Skip to main content

Messages

This section allows you to view all Messages made by this member. Note that you can only see Messages made in areas you currently have access to.

Messages - Diogen

32
Birtija / Re: Odg: dal vam dolaze paketi ??
Ne kupujem preko Ali-a jer za sve sto sam nasao ne primaju paypal (kada sam zadnji puta gledao).
Da i tu se krije kvaka: ako nema isporuke, PayPal ne pita, ide full refund, gotovo. Ovdje se moraš sa Alixom nadmudrivati !

Uspio većeras riješiti stvar: što god da pitaš , baca te na "Eva", a to je automat. Na kraju sam se sjetio i počeo pisati na hrvatskom i kada me pitala "koji jezik" ja sam rekao "Bednjanski". Eee, u tom momentu se uključila neka druga, stvarna osoba "Maria" koju sam uvjerio da mogu "pidgeon engliš", sa "š" pa smo se fino pospikali i shvatila je da moj order čeka od 14. sijećnja 2020. Ide cancellation i povrat love.
33
Birtija / Re: Odg: dal vam dolaze paketi ??
Da malo obnovimo temu...imam situaciju koja se možda još nekom desila.

14. siječnja 2020. naručio sa Aliexpressa neku điđu od naglavne lampe sa povećalom za rad. Nisu niti poslali na poštu, stalno produžavaju "Processing time". Pokušao kontaktirati prodavača - dućan kao ne postoji.
Pokušao napraviti dispute na Aliexpress-u - no u svim mogućim kombinacijama baci ne na kraju na neke automatske odgovore "Eva". Pokušao u više navrata doči do mogućnosi da pošaljem mail ili zahtijevati "chat sa real person, not machine" -. baca me opet na automat. Automat samo potraži neku ključnu riječ u mojoj rečenici i dade imbecilni odgovor ili novo pitanje u istoj razini...

Da li netko ima slićnu situaciju ?
34
Ostalo / Re: Jel se kuži tko u FreeNAS
Reinstalirao windoze na inkriminiranom računalu i sad radi kak treba. Ko će ga znat što je bilo ...
 
 
Opet se ponovilo pravilo: mali problem - restartaj, veliki problem -reinstaliraj!
:-)
Sada se možeš poigrati sa freeNAS-om i pl(j)ug-innovima..torrent client, Plex server, neki su uspjeli ubaciti i access point na njega..
35
Ostalo / Re: Jel se kuži tko u FreeNAS
Jel mozes nekako pogledat arp-ove na Windowsima?Probaj upisati arp -a u CMD na tom stroju kaj zeza
Arp-ovi ne pokazuju ništa sve dok se windoza ne zakači za NAS.  Evo probao sam sa 1903 na 4 različita NAS-a u kućnoj mreži i ide od prve. I dalje mi nije jasno što je zločku: nakon prvog pokušaja pristupanja NAS-u u exploreru, tipa: \\192.168.x.xxx uz eventualni usr/passwd sve bi trebalo proraditi, dozvoliti i mapiranje sherane particije

@robi1kenobi: awk je reporting jezik i nemre se mjeriti sa bash-om i slićnim shell-ovima.
Usput, mjerenje vremena na Linuxu nije baš neka sreća i daje samo okvirne rezultate, pa je u slućaju nekakve instrumentacije ili pravih mjrenja potrebno ići na HW poput RTC i sl.

@davor ako je u pitanju topologija mreže, može se skinuti besplatni nmap ili još bolje grafička verzija zenmap i sa strane zločka preskenirati što on i kako vidi na mreži.
36
Forum / Re: Updejtani forum
Ok je, novi fičeri i bolja sigurnost od upadanja. Brzo ćemo se priviknuti na novi izgled. :-)
37
Ostalo / Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS

[quote author=robi1kenobi  link=action=profile;u=6 ]

Eh Damir, pa necemo se samo tako razbacivati CPU resursima
[/quote]

awk '/guest/ {print $1,$2,$3,$4,$5}' /usr/local/etc/smb4.conf

 ;)
38
Ostalo / Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS
Cit:
"BTW, imam i MyBookLive, WD mrežni disk, koji cijelo vrijeme radi (ali sporo i ima samo jedan disk, pa sam mislio da će FreeNAS pomoći)."

FreeNAS će pomoći ako postoje barem dva računala u mreži koja dijele veću količinu podataka. Uobićajeni windows share (poznatiji i kao Samba) je zapravo najslabije i najmanje što se može očekivati od NAS-a, FreeNAS i slićni mogu puno više (automatski backup, torrent client, HTPC storage...popis nema kraja..)
RAID10 koji si konfigurirao je obećana zemlja kaj se tiće sigurnosti i brzine, ali u praksi se nije opravdao: gubi se 50% prostora  a sigurnost ima zajedničku slabu točku - matičnu ploću. Obzirom da ga se može napraviti sa najmanje 4 diska, predložio bi da probaš RAID5 , gdje se gubi oko 22% prostora. Teoretski sigurnost bi bila slabija jer možeš izgubiti 1 disk (kod raida10 možeš i do 2 diska) no zajednička slaba točka (SPOF) učiniti će ih jednako sigurnima. Brzina je isto dobra.
39
Ostalo / Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS
E, moja greška, FreeNAS nije Linux nego BSD, pa čitanje što će FreeNAS učiniti sa "guest userom" ide ovako:

cat  /usr/local/etc/smb4.conf | grep -i guest

..trebalo bi se dobiti nešto slićno::

  map to guest = bad user
   usershare allow guests = yes
guest ok = yes
;   guest ok = no
..što bi u konkretnom primjeru značilo da dopušta goste, ali samo za prvi share (drugi ne).

Na ovo ide politika dozvola, pa su tako guest users najčešće omogućeni samo za čitanje, ali ne i za pisanje/brisanje fajlova.

..problem je vjerojatno na strani WIN10


Postoji još jedan način da se vidi kako se na sharingu ponaša "zločesto računalo": na onim ispravnim računalima sherati neki folder po izboru i onda provjeriti da li će "zločesti" vidjeti te dijeljene foldere.
Naravno, trebaju biti u istom homegroup (workgroup)
40
Ostalo / Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS
Slažem se da problem nije sa FreeNAS nego sa Windozama. Uostalom dvije instalacije rade, treća neće.

Na stani WIN10
Predložio bi na računalu koje se ne može spojiti provjeriti status SMB portova:
-cmd.exe i onda pokrenuti:   netstat  -an
-port 445 bi trebao biti listening (eventualno i port 139, ali to je za stare SMB1 i 2)

-isto bi u Firewall-u trebalo provjeriti što je blokirano, eventualno privremeno isključiti firewall pa probati

Na strani FreeNAS:
-probati kroz konzolu (cli) da li se može pingati ona dva računala koja rade i ono koje ne radi. tj. ping  ip_adresa_računala_koje_testiramo (ovdje gledamo da li imamo path i da li nas možda zločesto računalo namjerno odbija)
-isto tako na konzoli probati izvesti:  cat /etc/samba/smb.conf | grep -i guest
(pokušavamo ustanoviti kako će se FreeNAS ponašati prema "guest" userima)
41
Ostalo / Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS
Davor, sjetio sam se jednog detalja koji bi mogao baciti više "svjetla" na problem.  Logiraj se na FreeNAS u to u "Console", tj CLI "Command line interface) i izvrši komandu:

testparm


Prenesi nam listu koju dade ova komanda, tu bi trebali biti parametri dijeljenja i pristupanja dijeljenim podacima. FreeNAS je u biti BSD i ovo je uobićajeno čitanje parametara SAMBA/CIFS
Damir
42
Ostalo / Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS
Vjerojatno je ovo što kaže Sys, WIN10 ima popriličan maintenance footprint.


FreeNas je popularan iako bi radije postavio NAS4Free ili OMV (Open Media Vault). Svi su odlični. Nisi nam naveo da li ti je FreeNAS došao sa nekim uređajem ili si odlučio žrtvovati neko računalo?
Ako je ovo posljednje, postoji način da se neko staro računalo  uz nekoliko to-do listi pretvori u NAS. Tada izostaje WEB-GUI za podešavanje, ali sve osnovne funkcije su podržane. Posebno je povoljno što se onda file sharing može definirati bez usera, tj. ne traži nikakvu prijavu kada se ide na dijeljene foldere.


U ovom području su carevi SBC tipa Raspberry_Pi; u dijelu kuće gdje mi je slab Wi-Fi signal postavio sam jedno takvo koje je AccesPoint ujedno i NAS sa svim osnovnim funkcijama te
sigurnosni uređaj (mjeri neka svojstva okoline i šalje na mob.), višemjesećni rad bez problema uz samo 3 W potrošnje, spojen sa ISKON-ovim ruterom preko kabla.
Ako ima zainteresiranih, mogu objasniti što i kako, pravo je vrijeme za kućne projekte...
Damir
43
Ostalo / Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS
Zaista čudno, nemam neku konkretnu ideju zašto zeza; da nije prošao neki novi update, bilo je problema sa nekoliko zadnjih, čak je ljudima i brisao fajlove u MyDocuments.
Bilo bi dobro proči kroz konfiguraciju networkinga i  file sharinga


Možeš probati otići u CLI (cmd.exe) i nabrzaka otipkati: ipconfig /all
Na mrežnom adapteru bi trebao imati vidljivu ip adresu, DNS server, Gateway, DHCP server, ova tri zadnja bi trebala odgovarati IP adresi rutera ako se radi o kućnoj instalaciji.
Filesharing se može poremetiti ako nije ista HOMEGROUP (WORKGROUP) (logiranje preko domene ne očekujem da je u kućnoj mreži :-) )


Ako misliš da ima smisla, javi mi se na PP, pa možemo probati preko TeamViewera  ::)
Damir
44
Ostalo / Odg: Jel se kuži tko u FreeNAS
Prilikom prve prijave sa nekog računala na neku sheranu NAS-particiju (najčešće SMB/CIFS dijeljenje) treba upisati u adresnu liniju windows explorera:

\\ip-adresa_servera

..nakon toga će nas tražiti user/passwd za prvi pristup. Ovdje je važno napisati ispravnu prijavak/lozinku i kliknuti opciju da trajno zapamti ! To bi uglavnom bilo sve bitno.

Nakon toga može se napraviti i poveznica na tu sheranu particiju, recimo na desktopu pa će se ubuduće jednostavno pristupati.  Moguće je i mapiranje mrežnog diska ako se želi  uvijek pristupati "kao da se radi o vlastitom disku".

Sve gorenavedeno važi za native  windows sharing, odnosno SMB/CIFS; ako se žele ozbiljnije mrežne postavke poput NFS i iSCSI, stvari su kompliciranije.

Problem može stvoriti i firewall na WIN10, pa ga u slućaju neuspjeha treba  isključiti da se otkloni kao mogući uzrok, isto tako na WIn10 treba provjeriti da li je omogućena opcija dijeljenja (sharing).
45
Birtija / Odg: Splitska bespilotna letjelica - Vector VX-3
Vi Ono što sam mogao vidit na brzinu rade na softwareu za prepoznavanje  objekata i osoba, mislim da sama tehnologija nije neka novost, svi mi možemo složit "zagija* ali ipak malo teže je napraviti pravi namjenski software.
Ovakve entuzijaste treba hvaliti.
Ako koriste, kako kaže Sheriff  "Ardupilot" na njemu je radilo oko 400 kontributora (programera na GiT-u).
Softver za prepozvannje osoba i/ili objekata isto je dostupan na GiT-u, prepoznavanje lica nudi se u oko 18.000 raznih softvera, a samo prepoznavanje osoba GiT* nudi u oko 700 raznih rješenja.
 (npr RandomNerdTutorijals ima primjere softvera za prepozvanjanje lica vlasnik/uljez  sa  snimanjem uljeza uz investiciju u HW od svega 9 $).
Njihov problem je integracija svega toga u jedan sustav i tu im želim "Rudarski Sretno !! ;)

GiT= https://github.com/