Skip to main content

Topic: Šlep kanta (Read 64037 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Odg: Šlep kanta

Reply #15
Pregradnja horizontalca
[attachimg=1]
[attachimg=2]

Fiksni dio je od onog crvenog, površine za upravljanje su nove od balze.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Šlep kanta

Reply #16
da bi se Vibracije smanjile ovi Motori se montiraju  na "Vibro Mount" cime se vibracije manje prenose na Model,


Ja sam pokusavao letjeti modele sa ublazivacima vibracija. Gumenim medjunosacima.  No kada sam probao benzinski motor namontirati fiksnim nosacem, vise nemam zelju vratiti ih. Mnogo je mirniji model, dok je motor cvrsce namontiran.


Odg: Šlep kanta

Reply #18
Krila su nabavljena polovna, cijena je bila i više nego povoljna.
S kupovinom sam zadovoljan :) .
[attachimg=1]

[attachimg=2]

Na krilima se vidi da su popravljana, u krilima su dva serva za elerone.
[attachimg=3]

[attachimg=4]

[attachimg=5]

Nisam uspio dokučiti kako su krila učvrščivali na trup.
Iz krila sam izvadio 60g šarafa za drvo dugačkih 110mm.
[attachimg=6]

Odlučio sam pregraditi krila, dodati flapsove.
Ideja je da šlep kanta ima prejaki motor za obično letenje, da bi bilo dovoljno snage za poslove vuče.
Modeli s prejakim motorom imaju problema pri sletanju, mogu sletjeti samo ukoliko se u zraku ugasi motor. Motor na leru ima dovoljno snage da održava horizontalni let. Znači treba nešto što će povečati otpor, to su flapsovi koji se mogu spustiti 70 stupnjeva ili više.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Šlep kanta

Reply #19
Kad sam otvorio krilo bilo je jasno da tu ima dosta posla.
Neke stvari su popucale, neke su loše zaljepljene.
Jasno je da se krilo popravljalo da bude što prije spremno za let.
Zato ima viška raznih pojačanja, ostataka slomljenih dijelova, nepotrebnih drvenih klada ugrađenih pri popravcima.

[attach=1][attach=2][attach=3][attach=4][attach=5][attach=6][attach=7][attach=8][attach=9][attach=10][attach=11]



Kad sam počistio taj dio krila pale su prve skice flapas.
[attachimg=12]
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Šlep kanta

Reply #20
Četvorotaktni motor osim što je teži po kilaži a i po valuti svejedno kojoj ima i manje snage.
Kobac stavi servo u trup motora kao i kod nitrača, na one gumce kaj dođu sa servačom. Ibude ok.

Jedino na kaj bi obratio pažnju je veličina servo motora. Teško je ocjeniti sa slike ali nebi rekao da je veči od 16 gramskog servača. Može vuči okolo 2,2kg ili manje. Taj servo ti bude jako brzo riknuo jer  benzinac ima jak podtlak a i feder koji konstantno pritiska servo, nebu ti izdržao taj servo dugo. Metalna getriba i bar 6,5kg servač i to neki kvalitetniji. Ja bi tak napravio i mirno letio bez brige. Ajd ne mora baš biti metal getriba ali ako imaš stavi. Drže i standard servači ali ak se dosta leti rikavaju, ipak feder i podtlak nedaju servaču da dođe do daha pa je bolje staviti jači i kvalitetniji servo. A benzinac jako dugo leti na ful gasu dok ne potroši gorivo :) pitaj Marka Meića
 

Odg: Šlep kanta

Reply #21
ZAC i

zaboravljas da Cetvorotaktni vrte mnogo vecu Elisu od Dvotaktnih,

ako si ga imao tada znas razliku,

10ccm Dvotaktni po snazi je ravan OS-MAX 90fs a taj je 15cmm

Pozz.Iv


Odg: Šlep kanta

Reply #23
Hvala Žac
Servo je klase 4-4,7kg digitalni BB MG znači 4kg na 4,8v i 4,7kg na 6v digitalac s kugličnim ležajem na glavnoj osovini i metalni zupčanici.
Problem je što ću morati izmišljati nekakav zglob da bi mogao puvući gas prema cilindru, ili staviti sajlu za gas s bužirom.
S takvim razmještajem fergića teško je zadovoljiti uvjet da se gas dodaje guranjem poluge ptema naprijed, samosigurni gas, ukoliko se olabavi motor i počne se pomicati prema naprijed dolazi do oduzimanja gasa.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Šlep kanta

Reply #24
Hvala Žac
Servo je klase 4-4,7kg digitalni BB MG znači 4kg na 4,8v i 4,7kg na 6v digitalac s kugličnim ležajem na glavnoj osovini i metalni zupčanici.
Problem je što ću morati izmišljati nekakav zglob da bi mogao puvući gas prema cilindru, ili staviti sajlu za gas s bužirom.
S takvim razmještajem fergića teško je zadovoljiti uvjet da se gas dodaje guranjem poluge ptema naprijed, samosigurni gas, ukoliko se olabavi motor i počne se pomicati prema naprijed dolazi do oduzimanja gasa.
Veliki motor pa mi je servo izgledal mali :)
 

Odg: Šlep kanta

Reply #25
Ivane,
Kao što vidiš motor je doma.
Znači tu se više ništa nemože mjenjati.
Ideja ovog modela je nešto kao trener za šlepanje, tu se ne pazi na savršenstvo.
Djelovi koje sam radio od balze dobro izgledaju, mada su izrađeni od najlošije balze koja se našla u radioni.
 
 
 
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Šlep kanta

Reply #26
Zdravko,
ne grijesis,benzinci ovakovi kao ovaj tvoj su u velikom broju na Slepmasinama,
netko je napisao da ces morati kod sletanja da gasis Motor sto ne odgovara,kada ga dobro nariktas i Drveni prop mozes mu na Leru "brojati" obrtaje,
on Propom koci i to je jako lijepi zvuk kod sletanja,
vjerovatno si letio sa Flapsovima,zavisno od Koncepcije Modela mogu da budu OTROVNI kada ih oboris,tada malo Gas naprijed,ali to sigurno znas,

Giga je u pravu kada pise da njegov Motor bolje radi kada je cvrsto na Trupu,jeste istina ali se Vibracije i mnogo bolje prenose dalje na Servoe,
ja bih ipak uzeo Vibromount, sve koje sam vidio ga imaju upravo da Trup oslobode vibracija,

interesuje me jako tvoj Projekat i drzim ti Palceve,

Servo Gasa,vazno je da je velike Snage i sto dalje u Trupu,Metalgetriba tada nije neophodna,
ti si izabrao Digitalac, uzima dosta vise Struje od normalnih a kod benzinca ti nije bitno da momentalno pokrene Polugu,
ovi Motori su i tako "lazi horse"
moje misljenje i nista drugo,
ja uvijek saslusam sve a uradim kako mislim da je najbolje pa makar i pogresno!
Poz,Iv

Odg: Šlep kanta

Reply #27
Pokušao sam nacrtati geometriju flapsova i postavit je na postoječu sliku krila.

[attachimg=1]

[attachimg=2]
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO

Odg: Šlep kanta

Reply #28
Pokušao sam nacrtati geometriju flapsova i postavit je na postoječu sliku krila.

[attachimg=1]

[attachimg=2]

Zdravko,ja bih GORNJAKU-gornju Konturu Prolila ostavio a na donjoj strani Krila stavio dvije Ploce izbusene Rupama ovisno o velicini Flapsa,
to potspjesuje ucinak i kod obaranja ublazavas obaraje Nosa Aviona,
samo prijedlog,
Poz,Iv

Odg: Šlep kanta

Reply #29
Pokušao sam nacrtati geometriju flapsova i postavit je na postoječu sliku krila.

[attachimg=1]

[attachimg=2]

Zdravko,ja bih GORNJAKU-gornju Konturu Prolila ostavio a na donjoj strani Krila stavio dvije Ploce izbusene Rupama ovisno o velicini Flapsa,
to potspjesuje ucinak i kod obaranja ublazavas obaraje Nosa Aviona,
samo prijedlog,
Poz,Iv

Nisam baš razumio kak bi to trebalo izgledati. Možeš malo objasniti, možda kakva skica ili primjer s WEBa.

Ja sam se odlučio za ovakvu konstrukciju jer je provjerena i na modelima i na pravim avionima.

Zakrylok Bellancа Decatlon DA-100

Na ovaj primjer sam imao nekoliko primjedbi koje sam pokušao popraviti.
MX16s+Assan, AURORA 9, T8FG
SF47, Ventus 2AX, Shadow, Elektra,
Optima PRO, Discus CS, Escape Jarro Miler
Eagle Tree PRO