Skip to main content

Topic: SIX Hexcopter - moja prva hexa (Read 38817 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #345
Bilo bi to lijepo da jesam okrenuo ali nisam jer mi se desilo nekoliko puta i u zraku , doduše uvijek kada sam bio nisko pa i bez gimbala.

U pravilu uvijek s prevrne tako da lijevi kraj poleti gore a desni kao da uspori motor.

Uglavnom s hexom - axsl s premetom u lijevo radim najbolje na ovome forumu :) :)  još ga nisam full uvježbao ali kako stvari stoje budem.... ;D

Popravljm i usput pravim si nekoga quada koji ide I S K LJ U Č I V O  na KK2 ili NAZU..

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #346
Nemojte ni pomislit da je naza bezgriješna, imao sam par scary situacija, GPS wrong lock pa u zrak pa kad uvati pravac a neda ni jednu drugu komandu osim throtle i yaw, nisam ni jednom slupao zbog toga jer sam mu uvijek raspalio gas do kraja i pustio ga da ide dok se ne smiri 30-50m, zanimljivo je to kad se primiri tek onda počme dodavati visinu, iz nekog razloga ne stignem isključit GPS kada se to dogodi tako da neznam dali bi bilo od koristi, ali ja bi rekao da je taj problem riješen u firmwareima od V2, ali najbolje ni nekoristit GPS dok nije potreban, bilo je korisnika koji su prijavili zaglavljene akcelerometre kod naze - to ako se dogodi jedino riješenje je brzo prebacit u manual mode te ga u tom modu dovesti i spustiti ali jako puno njih to nije uspjelo.
COME IN PEACE & GO IN ONE PIECE
Jeti DS16 Carbon Line & Electric Helis

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #347
Potpisujem to što si napisao.
Moj početak je obilježio srepfler s savjetom ; nikako početi letjeti s boljim i skupljim kontrolerima nego za početak kupi KK2 i nauči biti pilot odnosno leti ručno.
Poslušao sam ga te sada letim dosta dobro u ručnom modu.
Gps mode je jako koristan i zanimljiv ali ne treba biti jedini.


Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #349
 :)

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #350
Hm.
Ja sam na svakom svom videu namjerno ostavio zvuk,usporedi pa javi.
Inače slično je i kod mene,imao sam nekoliko padova s hexom na APM2.5.
Budi oprezan jer meni je 10-tak letova ok onda odjednom poludi i bez razloga krene kliziti u desnu stranu i rokne. :)
Srećom uvijek je to bilo par metara od zemlje i frame mi je dosta čvrst pa nema veće štete od par pokidanih propova.
Svaki put kada je pao to je bilo u loiter modu,nikada u stabilize,nikad u rtl modu.
Možda mu ne odgovara simon,mozda je osjetljiv na setup motori-regleri, iako ja vjerujem da je bug.
Neke su info da je ok dok se ne priključi gps??? probaj letiti bez gps modula radi testa...

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #351
Kolege imam pitanje za APM 2.5(.2). :)

U normalnom Stabilize modu mi quad leti dobro i mirno osim što mi sporo reagira na komande i trebam dosta palicu pomaknuti da bi krenuo nekuda.
U Loiter i RTL modu quad kao da trokira, odn. kao da isprekidano daje struju motorima i poskakuje kad dam jaču komandu. Točno se čuje kak se motori "muče" umjesto da pjevaju kao u stabilize modu.
Zanima me koje postavke moram srediti da se to umiri i "sinkronizira"? On odrađuje super ove zadatke, ali mi je čudan radi toga "isprekidanog" rada. I kako da ubrzam odaziv na komandu? - pretpostavljam da se radi o PID parametrima...

Ponovi th range preko APM ne radi dobro ako si preko rx. ( ovo mi se cini najizglednije)

Ponovi kalibraciju stanice, ugasi D/R i smanji expo.

Da li su simon regleri?

Mozes dirati u roll rate ali default mora reagirati jace.

Nemoj 3.0.1 nije jos kako treba stavi 2.9.1b tj predzadnju

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #352
Thr range je rađen po uputama na copter.ardupilot.com - odjednom tako da sam na stanici dao gas do kraja i priključio struju apm-u, zapiskalo je jednom, stavio gas na nulu i regleri potvrdili kalibraciju. Svi se motori pale u isto vrijeme.

D/R i expo nisam mijenjao, sve je tvornički u er9x-u.

SimonK regleri, da. Multistar 30A s BEC-om.

Napajanje APM-u je dano preko output pinova preko UBEC-a predloženog na rcgroups.

Je, 2.9.1b verzija je gore.

Da nisu vibracije pošto sam APM samo zalijepio dvostranom trakom na spužvu od KK? Ali to ne objašnjava zašto se lijepo ponaša u Stabilize modu.
U Loiter modu kad ga pomičem nekuda, najprije oklijeva uz taj zvuk trokiranja i onda samo odjednom poskoči i krene kamo treba, ali uz čudno ponašanje...

Pretpostavljam da si calibrirao er9x i u mission planeru RC test raspon je ok.

Treba neko vrijeme letenja da se compas nauci.

Ako imas telemetriju vidi ima li GPS 3D lock za vrijeme leta.

Mozes upucati onaj fajl za GPS postavke ali meni je radilo bez toga.

Mozes citati nakon leta podatke iz APM pa vidjeti sta je ocitao no to je toliko podataka da se nisam snasao.

Kada si spojen na apm upali da ti pokazuje senzor pa vidi da li ima previse vibracija.

https://code.google.com/p/arducopter/wiki/AC2_Tweaks

ja sam morao smanjiti Angular Rate P jer su motori jaci s 0.15 na 0.11 sto je preporuka ze Med jake motore

morao sam i min throttle smanjiti jer mi je kretao s previse snage

ostalo je bilo vise manje upotrebljivo


Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #353
Nemam telemetriju nažalost pa moram sve naknadno podešavat.

Gdje se nalazi taj Angular Rate P, ne vidim ga nigdje? :)

S novom verzijom na crnoj podlozi su sve pretumbali i tesko se snaci,
s prijasnjom odmah na pocetku podesavanj s uputama s strane.

Ja sam podesavao na staroj.

Slika iz uputa prvi parametar i upute pored

[attachimg=1]

mozda da instaliras tu stariju pa kasnije kada sve stima isprobavaj novu.

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #354
Budem probao, hvala! :)

Evo jos par novijih dokumentacija

tuning u letu preko ch 6
http://copter.ardupilot.com/wiki/ac_rollpitchtuning/

kako provjeriti da li su vibracije smetnja
http://copter.ardupilot.com/wiki/ac_measuringvibration/

ako nije hoover na 50 % zblesa loiter i alt hold
http://copter.ardupilot.com/wiki/ac_throttlemid/

svi parametri
http://copter.ardupilot.com/wiki/arducopter-parameters/


Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #355
Postavio sam throttle na 50%, ali ovo bi mogao biti izvor mojih problema:

[attach=1]

Definitivno van dozvoljenog renga,
Quote
Check the scale on the left and ensure that your vibration levels for the AccX and AccY are between -3 and +3.  For AccZ the acceptable range is -15 to -5.

Predlazem dinamicko balansiranje motora, drugacije montiranje kontrolera,
ja sam kupio orginal kuciste pa na deblju dvostranu ljepljivu.
Peel-n-stick foam double sided tape 10x5inch 4mm thick
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewitem.asp?idproduct=8999&aff=448825

da nije radilo probao bi
Gyro / Flight Controller Mounting Pad (10pcs/bag)
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewitem.asp?idproduct=15214&aff=448825

 

Odg: SIX Hexcopter - moja prva hexa

Reply #356
Planirao sam i onaj moon gel ali najcesce ne isporucuju u HR,
o ring rjesenje nije lose ali bojim se sta ako pukne guma.