Skip to main content

Topic: Šlepa modela (Read 7537 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Šlepa modela

...

volio bih saznati detalje o šlepanju modela.
Npr. zanima me :

-kako na šleperu(model koji vuce) odabrati pravo mijesto za prihvat spage ?
-kako izvesti sam prihvat ?
-koliko je dugacka spaga potrebna za uredno slepanje ?
-koju spagu koristiti ?
-mozda neki bitan detalj koji nisam naveo???

hvala ,Giga...


Ako je bitan model, ja bi konkretno isprobao slepanje sa svojim Big-Liftom od 2.7m raspona krila.

Odg: Šlepa modela

Reply #1
o.t. jesi ti uzeo onu jedrilicu iz oglasa za 550 kn?    :)

Odg: Šlepa modela

Reply #2

-kako na šleperu(model koji vuce) odabrati pravo mijesto za prihvat spage ?
-kako izvesti sam prihvat ?
-koliko je dugacka spaga potrebna za uredno slepanje ?
-koju spagu koristiti ?
-mozda neki bitan detalj koji nisam naveo???

-najbolje na kraju krila ili malo iza tezista
-celicna zica kroz cijev koja ima rupu na sebi za ulaz okice sa sajle
-dosta ovisi koliki modeli za slep su u pitanju, ja imam nekih 15m, pozeljno za vece modele oko 25m
-ribicki flaks idealno rjesenje, oko 1mm
-na krajevima najbolje stavit one celicne okice koje dolaze na garnituri za lovit štuke izmedju flaksa i sajle, okrecu se na onoj kuglici tako da se ne rola spaga, po mogucnosti stavi na sredinu spage neku krpicu da vidis u zraku kako stoji


sto veca elisa na motor obavezno da dobijes potisak, pozeljno da su na slep modelima malo jaci motori nego za klasican let

Odg: Šlepa modela

Reply #3

-kako na šleperu(model koji vuce) odabrati pravo mijesto za prihvat spage ?
-kako izvesti sam prihvat ?
-koliko je dugacka spaga potrebna za uredno slepanje ?
-koju spagu koristiti ?
-mozda neki bitan detalj koji nisam naveo???

-najbolje na kraju krila ili malo iza tezista
-celicna zica kroz cijev koja ima rupu na sebi za ulaz okice sa sajle
-dosta ovisi koliki modeli za slep su u pitanju, ja imam nekih 15m, pozeljno za vece modele oko 25m
-ribicki flaks idealno rjesenje, oko 1mm
-na krajevima najbolje stavit one celicne okice koje dolaze na garnituri za lovit štuke izmedju flaksa i sajle, okrecu se na onoj kuglici tako da se ne rola spaga, po mogucnosti stavi na sredinu spage neku krpicu da vidis u zraku kako stoji


sto veca elisa na motor obavezno da dobijes potisak, pozeljno da su na slep modelima malo jaci motori nego za klasican let

ako si nekada slepao ili gledao kako drugi slepaju,

na REPU,na donjoj strani Trupa,mogu ti poslati skicu jednostavne Kuke za vucenje,

bez 50ccm nemoj pokusati,naravno zavisi od tezine modela,pozeljno je da Jedrenjak ima tocak na kraju Skije,
inace modelar koji upravlje Jedrilicom mora biti iskusan,ne smije da nadvisi motornjaka.
pozdrav, Iv

Odg: Šlepa modela

Reply #4
...

volio bih saznati detalje o šlepanju modela.
Npr. zanima me :

-kako na šleperu(model koji vuce) odabrati pravo mijesto za prihvat spage ?
-kako izvesti sam prihvat ?
-koliko je dugacka spaga potrebna za uredno slepanje ?
-koju spagu koristiti ?
-mozda neki bitan detalj koji nisam naveo???

hvala ,Giga...


Ako je bitan model, ja bi konkretno isprobao slepanje sa svojim Big-Liftom od 2.7m raspona krila.

ja imam Big Lifta i letio sam mnogo puta "Huckepack", to uradis pristroj koji se stavi izmedju Trupa i krila,na to stavis jedrilicu,
ja imam na modelu motor 10ccm HP-zlatna glava i nosio sam jedrilicu 3.30m bez problema, sa njom na ledjima leti mnogo stabilnije nego inace, gore ju otkacis,
siguran i jednostavan pristroj,nije me nikada iznevjerio,
Poz,Iv

Odg: Šlepa modela

Reply #5
Big giga evo jedan crtezic kako sam ja radio kuku za odbacivanje.ja nikada nisam slepao jedrilicu ali jesam dizai transparent 3.5m x 50 cm cisto iz zajebancije transparent je bio od dakrona a slova od ljeplive trake vukao sam zivio tito to je bila prvomajska zajebancija pa evo ti kako sam ja to jednostavno rjesio trepas samo jos jedan servo i tanku sajlicu a komplet kuka je od  aluminija u profila i samo rezes komadice gdje je zelena linija tu ti idu sarafi kroz sve

Odg: Šlepa modela

Reply #6
Big giga evo jedan crtezic kako sam ja radio kuku za odbacivanje.ja nikada nisam slepao jedrilicu ali jesam dizai transparent 3.5m x 50 cm cisto iz zajebancije transparent je bio od dakrona a slova od ljeplive trake vukao sam zivio tito to je bila prvomajska zajebancija pa evo ti kako sam ja to jednostavno rjesio trepas samo jos jedan servo i tanku sajlicu a komplet kuka je od  aluminija u profila i samo rezes komadice gdje je zelena linija tu ti idu sarafi kroz sve

Big SKUNEX,
KUKA je perfekt,moras samo dobro paziti na koje mjesto dodje samo ucvrscenje kuke gore,inace super

Odg: Šlepa modela

Reply #7
Cisto zgodno. Nije komplicirano za napraviti.

Netko stavlja tocku kopcanja naprijed iza krila, a neki odozada ispod repa.
Koja je tocka bolja za koristenje??
Meni dijeluje da ova tocka kopcanja blizu tezistu modela
(naprijed iza krila) bi mogla manje ometati let modela (šlepera).

Odg: Šlepa modela

Reply #8
bolje je blize tezista jer u slucaju tezeg i veceg modela imas problem sa upravljanjem šlepera jer mu radi opterečenje na rep, povlači ga jako;

Odg: Šlepa modela

Reply #9
Pozdrav,
ja i kolega smo prije par godina šlepali naveliko. Čitam ove vaše priče, ali s obzirom na vlastito iskustvo, moram reći da neki detalji nisu baš točni.
Mi smo na početku za šlep avion koristili najobičniji trener cca 1400 mm raspona, sa "jakim" motorom, OS max LA 4,07 cm3, a šlepali smo jedrilicu raspona 3200 mm, težine blizu 3 kg. Istina penjanja nisu bila vertikalna, ali sve je više sličilo na stvarni šlep. Za cca 2-3 minute smo popeli na približno 4 metara.
A kao što se iz našeg videa primjećuje nismo trebali pokošenu pistu, već samo 10 metara livada za trčanje.
Snimljeno na letjelištu u Čakovcu 2004. godine.
Bergfalke-maiden flight.mp4
 
Danijel Štefičar

Odg: Šlepa modela

Reply #10
bas me zanima kako bi ti trcao sa sleperom od 2,7m raspona, 8-9kg i motorom od 50ccm, bilo bi jako zanimljivo

Odg: Šlepa modela

Reply #11
bas me zanima kako bi ti trcao sa sleperom od 2,7m raspona, 8-9kg i motorom od 50ccm, bilo bi jako zanimljivo
Ne vidim razloga zašto bi trčao sa takvim avionom.
Želio sam reći da se može šlepati sa skoro svakim avionom, a ne samo sa sa "ozbiljnim" avionima od 50 ili više kubika.
Polijetanje iz ruke, koje smo mi koristili, je bilo samo nužno zlo, budući da tereni nisu uvijek bili pokošeni.
Polijetanje sa trave ili asfalta je daleko elegantnije i manje rizično, što je i moja preporuka.
Danijel Štefičar

Odg: Šlepa modela

Reply #12
bolje je blize tezista jer u slucaju tezeg i veceg modela imas problem sa upravljanjem šlepera jer mu radi opterečenje na rep, povlači ga jako;
ne ne povlaci ga,naslepao sam se ja moj davorevz !!!
prilikom slepanja ovaj koji upravlja sa sleperom izvikuje svaku promjenu pravca leta a jedrilicar ponovi,
tako da ga jedrilicar moze preciznije da slijedi,


jedrilicar mora samo da pazi da ga ne NADVISI,

Odg: Šlepa modela

Reply #13
ivane ne smije ga nadvisiti kad ima kuku na repu a kad je kuka iza krila mora ic par metara vise nego sleper jer mu inace spaga zapinje na rep

Odg: Šlepa modela

Reply #14
Mi smo koristili šlep kuku na avionu na 2/3 dijela od napadne ivice krila i pri takvom položaju je jedrilica mogla biti teoretski od 5 do 90 stupnjeva iznad aviona, bez da se to nešto posebno odražavalo na upravljivost aviona.
Rep aviona, odnosno njegovi vrhovi su bili zaštićeni tankom žicom, tako da šlep špaga ne dodiruje pokretne površine repa.
Sve je to vrlo jednostavno za napraviti. Šlep kuku na krilu aviona zapravo nismo ispočetka niti imali, već smo šlep špagu zavezali za gumice, koje su držale krilo aviona, naravno iza težišta, skoro pri izlaznoj ivici krila.