča...strpljenja ,pa tko doživi letjet će (iz firme ili u penziju)...Malo šale ne šteti...Hvala na Tvom vremenu... ;)  LP

Da, tako nekako. Danas nema hobija a da nije skup. U stvari, sam život je postao skup hobi. Ali, ja ne bi o tome...

Prvo da naučim letjeti, skupiti nešto novaca za stanicu, prijemnik i ostale drangulije, pa onda napraviti neki svoj model aviona. Nekako je više uživanja letjeti na vlastitoj kreaciji nego kupiti gotov avion. Ja sam krenuo letjeti s onim što već posjedujem.

Meni osobno je veći gušt snimiti let (bez obzira koliko kratak bio), a onda satima i satima analizirati snimke. Još više me raduje nosivost aviona: prije ili kasnije, možda uspijem nabaviti pristojnu HD kameru (Mobius HD), pa napraviti dobre snimke iz ptičje perspektive.

Sve to nakon što dobro naučim letjeti.

LP,
milan
---

Čepin, 11.05.2014., vjetrovito, ali ipak se leti

Reply #35
Pozdrav,

Moj prvi posjet aerodromu Čepin. Iako je bio vjetar dosta jak sa čestim udarima, oni hrabriji su letjeli sa svojim makinama. Ja se ipak nisam usudio.

http://www.youtube.com/watch?v=g-01byF27yQ
Dvije jurilice, dosta elegantni letovi.
---

http://www.youtube.com/watch?v=Lxp40J-E2KI
Bixleri u zraku, još elegantniji letovi (iako sam morao štedjeti memorijsku karticu na kameri, pa su snimke dosta kratke).
---

http://www.youtube.com/watch?v=go7-mjvFYwQ
U prolazu se tu našla neka ptičurina. Varadero joj je pokušao napraviti bolji raspored perja.  ;D
---

http://www.youtube.com/watch?v=nhgU9oZ7yNs
Ovo je simpa niskokrilac. Na žalost, memorija je bila taman pri kraju, nije snimljen cijeli let i odlično slijetanje.
---
Bilo je tu i drugih motoriziranih ptica, ali nisam uspio sve snimiti, pošto sam prije dolaska napunio memorijsku karticu nekim glupostima.

Sve u svemu, ima dosta aktivnosti. Bilo bi i više da vjetar nije zezao malkice previše. Hvala kolegama iz Osijeka, Čepina i ostalih mjesta na toplom i srdačnom dočeku.

LP,
milan
---

Vinkovci, 13.05.2014.: Kad avion ljubi zemlju nad kojom je letio :)

Reply #36
EDIT: Video na youtube izbrisan zbog straha od ovih naših zakona o snimanju iz zraka. sorry...

Pozdrav,

Evo još jednog pokušaja da ukrotim zvijer - vjetar (ne avion, to je moj ljubimac, ja mu tepam).

http://www.youtube.com/watch?v=FeBOMCHC_oc

Za osobe slabog želuca, nije preporučeno gledati ovaj video.  :-[

Čak se i kamera resetirala na tvorničke postavke, pa je datum krivi.

Ovakav vjetar definitivno nije bio za mene - početnika. Ali nisam si mogao pomoći i odoljeti - jednostavno sam imao potrebu letjeti. Jel' to znak neke (zarazne) bolesti?

LP,
milan
---

P.S. Za divno čudo, avion je još uvijek u jednom komadu. Samo su se nogice (vrlo čvtsta žica) savile.

P.P.S. Kao što se može vidjeti, osim pozadinske radio-aktivnosti, drugih (modelarskih, letačkih) aktivnosti dugo nije bilo.

---

Odg: Vinkovci, 13.05.2014.: Kad avion ljubi zemlju nad kojom je letio :)

Reply #37
Svi su to prosli, bitno da je citav..
Ima dana i kada dole kod nas ne puše a na 50 setak metara drama  :D , ali i to ne mora biti problem ako imas prikladan model.

Odg: Vinkovci, 13.05.2014.: Kad avion ljubi zemlju nad kojom je letio :)

Reply #38
Kad se samo sjetim moji početaka, uzmeš avion, odeš na livadu (10 min vožnje), poletiš i za 10sec ''sletiš'', 1-2min dok skupiš djelove pa doma na ljepljenje :'(
Danas spojimo stanice i naleta se i onaj koji nije nikad letio a model čitav :)
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: Vinkovci, 13.05.2014.: Kad avion ljubi zemlju nad kojom je letio :)

Reply #39
Naravno da je znak bolesti, letenje RC modela je jedna od najzaraznijih stvari koju sam probao (a probao sam puno toga) :)

Odg: Vinkovci, 13.05.2014.: Kad avion ljubi zemlju nad kojom je letio :)

Reply #40
Svi su to prosli, bitno da je citav..
Ima dana i kada dole kod nas ne puše a na 50 setak metara drama  :D , ali i to ne mora biti problem ako imas prikladan model.

Ma, evo danas vjetar rastura, kiša pada... kao da će poplava u Slavoniji. Posudio neki USB dongle "Robbe" i simulator (zapravo sam kasnije skinuo nekoliko simulatora), ali nikako da proradi. Ovaj dongle prepoznaje kao gamepad, ali ništa više - ništa se ne miče. Skidao razne drajvere, ništa nije pomoglo.

Bilo bi dobro da imam neki simulator da letim kad je ovako ružno vrijeme.

Gledao sam na Hobby King, ima tamo neki dongle, ali me sad strah da i to neće raditi na ovim Windowsima 7.

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, 13.05.2014.: Kad avion ljubi zemlju nad kojom je letio :)

Reply #41
Kad se samo sjetim moji početaka, uzmeš avion, odeš na livadu (10 min vožnje), poletiš i za 10sec ''sletiš'', 1-2min dok skupiš djelove pa doma na ljepljenje :'(
Danas spojimo stanice i naleta se i onaj koji nije nikad letio a model čitav :)

Ma i ja sam se već malo oslobodio straha i napetosti. Samo da se vrijeme stabilizira pa idem opet letjeti.

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, 13.05.2014.: Kad avion ljubi zemlju nad kojom je letio :)

Reply #42
Naravno da je znak bolesti, letenje RC modela je jedna od najzaraznijih stvari koju sam probao (a probao sam puno toga) :)

100 % si u pravu. A tako ze zabavno i uzbudljivo letjeti. Već imam neke planove za izradu vlastitih modela, samo se još ne mogu odlučiti što praviti. Tricopter ili možda delta krilo, ne znam...  sve ovisi o financijskoj situaciji. Moram si prvo radio stanicu kupiti... No ne znam što odabrati - da nije skupo, a da ne moram svaki čas kupovati novu (da bude kompatibilna sa raznim prijemnicima).

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci, 13.05.2014.: Kad avion ljubi zemlju nad kojom je letio :)

Reply #43
 Ovaj hobi je ovisnost. Jednom kada probaš nema povratka. I samo težiš ka boljem i gledaš kako bi nešto još popravio ili poboljšao. I kada to da dobre rezultate onda je zadovoljstvo neopisivo.

  Za stanicu, ovisno o novcu naravno, preporučio bih Turnigy 9x jer za njega postoje jeftiniji receiveri. Može se naći i ovdje na forumu rabljena takva. Ali o njoj neka kažu više kolege koji ju posjeduju.
Ja imam Graupner mx16 i Spektrum dx5 i prezadovoljan sam njima. Za Graupnera imam tri receivera ali oni su dosta skupi. Spektrum radi sa jeftinijim receiverima tako da bih ja također preporučio neki dx6, znači 6 kanala koji pokrivaju većinu potreba prosječnog letača.

L.p.
 Zlatko
Graupner MZ 24 PRO & 9XR Pro FrSky
Pilot RC EDGE 540 V3 DLE35

Vinkovci, "tri minute terora" (jak vjetar)

Reply #44
Pozdrav svima.

Iako sam odustao od objavljivanja snimaka letova napravljenih iz aviona, te sam obrisao sve snimke letova iz visine (zbog našeg zakona, a licencu za to nemam), ipak sam odlučio podijeliti sa vama ovaj snimak:

http://www.youtube.com/watch?v=ns2Fg-d5IHs

Do sada sam uvijek morao avion lansirati iz ruke, kao bi dobio početno ubrzanje. No, nakon što mi je Marijan (jarun75) donirao jači motor (brushless), ESC i razne gigante od propelera, sada je moj MiniMag postao MaxiZvijer.

Jednostavno, nisam mogao odoliti a da ne probam poletjeti sa kratke piste, sletjeti na istu - po mogućnosti u jednom komadu (ok, promašio sam pistu pri slijetanju, ali je avion još uvijek 'jednina').

Teško mi je spojiti dan sa blagim vjetrom (ili bez njega), posuditi auto od djevojke (svoj nemam, a onda moram klečati pred njenom mamom da mi dopusti voziti njen, pre-skupi auto [Golf 7]), te otići 5 kilometara od kuće do aerodroma. Da bar imam neku torbu, veliki ruksak, ili nešto slično, pa bi ga onda nekako na leđa i polako biciklom, ovako...

LP
milan
---

Edit:

Heh, gledam poruku od YouTube robota: "We detected your video may be shaky. Would you like us to stabilize it?"

Ne hvala. Sva ljepota ovog snimka i jeste u 'zdrmanom' snimku, upravo onako kako ju je kamera 'doživjela' (i preživjela).