Skip to main content

Topic: Phoenix2000"restauracija i probni letovi" (Read 19448 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Phoenix2000"restauracija i probni letovi"

Ovog Phoenixa2000 sam dobio od Zeljka(gradjanin) sa namjerom da ga osposobim za let sto mi za sada uspijeva,nos je popravljen jakim fenom  jer je bi dobro udaren i naravo da sam ga ulickao jer je bio prasnjav od stajanja.Krilam isto ocistioi popravio.Jedno pitanje za iskusnije u ovom podrucju jedrilica,jeli pametno i dali ce stetiti ako gornji dio krila obucem sa bijelom trakom?

Odg: Phoenix2000"restauracija"

Reply #1
Ovog Phoenixa2000 sam dobio od Zeljka(gradjanin) sa namjerom da ga osposobim za let sto mi za sada uspijeva,nos je popravljen jakim fenom  jer je bi dobro udaren i naravo da sam ga ulickao jer je bio prasnjav od stajanja.Krilam isto ocistioi popravio.Jedno pitanje za iskusnije u ovom podrucju jedrilica,jeli pametno i dali ce stetiti ako gornji dio krila obucem sa bijelom trakom?


Pozdrav, Mario.


Iako nisam 'iskusniji', imam neko (većinom negativno) iskustvo sa samoljepljivim trakama. Bijela traka, bar ovu koju ja imam, ne pokriva dobro boje. Prozirna je... vjerojatno je vrlo malo bijelog pigmenta.


Osim što će krilo biti teže, možda eventualno malo manje aerodinamičko, međutim... izgled će se popraviti možda tek malo. Ne samo da je prikrivanje slabo, nego je i praćenje kontura krila teško napraviti sa tom trakom.


Umjesto toga, evo probao sam punilo za fugne (kod oblaganja unutarnjih zidova stiroporom). Na žalost, nisam se sjetio odmah slikati prije nego san nanio jedan sloj (dosta neprecizno i šlampavo):


[attach=1]


Samo desni dio nosa aviona je premazan da popuni rupe.


[attach=2]


Da sam imao više strpljenja, moglo se to i bolje. Žurio sam da ti pokažem rezultat i nisam čekao preporučenih 8 sati da se smjesa dovoljno stvrdne, pa je nakon brušenja bila malo mekša od elapora. Kad se potpuno stvrdne, bude dovoljno čvrsta na tlak (ali ne i na povlačenje, vlak).


Tu je samoljepljiva traka daleko jača, ako ima potrebe za njom. Bilo koja traka pojačava krilo, ali ga i otežava. No nije to jedini problem, pogotvo sa bijelom bojom:


[attach=3]


Nakon nekog vremena, ljepilo se pojavi na rubovima i zalijepi svaku moguću prljavštinu sa kojom je došlo u kontakt.


Ovo bijelo sredstvo je lagano, gotovo da je osjećaj kao da je posuda prazna. Ne treba ti onaj pištolj za silikon, jer se smjesa može lagano prstima pogurati van. Evo što trebaš tražiti, moguće je da ima u Zagrebu:


http://www.amazon.de/pufamur-Fl%C3%A4chen-Leichtf%C3%BCller-VERSAND-SCHNELLSTE/dp/B004WXE0KW


No cijena ubija (ovih 8.20 eura, ugrubo oko 61 kunu), no u "AV dizajn" u Vinkovcima je 30.25 kuna (310 ml).


Ako ne nađeš u ZG, javi mi se na PM.


LP,
milan
---


Odg: Phoenix2000"restauracija"

Reply #3
Zaboravi te teske silikone, ako zelis zapunit rupe, onda jednostavno kupis ovaj super lagani filer od jepeta!

http://www.jepejets.com/jepeshop/buildingfinishing-foam/472-easy-filler-liteweight.html


Ovo nije silikon! Samo sam spomenuo 'pištolj za silikon', pošto je pakovanje takvo. Ali nikakve veze nema sa silikonom.. ono što piše na pakovanju je: "Sastav: plastična disperzija, punila, aditivi." To je sve što znam. Ako se uzme u jednu ruku bilo koje pakovanje silikona, a u drugu ovo punilo, osjećaj je kao da je posuda prazna, toliko je lagano.


LP,
milan
---

Odg: Phoenix2000"restauracija"

Reply #4
Mislim da Mario zapravo želi pokriti mjesta ljepljenja, no vidim na prvoj slici da je desno krilo udubljeno na par mjesta. Udubljenja se mogu ispuniti ovom ili onom smjesom (moja ili coljina preporuka, što god je više pri ruci)...


No za trake ne znam... dali ima neka samoljepljiva traka a da ima dobru gustoću pigmenta da može dobro prekriti sva mjesta krpanja (ono žuto, epoxy ili uhupor?). Jest da postoji bijela samoljepljiva 'tapeta', koja je dosta gusta (relativno dobro prekriva pozadinu), ali i teška.


Sad i mene zanima dali ima neka folija, da je gusta (da može prekriti što god je ispod, da se ne vidi), a da nije previše teška. Dali netko ima neku bolju ideju?


LP,
milan
---




Odg: Phoenix2000"restauracija"

Reply #5
Danas sam se malo igrao oko poklopca kabine jer je bi u groznom stanju pa sam ga obuko u carbon foliju.Uz model sam dobio i cetiri serva koja cu morat isprobat dali funkcioniraju.

Odg: Phoenix2000"restauracija"

Reply #6
Super izgleda ta karbon folija. Dobro napreduješ. Da se bar ja mogu pohvaliti da napredujem sa MiMi DLG-om.  :'(


LP,
milan
---

Odg: Phoenix2000"restauracija"

Reply #7
super će to biti model, koji motor planiraš stavit gore?

Odg: Phoenix2000"restauracija"

Reply #8
Što se tiče SETUP-a ,još uvijek nisam složio nikakav plan,ali za  motor do nekih 1300KV je sasvim ok od onga što preporučuju na HK,mada sam na RCGroup vidio razne setupove baš za Phoenixa.Ali prvo Facelifting trupa i krila mi je glavni za sada,o setupu kada nešto novaca skupim ,mislim da bi krajem proljeća mogao napravit prvi let. :)

Odg: Phoenix2000"restauracija"

Reply #9
Radovi na obnavljanju se nastavljaju  posto sam dobio plasticni dio tj. plasticni nosac koji drzi krila.Malo sam zarezao stiropr i stavio kao umetak i  sa 2k epoxy lijepilom zaljepio, isto kao i na jednom dijelu krila.Letvica je isto pukla a zamjenit cu je malo debljom i cvrscom.I opet ja sa pitanjem o oblacenju krila,dali se moze sa hobby folijom uopce oblacit krilo i dali ta folija drzi na stiroporu?
Znači ova folija ne baš nužno crna ,ili neka slična sa leo-ve stranice ,pitam zbog toga da nekupujem ako se neda lijepit na stiropor,hvala na bilo kakvom odgovoru.
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__43170__Covering_Film_Solid_Black_5mtr_114_EU_warehouse_.html?strSearch=cover

Odg: Phoenix2000"restauracija"

Reply #10
koji je razlog za lijepiti foliju?

dodatna cvrstoca ti ne treba, a samo ces dodati tezinu

ako je do estetike, mozda je bojanje sprejom bolje rjesenje

folija ako ju zapeglas ce vjerojatno drzati ok

za ove koje se ne peglaju bi pomoglo ako stavis ljepila u spreju


ja sam lijepio foliju na depron peglom i drzi se ok
peglao sam ju i na stiropor, i to je ok

na ravnim povrsinama izgleda super, na zakrivljenim imas problem kod "zapeglavanja" jer se pocne topiti stiropor, pa nastane udubljenje, pa opet peglas, pa jos veca udubina itd  :)

ja bi ga prespricao akrilnim sprejom za 30kn i bok

 

Odg: Phoenix2000"restauracija"

Reply #11
Da ,najviše zbog estetike sam htio to krilo obući u foliju  ali kako kažes samo ću dobit na težini a ima malo neravnina i još ktome košta me previše ta folija.A i imao sam i ovu opciju sa bijelom bojom  na vodenoj bazi prešpricati krilo,hvala  za info :)

Odg: Phoenix2000"restauracija"

Reply #12
Jos samo elektroniku ugradit i neke sitnice i moze u zrak na probu ali to ce malo pricekat bolju financijsku situaciju,hvala na pomoci i gledanju.Jedna slika za show of.I od ispod je uređena,nevide se onako ružno crne trake zaljepljene ,ali slike toga neki drugi put :)

Odg: Phoenix2000"restauracija"

Reply #13
I danas je uspješno napravljen test let Phoenix-om ,moj prvi dojam prelaska sa Zagi-a na jedrilicu je strašan,ipak mi je Zagi bolji :D ,ovo sa jedrilicom je vožnja na penzionerski način,ono kad voziš autoputom 70km/h i svi ti jebu mater a ti nekužiš u čemu je stvar :D :D :D :D .Slike i filmič uskoro ;) :) .

Odg: Phoenix2000"restauracija"

Reply #14
To ti je kao rock i klasična glazba.
Malo ti je kasno došao maiden sa tom jadralkom.
Kasno u smislu toplih termičkih dana, kad umjetnik na stanici postaje čarobnjak i kad te vrat zaboli od gledanja u nebo, a model jednostavno ne želi dolje.
Jedrilice i nisu za jurcanje.
U svakom slučaju, čestitam!