Skip to main content

Topic: Nova A9 (Read 5989 times) previous topic - next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Nova A9

Eto, i to smo dočekali:
http://www.hitecrc.de/store/product.php?productid=21563&cat=248&page=1

Obratite pažnju na izabrani model na ekranu! Integracija MPXa i Hiteca očito napreduje. Možda u tome leži razlog zbog kojeg se Royal Pro više ne prodaje!?
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Nova A9

Reply #1
Multiplex model je na ekranu jer se Hitec  u Njemačkoj prodaje kroz Mpx mrežu (Mpx distribuira). Koliko je poznato (a to je i službeno rečeno iz Mpx) nema i neće biti nikakve integracije proizvoda među njima. No polako se vide neki izuzeci, nova Mpx Extra se u Americi prodaje kao Hitec weekend extra. To se i prije povremeno dogadjalo.

Koliko su rekli A9 ostaje u prodaji a dodaje se A9X. Glavne razlike su povećanje rezolucije, dodatni procesor (jedan radi logiku a drugi RF - to ih je zapravo i mućilo), promjena procesiranja signala (Optima rx sada rade sa 19ms frameom umjesto 41ms) itd.  + pazi sada - ugradjeni držač olovke za tipkanje po ekranu :) :)

Još uvijek mi nitko ne može objasniti koja je svrha touch ekrana na stanici i to u koloru. S druge strane treba priznati Hitecu da je Aurora napravila pomak na tržištu.

Trenutno vlada velika šutnja u "europskoj" proizvodnji radia.  Jeti je pokazao novi DS-14 kod dealera u austriji - nigdje ni jedne slike ni trunka specifikacije - službena objava 26.10

Mpx ukida "workhorse" radio prije objave zamjene  :-[ navodno jer je proizvodjač ukinuo procesore - moš mislit - mogli su stokirati par tisuća procesora i proizvoditi još koju godinu.

Mpx Profi "sigurno" iide u prodaju za novu godinu - nakon što je objavljen u veljači 2012.  Yea right

Graupner/SJ super duper najnoviji Hott po četvrti put - možda sad i radi?

Glavni problem je da Europa postaje premalo i pre nevažno tržište za velike igrače. EU firme gube tržište/snagu a Japan/Kina zapravo dizajniraju za ameriku i aziju.

Da mi je naći dobro očuvani Mpx P4000.
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Nova A9

Reply #2
P4k je sjajan stroj s mogućnostima koje ni danas, dvadesetak godina kasnije, ne dostiže niti jedna stanica novijeg datuma proizvodnje. Na ovom blogu:
http://rc-soar.blogspot.co.uk/2013/04/porting-f3f-setup-from-multiplex-4000.html
autor opisuje prelazak sa P4k na Taranis. Čini se da mu u određenoj mjeri taj prijelaz polazi za rukom. Ostaje nam vidjeti hoće li uspjeti u cijelosti, a do tada možemo "uživati" u pogledu na kromirane azijate, kraljeve mediokriteta.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

Odg: Nova A9

Reply #3
95% modela s foruma se može sasvim normalno letjeti na Turnigy 9X,
tko hoće malo bolje palice/potove i hrpu mixeva koje malo tko koristi do limita memorije stanice, da nešto malo više para za neki bolji brend... hitec, futaba....

a onih 1% modelara kojima mediokritet (poput u postu prije navedene aurore9) ne odgovara, eh... ne spadam tu pa ne mogu komentirati  razlog kupnje ;D

da ne pokrećemo opet ono kako je multiplex propao, slabo im išla prodaja.
kupio ga je hitec i on štanca dalje sve to što ima naljepnicu multiplex, za one koji su nostalgični...  :P

na kraju krajeva, ni najbolja i najskuplja stanica ne može nadoknaditi mane modelara, bilo početnika ili starijeg,  kao vid i spore reflekse ili pak krivu komandu

Odg: Nova A9

Reply #4
na kraju krajeva, ni najbolja i najskuplja stanica ne može nadoknaditi mane modelara, bilo početnika ili starijeg,  kao vid i spore reflekse ili pak krivu komandu
+ 1  !

Inaće, ako je MPX ugasio Royalke sasvim je jasno da lađa tone. Trenutačno nudi 23456 vrste SX-ice, koja nije loša stanica ali ima razuman limit svoje kategorija do 300 € u kompletu sa nekim Rx... Vidi se da MPX i Hitec rade zajedno: 6 - kanala= Optic, 7 kanala = Sx-ica eventualno Eclipse, 9 kanala=Aurora, i na kraju Profi 5000 koja bi napokon trebala popuniti ponudu na vrhu u što sumnjam da imaju snage i dovoljno tržišta.
Interesirao sam se kod ljudi koji su bili zadnje 2 godine na svjetskim i Eu prvenstvima  F3J gdje leti elita: kolo vode Futaba i JR, može se naći  Graupner i po koji  MPX. Za Hitec se nisu mogli sjetiti da li je bila koja, no za Spektrum su sigurni da nije uopće prisutan (osim za helimajstore). Ne znam što je sa Yetijem i onim čudesom od Weatronica... UGL zapadni brendovi gube sapu i samo je pitanje vremena kada će netko od elite (koja je jako konzervativna) ušetati sa nekim FrSky proizvodom na Kup ili prvenstvo, Assan je navodno viđen, dakle kolo će voditi  kitajci vrlo brzo !
D.

Odg: Nova A9

Reply #5
Dr.Tom, možda sam se pogrešno izrazio, pri spominjanju mediokriteta mislio sam na proizvođače. Svi nude Acro/Glid/Heli kategorizaciju modela, liste predzadanih konfiguracija i master/slave mikseve. Kada poželiš upravljati iole drugačijim modelom, npr. Zagijem sa butterfly kočnicom ili autožirom, nailaziš na ograničenja kojih uz današnje procesore ne bi smjelo biti. Umjesto solidnog softwarea, nudi se dizajn dostojan kromiranog Superheroja po izboru. Čak je i Jeti popustio i prihvatio azijsku programsku shemu, istu onu koju je Multiplex napustio i prodao Futabi prije četvrt stoljeća!
Nadam se da će MPX preživjeti i oduprijeti se konkurenciji. Prednjačili su u mnogočemu, a i danas su nenadmašni u nekim stvarima, pogotovo u SWu svojih stanica. Ne uspiju li, slična sudbina čeka i Hitec/Futaba/JR jer će i njih kinez samljeti prije svega niskom cijenom.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

 

Odg: Nova A9

Reply #6
Za 95% modela je dovoljno 4 kanala i ništa više, to se može i sa 12$ stanicama ili stanicama starim 20-30 godina. Danas malo koji modelar zna kako mehanički podesiti model (npr. mehanički postaviti expo). I dobro je tako, niti to ne moraju znati - tehnogloija to radi za njih i to je potpuno ispravno - vjerojatno je to razvoj/napredak i treba ga koristiti. Možemo li živjeti bez mobitela - da možemo, želimo li živjeti bez njih - ne, ne želimo. I dobro je tako.

Lijepo je vidjeti kako određene teme potaknu uvijek iste reakcije. Kada se netko pojavi sa 1k+€ modelom (bez obzira vrijedi li stvarno toliko ili je samo u model nabacana hrpa svačega) to je super hit prava stvar.  Kada se samo spomene stanica od 1k+€ onda to može i T9 (zapravo žao mi je da se T9 pojavljuje kao "anti"referenca - nije to zaslužila). A nitko ne razmišlja de je očekivani životni vijek modela 1/10 životnog vijeka stanice. I da će model letiti samo dok stanica radi ispravno.


Svi proizvođači danas se koriste istom tehnologijom. Tehnologijom koja dolazi iz svijeta mobitela. Nema nikakvog razloga razvijati elektroniku za prodaju u tisućama komada kada se ta ista tehnologija razvija za prodaju u milijardama komada. Mehaniku (kutije, gimbale, prekidače itd) danas u bilo kojoj kvaliteti proizvede bilo koja tvornica igračaka (ili autoplastike ili bilo koja slična).  Svi dijelovi bilo koje današnje stanice (procesori, encoderi, odašiljači itd) bez iznimke su "izvađeni" iz mobitel proizvodnje - i dobro je tako. Jedina prava razlika postoji u softwareu. Neki proizvođaći jednostavno ne žele/mogu/znaju napraviti pošteni komad SW.


Što se tiče topgun stanica - Futaba je No1 apsolutni kralj ( s pravom) - dobra razvojna politika, izvrsna tehnologija, dobar software, dobar support, ispravna procjena tržišta i cijene koju će tržište progutati. Svi ostali su marginalci. U USA nešto JR konkurencije (povijesni razlozi, umro i uskrsnuo više puta) u EU malo MPX i Graupner - ostalo za sada u promilima.


Mnogo proizvođača stanica je odigralo važne korake u povijesti. Ako se zadržimo samo u digitalnom vremenu i samo par primjera:

Hitec Flash5 je bila prva "digitalna" stanica koja je napravila ogroman iskorak na tržištu. 2 memorije, Delta mix, DualRate i Expo i to je bilo to - i naravno iznimno dobra cijena. Za ono vrijeme upravo čudesno/neviđeno - ostale stanice nisu imale ni memorije ni takve funkcije ili su koštale basnoslovno čak i za današnje pojmove. Čisto me zanima koliki bi problem danas bio letiti više modela sa stanicom koje nema memorija.

Spektrum je sigurno najzaslužniji za brzi proboj 2,4GHz.

A kako to obično biva i svi ostali su brzo uskočili i svijet stanica se okrenuo preko noći (uz omanje potrese). Na žalost (a shvatljivo za hobby industriju) svi su imali poneki kiks po putu.


A sam odabir stanice je kao i uvijek osobna stvar (što god "drugi tabor" mislio o tome).

Želim li P4k - da (imao sam i P3030 i P4k) . Treba mi - ne. Može li sve što mi treba - da i puno više. Zašto ju želim - danas je stara kanta u svoje vrijeme je bila dragulj, predstavlja programski izazov (95% modelara nije u stanju isprogramirati ni osnovni model). Beskonačno pouzdana. Toliko je ružna da je zapravo zgodna.

Želim li Futabu (neku)? Treba mi - ne. Može li sve - da i puno više. Da li bi letio s njom - da. Hoću li kupiti - ne - does not ring my bell.

Želim li T9 - ne. Može li sve - da i puno više. Da li bi letio s njom - da uvijek. Hoću li kupiti -ne.

Puno je previše osobnih preferenci da bi itko ikoga uvjerio "ovo je najbolje" "moraš samo to", "sve drugo ne valja" - i dobro je tako.


Nikada (ali ni jednom) nisam primjetio (na livadi, u razgovoru bilo gdje/kada) da se s nekim manje/lošije družim zato jer ima skuplju/jeftiniju stanicu/model od mene.

Normalno je da stanica ne može ukloniti mane modelara ali može omogućiti puno toga. Bez današnjih stanica nebi bilo helikoptera, xcoptera, 3D letenja. 
Samo vježba će napraviti odličnog letača (kao i u svemu ostalom) ali treba puno više od same vježbe za postati vrhunski (bez obzira natjecanje ili zabava).

A za užitak u letenju dovoljno je 1/2m deprona ili 200g balze - i ljubav prema letenju/modelima.

Priče o vezama/vlasništvu/proizvodnji MPX <-> Hitec su obične bajke. Jedina veza među njima je - isti čovjek, Chun Sue Park, je vlasnik obje tvrtke. I stvarno je neshvatljivo da nisu udružili snage i rade zajedno.


Recentna anketa "koji TX koristite" - opća publika RCNetwork foruma.

http://www.rc-network.de/forum/showthread.php/411160-September-2013-Umfrage-Welchen-Sender-fliegt-ihr
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }


Odg: Nova A9

Reply #8
Za 95% modela je dovoljno 4 kanala i ništa više, to se može i sa 12$ stanicama ili stanicama starim 20-30 godina. Danas malo koji modelar zna kako mehanički podesiti model (npr. mehanički postaviti expo). I dobro je tako, niti to ne moraju znati - tehnogloija to radi za njih i to je potpuno ispravno - vjerojatno je to razvoj/napredak i treba ga koristiti. Možemo li živjeti bez mobitela - da možemo, želimo li živjeti bez njih - ne, ne želimo. I dobro je tako.

Lijepo je vidjeti kako određene teme potaknu uvijek iste reakcije. Kada se netko pojavi sa 1k+€ modelom (bez obzira vrijedi li stvarno toliko ili je samo u model nabacana hrpa svačega) to je super hit prava stvar.  Kada se samo spomene stanica od 1k+€ onda to može i T9 (zapravo žao mi je da se T9 pojavljuje kao "anti"referenca - nije to zaslužila). A nitko ne razmišlja de je očekivani životni vijek modela 1/10 životnog vijeka stanice. I da će model letiti samo dok stanica radi ispravno.


Svi proizvođači danas se koriste istom tehnologijom. Tehnologijom koja dolazi iz svijeta mobitela. Nema nikakvog razloga razvijati elektroniku za prodaju u tisućama komada kada se ta ista tehnologija razvija za prodaju u milijardama komada. Mehaniku (kutije, gimbale, prekidače itd) danas u bilo kojoj kvaliteti proizvede bilo koja tvornica igračaka (ili autoplastike ili bilo koja slična).  Svi dijelovi bilo koje današnje stanice (procesori, encoderi, odašiljači itd) bez iznimke su "izvađeni" iz mobitel proizvodnje - i dobro je tako. Jedina prava razlika postoji u softwareu. Neki proizvođaći jednostavno ne žele/mogu/znaju napraviti pošteni komad SW.


Što se tiče topgun stanica - Futaba je No1 apsolutni kralj ( s pravom) - dobra razvojna politika, izvrsna tehnologija, dobar software, dobar support, ispravna procjena tržišta i cijene koju će tržište progutati. Svi ostali su marginalci. U USA nešto JR konkurencije (povijesni razlozi, umro i uskrsnuo više puta) u EU malo MPX i Graupner - ostalo za sada u promilima.


Mnogo proizvođača stanica je odigralo važne korake u povijesti. Ako se zadržimo samo u digitalnom vremenu i samo par primjera:

Hitec Flash5 je bila prva "digitalna" stanica koja je napravila ogroman iskorak na tržištu. 2 memorije, Delta mix, DualRate i Expo i to je bilo to - i naravno iznimno dobra cijena. Za ono vrijeme upravo čudesno/neviđeno - ostale stanice nisu imale ni memorije ni takve funkcije ili su koštale basnoslovno čak i za današnje pojmove. Čisto me zanima koliki bi problem danas bio letiti više modela sa stanicom koje nema memorija.

Spektrum je sigurno najzaslužniji za brzi proboj 2,4GHz.

A kako to obično biva i svi ostali su brzo uskočili i svijet stanica se okrenuo preko noći (uz omanje potrese). Na žalost (a shvatljivo za hobby industriju) svi su imali poneki kiks po putu.


A sam odabir stanice je kao i uvijek osobna stvar (što god "drugi tabor" mislio o tome).

Želim li P4k - da (imao sam i P3030 i P4k) . Treba mi - ne. Može li sve što mi treba - da i puno više. Zašto ju želim - danas je stara kanta u svoje vrijeme je bila dragulj, predstavlja programski izazov (95% modelara nije u stanju isprogramirati ni osnovni model). Beskonačno pouzdana. Toliko je ružna da je zapravo zgodna.

Želim li Futabu (neku)? Treba mi - ne. Može li sve - da i puno više. Da li bi letio s njom - da. Hoću li kupiti - ne - does not ring my bell.

Želim li T9 - ne. Može li sve - da i puno više. Da li bi letio s njom - da uvijek. Hoću li kupiti -ne.

Puno je previše osobnih preferenci da bi itko ikoga uvjerio "ovo je najbolje" "moraš samo to", "sve drugo ne valja" - i dobro je tako.


Nikada (ali ni jednom) nisam primjetio (na livadi, u razgovoru bilo gdje/kada) da se s nekim manje/lošije družim zato jer ima skuplju/jeftiniju stanicu/model od mene.

Normalno je da stanica ne može ukloniti mane modelara ali može omogućiti puno toga. Bez današnjih stanica nebi bilo helikoptera, xcoptera, 3D letenja. 
Samo vježba će napraviti odličnog letača (kao i u svemu ostalom) ali treba puno više od same vježbe za postati vrhunski (bez obzira natjecanje ili zabava).

A za užitak u letenju dovoljno je 1/2m deprona ili 200g balze - i ljubav prema letenju/modelima.

Priče o vezama/vlasništvu/proizvodnji MPX <-> Hitec su obične bajke. Jedina veza među njima je - isti čovjek, Chun Sue Park, je vlasnik obje tvrtke. I stvarno je neshvatljivo da nisu udružili snage i rade zajedno.


Recentna anketa "koji TX koristite" - opća publika RCNetwork foruma.

http://www.rc-network.de/forum/showthread.php/411160-September-2013-Umfrage-Welchen-Sender-fliegt-ihr


Veoma dobro i slikovito i ako bez slika si ovo napisao,

kao uvijek do sada!

ovaj Forum moze biti sretan sto te ima.
Pozz,
iv

Odg: Nova A9

Reply #9
Svaka čast. Zaintrigirao si me sa mehaničkim expom, kamo se to izvodilo u stara vremena? Znam kako se pravi mehanički delta wing i v-tail ali expo....ne pada mi ideja u glavu nikako.
Ovdje treba ići potpis - no ja sam nepismen.

Odg: Nova A9

Reply #10
Svaka čast. Zaintrigirao si me sa mehaničkim expom, kamo se to izvodilo u stara vremena? Znam kako se pravi mehanički delta wing i v-tail ali expo....ne pada mi ideja u glavu nikako.

Ako sam fulao,oprosti,

iskustvom i samogradnjom dodjes do toga da spoznas da u gradnji i regliranju modela postoji nekoliko parametara kojih se prilikom stvaranja koncepcije modela treba pridrzavati i kretati se u tim nepisanim granicama,
na taj nacin konstruisani model ce od prve da dobro poleti, eventualno uz sitna korigovanja,

ja nikada ne gradim model po planovima drugih a narocito me ne interesuju gotovi fabricki modeli,
ako mi se neki detalj kod drugoga svidi uklopim ga u slijedecu gradnju a to je samo pojedini opticki detalj.

Odg: Nova A9

Reply #11
Malo tehnike - za zanimaciju.

6 chipova s kojima radi preko 95% modernih RC sustava.

Složeno po principu:

- prozivođač, chip
- datasheet, originalna namjena
- koji RC protokol koristi taj chip
___________________________________________

- Texas Instruments CC2500:
http://www.ti.com/product/cc2500

FrSky ACCST
Hitec AFHSS
Futaba FHSS e S-FHSS
Corona
KDS

_________________________________________

Texas Instruments CC2520:
http://www.ti.com/product/cc2520

JRPropo DMSS

_________________________________________


Nordic Semiconductor nRF24L01:
http://www.nordicsemi.com/eng/Products/2.4GHz-RF/nRF24L01

ESky

_________________________________________

cypress CYRF6936:
http://www.cypress.com/?rID=14284

Spektrum DSM2, DSMX
Nine Eagles J6 Pro
Walkera (Devention, WK2801, WK2601 e WK2401)

_________________________________________

Avant-com A7105:
http://www.avantcom.com.tw/AVANTCOM/TC/DATA/PRODUCT/SOLVE/18_3.pdf

Flysky (Turnigy 9X)
Hubsan X4

_________________________________________

Microlinear ML2724
http://www.rfmd.com/CS/Documents/ML2724_ML2724SPACEProductSPACEBrief.pdf

Futaba FASST

_________________________________________


Kućna verzija - nije za letenje, samo experiment, vježba programiranja.


[attach=1]

if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Nova A9

Reply #12
@varadero - sorry previdjeh pitanje.

Sve je na slikama.


[attachimg=1]

[attachimg=2]

[attachimg=3]

[attachimg=4]

[attachimg=5]
if ($znanje == NULL) {read FAQ; use SEARCH; use GOOGLE; } else { use mozak; make post; }

Odg: Nova A9

Reply #13
Pa Renato otkud ovo čupaš stari moj....daj više piši po forumu, upijamo ovo ko spužvice čovječe :)

Odg: Nova A9

Reply #14
cypress CYRF6936:
 http://www.cypress.com/?rID=14284
 
 Spektrum DSM2, DSMX
 Nine Eagles J6 Pro
 Walkera (Devention, WK2801, WK2601 e WK2401)
 
Ako se ne varam, ovdje još spada i MPX-ov M-Link ?

Usput, nekoliko mehaničkih naprava iz vremena kada nismo imali 'programiranje' : :D

-diferencijal (bitno za elerone, odgovara 4. slici odozgo koju je dao Faldomak):

[attach=1]

-zatim mehanički V-tal (može i deltamix, iako to nije isto)

[attach=2]

-i mehanički flaperon (eleroni sa funkcijom flapsa)

[attach=3]


D.