Skip to main content

Topic: Canadair CL-415 (Read 30011 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Canadair CL-415

Reply #45
Ja ću nastojati upotrijebiti karbonsku strelu fi 6 mm, a ispod nje ide neka drvena ramenjača = prenji žljeb.
Stražnji žlijeb bi trebao poslužiti za vodove do nacela , a ispod opet neka drvena ramenjača.
Sve ulijepljeno; ovo prednje hvatište mislim ipak zašivati sa kevlarom između ramenjače i karbonskih šipkica za montažu krila na trup.
Probam, pa javim kako je uspjelo.
Damir

Odg: Canadair CL-415

Reply #46
Ja bih radije ramenjaču u gornju zonu.. jer gornja zona je opterećena na tlak.. i treba pomoć izofloru...  donju koja je opterećena na vlak dovoljno će pojačati kombinacija papir-ljepljiva traka kojom planiram obući krila

Odg: Canadair CL-415

Reply #47
Tako sam i mislio, gore ide karbonska strela, a dole može i balza - prednj utor. u stražnjem utoru onda mogu zamijeniti položaj, u okrugli dio ide letvica a u prosjek mogu nagurati kablove za struju.
D.

Odg: Canadair CL-415

Reply #48
Sad se sjetio da sam se prije par mjeseci raspitivao o strelama za luk. A jel bi bila dobra i od fibera.Samo skupljam opcije i misljena (pros-cons), a mozda i drugima pomogne
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Canadair CL-415

Reply #49
Dečki ja sam napravio ramenjaću od 6mm karbona i to prednja je malo duža od motora, a zadnja je dugačka do krajnjih stabilizirajućih čamaca. Strašno je sve čvrsto , a ipak elastično što sam provjerio u praksi ( vrba i voda ). Sve je prošlo super . Karbonskih cijevi 1,5 m dužine bilo je za kupiti u trgovini sportske opreme u Podsusedu ( neznam kako se piše ) HARVY NORMAN. Sretno!!!!

Odg: Canadair CL-415

Reply #50
Tek sada kada sam zakeljio sam skužio nešto na repu.
U originalu je objašnjeno da se bočnice bruse na debljinu vertikalca i zakelje. Sada vidim da si (crash) kao mjeru koristio rebro R9??!!!!! Između ostaloga to rebro (R9) sam bio zamijenio sa originalom "Tank fill chute" pa mi nije odogovaroalo po visini.
Sad više nisam ni sam siguran.
Premda mi ta dodatna ukruta (R7,8,9) taman stane od repa do usisnog kanala.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Canadair CL-415

Reply #51
Dobro je, cancelirao sam spoj :-\

Znači bilo je full u špic zaljepljeno, sad više nije!

Pošto paralelno pratim i RCGroups rebro R9 sam zapravo registirao kao poklopac za scoop cijev ali mi je bilo prekratko.?! Sad mi je jasno i zašto.


Jel ima neki step by step ili 2 step by 2 step pošto se kit malčice razlikuje od originala. Ili ovaj kit nije za moje mentalne sposobnosti?? :-[ :-[
Takođjer sam primjetio da nešto ne štima kada sam probavao provjerit sa gornjim poklopcem koji dolazi tik do vertikalaca.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Canadair CL-415

Reply #52
Takođjer sam primjetio da nešto ne štima kada sam probavao provjerit sa gornjim poklopcem koji dolazi tik do vertikalaca.
Ovisi koliko saviješ prednji dio vertikalca. I ono rebro za vertikalac treba potrimati kao i sam poklopac trupa do vertikalca..tako da vertikalac stane između stranica trupa. Može se napraviti i dodatno rebro kao mala podloga za ulijepiti gornji dio vertikalca iznad horza.
D.

Odg: Canadair CL-415

Reply #53
U privitku su svi elementi iz orginalne gradnje sa nazivima.  One gradnje sa rcgroupsa.
Između ostalog tamo su i rebra za donji dio vertikalca. Ja sam za donje rebro koristio rebro iz kita koje je zapravo obris bulleta za spoj vertikalca i horizontalca.

Pokrov  krmenog dijela trupa je na spoju sa vertikalcem bilo potrebno malo upasati iz razloga što je originalno rebro uže .  Dodatno sam ubacio umetak u taj pokrov iza samog vertikalca.  Uprivitku su fotke koje to ilustriraju.  Nema fotke na kojoj se vidi vertikalac uljepljen u trup jer to sam tek sinoć fiksirao.


Odg: Canadair CL-415

Reply #54
E super, tako vec ima smisla.Znaci, nisam trebao cancelirat spoj repa sinoc. Jos na videu sam vidio da je full spic !?Ma nema veze.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Canadair CL-415

Reply #55
Nije full spic . Zabrusene su stijenke na pola debljine tako da je ukupna sirina 6 mm.  Isti slučaj je i sa vertikalcem.

Da je full špic.. nebi trebalo ovog umetka iza vertikalca.


Odg: Canadair CL-415

Reply #56
Ma dobro, to sam mislio.Debljina spica je jednaka debljini TE ruddera.Jel tako.Uglavnom rep je zakeljen.
Futaba 6EX 2,4 , Taranis X9D Plus
SkyWalker 1.68 DIY, Zagi 1,6m, SkyVan SC7 DIY, Mini 250

Odg: Canadair CL-415

Reply #57
Lagano kopam po krilu: krajevi za vingletice zakošeni su 22 st. Dakle, da bi to postigli na 1/2 krila dužine 750 mm treba podmetnuti točno 277mm dasku, kao na slici:

prvo grubo izrežem višak materijala:
[attach=1]

nakon toga se fino obrusi:
[attach=2]

Spajanje u sredini - sa malo epoksida, ali da se ljepilo nebi uvuklo u kanale za ramenjaču, treba ih lagano proširiti na mjestu spoja krila.  Zatim, cijeli spoj polovica krila treba nahrapaviti urezivanjem rastera, ali samo do ruba profila.
Time se poveća dodirna površina na koju se prihvaća epoksid.



 

Odg: Canadair CL-415

Reply #58
@Damire dragi , kada je vidio što i kako radiš od deprona i pjene , moj mlađi  je rekao za tebe da si .....VRH... 8)

Note: Otkuda Ti više volja... ;) ;) ;)
Djeca i luđaci su iskreni u svojim kreacijama
Mes

Odg: Canadair CL-415

Reply #59
@Damire dragi , kada je vidio što i kako radiš od deprona i pjene , moj mlađi  je rekao za tebe da si .....VRH... 8)

Note: Otkuda Ti više volja... ;) ;) ;)
Hvala barba Mes....radim polako iz užitka, objavim sliku samo ako je nešto što bi moglo pomoći i kod drugih graditelja ili gradnji.
Depronaše koje sam radio zadnjih godina, uglavnom bi poklonio pa nek' se vesele, preostale ću ionako vremenom porazbijati  :D .
D.