Skip to main content

Topic: brushless motori (Read 4967 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

brushless motori

zasto neki motori mogu radit na 6s a neki ne?

sta to odredjuje na kojoj voltazi moze motor raditi?

Odg: brushless motori

Reply #1
Neznam, ja mislim da debljina namotaja. Diogen? Jazavac?
Spektrum dx7s i razni modelčeki


Odg: brushless motori

Reply #3
nisam nasao di je to objasnjeno  ???


Odg: brushless motori

Reply #4
nisam nasao di je to objasnjeno  ???

ni ja ne vidim  ??? ???
Zagi, Mini Titan 325, F5J-N 400 by Beli, MPX Easy Star II
MPX Funjet, Cessna 177 GP-10,MPX FunCub, Robbe Charter, Combat & Slope Soaring Wing, Mini Dex DLG, SpaceWalker, Cirus.
Futaba 7C

Odg: brushless motori

Reply #5
Moja greska, pregledao sam post na brzinu koncetrisao se uglavnom na osnovna pojasnjenja oko elektromotora, jer sam ciljao da ti nisu jasne stvari oko KV-a motora :-[
Mislim da je stvar u lezajevima, odnosno koji broj obrtaja mogu podnijeti...

Odg: brushless motori

Reply #6
Moja greska, pregledao sam post na brzinu koncetrisao se uglavnom na osnovna pojasnjenja oko elektromotora, jer sam ciljao da ti nisu jasne stvari oko KV-a motora :-[
Mislim da je stvar u lezajevima, odnosno koji broj obrtaja mogu podnijeti...

opet nisi dobro procitao pitanje  ;D

Odg: brushless motori

Reply #7
Ja vjerujem sto je deblja zica ili veceg otpora, da izdrzi jace struje bez pregrijavanja!

Odg: brushless motori

Reply #8
Neki motori mogu raditi na 6s zato što su namotani tanjom žicom sa više namotaja tj predviđeni su za veče napone. Rezultat toga je manja struja kroz namotaje, manje zagrijavanje i veća efikasnost u odnosu na motore iste snage na 3s.
Dakle motor predviđen za 6s mogao bi raditi sa baterijom 3s ali smanjenom snagom radi većeg otpora namotaja.
Naprotiv motor predviđen za baterije 3s ne bih preporučio kopčati na bateriju 6s radi malog broja namotaja sa večim presjekom što bi dovelo vrlo brzo do pregrijavanja esc-a ili namotaja. Dakle što manje struje kroz namotaje manje se žice griju veća efikasnost. Nije li isti princip primijenjen na transportu el energije do potrošaća gdje se napon diže pa par stotina kilovolti da bi se smanjila struja kroz vodiče a samim tim i zagrijavanje istih radi el otpora vodiča.I tek u blizini potrošača smanjuje se napon na kod nas 220v.
Ako griješim ispravite me.

Odg: brushless motori

Reply #9
Neki motori mogu raditi na 6s zato što su namotani tanjom žicom sa više namotaja tj predviđeni su za veče napone. Rezultat toga je manja struja kroz namotaje, manje zagrijavanje i veća efikasnost u odnosu na motore iste snage na 3s.
Dakle motor predviđen za 6s mogao bi raditi sa baterijom 3s ali smanjenom snagom radi većeg otpora namotaja.
Naprotiv motor predviđen za baterije 3s ne bih preporučio kopčati na bateriju 6s radi malog broja namotaja sa večim presjekom što bi dovelo vrlo brzo do pregrijavanja esc-a ili namotaja. Dakle što manje struje kroz namotaje manje se žice griju veća efikasnost. Nije li isti princip primijenjen na transportu el energije do potrošaća gdje se napon diže pa par stotina kilovolti da bi se smanjila struja kroz vodiče a samim tim i zagrijavanje istih radi el otpora vodiča.I tek u blizini potrošača smanjuje se napon na kod nas 220v.
Ako griješim ispravite me.

Premalo namota u slučaju da je motor konstruiran za rad na niskim naponima može pri večim naponima u momentu spaliti ESC, zašto? Zato što se svaki impuls MOSFET-a koji ESC ispali u zavojnice može tumačiti lajički rečeno kao da je "ispaljen" u kratki spoj. Ipak se moraju ispoštovati neki proračuni oko elektromagnetske indukcije i rasponi u kojima se može koristiti, tj tolerancije.
Znači ako imam trafo koji sa 220V spušta na 22V, prijenosni omjer je 10:1, i sad bi ja taj trafo spojio na 380V pa da na izlazu dobijem 38V, ako ga spojim na 380V zbog pre malo namota žice na primaru tj zbog pre malo navoja/voltu jezgra trafoa će otiči u zasičenje elektromagnetskog toka i struja će skočiti u nedogled, primar bi se pregrijao vrlo brzo. Isto tako je i kod elektro magnetske indukcije kod brushless motora i mora se paziti da njegova jezgra ne ulazi u zasičenje magnetskog toka, također kod proračuna treba paziti i na rezonancije i induktivitet da bi sve bilo u efikasnom režimu rada. Evo ovo Vam je moje mišljenje s obzirom na moje poznavanje OET-a, ako griješim ispravite me.  8)
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: brushless motori

Reply #10
Deklaracija na koliko S neki motor može raditi je više pomagalo za korisnike i marketing nego tehnička granica.

U rasponu "S" o kojim mi razgovaramo  2S,6S,10S (znaći u rasponu od ~7V do ~40V) nijedna žica neće imati problem - pa i tanka kao vlas.

Ono gdje će svaka žica imati problem je struja (A) - te u konačnici snaga W (=V x A) - a zapravo glavni problem je u hlađenju.

Motori se deklariraju sa nekim S jer to govori o njihovoj (vrlo općenito) uporabljivosti za neku primjenu.

Npr. 3536-1100  i uz njega piše za 3-4S. E sad iskustvo (i mjerenja) nam govori da takav motor sa 3S i recimo 12x6 daje nekih 450W i pri tom vuće ~45A i sve super.  Takav motor ima oko 100g težine i realna snaga koju on može dati (uz dobro hlađenje) je 400-500W.
Ako ga spojimo na 4S i ostavimo 12x6 onda on vuće 60A i više ništa nije super. Znači da bi ostali na nekih 45A (odnosno 500tinjak W) treba nam cca 10x6.

Taj motor se bez problema može spojiti na 6S - ali bez neke uporabne vrijednosti.
Jer da bi ostali u razumnim granicama struje (i snage) propeler bi bio oko 7x4 - e sad to nema nikakvog smisla na modelu koji nosi bateriju od 6S.

Vrijedi i obrnuto npr. motor 5550-400kV  - predviđen za 6S i sa propelerom od 16x8 daje recimo 1000W pri 45A. 
Naravno da se može spojiti na 3S ali  sa istim 16x8 daje jedno 250W (25A).
Ako na taj način želimo dobiti neku snagu potrebno je montirati npr 24x14 - e sad to opet nema smisla na modelu koji nosi 3S bateriju.

Znači traži se balans - veličine modela, težine, snage, broja članaka -itd.

Da, sama žica ima neku ulogu u konstrukciji motora - kV, max struja itd ali nije jedini presudni faktor u konstrukciji.

Ako malo detaljnije pogledate (marketing) motore vidjeti ćete da su grupirani:

1000+ kV - 3S
700-1000kV - 4S
500-800kV - 5S
300-600 -6S

Ništa od toga nije sveto pravilo - može se nači jako dobar setup i sa vrlo čudnim kombinacijama - ovo jedino olakšava "prepoznavanje" određenog motora za određenu potrebu.
 
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Re: brushless motori

Reply #11
Tako je kao sto je Renato rekao.

Kod brushless motora jedino pravo ogranicenje je temperatura.

Tako se motori sa visokim kv-om (dakle motan relativno debelom zicom i kratkog rotora i statora) uredno koriste pri visokim naponima ali na vrlo kratko - po sekundu-dvije. Takvi motori su cesto upareni sa planetarnim prijenosom da bi im se spustio broj okretaja na osovini na upotrebljiv nivo za vece propelere.

Ono sto pise za koliko "s" je motor je odokativno i u biti ne znaci nista. Motor se ne smije jako grijati i raditi pri visokim temperaturama to ke jedino pravilo ostalo je samo ustimavanje.

Sent from my HTC Sensation Z710e using Tapatalk 2

Odg: brushless motori

Reply #12
Lako je za shvatiti kada Renato ovako lijepo sve obrazloži.....hvala ;)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

 

Odg: brushless motori

Reply #13
Slažem se sa tvrdnjom da  je temperatura namotaja pravi ograničavajući faktor. Zato svi sanjaju o supravodiču na sobnoj temperaturi i onda bi mogli furati velike struje kroz par namotaja a da ovaj ne izgori. Do tada niži napon veća struja deblja žica manje namotaja. Veći napon tanja žica više namotaja manja struja kroz namot. Iako esc za brushles pušta struju kroz fetove jako kratko te je tu neka srednja vrijednost ovi odnose mislim da još uvijek vrijede

 

  Quick Reply

Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Note: this post will not display until it's been approved by a moderator.