Skip to main content

Topic: Kupovina baterija (Read 2017 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kupovina baterija


Pozdrav forumašima.


Zahvaljujući dadorcp, naručena je Taranis X9D stanica, a zahvaljujući sekile danas trebam obaviti kupovinu punjača (iCharger 206).
Na red su došle i baterije....
Znam otprilike koji avion bih uzeo (trainer) i za njega mi trebaju 3S 1800-2200mAh baterije. E sad, stvarno sam dosta postova pročitao vezano uz LiPo i nešto vezano uz LiFePo4.
Naučio sam razlike između ta dva tipa baterija no ono što me najviše brine kod LiPo baterija je što su nesigurnije od LiFePo4. To je točno? LiFePo4 su nešto skuplje i nešto nižeg napona (9,9V naspram 11.1V, što bi imalo za posljedicu u konačnici nešto niže brojeve okretaja motora, ako sam dobro shvatio što sam pročitao do sada).Također LiFePo4 su nešto veće i nešto teže. No sve to skupa (s obzirom da sam početnik me i ne brine pretjerano). Trenutno mi je naglasak na sigurnosti.... Odgledao sam filmiće sa zapaljenim autom i modelom... Brrr....
Naime, u stanu sam sa četvero klinaca i zatvorenom lođom, tako da ne znam koji je najsigurniji način skladištenja... Zaboravio sam tko je od forumaša predložio stari ekspres lonac i to mi se čini kao dobra ideja.... Je li pametno držati baterije u ekpres loncu na zatvorenoj lođi, ili je bolja ideja isti lonac sa baterijama smjestiti negdje u podrum zgrade gdje je cijele godine otprilike ista temperatura (daleko od zapaljivih materijala, dakako)?


E sad, molio bih iskusnije i pametnije glave za savjet: kupiti LiPo ili LiFePo4?
Također kojeg proizvođača baterija preporučate kao kvalitetnog? Radije bih dao malo više novaca pa imao dobru bateriju, nego da mi se nekaj desi sa baterijama...
Svjestan sam da se oba tipa prije spremanja pune u "storage modu", a na dan letenja se dopunjavaju i to sve pod nadzorom... Najbolje na lođi na pločicama i u safe bag-u....
Također treba paziti i sa temperaturama, kojom se strujom pune itd....
NA HK-u ima Zippy i Turnigy. Gdje ostali kupuju baterije?

Isprika ako sam malo paranoičan, ali ne bih želio baterije i samo punjenje shvatiti olako pa se uvaliti u probleme....

Zahvaljujem na svakoj pomoći....
Pozdrav,
Darko

Odg: Kupovina baterija

Reply #1
Za trenera i ostale jeftinije modele koji ne vuku velike struje uzmes par komada naj jeftinijih sa HK.

Zippy i Flightmax 20 ili vise C i vozi.
Posljednji model:
Sin V1: tezina: 7500 g, raspon: 70 cm, gorivo:mlijeko, kapacitet rezervoara: sve veci, izdrzljivost: 0-24

Odg: Kupovina baterija

Reply #2
Baterije treba paziti, ako se držiš pravila o skladištenju i čuvanju baterija, ništa ti se neće dogoditi s njima. Ukratko, drži se onoga što piše u temi za početnike o baterijama. I ja živim u stanu i nikad problema, a stoje mi na polici sa modelima.
Baterije su opasne samo ako su oštećene (udarene ili napuhnute).
Za modele koristiš LiPo, ne LiFe.

Kao što je kolega Wespen napisao, uzmi Zippy Flightmax, samo ja bih preporučio 35 ili 40 C. Meni one traju i po 3 godine bez problema, jer se držim pravila o punjenju, skladištenju i pražnjenju baterija kako je već napisano u onoj temi za početnike.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Kupovina baterija

Reply #3
Express lonac nije loša ideja; ipak stavio bi unutar njega bateriju o LiPo-bag, kada je već imam, a kako se sve može zagrijati u slućaju nevolje staviti ga na nešto što nije zapaljivo.  Mislim da lođa nije dobar izbor, jer i najmanja baterija kada kresne razvije toliko dima da je bolje izabrati neki veliki prostor sa mogućnosti laganog prozračivanja.

Za letenje su bolje LiPo baterije jer imaju bolji odnos težina/kapacitet: ipak, postoje aplikacije gdje LiFe imaju malo prednosti, kao što je field-charger (manji je rizik sa većim kapacitetima koje vozikamo okolo), zatima ako model nema elektro-pogon ( nitrač ili samo jedrilica9 Life može biti od koristi u slućaju kada treba sa težom baterijom dobiti CG.

Ima još par mjesta gdje je LiFe dobar izbor, npr router u slućaju čestih ispada napajanja  ( ako je i VOIP preko njega), pogon vokca (da ti se baš ne zapali u đepu) ... gdje god treba kapaciteta više od NiMH i gdje god bi rizik od zapaljenja bio povećan.

Damir