Skip to main content

Topic: Belovic - povijest F5J modela, ostali modeli, letenje... (Read 35333 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Belovic - povijest F5J modela, ostali modeli, letenje...

Kopajuci po arhivu skupio sam svoje modele za elektro F5J kategoriju od pocetaka tamo negdje 2003/04. do danas...Do ove sezone nastalo je tocno 10 aviona. Galeriju mozete pogledati na FSB-u:
http://www.facebook.com/album.php?aid=2050827&id=1181889961&l=bc23536110

Lp, Ivica



Odg: Povijest mojih F5J modela...

Reply #1
Nadam se, da ce sada biti galerija dostupna svima  ;)

Odg: Povijest mojih F5J modela...

Reply #2
neke od ovih sam vidio kod drugih vlasnika....
 
ali..... možda su samo slicne.....
Debljina je ozbiljan medicinsko-estetski problem koji se može riješiti dijetom, a glupavost je medicinsko - socijalni problem koji se NE može riješiti.

YT kanal http://bit.ly/2lAbpIe

Odg: Povijest mojih F5J modela...

Reply #3
Istina... imam nažalost premali hangar i premalo vremena, tako su avioni pronašli nove vlasnike  ;)

Odg: Povijest mojih F5J modela...

Reply #4
Za novu sezonu pripremit cu 2 nova aviona. Jedan "allround" za razlicite vremenske uvjete raspona oko 1760mm a drugi laksi (ciljana masa 350gr.) nesto veceg raspona oko 2000mm i manje dubine krila u korijenu 160mm.
Masa lakseg kevlarskog "friendly" 2,4GHz trupa iznosi samo 22 grama, a masa kompletnog trupa zajedno sa alu/karbonskim stapom te repom iznosi 60 grama.  :P
 
Ovaj drugi "allround" karbonski trup je pak pravi "betonski", cvrstoca nevjerojatna a masa prednjeg dijela jos uvijek prihvatljivih 28 grama a zajedno sa stapom 42 grama.  >:(

Odg: Povijest mojih F5J modela...

Reply #5
To je trup od ZOK-a?
Gdje naći takav alu štap?
Lijepo.
Ja sam u izradi trupa od Allegra, ali da li ću ikad doći do neke tekme, sumnjam ...

Pozdrav
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Povijest mojih F5J modela...

Reply #6
Ne, to je moj trup nesto veceg vanjskog promjera preciznije 38mm, da u njega stane bez problema E-setup. Zokov trup je manjega promjera zbog toga jer ga je predvidio prije svega za HLG/SAL modele. Ali tehnologija je u principu ista.
Ovaj alu/karbonski stap ostao mi je od skrsenog SAL aviona a dobavlja jih austrijanac Zach za svoje modele Turbo...

p.s.
Vidio sam model Allegro od Krese iz VZ-a i moram priznati da model vrlo lijepo izgleda a i leti  ;)

Odg: Povijest mojih F5J modela...

Reply #7
a masa kompletnog trupa zajedno sa alu/karbonskim stapom te repom iznosi 60 grama.


To je odlično....koliko očekuješ da će porasti težina kada spojiš tailboom i glavu trupa, odnosno kolika bi trebala biti težina prije ugradnje setupa?


Damir

Odg: Povijest mojih F5J modela...

Reply #8
To je odlično....koliko očekuješ da će porasti težina kada spojiš tailboom i glavu trupa, odnosno kolika bi trebala biti težina prije ugradnje setupa?

Damir

Maximalno 4 grama zajedno sa nosacem motora ali to cu kompenzirati laksim reglerom od 9 grama i plastičnom Robbe-vom elisom sa spinerom 6*3,5

Odg: Povijest mojih F5J modela...

Reply #9
Evo izvadio sam sve segmente krila iz vakuma. Jedino cu jos pokusati napraviti vingletice umjesto iz Herex-a od brusene balze te jih ostakliti. Masa ovako jos neobrađenih segmenata krila je 88gr., tako da je realno ocekivati konacnu masu krila oko 90gr.

Odg: Povijest mojih F5J modela...

Reply #10
Evo izvadio sam sve segmente krila iz vakuma. Jedino cu jos pokusati napraviti vingletice umjesto iz Herex-a od brusene balze te jih ostakliti. Masa ovako jos neobrađenih segmenata krila je 88gr., tako da je realno ocekivati konacnu masu krila oko 90gr.


Belovicu,
pitanje iz ciste radoznalosti,
na slici vidim karbonski dio trupa a pored njega od Preprega,
interesuje me zasto ne samo Karbon,zasto gemist,ako nije tajna,hvala
pozdrav,Ivan

Odg: Povijest mojih F5J modela...

Reply #11
Prvi od karbona imao sam vec napravljen pred karj prosle sezone, a ovaj drugi od kevlara radio sam na novo sada kada sam nabavio 2,4 pa da bude sto manje problema...  ;)

Odg: Povijest mojih F5J modela...

Reply #12
Pa mislim da je bolje kad je trup od kevlara ipak je žilaviji, nije tolko bitno da je krut.
Nije li sa kevlarom teže raditi?
Dosta se koristi miješana tkanina kevlar-karbon. Imam par takvih trupova.
Ja imam iskustva samo sa staklom.

Pozdrav
Outrage Fusion 50
Futaba T14SG

Odg: Povijest mojih F5J modela...

Reply #13
Prvi od karbona imao sam vec napravljen pred karj prosle sezone, a ovaj drugi od kevlara radio sam na novo sada kada sam nabavio 2,4 pa da bude sto manje problema...  ;)

pozdav Ivice, jeste probali prijemnike od 2.4 sa dugom antenom? to bi vam riješilo problem karbonskih trupova ...neki dan sam prićo sa Nixom i reko je da on ima na svojim ćukcima i joticu sve karbonske trupove, objasnio mi je da ti prijemnicima sa dugim antenama imaju aktivan samo vrh koji prima signal (ako sam dobro razumio) oko 4-5cm koji mora bit vani, a ovi sa kratkim trebaju bit skroz izvućeni.

Odg: Povijest mojih F5J modela...

Reply #14
Nekada sam radio trupove od hibrida ali ponestalo zaliha pa sam ostao na karbonu i kevlaru... Sto se tice krutosti karbonskih tu nisam imao nekih posebnih problema unatoc tome, da sam ga znao posteno piknuti na tekmi. Istina je da sa kevlarom najteze raditi i izgubio sam dosta zivaca prije nego sam ga namotao na pozitiv. Stalno se odfrce... ali pametniji popusta i nekako sam uspio  :D

Sto se tice prijemnika sa dugim antenama.. duga je to prica. Ove zime nabavio sam Spektruma na 2,4. Imam jedan tzv. "full range" prijemnik AR500 koji ima po jednu dugu i jednu kratku antenu i nije najsretnije rjesenje za karbonski trup stoga cu ga koristiti u kevlarskom trupu gdje moze biti antena unutra. Za karbonske trupove (mislim ovdje i za cukce) u obzir su mi dosli samo uski "full range" prijemnici s paralelnim konektorima. Spektrum u "nizem" rangu (€€€...) i dimenzijski ima samo  jedan prijemnik a to je AR6250, koji jedini ima duge antene. Kada sam poceo malo prikupljati podatke o njima na stranim forumima (rcgroups, rcnetwork...) naisao sam na velik broj poteskoca i nezadovoljnih korisnika. (osjetljivi na temperaturu, cega hvala bogu u karbonu ne nedostaje, zatim min. voltaza 5V i poteskoce kod napajanja na 4 celije itd...) Usprkos svemu sada sam nabavio 2 takva prijemnika (posto jedini dolazi o obzir) i vidjet cu kako bude stvar funkcionirala  :-X