Skip to main content

Topic: Moj prvi susret sa Radio Kontrolom ! (Read 7018 times) previous topic - next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Moj prvi susret sa Radio Kontrolom !

1969 Godine 15Novembra sam otisao u Minhen-Njemacka a na nagovor vlasnika Firme koji se i sam bavio Modelarstvom,
letio je RC Jedrilice,
odmah mi je kupio Graupnerov Taxi,OS-MAX 6ccm i Grunding-Varioprop uredjaj tada jos takozvani Tip Anlage,

od 1951 Godine sam radio Gumenjake i Penjace za Ekipu Kluba a i Jedrilice A-2 sam uskakao kada bi trebalo,
Leteca Krila Jedrilice sa rasponom 2.5m i Slobodno Letece Makete sa kojima sam imao veliki uspijeh,

Preko Zime sam sastavio Taxi i 20 Marta 1970 Godine krenuo sa Gazdom na moj prvi Start Radio Kontrola,
Poljana je bila ogromna,inace Vjezbaliste Americke Vojske ali Subotom prazno,
Motor je sastavio odmah i Gazda ce ga za prvi Start pustiti iz Ruke,
ja sam htio sa pola Gasa ali je on vikao PUNI i to sam morao ucinit,zatrcao se i bacio Model veoma nespretno koji je nakon desetak Metara lupio pod blagim Uglom i desnim Krilom zaparao Zemlju,
srecu sam imao,naravno Prop i Krilo se u Centroplanu rastavilo kao Nozem prerezano.

Kontao sam kod Kuce sto dalje,najpre original Taxi Profil mi se nije svidjao a i Vitoperenje Uske takodjer,
sjeo sam i napravio Krilo jednakoga Raspona ali Kontstantne dubine po cijelom Rasponu i cisti Clark-Y
otisao sam u Subotu sam njemu ne govoreci,pustio Model sa pola Gasa dok sam u Koljenima pomalo osjecao slabost,
Model je veoma mirno letio blago penjuci a ja sam se samo usudjivao povremeno da kratko tipnem da mu korigujem pravac,
na Rubu Poljane je naokolo gusta Borova Suma sa dosta Setaca koje do tada nisam primijecivao ali za tren ih se skupilo oko mene dvadesetak i tek tada su Koljena postala klimava,
pustio sam Model da potrosi svo Gorivo da bih ga sletio bez Motora,
pored mene je bio Covjek nesto stariji od mene ali ga nisam vidjeo nego samo mu Glas cuo,pitao me je jesam li vec letio a odgovorio sam da nisam,
on mi je za cijelo vrijeme sletanja govorio,molim lijevo,molim desno i tako sam spustio Model dalje od Publike i veoma meko,
tada mi se on pretstavio i rekao da su njih nekolicina osnovali Modelarski Klub i od Vojske iznajmili ovu Poljanu za Letenje pa ako zelim mogu pristupiti Klubu na sto sam odmah potvrdno odgovorio,
On je bio Ralf Decker a Klub MCM
i Vlasnik Firme je pristupio Klubu pa smo kasnije radili Forme za Modele komplet od tada jos Staklene Tkanine i Epoxi a Decker je nekoliko puta bio Svjetski Prvak,
vec Godinama MCM organizuje Oktober Fest Takmicenje na kome se svake Godine okupi Svjetska Elita,
Ralfov najpoznatiji Model je gdje u letu smanjuje Raspon Krila za Disciplinu Brzine,

Tako je izgledao moj prvi Radio Kontrol Let.

Vjerovatno ce se naci jos netko da nam napise svoj prvi Let !

Odg: Moj prvi susret sa Radio Kontrolom !

Reply #1
1969 Godine 15Novembra sam otisao u Minhen-Njemacka a na nagovor vlasnika Firme koji se i sam bavio Modelarstvom,
letio je RC Jedrilice,
odmah mi je kupio Graupnerov Taxi,OS-MAX 6ccm i Grunding-Varioprop uredjaj tada jos takozvani Tip Anlage,

od 1951 Godine sam radio Gumenjake i Penjace za Ekipu Kluba a i Jedrilice A-2 sam uskakao kada bi trebalo,
Leteca Krila Jedrilice sa rasponom 2.5m i Slobodno Letece Makete sa kojima sam imao veliki uspijeh,

Preko Zime sam sastavio Taxi i 20 Marta 1970 Godine krenuo sa Gazdom na moj prvi Start Radio Kontrola,
Poljana je bila ogromna,inace Vjezbaliste Americke Vojske ali Subotom prazno,
Motor je sastavio odmah i Gazda ce ga za prvi Start pustiti iz Ruke,
ja sam htio sa pola Gasa ali je on vikao PUNI i to sam morao ucinit,zatrcao se i bacio Model veoma nespretno koji je nakon desetak Metara lupio pod blagim Uglom i desnim Krilom zaparao Zemlju,
srecu sam imao,naravno Prop i Krilo se u Centroplanu rastavilo kao Nozem prerezano.

Kontao sam kod Kuce sto dalje,najpre original Taxi Profil mi se nije svidjao a i Vitoperenje Uske takodjer,
sjeo sam i napravio Krilo jednakoga Raspona ali Kontstantne dubine po cijelom Rasponu i cisti Clark-Y
otisao sam u Subotu sam njemu ne govoreci,pustio Model sa pola Gasa dok sam u Koljenima pomalo osjecao slabost,
Model je veoma mirno letio blago penjuci a ja sam se samo usudjivao povremeno da kratko tipnem da mu korigujem pravac,
na Rubu Poljane je naokolo gusta Borova Suma sa dosta Setaca koje do tada nisam primijecivao ali za tren ih se skupilo oko mene dvadesetak i tek tada su Koljena postala klimava,
pustio sam Model da potrosi svo Gorivo da bih ga sletio bez Motora,
pored mene je bio Covjek nesto stariji od mene ali ga nisam vidjeo nego samo mu Glas cuo,pitao me je jesam li vec letio a odgovorio sam da nisam,
on mi je za cijelo vrijeme sletanja govorio,molim lijevo,molim desno i tako sam spustio Model dalje od Publike i veoma meko,
tada mi se on pretstavio i rekao da su njih nekolicina osnovali Modelarski Klub i od Vojske iznajmili ovu Poljanu za Letenje pa ako zelim mogu pristupiti Klubu na sto sam odmah potvrdno odgovorio,
On je bio Ralf Decker a Klub MCM
i Vlasnik Firme je pristupio Klubu pa smo kasnije radili Forme za Modele komplet od tada jos Staklene Tkanine i Epoxi a Decker je nekoliko puta bio Svjetski Prvak,
vec Godinama MCM organizuje Oktober Fest Takmicenje na kome se svake Godine okupi Svjetska Elita,
Ralfov najpoznatiji Model je gdje u letu smanjuje Raspon Krila za Disciplinu Brzine,

Tako je izgledao moj prvi Radio Kontrol Let.

Vjerovatno ce se naci jos netko da nam napise svoj prvi Let !
Gdje su smajlići Iwek?
Jel to jednom si probal Iwek vidio da ti ide pa nisi više probaval? Nisi ništa napisao o zadnjih 41 godinu, imaš ti valjda toga još.
I koju fotku.

Odg: Moj prvi susret sa Radio Kontrolom !

Reply #2
Hehe, ti si to lijepo detaljno opisao, ja se jedva sjećam  :)
Mene je tata ufurao u modelarstvo, imao sam nekih 12-13 godina, ne mogu se sjetiti točno koliko. Radilo se o robbe Charteru, kit kupljen kod Miljenka u RCM-u i motoru MDS (rusko govno koje nikad nije radilo kako treba, ali je potrošilo litre i litre metanola  :D)
Stanica je bila Futaba F-14.
Prvi letovi nisu bili previše uspješni, no svaki put je model uspješno pokrpan (šteta nikad nije bila prevelika) i već za par dana je opet bio u zraku!
Tata je uvijek polijetao s poda jer mu nije tko imao baciti, a meni je bacao model iz ruke. Uvijek sam nabio gas "do poda", ionako motor nije bio nešto jak (4.07 ccm, što je za Chartera onak taman, koji je ako se ne varam istog raspona kao i Taxi)
Charter je i dan danas čitav, samo mu treba malo ljubavi da se dovede u ljepše kozmetičko stanje, no letjeti će on na proljeće, možda i prije.
Sjećam se da nas je prednji kotač pri slijetanju u travu malo zezao, tako da smo ga maknuli i trap okrenuli prema naprijed. Nakon toga su slijetanja bila puno ljepša.
Danas robbe radi Chartera s aileronima, no naš ih nema, već ima dosta veliku dihedralu i samo gas/elevator/rudder.
Kao što rekoh, prvog leta se baš i ne sjećam, samo znam da su koljena klecala k'o luda  ;D
MAK Zapad

Odg: Moj prvi susret sa Radio Kontrolom !

Reply #3
Pa da se i ja pridružim u opisu 'prvog iskustva'..  :D
Moj Stari je radio  jedrilice i male gumiće pa sam se i ja zainteresirao za modele zrakoplova.
Bilo je proljeće 1977., taman sam dovršio Graupnerov Dandy, nabavio Cox BabyBee 0,8 ccm i komandu Graupner MiniProp.
Do tada sam radio gumiće i freflight jedrilice i ovo mi je bio prvi RC; otišli smo na obližnju livadu, Stari je hitao jedrilicu iz ruke, a ja sam upravljao. Išlo je dobro i svidjelo nam se, a onda je Stari rekao da idemo na Lučko da ga povučemo sajlom u pravu visinu, pa što bude !  Ruke su mi drhtale, a model je na sajli išao lijevo-desno, no nakon par startova već sam znao dovesti ga na visinu. Kada nas je model u jednom letu neposredno nadletio čuo se onaj lagani šum 'sssssssss' krila u struji zraka. Znali smo da je to 'to' i do danas volim taj osjećaj kada te na maloj visini nadleti vlastita jedrilica ispuštajući taj tihi šum.
E onda smo se odlučili produžiti sajlu na 200 metara i sve je bilo OK, no u jednom momentu model je poludio i tresnuo u zemlju zabivši se do krila. Kasnije smo pronašli odspojenu žicu na servaču.
Model je popravljen i letio je i dalje, no kako je to bio prvi RC, odlučili smo ga spremiti kao posebnu vrijednost i Dandy je do danas sačuvan. Nakon malo rada na presvlaci, ponovo sam ga letio prije par godina i koristio ga da učim RC letenju moje juniore. Na slici sa modelom iz 77 g. ....ko' bi reko da sam to ja   :D

Damir

Odg: Moj prvi susret sa Radio Kontrolom !

Reply #4
Modelarstvom se bavim od osnovne škole. Moj otac je izrađivao makete brodova, a meni je pomogao oko prvih klizača. Slijedili su aviončići na pračku, gumu i sve što leti a moglo se kupiti u Aviotehni na početku Bogovićeve ulice u Zg. RC sam si priuštio početkom devedesetih. Bila je to kopija Graupner Taxija sa Super Tigre G34 (5,5 ccm) motorom i Hitec Chalenger stanicom. Slijedile su kojekakve jedrilice i motornjaci. Nemam običaj fotografirati modele, možda je tako i bolje jer nisu bili osobito lijepi. Danas letim elektromodele jedrilica, aviona i koječega. Zgodan hobi i za nas bez natjecateljskih ambicija.
Nešto je u zraku...
Multiplex Profi mc3030 - 22 years of excelence and counting...
Siniša

 

Odg: Moj prvi susret sa Radio Kontrolom !

Reply #5
Ahhh, aviotehna, san svakog modelara, makete, ljepilo, a slinili smo za onim nitromotorima u pultu. Počeo sam u 2 razredu osnovne davne 1975.
 1987. šljakao preko student servisa i kupio prvu stanicu, a dogovor je pao na Kupu Republike na Lučkom. I od tada nikako da se riješim te bolesti.
 Na slici je moja prva stanica, AM 27mhz, dograđena na 7 kanala. Ima ugrađen punjač za sebe i batke prijemnika, samo je spojiš u struju. To su vremena bez sub trimova i mixeva, sve čista mehanka.
Karlo. 098-711-540, Sisak

Odg: Moj prvi susret sa Radio Kontrolom !

Reply #6
Ahhh, aviotehna, san svakog modelara, makete, ljepilo, a slinili smo za onim nitromotorima u pultu. Počeo sam u 2 razredu osnovne davne 1975.
 1987. šljakao preko student servisa i kupio prvu stanicu, a dogovor je pao na Kupu Republike na Lučkom. I od tada nikako da se riješim te bolesti.
 Na slici je moja prva stanica, AM 27mhz, dograđena na 7 kanala. Ima ugrađen punjač za sebe i batke prijemnika, samo je spojiš u struju. To su vremena bez sub trimova i mixeva, sve čista mehanka.

Kup Republike je bilo posljednje Takmicenje u Godini,

dolazio sam nekoliko Godina zaredom,tu su tekmali Slobodno Leteci,
ili je ovo sto Ti spominjes druga Tekma ?

poz.Iv

Odg: Moj prvi susret sa Radio Kontrolom !

Reply #7
Dolazio sam i sa A-1 i sa F1B. Jedan mi je čak odletio prema Sljemenu, koji je on Seelig timer imao. Dolazio sam sa Paulinom, Mihalićem, Andrićićem, Massarijem.....
Sjećam se Vilima Kmoha, nabe sa promjenjivim korakom i njegove polilingvistike, njemački, engleski, talijanski...
Od starog Viktora Šurine sam kupovao cijevi za gumenjake, a Božidar Vešligaj nam je bio glavni diler materijala. Btw zna li netko gdje je taj čuvjek, uvijek je bio spreman dojuriti na Gl. kolodvor radi transakcije materijala.
Karlo. 098-711-540, Sisak

Odg: Moj prvi susret sa Radio Kontrolom !

Reply #8

Od starog Viktora Šurine sam kupovao cijevi za gumenjake, a Božidar Vešligaj nam je bio glavni diler materijala. Btw zna li netko gdje je taj čuvjek, uvijek je bio spreman dojuriti na Gl. kolodvor radi transakcije materijala.


Jel znaš iz kojeg dijela Hrvatske je Viktor Šurina? Naime i ja sam Šurina.

I da se dovežem na temu, s gradnjom modela sam počeo od 5. razreda osnovne od kad sam počeo hodati na natjecanja iz tehničkog. Počelo je s jednostavnim klizačima, trup profilni od 10 mm šperploče + olovo u nosu, krila rezana iz stiropora vrućom žicom uz pomoć profila pričvršćenih na stativ. Za dotični rezač krila iz stiropora sam dobio srebrnu plaketu društva inovatora Varaždinske županije. Krila su bila na trup pričvršćena ramenjačom, također od šperploče, koja je na spoju imala pero koje je ulazilo u utor na trupu klizača. Horizontalac i vertikalac su također bili od stiropora pošmirglanih u profil i premazanih razrijeđenim Drvofixom. Kasnije sam prešao na klizače s konstrukcijskim krilima presvučenih japan papirom. Na žalost, tada nisam imao novaca da si priuštim stanicu, prijemnik i punjač pa sam modelarstvo malo zapostavio kroz srednju školu. Izgradnji sam se vratio na 3. godini faksa kupnjom nacrta za Corsaira koji je trenutno u izradi. Moj prvi samostalni let se odvio 6.3.2010. i završio nakon dugih 5 sekundi provedenih u zraku. Let je ravršio slomljenim krilima, nagnječenom njuškom, strganim propelerom i svinutom osovinom motora na Cessni 182.  :D
Ideš, ovo leti... :D

na stolu: BT 1/6 F4U Corsair
build log: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bt-f4u-corsair-u-16-skali/
u zraku: Skyartec 182 Cessna

Odg: Moj prvi susret sa Radio Kontrolom !

Reply #9
Dolazio sam i sa A-1 i sa F1B. Jedan mi je čak odletio prema Sljemenu, koji je on Seelig timer imao. Dolazio sam sa Paulinom, Mihalićem, Andrićićem, Massarijem.....
Sjećam se Vilima Kmoha, nabe sa promjenjivim korakom i njegove polilingvistike, njemački, engleski, talijanski...
Od starog Viktora Šurine sam kupovao cijevi za gumenjake, a Božidar Vešligaj nam je bio glavni diler materijala. Btw zna li netko gdje je taj čuvjek, uvijek je bio spreman dojuriti na Gl. kolodvor radi transakcije materijala.

 Surina Viktor,
posjecivali smo se vise puta a dolazio je i kod mene u Minhen sa Porodicom,
Cijevi za Gumenjake je jedini u Svijetu izradjivao Vili Kmoch na Strojarskom Fakultetu,posljednji njegov Auto smo mu kupili u Minhenu,tada je boravio kod mene 6 Dana,
nema Vilija,nema ni Cijevi !

Odg: Moj prvi susret sa Radio Kontrolom !

Reply #10
bilo je to davno,i Tito je bio živ.ja,Krasni, i ostala ekipa delamo cirusa,lahora,pipera, kanjca ,iz svoje bukse Reno nam daje upute kak da brusimo kak da lakiramo,a ja ispod stola listam playboj koji sam maznuo Reneku,i to je bio moj prvi susret s kontrolom,samo kontrolom.a onda je Tito umro 8)

Odg: Moj prvi susret sa Radio Kontrolom !

Reply #11
bilo je to davno,i Tito je bio živ.ja,Krasni, i ostala ekipa delamo cirusa,lahora,pipera, kanjca ,iz svoje bukse Reno nam daje upute kak da brusimo kak da lakiramo,a ja ispod stola listam playboj koji sam maznuo Reneku,i to je bio moj prvi susret s kontrolom,samo kontrolom.a onda je Tito umro 8)

 RENO VARJACIC
najveci Team Racing

a JULIJE  MERORI  je kod Gige ??
Dugujes mo Odgovor Giga !

Odg: Moj prvi susret sa Radio Kontrolom !

Reply #12
bilo je to davno,i Tito je bio živ.ja,Krasni, i ostala ekipa delamo cirusa,lahora,pipera, kanjca ,iz svoje bukse Reno nam daje upute kak da brusimo kak da lakiramo,a ja ispod stola listam playboj koji sam maznuo Reneku,i to je bio moj prvi susret s kontrolom,samo kontrolom.a onda je Tito umro 8)

Mirt i ti imas cini mi se dugi  Modelarski Staz ?
nisi odavno Pionir ?

Odg: Moj prvi susret sa Radio Kontrolom !

Reply #13
bilo je to davno,i Tito je bio živ.ja,Krasni, i ostala ekipa delamo cirusa,lahora,pipera, kanjca ,iz svoje bukse Reno nam daje upute kak da brusimo kak da lakiramo,a ja ispod stola listam playboj koji sam maznuo Reneku,i to je bio moj prvi susret s kontrolom,samo kontrolom.a onda je Tito umro 8)

Mirt i ti imas cini mi se dugi  Modelarski Staz ?
nisi odavno Pionir ?
preko 30 godina.učio od najboljih.

Odg: Moj prvi susret sa Radio Kontrolom !

Reply #14
bilo je to davno,i Tito je bio živ.ja,Krasni, i ostala ekipa delamo cirusa,lahora,pipera, kanjca ,iz svoje bukse Reno nam daje upute kak da brusimo kak da lakiramo,a ja ispod stola listam playboj koji sam maznuo Reneku,i to je bio moj prvi susret s kontrolom,samo kontrolom.a onda je Tito umro 8)

Mirt i ti imas cini mi se dugi  Modelarski Staz ?
nisi odavno Pionir ?
preko 30 godina.učio od najboljih.

Tada si poznavao Tom Pruknera ?