Skip to main content

Topic: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke (Read 16968 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #90
Za što?

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #91
Evo konkretno za tarot 650 motori Ss4108 600kv

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #92
Ma nisam ja pitao samo radi cijene, nije mi trenutno bitna cijena (ako je sve kako proizvodjac napisao, ako nije, onda je cijena, uzas, tj. onda vracam nazad).
Vidim ogromne razlike izmedju specifikacije proizvodjaca i mojih specki, jedina razlika u konfi je ESC.


Evo malo jos detalja testa:
Dakle imamo 2 ESCa (oba su jeftina), Hobbywing Skywalker 4in1 (25A po kanalu) i Xrotor 40A.
Skywalker mozemo namjestiti timingse na 17.5 stupnja, dok su motori 20-32 stupnja, i tu izvucemo 2150 grama Thrust po motoru i propsima, na 280W.
Xrotor 40A na high timingsima, nemam pojima koliko stupnjeva, izvuce thrust od 1980 grama, na 262W.
Dok recimo Multistar motori 390KV, sa istim propsima, i tim visim timingsima 17.5, izvuku na 280W, 1820 grama.


ESCovi koji su tocno za ove motore nisu ni najmanje jeftini, zato povlacim ovo pitanje.


A i zanimalo me moze li ESC doprinjeti vibracijama, bash radi toga sto nisu predvidjeni za ove motore, em frekvencijom, em tim vremenskim odmakom timingom?


Znam da je funkcija ESCa velika, no razlika izmedju specki prozivodjaca, 2620 grama thrusta na 100%, 19A, 280W, i onoga sto mi dobili, 2150 grama na 19.2A, 280W, je velika, tj. 500grama po motoru i to sa istom snagom, dakle efikasnije.



Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #93
Cisto update:
mjenjam 1855 propse za 15 inchne tri kraka uz moju nadoplatu. KDE je to prihvatio, poslao sam danas postom. Zao mi je da nisam jos testirao te 18 incha danas sutra kada jos ESC uzmem. No posto Anti Vibration motor mount, nije bash dobar bash kod vibracija, ostavili smo originalni koji skrati ruku, stoga 18incha je pre veliko i udaraju se propsi, iako jos ima drugih motor mountova 16mm, da ne experimentiramo, a i znamo da su 15 incha bolje za stabilnost i manje vibracije, trokrake balansirane bi trebale biti jos bolje,... jedino pada efikasnost, no sada cemo to staviti u drugi plan....


Javim cim dodju trokrake, ...
Sajle smo odlucili sami napraviti. U medjuvremenu sam i uzeo anti vibration sarafe, M3, 8mmx8mm, pa i to testiramo.


Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #94
Evo da dam mali update! Došli su danas 15TP (three blades), i mogu reci da mjerenja, prije leta su odlična!
Dakle nešto wow.


Mjerili smo i DJI propse, na KDE4012XF motorima, i smješno, mislim nema vibracija, skoro kao prazan motor, no ne može se vrtiti kao na Phantomu, vjerujem da bi bilo nešto više vibracija na njemu.


Uglavnom, sajlice su riješile skoro sve s Align gimbalom, no taj gimbal nije ništa posebno. Prije 15TP smo imali samo Jello, očekujem da će s ovim propsima biti totalno bez vibracija. Jedino su mrvicu veće na 100%, što za snimanje i fotkanje neće biti potrebno, tih 100% je samo povišeno na jednoj kombinaciji motora-propsa, i to se da srediti.


Mogu reći da M3 Female/Male damperi su odlični za više frekvencije, dok su multiplicirali one niže sa 18" propsima.


Kombinacija M3, propsa i sajla, očekujem kao što rekoh čist video kao suza, ako Bog da sutra ide test, jer moramo rastaviti Juru da složimo sve. Ima lemljenja, slaganja.


Samo da kažem da sam napravio preko 50 mjerenja, po 3 puta za svaki set, propsa i motora.


Evo čisto usporedbe radi:
15" RC timer propsi (s ovim setupom i sajlicama imamo samo jello):
50% Throttle: x-0.17 y-0.16 i z-0.25
75% Throttle: x-0.7 y-0.66 i z-2
100% Throttle: x-0.71 y-0.77 i z-2.3


18"KDE propsi:

50% Throttle: x-1.5 y-0.83 i z-1.7
75% Throttle: x-2.8 y-2.2 i z-7.4
Nije bilo smisla na 100% pre visoke vibracije, ...

I onda 15" KDETP propsi (ovo je najbolji set motora i propsa, ostali nisu daleko):

50% Throttle: x-0.23 y-0.24 i z-0.29
75% Throttle: x-0.22 y-0.42 i z-0.66
100% Throttle: x-0.24 y-0.74 i z-0.56


Dok recimo DJI, koji nije za ove motore, ali eto čisto radi primjera:

50% Throttle: x-0.18 y-0.20 i z-0.56
75% Throttle: x-0.35 y-0.38 i z-0.55
100% Throttle: x-0.28 y-0.31 i z-0.28

Uzeli smo za test i još motor mountova za 16mm ruke. Te oba primjerka ne mogu prihvatiti M3 gumene dampere,  a bez njih imaju više vibracija

 nego ostali mountovi.
Pronašli smo najbolju kombinaciju, no radi sigurnosti ju ne možemo staviti gore. Radi se o 680 motor mountovima, i ispod karbonske pločice ti M3 8mm, no kod naglijih promjena dolazi do horizontalne rotacije gumica, pa eto, ne bi baš s time letjeli. Kada maknemo originalne gumice s tih motor mountova, i stavimo M3 8mm ispod karbonske pločice, mrvu su više vibracije, ali nema takve rotacije, te jo to komba s kojom ćemo, nadam se sutra napraviti real test.


Vibsensor iphone.





Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #95
Evo malo da obnovim temu, dugo nisam, ne znam cita li itko vise ovaj post, ali zelim zaokruziti cjelinu.


Dakle sto smo sve napravili:
- zamjenili propse 18" sa 15" (tri elise)
- stavili bobin anti vibro M3 sarafice ispod motora (iako rade u kompresijskom modu, mi smo stavili direkt ispod motora, za test, jer smo na testovima vibracija imali manje vibracija, a povlacna sila je ocito bila u granicama normale, jer nije bilo vecih izoblicenja)
- spuzvice za usi unutar gumenih dampera od Align G2 gimbala
- stavili smo bili na setup sa Align G2, sajlu (karbon sa 4 sajlice iznad gimbala)
- za Tiny2 Gimbal, bez sajlica i spuzvica u damperima


Uglavnom, mogu reci da smo u potpunosti rijesili sve vibracije u oba setupa, tj. s oba gimbala. Jos radimo finu kalibraciju PIDovima.


Mozete mi reci, kako sam odmah mogao uzet P3, i mir, no jako jako puno smo naucili, i mogu reci da puno vise cijenim i P3, jer su napravili, tj. istestirali sve, i pobrinuli se da sve bude kompatiblino, i svaka im cast. No eto, onaj nikada nece biti kao P3, mogu reci da to nije istina, jer ne da nemamo vibracije, vec se jedva nazire i Jello dok ima sunca.


Jos nas ceka par promjena postavki, cisto oko upravljanja. Kada dignemo noge, trese se nesto malo GPS/Compass, pa to treba vidjeti moze li se pidovima, ili skratiti noge, ili sto vec...


Sve u svemu saga Jura, je mogu reci danas zavrsena, naravno da cemo mi jos raditi na tom setupu, no investicijski i raspored komponenti, je finito, sada Lock tight, i sve posloziti, i finishirati, i onda od zarade, ako ce je biti :), jer imam par upita, onda cemo krenuti u izradu Hexe ili Coaxial X4 sa 8 propsa, jer bi htio DSLRove dici gore, radi fotkanja i videa.






 

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #96
Prati se prati, zanimljiva tema.
Nego daj nabaci neki video sada sa ovim kompletnim setupom ovdje, baš me zanima jello i ak može koja fotka stroja!
Koliko su vam nogice dugačke?.
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #97
Moram priznati da imamo jedan drugi problem, bas gledam ima li ga tko drugi.
Naime imamo GoPro 4 Black, i primjetili smo da je fokus umjesto infinity, close up, dakle prvih par metara je u fokusu, sve ostalo mutno. E sada ako snimamo u 2.7k, i downgradeamo na full hd, onda je super snimka, cista, ali to nije to. 2.7 treba biti cist kao 2.7.
Pa sada gledam da uzmemo 5.4mm objektiv, koji bi rijesio taj fish eye i ujedno ostrija snimka.


Sada propsi izgledaju puno manje :) , bash mi je cudan ovako, kada bile 18" bio je kao zvijer.


Fotkat cu sutra po danu setup.


A sto se tice setupa, jos imamo test, bez tih M3 anti vibro sarafica koji su ispod motora, posto su neki no name, ebay, radje bi probao bez njih, pa vidjeti je li i dalje snimka cista kao suza.


Mogao bi sada par sekundi samo uploadati, jer iskreno, nemamo nikakav footage, namjestali smo pidove, i pogledali snimku i wow, ja pre zadovoljan.
Evo idem srezati dio gdje leti, necu nista stabilizirati, ... ostavit cu i ostrinu, da se bash vidi fokus,...


Stavit cu par sec leta i slijetanje, gdje se vidi sljunak koji je cist, a iza drvece nije. Let je prije 1 h prije zalaska sunca, pa mozda i zato nema Jello, budemo i usred dana letjeli i to provjerili.


Video ce biti za 5-10 min


Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #98
Jel ste probali kuju fotku u 4K snimiti. Koliko je to oštra slika i jel bi to moglo ići na veliko platno (kino) mislim slike.
A propsi sa 2 kraka  daju jednak potisak kao ovi kaj ste skinuli 18? Mislim da sa 3 kraka su veče vibre nego sa 2.
Poslano sa mog starog HP compakt koristeći jedva vidljivu tipkovnicu!!!

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #99
Dakle potisak:
18" na 100% s 4S baterijom Skywalker ESC (2140 grama), Xrotor ESC 1980 grama, KDE ESC nije tada bio dosao :(
15" 3 kraka, 4S baterija, KDE ESC 1950 grama!!! :)


Manje su vibracije s 3 kraka. Razlog, bar ja mislim da je to razlog, jer je manji razmak prije nego props predje preko ruke od Quada. Onako imas sporiju frekvenciju, vece amplitude, dok s 3 kraka i manjim propsima, imas visu frekvenciju i manje amplitude.


Dakle ne usporedivo je, vibracije potpuno balansiranih 18" i 15" tri kraka, cak 15" sa 2 kraka RC timer koje imamo, koje smo brusili da budu balansirane, imaju vise vibracija od tro-krakih.


To je provjereno. Evo Video je na 80%, uskoro ce.
Mogao bi uploadati i primjer sa 18" da se vidi usporedba, naime mi jesmo dosli do toga da smo smanjili vibracije, bile bi vidljive, ali jako malo, no tek od kada imamo 15" tri kraka, smo ih eliminirali.


Mislim na ovoj snimci koju cu sada dati 2.7k 60fps, ja ne vidim nista, mislim, ako i postoji ne vidim, no ako i postoji, to je opet do pidova koje mogu rijesiti, ili staviti cepice za usi ili sajlice, no ne vidim, pa to necemo ni raditi. Nema na snimci horizontalnog leta, no letio sam cca 10km/h i nema nikakvih vibracija, zurili smo se s namjestanjem pidova, jer nam se sve resetiralo, pa nisam testirao brzi let, vec uglavnom hover, i nagli pokreti ljevo desno (roll), sto ce se vidjeti na ovoj snimci, jer ce ruka ulaziti u kadar.


E ako stavimo sajlice onda gimbal spustimo jos dolje, pa nema propsa u kadru! Tako da to mozda i napravimo iz tog razloga.


Noge su dosta visoke, i duze su od ruka, tako da cemo mozda to morati skratiti, ...


Sto se tice platna, ja mislim da bi 4k u 4k prikazu bio jako los, ali nisam ni sam siguran koju rezu prikazuju u kinu, ako je to 1080p, onda bi 4k bilo wow!
Sve dok downgradeas je odlicno, izgleda kao da si tamo, mozda bi se na platnu vidjela ta kompresija, no svakako 4k prikaz na 4k tvu bi bilo jadno, bar s ovog GoProa, sve dok je to sto gledas dalje od par metara od kamere, sve blizu bi bilo ok, dakle selfiji i te spike :)


Evo i video:
https://www.youtube.com/watch?v=H-aOX6HbdI0

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #100
Sada tek vidim da je Youtube stavio video pod 1080? wtf?
Opis videa na kompu 2704x1520


I probali smo napraviti 12MP fotku, sto je veca reza od 4K, i iskreno, razocaranje, vjerovatno radi tog fokusa.
Svakako cemo uzeti 5.4mm objektiv za GoPro.

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #101
Pa samo zakrenite leću i podesite fokus. Potrebno je malo sile da ljepilo popusti.

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #102
Znam Strah, ali izoblicenje je uzas.
Ima boljih leca, a nisu tako skupe, recimo 3.80mm 16MP, tu cemo uzeti sigurno, ... kada vec okrecem lecu, onda mogu i izvaditi i probati ovu 3.80...
Poslao sam upit GoPro, jer tim zakretanjem se gubi garancija.


Naravno GoPro zeli primjer snimke i napokon je Youtube stavio 2.7K, http://www.youtube.com/watch?v=H-aOX6HbdI0 (ovaj skok je u biti da skratim hover, i cisto da ima dio gdje se spusta). Primjetio sam na youtubeu neke trzaje, koje uopce ne vidim na originalnoj snimci.


Nisam ni danas fotkao Juru, budem u svakom slucaju cim izadjemo van, trenutno je kisurina.

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #103
Ovo ti je letačka operacija,čuvaj se CCAA  :P
I never crash, I simply have a trick where I use impact with the ground to revert my model back into kit form

Odg: Štef i Jura Quad Copteri i priča o vibracijama video snimke

Reply #104
Nek se oni mene cuvaju ;)


Ovo je snimljeno u Rosenbergu :P pa nek dodju ...