Skip to main content

Topic: Prva RC samogradnja (depron) (Read 114486 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #150
Hehehe, danas je Migovik probao nešto novo sa CUBom, naime, vezao je malu EPO jedrilicu za njega (isto RC) i povukao ju visoko, visoko, pa na toj visini otkvačio i lagano se spustio, dok su istovremeno dečki upravljali sa jedrilicom. 
Jako zanimljivo moram priznati.   8) :)
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #151


Krenuo bih i ja u izradu Cub-a jer me je avion oduševio čitajući ove postove. Imam jedno pitanje u vezi izrade krila. Radio bih ravno krilo, pa me zanima da li postoji alternativa savijanju deprona prilikom izrade krila. Da li mogu izraditi krilo koje bi isto izgledalo sa recimo dva sloja deprona i da li će to utjecati na letne karakteristike. Nadam se da nije pitanje bezveze.
Savijanje nije problem...
Alternativa naravno postoji, ali ipak, lakše je savijati nego prčkati s dva (tri) sloja 8)
Samo kreni i stvari će ti biti jasnije...
Ako zapne, tu smo :)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #152
OK, hvala na savjetu. Krećem i ja u izradu. :)

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #153
Hehehe, danas je Migovik probao nešto novo sa CUBom, naime, vezao je malu EPO jedrilicu za njega (isto RC) i povukao ju visoko, visoko, pa na toj visini otkvačio i lagano se spustio, dok su istovremeno dečki upravljali sa jedrilicom. 
Jako zanimljivo moram priznati.   8) :)

 :D....evoga i snimak...ako varadero napravi onu jedrilicu od 60cm ultra-laku. 8)..bit ce jos ludih igara i snimaka sa CUBom :P...nepokidiv model.... ;)

RC towing
Turnigy 9X

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #154
Ovo je stvarno super, svaka čast dečki  :)
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #155
Počelo je ljepljenje i sastavljanje mog prvog Cub-a.

Par pitanja - savjeta ako može:
-tražim letvice za ojačavanje trupa, našao sam idealne u Bauhausu, ali oni su se pozdravili s mozgom što se tiče cijene, letvica 3x10x1000 mm - 9,90 kuna. Nije problem ako trebaš jednu, ali recimo desetak komada je 100 kuna, a ne bi mogao ni poštenu potpalu od njih napraviti. Da li netko zna gdje toga ima jeftinije.
-monoblok sam napravio od stiropora, 5cm debljine. Da li je to u redu?
-kormila smjera i visine bi povezao sa servom čeličnim šipkicama, 1mm, još davno kupljenima kod Koleta u Brežicama, prolaz iznutra prema van kroz trup bi bapravio sa plastičnom cjevčicom i kroz nju šipkica.
-pretpostavljam da prilikom postavljanja nosača za motor, taj nosač isto treba postaviti 2-3 stupnja u desno i prema dolje
-još jedno i gotovo, imam dvije lipo baterije 2S-7,4V, da li će one biti dovoljne za let ili da odmah naručujem 3S lipo. Motor je:

http://www.hobbyking.com/hobbycity/store/__5354__FC_28-22_Brushless_Outrunner_1200kv.html

ne znam koji mi je vrag bio kad sam naručivao pa sam greškom uzeo taj gdje je naveden napon 11,1V umjesto da naručim drugi koji je za napon od 7,4V

Unaprijed hvala

Još jedna napomena:

Ako se netko koliko toliko razumije u elektroniku, ova shema je idealna za izradu ispravljača od PC napajanja sa dodanom regulacijom napona i struje. Idealno je za rezač stiropora s tim što možete koristiti žicu dužine 1 m kao i dužine recimo 5 cm. Radi jako stabilno, a trošak izrade je ispod 100 kuna. Isti takvi gotovi ispravljači koštaju 1000-2000 i više kuna.

http://img101.imageshack.us/img101/6937/sperx.gif

[attachimg=1][attachimg=2]

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #156
...odlican nacin izrade. ;)..monoblok je isti kao i kodmene.. :)..ojacanje s letvicam nisam pravio...smatram da je nepotrebno. :-\..bateriju promjeni...stavi 3s...pokazala se puno bolja. :P..ispravljac koi imas odlican ( i ja bi tako sta ) :P
..servace sam i ja tako postavio. ;D..i provuko kroz slamcice ( al sam se taj dan napio soka ). :)..osobno nisam obraco paznju
kako mi sto motor. :-[..motor ti je uredu...kasnije ces mjenjat propeler...dok si ne pronades onaj pravi... 8)
odlicno...ocekujemo jos slika...
Turnigy 9X

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #157
motor ce ti na 2s bateriji dati nekih 70W pri 5000 obrtaja i propom 10x6
Tako pise u komentarima.
9x4 prop pri 6000rpm ce povuci samo 7ampera, sto ce dati 50w.
Ako uzmemo pravilo 50 do 80w na pola kile modela za trener modele...
Drzi model ispod pola kile i bice sve ok.
Striker, listen, and you listen close: flying a plane is no different than riding a bicycle, just a lot harder to put baseball cards in the spokes.

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #158
Hvala na odgovorima i savjetima  :)

..ispravljac koi imas odlican ( i ja bi tako sta ) :P

http://www.sper.hr/atxc_napajanje_na_bazi_atx_napajanja.htm

Ovo je stranica čovjeka koji izrađuje te ispravljače, s njegove stranice je i skinuta shema. Cijena njegovog ispravljača je kako sada piše 300 kn, probao sam ga nazvati ali javila se žena i rekla da nije doma, pa ću kasnije provjeriti. Ako se uzme od njega gotov ispravljač, kasnije nije nikakav problem dodati amper i volt metar (na ebayu koliko hoćeš) i imaš stroj boli glava.

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #159
Letvice dodaj u trup, neće smetati :)
Imaš ih u dućanu koji se zove "uradi sam" , prodaju boje i lakove, a ima i dobar izbor lipa letvica. Cijene su normalne 3x5 košta oko 3 kn.
Nalazi se u bauerovoj, s lijeve strane kad gledaš u smjeru vlaške, prije križanja s martićevom :)
Btw, gradnja za sada izgleda odlično !
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #160
Jedna napomena u vezi servaća. Radit će ali će se pigati i imat će dosta lufta ovako u kutiji od 3 mm izofloora.
Ja sam radio slično ali kutija je bila puno plića i čvršća i svejedno je tijekom vremena gužvalo izofloor i imalo sve više lufta.
Ako ih još nisi zalijepio, samo pod dio kroz koji ide šaraf za pričvršćenje serva dodaj dvije trakice (7-8 mm) tvrde balze ili neku širu letvicu i zalijepi na kutijicu tako da dodiruju bočnice trupa. Nadam se da si shvatio, malo sam glupo objasnio :-[
Evo slike na što sam mislio

http://i291.photobucket.com/albums/ll286/amater_total/piper%20rc%20gradnja/servobox2_resize.jpg[/img]]
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #161
onda nosac za serva nek napravi...tako sam i ja...od stiropora i samo izreze utor gdje ce ugurat sreva...s time ce odma i pojacat trup...ja sam to napravio odma u kompletu s monoblokom.. 8)
Turnigy 9X

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #162
To sam i mislio da bi se dešavalo s vremenom, tako da su oba savjeta i više nego korisna. Jedno od ta dva bit će odmah primjenjena. Puno hvala. :)

 

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #163
Moj prvi Cub je gotov i sad bože pomozi. Izrada prvog modela je trajala duže, par dana zbog izrade raznih pomagala koja olakšavaju izradu, a i prvi je model. Uglavnom jako sam zadovoljan kako je ispao, vizualno, a što se tiče letnih svojstava, tu sad dolazimo do jedne velike molbe. Naime, potreban mi je netko sa iskustvom, jer budem li ga ja isprobavao, ne bu dobro svršilo.  :'( Znam što govorim jer prijašnja isprobavanja mojih modela su trajala jedno tri poštena treptaja oka bez mogućnosti popravka istog. Odletio sam već sati i sati na simulatoru, no simulator je dobar da palci počnu raditi bez prevelikog razmišljanja u koju ga stranu treba pomaknuti. Let sa pravim modelom je bitno drugačiji, no vi to svi već jako dobro znate.

Pa ako ima netko voljan za to bio bih mu jako zahvalan.

Evo ga, moj ponos i dika  :D

[attach=1]
Nije obojan, ipak je to prvi model i po njemu će se raditi drugi, pričuvni, normalno sa ispravljenim greškicama koje su se potkrale.

[attach=2]
motor je drugi nego onaj koji sam naveo u prethodnom postu. Skinut je sa Art-Techove Cessne (koju sam ja isprobavao pa samo zamislite kako je završila), napon mu je 7,4V, tako da sad dvije lipice koje imam (7,4V) odgovaraju.

[attach=3]

[attach=4]

[attach=5]
Njaprije je bilo zamišljeno staviti jedan servo za elerone, no kasnije sam se predomislio pa sam stavio dva i kablove jednostavno sproveo kroz krilo.

[attach=6]

[attach=7]
Ove cjevčice kroz koje prolazi push rod su od lizalica. Jedan dan sam bio sa djetetom u parku i slučajno vidio jednu, taj dan sam baš razmišljao i o tome kako izvesti taj prolazak kroz trup, dignem ju, pogledam i vrisnem: "To je to!". 15 minuta smo se mala i ja igrali traženja cjevčica po parku, normalno ona ih je nalazila, ja sam i uzimao.

[attach=8]

[attach=9]
Nije mi se dalo načinjati novu ploču izofloora, pa je poklopac baterije napravljen od ostataka 3mm-tarskog

[attach=10]
460g, RTF

Odg: Prva RC samogradnja (depron)

Reply #164
Bravo Medo, dobro si ga složio. Kasnije uvijek možeš nabaciti koji detalj, pa čak i kotače  :D
RC elektronika radi na bijeli dim. Kad bijeli dim izađe, elektronika je za baciti...