Skip to main content

Topic: Vinkovci - Novi dizajn (suluda ideja), maiden, pad... (Read 4198 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Vinkovci - Novi dizajn (suluda ideja), maiden, pad...

Pozdrav,

Ne znam što da kažem. Nedavno sam dobio ideju, teoretski bi to trebalo letjeti, ali sa dva motora... Ideja je rođena nakon gledanja Woopy letjelice na youtube, a i nakon što sam vidio "Flying pancake" dizajniranog od strane Charles H. Zimmerman-a i njegovog  "Vought V-173, flying pancake":

http://www.youtube.com/watch?v=LfpTDOAfj7Y

I u par dana napravio nešto slično, no samo sa jednim motorom i bez rudder-a (niti imam drugi motor, niti još jedan servo za eventualni rudder, za stabilizaciju 'yaw-a', tj. korekciju okretanja oko Z osi). Unatoč tome, ipak sam probao da vidim kako leti... I letjelo je - svih 6 sekundi.  :'( Jednostavno sam se ukočio, nisam reagirao na vrijeme da ispravim elevone... A onda pri padu sam slomio zadnji držač elise, poklon od varadera. Očajan sam i ljut na sebe istovremeno...

http://www.youtube.com/watch?v=mEp6WBjXG0M

Ovo što sam spominjao na videu da je rep pretežak (tail heavy), nije točno - pa lansirao sam ga pod 45 stupnjeva. Iako se ta greška mogla ispraviti (i djelomično sam u jednom trenutku uspio), u sljedećem trenutku sam se ukočio i elevoni su ostali u poziciji u kojoj je došlo do roll-a, a onda sam se uspaničario i umjesto da korigiram grešku ili samo pustim palice, pogurao sam nos prema dolje (misleći da je u stall-u, no nije bio), a onda sam shvatio da zapravo trebam podići elevaciju... I jesam, samo prekasno - letjelica već gutala prašinu.

Nisam motor tiskao do kraja, a trebalo je - kad je baterija nova, može gotovo podići težinu cijelog aviona (potisak je preko 500 grama, a avion manje od 700), a kamoli kad je pod 45 stupnjeva... Samo, moje neiskustvo, panika... sunčanica...

Elevoni su namjerno montirani pod 45 stupnjeva, kako je bilo po planu za letjelicu sa dva motora. No, stalna promjena plana je rezultirala u ne baš logičnom dizajnu. Ojačanje staklenom mrežicom je totalna pogreška - preteško, previše vrućeg ljepila... Da sam samo oblijepio ovom obojenom trakom, to bi bilo dovoljno... Puno grešaka u dizajnu.

Slobodno me sprdajte na mojoj suludoj ideji. Zaslužio sam.

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci - Novi dizajn (suluda ideja), maiden, pad...

Reply #1
Svaka cast na ideju i letu!!!!!!
Lp,
Alex

Odg: Vinkovci - Novi dizajn (suluda ideja), maiden, pad...

Reply #2
Svaka cast na ideju i letu!!!!!!

Hvala.

Mislim da sam još dobro i prošao što nisam slijedio Zimmermanov dizajn doslovce, nego umjesto elevatora i dva rudder-a stavio elevone (ako Zagi može tako, zašto ne i ovo?!). Evo kako su prošli ovi dečki koji su potrošili oko 300 sati rada u 18 mjeseci:

http://www.youtube.com/watch?v=eWihK6dBCck

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci - Novi dizajn (suluda ideja), maiden, pad...

Reply #3
Pozdrav.

Prije svega, mislim da sam napravio veliku grešku otvorivši previše naslova. Molio bi moderatora da to nekako pospaja u jednu cjelinu, po nazivom... hmmm... da vidim: "Vinkovci, izgradnja, letovi i padovi". Ne znam dali je potrebno u naslov dodavati ime, jer je odmah do naslova moj nick (vedronebo).

Evo i nove naprave za letenje, tj. ultrajednostavnog klizača, za koji je potrebno 15 minuta uloženog posla, uključujući kuhanje kave.  ;D

A, kako naprava leti (leteća daska), evo videa:

http://www.youtube.com/watch?v=KjHFMQ-RGpI

Pa kom se svidi, nek pravi.

Ima jedna tajna oko tog repa i repnog stabilizatora - naime ova dva mala horizontalna zakrilca su lagano savinuta prema dolje i to daje stabilizaciju jednaku onoj kod 'vitoperenja' na vrhovima (normalnih) krila. Također dva vertikalna stabilizatora (winglet-a) su stavljena tako da malo 'vire' iza glavne ploče.

Još da je ploča oblikovana kao airfoil, pa to bi letjelo od jutra do sutra.  8)

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci - Novi dizajn (suluda ideja), maiden, pad...

Reply #4
A evo i nastavka testiranja 'leteće daske', iako je to više leteća tabla...

http://www.youtube.com/watch?v=3ET1GuXXf14

Interesantno je vidjeti na usporenim snimkama koje sve terete trpi ploča i na kojim mjestima, tako da sada znam gdje što treba ojačati.

Tri slikice, kako slijede:

[attach=1]
Pri bacanju, ploča se prvo uvije sredinom prema gore. I to dosta, možda i na granici pucanja.

[attach=2]
Zatim se uvije na suprotnu stranu, taman po otpuštanju rukohvata za bacanje.

[attach=3]
Ne znam dali se na ovoj i na prethodne dvije slike vidi koliko naprezanja trpe vertikalni stabilizatori. Iako su male mase, sila sa velike ploče se ipak prenosi na te male i lagane površine. Mislim da nije otpor zraka u pitanju, nego jednostavno vibracija kao kod akustičke viljuške.

Ovo mi je dosta bitno za bilo koji zrakoplov, jer se slična situacija događa pri grubljem slijetanju - gdje se umjesto nagli trzaj rukom događa udar kotača u tlo. Ako srednji dio nije ojačan, onda je podložan lomovima (sad mi je zapravo jasno zašto i kako su mi neka krila pukla točno ili blizu centra...).

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci - Novi dizajn (suluda ideja), maiden, pad...

Reply #5
Dobro izbalansirano, super jedri, samo pazi da ga pojačanjima ne otežaš previše.
Kudikamo je bolje znati o svakoj stvari ponešto nego o jednoj sve.

Odg: Vinkovci - Novi dizajn (suluda ideja), maiden, pad...

Reply #6
Dobro izbalansirano, super jedri, samo pazi da ga pojačanjima ne otežaš previše.

Hvala.

Da, moram paziti na svaki gram. Iako je ovo skoro 300 grama (vaga nije najtočnija, negdje oko 280 do 290 grama). Ali, površina je velika, sa repom - preko pola kvadratna metra.

Problem je u otporu zraka, gdje je dio te površine ili suvišan ili pogrešnog oblika. Još je delta konfiguracija nekako najlogičnija i najstabilnija, no nije uvijek jednostavno za izradu i balans.

Moja motorizirana verzija je malkice pogrešno napravljena - bilo bi bolje da je zaobljeni, polukružni oblik naprijed, a stabilizacija nazad i prema vrhovima krila. No i tu se da napraviti stabilizacija, samo obrnutim redosljedom, nešto kao canard - umjesto na krajevima krila _nazad_, isto to - ali na krajevima krila naprijed.

I jedna i druga verzija imaju prednosti i mane. Motorizirana verzija mi je bila lakše za napraviti - jedan ovalni aluminijski profil naprijed, do njega arbiton (depron) ploča i vezano dosta jakom ukrasnom trakom za pakiranje.

No, ostatak ploče... druga priča - greška je što sam mislio pojačati površine staklenom mrežicom, koja nije namijenjena za leteće zvijeri, nego za pojačanje zidnih površina obloženih stiroporom. Mrežica kao takva nije problem, nego hrpa vrućeg ljepila koje sam potrošio na vezanje mrežice na arbiton.

Ima i druga opcija: one plastične (PVC?) trake za vezivanje velikih paketa. To je dosta čvrsta traka, teško ju je rezati i dosta je teška. No ako se napravi 'laminat', ali tako da se uzme duži dio u polukrug (kao luk), na to doda manji polukrug prema sredini, na to još manji, tako da cijeli 'sendvič' izgleda nešto kao amortizeri na kotačima vagona.

Srednji dio trpi najveći teret i tu ga najviše treba pojačati. Kako se ide prema rubu, teret je manji... nisam siguran, no mislim da teret opada sa kvadratom udaljenosti od centra mase (gdje bi eventualno bio motor naprijed + baterija i ostala oprema).

Na to se onda doda poprečna letva, tako da cijeli kostur pojačanja izgleda kao luk sa tetivom. Između toga stiropor, arbiton, depron... bilo što lagano, a da drži formu - sa što više zraka između da bude lagano.

Za pojačanje površine, imam dvije opcije (jedna odmah dostupna, druga malo skuplja): ove samoljepljive trake za pakete - to je toliko čvrsto da ju je ponekad i sa malo starijim žiletom teško prerezati.

Tu je problem što je traka elektrostatički nabijena odmah nakon odmotavanja, pa sva prašina koja se nakupi ne dozvoljava da se dobro zalijepi za površinu materijala na koji se lijepi.

Drugi problem je što jednom (greškom) zalijepljena, teško ju je odvojiti - a da se ne počupa dio materijala na koji se lijepi.

Ovaj problem bi se mogao riješiti na malo skuplji, ali zato daleko efikasniji i estetski ugodniji način: oracover ili sličnom termo-ljepljivom folijom. Dakle isto kao i samoljepljiva traka, jedino što se ovo lijepi nakon primjene topline, a i može se lijepo oblikovati po površini.

Gledao sam jedan youtube video, gdje tip objašnjava da se može i na EPS (stiropor i slično) staviti, samo što temperatura mora biti dosta precizno podešena - nešto manja od temperature omekšanja ili topljenja stiropora, a opet viša od temperature aktivacije ljepila.

Znam da je ovaj video sponzoriran i vjerojatno navlakuša za kupnju nekih proizvoda od njih, no ipak je dobra ideja:

http://www.youtube.com/watch?v=qQdZoqbXJdM

Dakle, stara stvar... jedino što umjesto balze ide stiropor i ostali foamići - kao forma, a na to ide presvlaka.

Ne znam dali postoji više vrsta oracovera (ili bilo koje drugo ime), tj. dali ima više vrsta materijala sa različitim temperaturama aktivacije ljepila?

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci - Novi dizajn (suluda ideja), maiden, pad...

Reply #7
Kod ovih eksperimenata, nešto mi nije jasno oko koeficijenta otpora zraka. Na wikipediji postoji usporedna tabela, na kojoj je prikazan niz oblika sa pripadajućim koeficijentima:

[attachimg=1]

http://en.wikipedia.org/wiki/Drag_coefficient

Ponajviše me iznenađuje između polukugle i konusa, dosta primjetna razlika. Isto tako nije isto kratki cilindar i dugački cilindar - ovaj drugi ima manji koeficijent. Zapravo je i sam 'streamline body' oblik sastavljen od niza kuglastih oblika, ako se upotrijebi malo mašte.

Dakle, ako napravim zaobljeni prednji dio letjelice (bilo sa motorom ili bez), u startu dobijem više nego upola manji koeficijent otpora (u odnosu na četvrtasti dio prednje strane ploče stiropora, pri tome mislim na kutove na krajevima, pa i na četvrtasti profil).

Ne samo to, nego i ostatak vrhova krila ima nepotrebnu masu, koja onda tereti centralni dio. Zahvaljujući mojim pomalo luckastim eksperimentima, na ovom videu koji sam snimio, vidi se kako je prednji dio koji startam rukom trpi najviše tereta, tj. nepotrebnog naprezanja materijala.

Treba još poraditi na tome....

LP,
milan
---

Odg: Vinkovci - Novi dizajn (suluda ideja), maiden, pad...

Reply #8
Gledao sam jedan youtube video, gdje tip objašnjava da se može i na EPS (stiropor i slično) staviti, samo što temperatura mora biti dosta precizno podešena - nešto manja od temperature omekšanja ili topljenja stiropora, a opet viša od temperature aktivacije ljepila.

Ima primjer ovdje: http://www.flyfreak.net/zagi/nurf/msg116034/#msg116034

..direktno na stiropor (EPS)

Damir

Odg: Vinkovci - Novi dizajn (suluda ideja), maiden, pad...

Reply #9
Gledao sam jedan youtube video, gdje tip objašnjava da se može i na EPS (stiropor i slično) staviti, samo što temperatura mora biti dosta precizno podešena - nešto manja od temperature omekšanja ili topljenja stiropora, a opet viša od temperature aktivacije ljepila.

Ima primjer ovdje: http://www.flyfreak.net/zagi/nurf/msg116034/#msg116034

..direktno na stiropor (EPS)

Damir

Hvala!

Ovo mi je vrlo bitna informacija. Dakle, 80 - 85 stupnjeva celzija + sintetička čarapa preko pegle da ne zapinje.

A vidjet ćemo kako će financije fluktuirati, pa si možda i priuštim jednog dana neki od ovih super materijala za pojačavanje krila.

LP,
milan
---

EDIT: Sad sam tek pročitao da se ovo odnosi na već samoljepljive materijale (trake, folije). Dakle, ove obojene trake što ih već imam, može i to poslužiti. Probao sam malo zagrijati (komadić arbitona, malo trake i upaljač, tek za test), počinje se stezati i tako ostane nakon hlađenja - super stvar za još bolje držanje forme krila, kao i pojačavanje same površine na način pred-naprezanja iste.

Odg: Vinkovci - Novi dizajn (suluda ideja), maiden, pad...

Reply #10
Još nešto oko oblika krila. Iako bi to bilo relativno teško za oblikovati, mislim da bi imalo dosta dobra aerodinamička i mehanička svojstva:

[attach=1]

Dakle, rep kita. Iako je fluid drugi - nije zrak nego voda, no vidim sličnost između slova 'D' i delta krila. Ove žile su ili hrskavica ili nešto drugo, no ovo svjetlije je vjerojatno masno tkivo, što je lakše od vode, ili približno ekvivalent zračnih komora između rebara krila.

Ili varijacije na temu (google image) 'whale tail fins', daje dosta rezultata. Oblik repa izgleda poput delta krila, ali sa dosta polu-okruglih rubova, nešto što jako dobro prolazi kroz vodu. Mogu samo zamisliti sličan oblik za bolje probijanje kroz zrak (air penetration).

Isto tako, razlika je i u završnom dijelu (trailing edge), gdje je u sredini procjep, a ostatak varira od vrste do vrste.

Ti procjepi ili 'V' izrezi su već primjenjeni na 'stealth bomber' avionima, djelomično zbog manje refleksije radara, djelomično zbog boljeg prolaska zraka, kako bi se smanjila turbulencija.

Ima toga još puno što moram naučiti. :)

LP,
milan
---