Skip to main content

Topic: Tricopter repni motor - problem (Read 1615 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tricopter repni motor - problem

Pozdrav!


Da bih skratio objašnjavanje problema koji imam snimio sam video:


http://www.youtube.com/watch?v=V1uv3ZUM2_w&feature=youtu.be


Dakle, stražni servo se povremeno zatrese. To se događa češće kod većeg opterećenja (na video usam prikeljio još jednu bateriju gore tako da ima 1818g). Također, to se zna pojaviti kada mijenjam smjer po više osi odjedanput (pitch, roll i yaw).


E sada, iako ovo izgleda kao da servo ima problem, ja nekako sumnjam na motor. Čini mi se kao da motor izgubi sinkronizaciju ili nešto.


Setup je sljedeći:


APM 2.6 + GPS
SunnySky 2216 900 KV
Afro ESC 30A
Futaba 14SG + 7008SB
4S 4000 mAh Nanotech
10x5 Graupner
Turnigy TGY-306G


E sad, što je najzanimljivije sličan problem s motorom sam imao na quadu koji je imao apsolutno sve druge komponente.


SunnySky 2212 980 KV
Turnigy Plush s BLHeli firmware-om
KK2.0
FrSky + Turnigy 9XR


Dakle, apsolutno ništa zajedničko (samo isti proizvođač motora, ali čak nisu ni isti motori) i sličan problem. Jedan motor je znao na trenutak propasti što bi zatreslo quad.


Jel ima netko slična iskustva ili još bolje rješenje?


Hvala!

Odg: Tricopter repni motor - problem

Reply #1
Plocu i servo napajaš s istog izvora (ESC-a)? Obavezno stavi zaseban ubec jer na 4S bec na ESC se bude pregrijao i zezao a servo zna povuci dosta struje.
Ali prije možes probati izazvati istu situaciju s 3S baterijom, te probaj izazvati istu situaciju bez ukljucenih motora. Sumljam da bi gubio sinc samo jedan motor ako je na svim ESC-ima isti frimware a motori OK, možda da stavis novi frim. na esc-e. Servo radi na kojoj frekvenciji? Probaj smanjit na 50Hz ako je na 300 ili više. Ako sve iskljucis možes mjeriti otpore izmedu zica na motoru, tebao bi biti isti na sve 3. Te ako sve pada u vodu možda ti pokupi kontroler neku rezonanciju/vibracije na određenim okretajima pa možeš smanjiti osjetljivost senzora u kodu ili popeglati PID-ove.


Lp.

Odg: Tricopter repni motor - problem

Reply #2
Hvala na odgovoru!


Ne, servo se napaja s posebnog BEC-a, ali sve s iste baterije (4S). Nisam probao na 3S, ali to mi ni nije opcija jer s 3S multi neće biti u mogućnosti dići 1.900 g. Probao sam s 1.818 g i treba oko 74% gasa za hover.


Ne mogu izazvati istu situaciju bez uključenih motora. Stavio sam najnoviji SimonK firmware. Eventualno da probam s nekim starijim. Nisam siguran na kojoj f radi servo, moram provjeriti. Na APM sam mjerio vibracije i daleko su ispod traženih.


Mogu eventualno probati napajati BEC s posebne 3S baterije.


Međutim, meni ovo sve ne izgleda kao problem sa servom nego s motorom. Nisam 100% siguran, ali mislim da mi to ponekad naprave i ostala dva motora. Dodatno, kao što sam već rekao, točno ovaj problem sam imao na quad-u.


Meni se čini da SunnySky motori možda imaju neki problem s ESC-ima, ali i to mi je čudno jer sam koristio potpuno različite ESC-e i različiti firmware (SimonK i BLHeli).


Nemam trenutno ideje....




Odg: Tricopter repni motor - problem

Reply #3
Najvjerojatnije je problem u ESCu, imao sam slican problem dva puta na quadu, esc je prvo ispadao iz synca s vremena na vrijeme da bi na kraju sasvim otkazao. Probaj zamijeniti Esc, i nije nuzno da je isti
Ali MORA biti simok firmware gore. Na jednom malcu imam 2 rctimer esca od 40A i dva neka no name
Od 10A i malac radi bez greske (iako su prije bili problemi koje si opisao).

Nadam se da ti mozda pomogne

Odg: Tricopter repni motor - problem

Reply #4
Ako je sve ispravno problem uzrokuje kombinacija prop/motor/4S i ESC frimware. Ako nemožeš mijenjat konfiguraciju batki i propa ostaje ti diranje frim. od ESC-a.
Probaj na ESC smanjiti pwm na 8kHZ (zvuk motora je normalan :D  budu jako glasni i to je normalno)- mislim da je bheliu low freq. pwm opcija, za simonk moram pogledat. Ostaje i wiiesc ali to nisam vidio davno u kojoj je fazi razvoja.
No možeš stavit i na afro bheli koji je malo user frendly od simonk-a tj. na skoro sve atmega samo guglaj.

Odg: Tricopter repni motor - problem

Reply #5
ja sam stavio blheli na multistar 20A,puno bolje radi nego na stock firmware i  na 3S je ok, ali na 4S se turbo pregrijava

Odg: Tricopter repni motor - problem

Reply #6
Bok ekipa!


Prvo hvala svima na odgovorima. Bio sam na moru pa nisam ništa radio po ovom pitanju do jučer.


Mali update. Prvu stvar koju sam htio probati je bila staviti stariji SimonK firmware čisto jer mi je to najbrže i najjednostavnije. Nakon što sam ga stavio na sva 3 ESC-a krenuo sam napraviti kalibraciju gasa koja je proša u redu i nakon toga sam pokušao zavrtiti motore da vidim da li svi kreću i isto vrijeme. Nakon što sam dodao oko 10-15% gasa svi motori počeli su "trzati" na mjestu. Vidio sam da tu nešto ne štima i u sekundi smanjio gas na 0. Međutim, jedan ESC je već ispustio magični bijeli dim. :( Ne znam zašto se to dogodilo, ali sigurno ima veze s firmware-om. Budući da su svi ESC-i isto napravili s motorima (niti jedan nije pokrenuo motor) vjerujem da je bilo samo pitanje vremena da nisu svi pregorili.


Zbog ovoga sam bio primoran naručiti barem jedan ESC. Ali, zbog dobrih iskustava s Turnigy Plush ESC-ima odlučio sam naručiti 3 komada (30A). Njih sad čekam (s NL skladišta) i stavit ću BLHeli gore. S tom kombinacijom sam imao OK iskustva pa vjerujem da bi možda mogli riješiti problem. Uz to, BLHeli je moguće tunirati pa mi to otvara neke dodatne mogućnosti kasnije.


Javim se s napretkom.