Skip to main content

Topic: Spektrum DX7s - problem (Read 3386 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Spektrum DX7s - problem

Postovanje svim forumasima... Kupio sam novu Spektrum DX7s stanicu sa prijemnikom AR8000. Trenutno sa njom imam oko 15 min aktivnog leta. Medjutim, imam problem koji ne znam na koji nacin da rijesim.
Dakle, radi se o potenciometrima.. nakon bindovanja i kalibracije stanice, upalim stanicu i Nazu (radi se o hexacopteru) i kada gledam u Nazin software na kompu, potenciometri mi znatno prelaze granicu dozvoljenog, cak i do +/-60 (uvjek je razlicit broj, uvjek varira na svakih pola sekunde, a samo ponekad bude svi na nuli osim "throttle").
Da bih bio jasniji saljem fotografiju sa trenutnim stanjem potenciometara:

http://prntscr.com/2de478

Medjutim, to nije jedini problem, u poslednje vrijeme mi se sve cesce dogadja kad upalim stanicu i Nazu, da mi sam prebaci u FAILSAFE , iako je podesen u GPS/ATTI mode, s' tim sto ga vrati sam, nekada za sekund a nekada za 5-6 sekundi (u tom slucaju palice ne reaguju na moju komandu, ja ih pomjeram a kad gledam u software na kompu nema promjena, to tako traje dok ne vrati sam u GPS/ATTI mode).
Saljem link za ovu situaciju:

http://prntscr.com/2de697

Moram, takodje, da napomenem da nije svaki put ovakav slucaj. Desava se da upalim stanicu, zatim Nazu, koja je prethodno prikacena na komp i sve funkcionise besprijekorno. Da bih se uvjerio da je sve u redu, ponovo je iskljucim, pa ukljucim i opet pravi gore pomenute probleme..   :'(
Stanicu sam kupio od ovlastenog Spektrum prodavca za Srbiju, od Zajka (Mala Ivanca).
Ako se neko susretao sa ovakvim problemom ili ima neki predlog kako da rijesim ovo, unaprijed sam mu zahvalan.

Srdacan pozdrav!

Odg: Spektrum DX7s - problem

Reply #1
jesi kalibrirao palice na stanici
imas tu opciju u settingsima od stanice, poslije moras i u nazinom softwareu kalibrirat palice

ovaj dr problem vezan za prebacivanje att/gps

ako ti je to sve namjesteno na 3 position switch onda ti je prekidac se malo pokvario
imao sam slicnih provlema s tim prekidacem


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odg: Spektrum DX7s - problem

Reply #2
Zokizo, sto se tice kalibriranja.. kalibrirao sam stanicu na Nazinom software-u, ali na stanici nema opcija za kalibriranje, samo da pregledas trenutne postavke u opciji "monitor" (ako se grijesim ispravi me)..
A sto se tice problema GPS/ATTI, on uvjek vrati na normalno stanje, kao sto sam napomenuo, nekad za sekund, a nekada za 5-6 (nema pravila).. i to se ne desava svaki put.. nekada bude sve normalno, tako da mi ne lici da je prekidac u pitanju..

Pozz

Odg: Spektrum DX7s - problem

Reply #3
Zokizo, sto se tice kalibriranja.. kalibrirao sam stanicu na Nazinom software-u, ali na stanici nema opcija za kalibriranje, samo da pregledas trenutne postavke u opciji "monitor" (ako se grijesim ispravi me)..
A sto se tice problema GPS/ATTI, on uvjek vrati na normalno stanje, kao sto sam napomenuo, nekad za sekund, a nekada za 5-6 (nema pravila).. i to se ne desava svaki put.. nekada bude sve normalno, tako da mi ne lici da je prekidac u pitanju..

Pozz

ha isto imam 7 u glavnom meniju imas opciju kalibracija palica
dovoljno jak motor moze dignuti i tavalon u zrak

Odg: Spektrum DX7s - problem

Reply #4
stisnes onaj roll prekidac i drzis ga, upalis stanicu i idi na system settings i pri kraju imas kalibraciju palica

Odg: Spektrum DX7s - problem

Reply #5
Uspio sam kalibrirati palice na stanici, kalibrirati potenciometre na software-u, update-ovati nazu na najnoviji firmware, kalibrirati kompas, IMU, medjutim problem je i dalje isti.. Da ponovim, kada upalim stanicu i Nazu (na monitoru od stanice vrijednosti su konstantne, ne mjenjaju se i imaju normalnu vrijednost), kada gledam u Nazin software prvo mi ukljuci F/S (iako je na stanici pozicija GPS/ATTI mode), da bi ga sam vratio u GPS/ATTI mode nakon par sekundi.. Ali veci problem je u tome sto vrijednosti potenciometra se stalno mjenjaju, a kanal AIL zna da bude i do +/-100. Svaki put kada iskljucim pa ukljucim stanicu, vrijednosti su promjenjene.. desava se i da su vrijednosti sasvim normalnlne, ali s' vremenom se polako povecavaju..
Sve mi je nelogicno, jedino sto mogu da pretpostavim da je u pitanju stanica, ali nisam siguran jer nisam provjeravao sa drugom stanicom, jer je nemam..  :(
Jos jednom, ako je neko imao slican problem, rado cu poslusati preporuku sta da uradim.. krajnja varijanta je stanica u kantu i kupovina nove..

Unaprijed hvala svima!
Srdacan pozdrav!
Zeljko Dj.

 

Odg: Spektrum DX7s - problem

Reply #6


ovo su ti moje postavke na stanici
probaj ih ubacit u svoju pa vidi sta kaze

Odg: Spektrum DX7s - problem

Reply #7
Ubacio sam tvoje postavke na stanicu, medjutim i dalje isti problem.. Kanal AIL najvise odstupa od normale..

Odg: Spektrum DX7s - problem

Reply #8
 jedino jos da probas updejtat firmware na stanici

kad gledas MONITORING na stanici ti i tamo kanali divljaju ili su mirni?

Odg: Spektrum DX7s - problem

Reply #9
Uradio sam ja vec update, ubacio najnoviji firmware, medjutim nema promjena. Vrijednosti na stanici su sasvim normalne, nakon kalibracije palica. Znaci, kada gledam u monitor stanice, vrijednosti su idealne i konstantne, ne mjenjaju se, ali zato na nazinom software-u su znatno preko dozvoljenog. A kao sto sam rekao u jednoj od prethodnih poruka, ponovio sam kompletan postupak, bindovanje, sve moguce kalibracije, update naze (pomislio sam da je mozda problem u nazi) i jos dosta toga, ali bezuspjesno.
Iskreno ne znam sta bih vise mogao probjeriti i odraditi, jer ne mogu da rijesim problem nikako..

Odg: Spektrum DX7s - problem

Reply #10
Promijeni kabel od satelita do naze.
Probaj sa normalnim prijemnikom jel sve radi kak treba.
Provjeri napon napajanja.
Kak je to uopće složeno, preko prijemnika pa za svaki kanal žica do naze ili preko satelita?
Koji sateliti i prijemnici?
Slikaj tu svoju instalaciju i daj nam sliku.
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG